Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > BALIKÇI ANAYASASI > 3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66 Denizlerde ve iç sularda amatör(sportif) amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen 3/2 numaralı sirküler.

Cevapla
 
Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-05-2010, 03:08 AM   #1
Aktif Üye
 
Çağatay Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Yaş: 44
Mesajlar: 199
Konular: 24
Teşekkürleri: 0
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı
Standart Balıkçılıkta Kullanılan Belgeler ABB, Sarı Belge ve Sıkça Sorulanlar...

Arkadaşlar, amatör balıkçılık yapan bizler için bu belge konusu zaman zaman sorulara ve tartışmalara yol açabiliyor. Geçenlerde, bir malzemecide iğne seçerken, kulak misafiri olduğum bir tartışmaya ister istemez müdahale etmek durumunda kaldım. Tartışma, tartışanın iddiasına göre "Amatör Balıkçı Belgesi" bulundurmamaktan dolayı kesilen cezaya ilişkindi.
www.baliksevdam.com - Balıkçılıkta Kullanılan Belgeler ABB, Sarı Belge ve Sıkça Sorulanlar...
Bir hukukçu olarak dilimin döndüğü kadarı ile bu konuya bir açıklık getirmek istiyorum. Forumumuzda meslektaşlarım var. Sürçü lisanımız olursa onlar tamamlarlar hatamızı eksiğimizi.

Yalnız şunu belirteyim, bu yazımda kişiler için kullanılacak belgeleri ele aldım. Tekneler için gerekli belgeler başlı başına bir başka yazının konusu olabilir.

I-Amatör Balıkçı Belgesi:

Öncelikle 2/2 tebliğe göre, amatör balıkçı ve amatör balıkçılık faaliyetinin tanımına bakmak gerekiyor.
Tebliğe göre; Amatör balıkçı, amatör balıkçılık etkinliğinde bulunan gerçek kişiyi, amatör balıkçılık da sadece rekreasyon, spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen, avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık etkinliği ifade ediyor.

Amatör balıkçılık faaliyetinde bulunan T.C. Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, ikamet ettikleri ilin/ilçenin Tarım Müdürlüğüne müracaat ederek "Amatör Balıkçı Belgesi" alabilirler. Başvuru için, fotoğraf, muhtardan alınmış ikamet belgesi (artık Mernis'e dayalı nüfus kayıt sistemine geçildiğinden ikametgah gerekmeyebilir) ve kimliği ispat edecek nüfus cüzdanı yeterlidir. Başvuru sırasında, çok cüzi bir belge ücreti müdürlüklerce alınmaktadır.

Aşağıdaki bu belge, dört yıl geçerli olmak üzere verilmektedir.Ancak, amatör balıkçılık faaliyetinde bulunan kişiler için, bu belgenin alınması ve bulundurulması zorunlu değildir.

2/2 tebliğin Amatör Balıkçılık yapılmasını düzenleyen ikinci bölümünün 4.maddesinin hükmü şu şekildedir.

MADDE 4 – (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren dört yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

Bu kuraldan da anlaşılacağı üzere şu an yürürlükteki mevzuat bakımından bu belge deyim yerinde ise keyfe keder alınan bir belge olup, yokluğu size bir cezai yaptırım uygulanmasını gerektirmez ise de varlığı eşe dosta hava atmanıza yarayabilir. Kaldı ki bağımsız kaynaklarca doğrulanmamış olsa da bir rivayete göre bu belgeye sahip olanların oltalarına daha fazla balık vurmaktadır.

II-Gerçek Kişiler İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi:

Balıkçılık camiasında bu belge, sahip olduğu renkten dolayı "sarı kağıt" olarak adlandırılır.

Bu belge, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu'nun 3.maddesi ve Su Ürünleri Yönetmeliği'nin 4 ve 5. maddeleri gereğince verilir.

Yasanın 3.maddesine göre verilme amacı şu şekilde ifade edilmiştir;
Su ürünleri istihsalini (üretimini) bir nizama bağlamak maksadıyle (Su ürünleri ruhsat tezkeresi) ihdas olunmuştur.
Su ürünleri müstahsili (üreticisi) gerçek kişiler kendileri için ve tüzel kişiler, tüzel kişilikleri adına ruhsat tezkeresi almak zorundadırlar.

Öncelikle bu belge kimlere verilir?
Adı üstünde, su ürünleri istihsali (üretimi) yapacak kişilere verilir. Yasada geçen Osmanlıca bir sözcük olan istihsal kavramı her ne kadar üretim olarak günümüz türkçesine çevrilse de burada kastedilen ticari amaçlı balık ve su ürünleri avcılığıdır. Yani kısacası bu belge, geçimini su ürünlerinden temin eden insanlara verilir.

Bu belge, kişilerin ikametgahlarının bulunduğu mülki amirlik (valilik) tarafından verilmektedir. Müracaat valiliğe yapılmakla birlikte, valilik başvuru evrağını idari bakımdan yetkili il/ilçe tarım müdürlüklerine havale etmekte ve belgenin oluru ilgili müdürlüklerce verilmektedir. Zaten yönetmelik hükmü de bu şekildedir.

Bu belgenin geçerlilik süresi beş yıldır. Beş'er yıllık sürelerle süresi uzatılabilir.

Bu belgeyi almak ve süresini uzatmak için yönetmelik kapsamındaki hükümler gereği, "yaktım gemileri, dönüş yok artık geri, ben artık su ürünleri istihsalinden para kazanacağım" tarzında bir beyan teorik olarak yeterli olmakla birlikte uygulamada kazın ayağı genelde öyle olmamakta, Tarım İl/İlçe müdürlükleri, su ürünleri kooperatifi üyeliği aramakta, o olmazsa geçimini balıkçılık veya su ürünleri istihsali ile temin etmektedir şeklinde muhtar beyanı istemekte tüm bunlar yetmezse de bin dereden su getirmeniz talep edilmektedir. Tabi içeride bir dayınız varsa, sizin yeğen olarak kazanılmış hakkınız, mesleğinizin örneğin doktor, avukat, nalbur veya devlet memuru olmasına bakılmaksızın ve ömrünüz boyunca da ticari balıkçılık yapmayacağınız gerçeği dikkate alınmaksızın, bu belgeyi almak sonucunu doğurabilir.
Bu belge aşağıda görüldüğü gibidir.Bu belge ile ticari su ürünleri istihsali yapan (ticari balıkçı tekneleri, çok bilinen şekliyle "D" plaka olanlarda) teknelerde avcılık yapılır.

SORULAR, SORULAR...VE OLASI YANITLAR

-AMATÖR BALIKÇI BELGESİ İLE GERÇEK KİŞİLER İÇİN RUHSAT TEZKERESİ (SARI KAĞIT) ARASINDA ALINMA VE BULUNDURMA BAKIMINDAN NE FARK VARDIR:
İlk belge, adı üstünde 2/2 tebliğe göre amatör balıkçılara istekleri üzerine verilir ve bu belgenin alınması ya da bulundurulması zorunlu değilir.
İkinci belge, su ürünleri istihsali yapacak olanlara (genel nitelendirme ile ticari balıkçılara) verilir ve bu amaçla kullanılmak üzere alınması, bulundurulması zorunludur.

-KIYIDAN OLTA ATIYORUM, JANDARMA GELDİ BANA AMATÖR BALIKÇI BELGESİ SORDU YA DA ÖZEL TEKNEMDE OLTA ATIYORUM SAHİL GÜVENLİK GELDİ BANA AMATÖR BALIKÇI BELGESİ SORDU, BELGEM YOK, TAKIMI TOPLAYIP BOYNUMU BÜKÜP AV MAHALLİNİ TERK ETMELİ MİYİM?
Etmemelisiniz, herhangi bir kolluk gücü sizden bu koşulda "Amatör Balıkçı Belgesi" soruyorsa, bunun yasal dayanağı yoktur. Israr ediniz, hatta benim gibi tebliğin, ilgili maddesinin fotokopisini cüzdanınızda taşıyınız, genellikle bu konuda yanlış bilgilenme olabiliyor. Buna rağmen kolluk kuvveti ceza keserim derse, kesilen ceza tutanağında size belirtilen yukarıdaki gerekçenin yazılmış olmasına dikkat ediniz. Ceza tutanağından mutlaka bir suret isteyiniz. Bu koşulları taşımayan ceza tutanağını hazurun olarak imzalamayınız. Bu talepler bizim temel vatandaşlık hakkımızdır. Bu paragrafta örnek belirtilen olay nedeni ile kesilecek olası bir cezanın da hukuki dayanağı yoktur.

-ARKADAŞLARLA TEMEL REİS'DEN TEKNE KİRALADIK, BALIK AVLIYORUZ, SAHİL GÜVENLİK GELDİ BELGE SORDU BİR KISMIMIZDA AMATÖR BALIKÇI BELGESİ VARDI BİR KISMIMIZDA İSE YOKTU AMA YİNE DE SAHİL GÜVENLİK TEKNE SAHİBİ DAHİL HEPİMİZE AYIRIM YAPMADAN CEZA KESTİ NEDEN?

Tura çıktığımız ya da kiraladığımız teknenin özelliğine dikkat etmedik de ondan. Balığa çıktığımız tekne, "Gemiler İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi" sahibi bir tekneydi. Yani ticari bir balıkçı teknesi idi. Bu teknelerin en ayırt edici özelliği, bir plakaya sahip olmalarıdır. Tescil iline göre "35 D 41587" veya "48 D 35458" gibi plaka numarası alırlar. Bu plaka en görünür yerlerinde mutlaka yazar ve sahip oldukları "D" harfinden dolayı, ticari taksilerde olduğu gibi camiada "D" plaka olarak nitelendirilirler. Bu teknelerde balık avlamak için "Gerçek Kişiler İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi" (Sarı Kağıt) gereklidir. Bu belgeye sahip olanlar dışında, ister belgesiz olsun isterse amatör balıkçı belgesine sahip olmuş olsun, bu teknelerde hiç kimse avcılık yapamaz.

-AMATÖR BALIKÇI BELGEM YOK BU YÜZDEN JANDARMA/SAHİL GÜVENLİK BANA CEZA YAZDI, CEZA TUTANAĞINA BAKTIM AYNEN BU GEREKÇE YAZIYOR, TUTANAĞI BU NEDENLE İMZALADIM VE BİR SURETİNİ ALDIM, YUKARIDA YAZDIKLARINIZA GÖRE BU İŞLEM HUKUKA AYKIRI İSE BUNA KARŞI NE YAPABİLİRİM.

Söz konusu cezanın, hukuki anlamdaki karşılığı "İdari Para Ceza"sıdır. Buna karşı başvurulucak kanun yolu, bu cezaya karşı Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulunmaktır. Başvuru gerekçeli yazılı bir dilekçe ile yapılır. Başvuru süresi 15 gündür. Bu süre, idari para cezası huzurunuzda kesilmiş ve buna dair tutanak size imzalatılmış ise bu tarihten başlar. Yokluğunuzda kesilen bir ceza söz konusu ise size posta yolu ile ceza kararının tebliğ tarihinden başlar.

-------------

Rastgelsin...
__________________
Çağatay Yılmaz, 1970
İzmir, A RH +


Konu Çağatay Yılmaz tarafından (05-05-2010 Saat 04:23 AM ) değiştirilmiştir..
Çağatay Yılmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-05-2010, 10:27 AM   #2
Kıdemli Üye
 
enis59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Yaş: 34
Mesajlar: 1.206
Konular: 4
Teşekkürleri: 0
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı
Standart

paylaşımınız için teşekkürler
__________________
enis
12.02.1980
tekirdağ

enis59 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-05-2010, 10:35 AM   #3
Moderatör
 
agartan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: İstanbul
Yaş: 48
Mesajlar: 14.537
Konular: 56
Teşekkürleri: 136
1.241 Mesajı, 2.044 Teşekkür Aldı
Standart

Teşekkürler Çağatay.
Hazırladığın konu forumlarda en çok konuşulan, soru sorulan konuların başında gelir.
Eline sağlık. Konuyu merak edenlerin tüm temel ihtiyaçlarına cevap verecek açıklamalar içeriyor.
Bu konu ile ilgili ayrıca merak edilenleri de bu başlık altında tartışalım.
__________________Şeref
İstanbul
0 RH+
1965


Stop Wishing, Go Fishingagartan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-05-2010, 11:07 AM   #4
Moderatör
 
İrfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: Bursa /Mudanya/Osmangazi.
Yaş: 37
Mesajlar: 3.784
Konular: 37
Teşekkürleri: 137
46 Mesajı, 90 Teşekkür Aldı
Standart

Teşekkürler Çağatay bey,

Şeref abime katılıyorum isabetli olmuş.

Çok faydalı ve önemli bir konu açıklıyıcı ve güzel olmuş elinize sağlık.
__________________
İrFaN
Bursa/osmangazi
A(rh)+ 1977


Mevzu bahis VATANSA gerisi teferuat.!!!

İrfan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-05-2010, 11:53 AM   #5
Aktif Üye
 
yeknet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Bulunduğu yer: İstanbul
Yaş: 42
Mesajlar: 138
Konular: 11
Teşekkürleri: 0
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı
Standart

teşekkürler. Uygulamada çok fazla esnekliği olan bir konu. Yasalarla ve tebliğlerle belirlenmiş olsa da çok suistimal edildiğinden bölgelere göre farklı yaklaşımlarla karşılaşıyoruz. Ne yazık ki hukuki itiraz vs konularında sistem doğru işlemediğinden yıpranan siz oluyorsunuz. Tebliği sayfa sayfa cüzdan veya cepte taşımak faydalı olsa da pratikte herkesin unutabileceği bir şey.
Ben de ABB veya mümkünse sarı kağıt almak istiyorum. ama işten sırf bunun için izin alamam kimlik fotokopisi ve fotoğraf göndersem benim yerime başkası alabilir mi?
__________________
yeknet

yeknet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-05-2010, 00:16 AM   #6
Aktif Üye
 
Çağatay Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Yaş: 44
Mesajlar: 199
Konular: 24
Teşekkürleri: 0
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı
Standart

Sevgili Yekta.

Güzel ülkemde, bir kuralın herkese aynı şekilde uygulandığını bir görsem inan dişimi kıracağım.

Mesela sarı kağıt dediğimiz belge. Bu belgeyi ilk kez almak için ne gerekiyor başvururken? Yönetmeliğe göre, nüfus cüzdan sureti, ikametgah belgesi ve 1 adet fotoğraf ile birlikte doldurulacak bir dilekçe. Yönetmeliğe göre Tarım müdürlüğü sorabilir mi sana balıkçılıkla geçimini temin ediyormusun diye, hayır. Olması gereken de bu yazılı normlar çerçevesinde. Bu şekilde sorunsuz, belge alan var mıdır memlekette elbette var. Hem de bir sürü. Alamayan var mıdır? Maalesef evet.

Peki süresi 5 yıl olan bu belgenin süresini uzatmak için (vize) ne gerekiyor. İşte durum burada yönetmeliğe göre ilk başvurudan farklılaşıyor. Bir balıkçı kooperatifinden alınmış, kooperatif üyesi olunduğuna ve geçimin balıkçılıkla temin edildiğine dair belge gerekiyor. İlk müracaatta olmayıp, süre uzatımında olan bir koşul. Yönetmelikte olmamasına rağmen bazı İl/İlçe müdürlülükleri ne yapıyor, daha ilk müracaatta sizden müstahsil kooperatifi üyelik belgesi ve oradan alınmış buna dair yazı istiyor. Mevzuata uygun mu değil. Uğraşsanız bunu aşar mısınız evet.

Bunlar olup biterken yurdumda ne olup bitiyor. 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasasının yürürlüğe girmesinden sonra, tarımla uğraşanların eski tarım bağkur'lu kapsamında ödedikleri prim normal bağkur'lu olanlara göre düşük kaldığından yurdum insanı ne yaptı, tarım bağkur'lu nasıl olabilirim diye kafa yordu. Bağın bahçen yoksa ne yapabilirsin, balıkçı olursun, tarım bağkur'lu olmak için. Böylece yurdumdaki ticari belgeli balıkçı sayısında acayip bir artış oldu, son iki yılda Ne mutlu bize.

Öyle ki 70-80 yaşında ninelerimiz bile bir günde balıkçı oldu. Geçmişte, binbir sorgu ile verilen bu "sarı kağıt" bir anda binlerce insana dağıtıldı, bazı İl Müdürlükleri tarafından.

Her neyse, güzel ülkemin hallerini bir kenara bırakalım da senin soruna geleyim.

Benim bildiğim, bu belgeler kişinin bizzat kendisine veriliyor. En azından biz İzmir'de rica etmiştik gelemeyen bir arkadaş için, yetkililer olmaz demişlerdi. Ama dedim ya burası Türkiye, istersen yine de bir şansını dene. En azından bir şey kaybetmemiş olursun.
__________________
Çağatay Yılmaz, 1970
İzmir, A RH +

Çağatay Yılmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-05-2010, 01:52 AM   #7
Administrator
 
Hamdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: İstanbul Pendik / Kadıköy
Yaş: 40
Mesajlar: 13.511
Konular: 267
Teşekkürleri: 1.694
676 Mesajı, 1.268 Teşekkür Aldı
Standart

Eline sağlık Çağatay güzel bilgiler vermişsin.
__________________
Hamdi Tekbıyık
08/08/1974 Facebook
Balık Avı Videolarım
Facebook Balık Sevdam
İstanbul
0 RH(-)Baliksevdam.com


Hamdi isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-05-2010, 10:40 AM   #8
Aktif Üye
 
mahmutignak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Yaş: 41
Mesajlar: 531
Konular: 9
Teşekkürleri: 7
11 Mesajı, 15 Teşekkür Aldı
Standart

Güzel bir çalışma olmuş.Ellerinize sağlık
mahmutignak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-05-2010, 18:38 PM   #9
Aktif Üye
 
ishak BALLICA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Yaş: 51
Mesajlar: 797
Konular: 47
Teşekkürleri: 125
26 Mesajı, 54 Teşekkür Aldı
Standart

Sevgili Çağatay kardeşim, çok güzel bir paylaşım olmuş...Ellerine ve emeğine sağlık...
__________________
ishak BALLICA
1963-İZMİR

KIYI VE TEKNE AVLARIMIZ
http://img232.imageshack.us/img232/2491/avatar801503cy.gif

ishak BALLICA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20-05-2010, 13:02 PM   #10
Üye
 
doğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Bulunduğu yer: çorum
Yaş: 30
Mesajlar: 79
Konular: 3
Teşekkürleri: 0
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı
Standart

kim ne derse desin bu belge beni kıbrısda kurtardı yoksa halim harapdı
__________________
GÜR AV BAYİİ ÇORUM DOĞAN GÜR 0rh+

doğan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tatlı Su'da Kullanılan Yemler. C@feran Tatlı Su Balık Avcılığında Kullanılan Yemler 9 04-06-2013 17:06 PM
Sarı kağıt ( AV TESKERESİ ) haydibalıga Ticari Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 85 15-01-2012 23:13 PM
Hologram Siyah ve Florosan Sarı diverozcan Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler 14 30-03-2011 23:47 PM
sarı kulaklar avciibo1985 Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri 3 07-12-2010 01:11 AM
ADF VE KMT'ye giriş için istenen belgeler selçuk Tekne İle İlgili Genel Bilgiler 1 01-05-2010 11:07 AM


Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:10 AM.


Balık Balık Avı Organizasyonlar Olta Misina lüfer Makina Levrek Sazan Turna Kamış Tekne Çapari Balık Avı Videoları Fotoğraflı Balık Avı Hikayeleri
Powered by vBulletin® Version 3.7.1 .
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
By Hamdi Tekbıyık
Reklam Malzemeleri