Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > BALIK AVINDA KULLANILAN TEKNE VE BOT ÇEŞİTLERİ > Tekne İle İlgili Genel Bilgiler
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Tekne İle İlgili Genel Bilgiler Ahşap bir tekne mi yoksa fiber mi... Çapalar, halatlar, kromaj malzemeler, livarlar, tüm tekne malzemeleri... hepsini bu başlığa sığdırdık!

Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17-06-2010, 14:46 PM   #1
Üye

okara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 3
Teşekkürleri: 0
0 Mesajı, 0 Teşekkür Aldı
Standart 5 metre altı tekne alacakların dikkat etmesi gereken noktalar

Arkadaşlar uzun zamandır tekne almak için araştırma yapıyordum. Sonunda istediğim özellikte tekne buldum. Ancak teknenin evrakları ile ilgili sıkıntılar yaşadım. Burada 2. el, 5 metre altında tekne alacakların dikkat etmesi gerekenleri anlatmaya çalışacağım.
www.baliksevdam.com - 5 metre altı tekne alacakların dikkat etmesi gereken noktalar
1-01.01.2010 tarihinden itibaren çıkan kanuna göre sahiplik belgesi, liman kayıt belgesi gibi evraklar ortadan kaldırılmıştır. Yeni belgenin ismi tekne ruhsatıdır.
2-Teknenin ruhsatı yoksa o tekneyi kullanamazsınız,
3-Ruhsat almak için 2 belge çok önemli, birincisi tekne ve motorun ce belgeleri ikincisi tekne ve motorun imalatçının kestiği faturaları. Bunlar yoksa tekneyi kayıt ettiremiyorsunuz. Ayrıca yangın söndürme cihazı ve can simidinin de belgeleri gerekiyor.
4-Fatura kimin adına düzenlendiyse o kişi ruhsat çıkarabiliyor, yani ruhsat yoksa teknenin ilk sahibi ruhsatı çıkartacak sonra size satacak.
5-Tekne ve motor ce belgeli fakat bu belgeler kayıp ise imalatçı ile görüşerek isteyebilirsiniz. Büyük ihtimalle para isteyeceklerdir, o zaman imalatçıya ce belgesi veren kuruluşu bulup oradan temin edebilirsiniz. benden 70 tl istediler bende ce belgesi veren kuruluştan temin ettim
6-Faturası yoksa bir imalatçı ile görüşüp fatura kestirebilirsiniz, tabi vergisini sizin karşılamanız gerekiyor.
7-Satış işlemi için notere gitmeyin çünkü tekne satışlarının yetkisi noterlerden alınmıştır.
8-Satış işlemi liman başkanlığında veya satıcı ile alıcı arasında imzalanan satış sözleşmesi ile gerçekleşebilir. Satış sözleşmesi örneği nette bol miktarda var.
9-Tekne 5 metre altında olduğu için vergisi yok, ruhsat ve kayıt için de para alınmıyor.

umarım faydası olur.

okara isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17-06-2010, 15:58 PM   #2
Aktif Üye

beyhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 5

Alıntı:
okara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar uzun zamandır tekne almak için araştırma yapıyordum. Sonunda istediğim özellikte tekne buldum. Ancak teknenin evrakları ile ilgili sıkıntılar yaşadım. Burada 2. el, 5 metre altında tekne alacakların dikkat etmesi gerekenleri anlatmaya çalışacağım.

1-01.01.2010 tarihinden itibaren çıkan kanuna göre sahiplik belgesi, liman kayıt belgesi gibi evraklar ortadan kaldırılmıştır. Yeni belgenin ismi tekne ruhsatıdır.
2-Teknenin ruhsatı yoksa o tekneyi kullanamazsınız,
3-Ruhsat almak için 2 belge çok önemli, birincisi tekne ve motorun ce belgeleri ikincisi tekne ve motorun imalatçının kestiği faturaları. Bunlar yoksa tekneyi kayıt ettiremiyorsunuz. Ayrıca yangın söndürme cihazı ve can simidinin de belgeleri gerekiyor.
4-Fatura kimin adına düzenlendiyse o kişi ruhsat çıkarabiliyor, yani ruhsat yoksa teknenin ilk sahibi ruhsatı çıkartacak sonra size satacak.
5-Tekne ve motor ce belgeli fakat bu belgeler kayıp ise imalatçı ile görüşerek isteyebilirsiniz. Büyük ihtimalle para isteyeceklerdir, o zaman imalatçıya ce belgesi veren kuruluşu bulup oradan temin edebilirsiniz. benden 70 tl istediler bende ce belgesi veren kuruluştan temin ettim
6-Faturası yoksa bir imalatçı ile görüşüp fatura kestirebilirsiniz, tabi vergisini sizin karşılamanız gerekiyor.
7-Satış işlemi için notere gitmeyin çünkü tekne satışlarının yetkisi noterlerden alınmıştır.
8-Satış işlemi liman başkanlığında veya satıcı ile alıcı arasında imzalanan satış sözleşmesi ile gerçekleşebilir. Satış sözleşmesi örneği nette bol miktarda var.
9-Tekne 5 metre altında olduğu için vergisi yok, ruhsat ve kayıt için de para alınmıyor.

umarım faydası olur.
merhaba bu tekneyi kendimiz yapıyosak yine faturamı olması gerekli ayrıca limanda durmuyosa kayıt mutlaka gereklimi bilgin varsa anlatabilirmisin
beyhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17-06-2010, 20:41 PM   #3
Üye

Teknelerde ce satandardı şart olduğu için artık kendimizin yaptığı tekneleri kullanamayız veya ce üretim sertifikası almamız gerekiyor ki bu da çok masraflı,
limanda durması önemli değil, artık hükümet tekneleri kayıt altına almak istediği için liman kaydı istiyor.

Alt 17-06-2010, 21:20 PM   #4
Üye

Konular: 2

Arkadaşlar ,bende hurda bir katamaranı toplamıştım ne üreticisi belli ne aldığım kişiyi bi daha bulabilirim motorum da aynı şekilde bilmem kaçıncı el , değil fatura , yedek parçasını zor buluyorum.Bunlar ne yapmaya çalışıyorlar?Eminim benim durumumda yüzlerce tekne vardır insanlar bu durumu nasıl çözecek (tabiki ben dahil) merak ediyorum.
şebboy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17-06-2010, 22:44 PM   #5
Üye

01.01.2010 tarihinden önce hiç bir belge istemeden kayıt ediyorlardı ve ruhsat veriyorlardı, ancak şimdi mümkün değil. bu yılı milat olarak aldılar,
ancak yakın tarihte af çıkabilir

Alt 18-06-2010, 20:03 PM   #6
Kıdemli Üye

hızır şeref gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 82
Teşekkürleri: 311
116 Mesajı, 158 Teşekkür Aldı

bu imkanlar 5,98 mt ye kadar değilmiydi 5 yazmışsınız ama 6 metreden sonrası vergiye tabi değilmiydi ?
Ara beni deredeyim bulamazsan zuga da

hızır şeref gültekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19-06-2010, 10:11 AM   #7
Kıdemli Üye

zafersat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 8
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı

Peki bu durum yurtdışına çıkarılacak olan tekneleride kapsıyormu. Ayrıca 5m için olduğundan eminmiyiz.
zafersat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19-06-2010, 10:25 AM   #8
Aktif Üye

umooth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 26
Teşekkürleri: 2
16 Mesajı, 23 Teşekkür Aldı

5m ye kadar olan teknelerde vergi yoktur. 5-7m arası yıllık 200TL vergi vardır. ayrıca 9.9HP üzeri motorlardan Motorlu Taşıt Vergisi kalkmıştır.
umooth isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23-06-2010, 11:14 AM   #9
Üye

Alıntı:
zafersat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki bu durum yurtdışına çıkarılacak olan tekneleride kapsıyormu. Ayrıca 5m için olduğundan eminmiyiz.
yurtdışına çıkarılacak tekneler için farklı işlemler gerekiyor aşağıdaki linkte aradığınızı bulabilirsiniz.

http://www.denizcilik.gov.tr/dm/BK/Belgeler.pdf

Alt 05-07-2010, 06:02 AM   #10
Yeni Üye

Konular: 0

Alıntı:
hızır şeref gültekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu imkanlar 5,98 mt ye kadar değilmiydi 5 yazmışsınız ama 6 metreden sonrası vergiye tabi değilmiydi ?
Evet, benim bildiğim de 6 metre altı vergisiz; metrede tam sayılar geçerli olduğu için 5.99 da beş metre diye geçiyor.
bluestar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil