Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > BALIK AVI FOTOĞRAFLARI & BALIK AVI RAPORLARI ve BALIK AVI VİDEOLARI > Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri Her av, avcı için eşsiz bir tecrübe. Akya, Sinarit, çipura,levrek, yayın, turna, sazan... Siz de fotoğraflarla renklendirdiğiniz av öykülerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28-05-2012, 15:10 PM   #11
Aktif Üye

Hayri Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 26
Teşekkürleri: 31
7 Mesajı, 26 Teşekkür Aldı

Alıntı:
bilal07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
afiyet olsun güzel av olmuş
Alıntı:
ficus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel balıklar, afiyet olsun.
Alıntı:
oktay16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok güzel bir av olmuş, hayri abi, avına olan saygın içinse ayrıca tebrik ediyorum seni, ava başladığımız heyecan kadar, avın sonlanması gerektiğinin kararını vermekte gelecek avlar için büyük bi iştir bence, Rastgelsin....
Alıntı:
KayaBalığıKaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Baraküda bir ailenin alt türüdür ıskarmoz da aynı ailenin sevdiğimiz bir üyesidir. Severiz kendilerini lezzetli olur, Çanakkale de çapari ile bol bol av verir.

Lakin baraküda da isim olara güzel yaw BA RA KÜ DA uuuu

Gayet güzel av olmuş tebrik eder afiyet olsun derim.
Alıntı:
Hamdi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tebrikler güzel av olmuş yine, afiyet olsun
Teşekkür ederim dostlar, sizlere de rasgelsin...
ARh +

Hayri Karaca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2012, 15:20 PM   #12
Moderatör

agartan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 57
Teşekkürleri: 143
1.323 Mesajı, 2.159 Teşekkür Aldı

TEbrikler Hayri,
Güzel ve verimli bir av olmuş.
MAngal görüntüleri ise iştah açıcı
Afiyet olsun

Şeref
İstanbul
0 RH+
1965

Stop Wishing, Go Fishing

agartan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2012, 15:33 PM   #13
Aktif Üye

Alıntı:
agartan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
TEbrikler Hayri,
Güzel ve verimli bir av olmuş.
MAngal görüntüleri ise iştah açıcı
Afiyet olsun
Sağolasın Şeref abi sizlere de rasgelsin...
ARh +

Alt 28-05-2012, 15:37 PM   #14
Moderatör

Focaiano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 74
Teşekkürleri: 69
200 Mesajı, 290 Teşekkür Aldı

tebrikler gayet bereketli av olmus afiyet olsun
İstanbul & Bursa

Açmış olduğum konularım

''Avlayacaksan en zayıf geyiği avla, çünkü sağlam olanlar yeni neslin devamını sağlayacaktır.''

Bir Kızılderili Atasözü

Focaiano isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2012, 15:52 PM   #15
Aktif Üye

Alıntı:
löngöz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu güzel avların için seni tebrik ederim,sevgili Hayri....

hoşgörüne sığınarak bir konuya açıklık getirmek isterim,,BALIK dergisi nisan sayısında değerli büyüğümüz Reşit Gerçeker in baraküda ve ıskarmoz hakkında yazısı vardı,,müsadenle o yazıdan bazı pasajlar vermek istiyorum...

yazının içinde ıskarmozla ,baraküdayı birbirinden şöyle ayırmış:

ISKARMOZLAR sürü halinde dolaşırlar,yakalandığında bilinki aynen lambukalarda olduğu gibi yakalanan balığı takip edenpeşinde diğer ıskarmozlar vardır.

ışın yüzgeçli(yüzgeçi kemiksi çubuklarla beslenen) balık olup,ağız yapısı ise;üst konumlu yani dorsal dediğimiz alt çenesi üst çenesinden uzun ve büyük yapılı olup ağzı vucudun üst yüzeyine bakmaktadır.

BARAKÜDA ise sphyraenidae ailesinden syhyraena Baraküda dır.
dünyamızda tropik denizlerde bulunur,Hint okyonusunda,Doğu atlantikte ,Pasifik okyonusunda,Afrika sularında açık denizlerde görülür,,
Türkiyemizin sularında Baraküda bulunmaz.
Tek olarak av peşinde dolaşırlar sonn derece yırtıcı olan bu balık saatte 27 mil(43 km)süratine erişebilir.

geçen ay AFRİKADA YAŞIYAN sUAVİ kAYAHAN nın gönderdiği resmi sizlerle paşlaşmak istiyorum der Reşit Gerçeker abimiz,,
balık pazarından alıınmış 16 kilo gelen BARAKÜDA :

Bu yazımı sevgili Hayri kardeşimin anlıyışla karşılıyacağına inanıyorum..

ayrıca "ıskarmoza" turna diyen arkadaşlarımızda var "turna" nında tatlı suda yaşadığını biliyoruz...
baraküda resmine dikkat ederseniz ,gözleri ve alt çenesi ıskarmozdan hemen ayrılıyor,,
ıskarmoz

Bülent abi açıklamalar için teşekkür ederim. Amacının bilgi paylaşmak olduğundan bir endişem yok. Bu konu bir çok sitede tartışılıyor ama bir sonuç yok. Ben aslında hep turna derim ama sitede hazırlanan bazı raporlarda baraküda yazıldığını görünce sitenin geleneğini bozmayayım dedim. Biz güney ege de 'Hadi turnaya çıkalım.' diye konuşuruz. Bu tartışma bitmeyecek ama biz buralarda deniz turnası demeye devam edeceğiz. Yorumlar için tekrar teşekkür ederim.. Rasgelsin...
ARh +

Alt 28-05-2012, 21:51 PM   #16
Kıdemli Üye

Bahadır Sarıca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 36
Teşekkürleri: 3
6 Mesajı, 7 Teşekkür Aldı

Güzel ıskarmozlar yakalamışsınız, torik de bonusu olmuş. Tebrikler.
Türler konusundaki bilgilendirme için Bülent abiye de teşekkürler.

İnsanlar başaklara benzerler; içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.(Montaigne)

Bahadır Sarıca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2012, 21:52 PM   #17
Editör Moderatör

AKIN KAPTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 105
Teşekkürleri: 0
21 Mesajı, 34 Teşekkür Aldı
Alıntı:
löngöz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Akın Kaptan,, iyi kötü beni tanıdıysan ,,ben eleştirmek için yazmadım,,gerçekden ışın yüzgeçleri ve gözleri hatta alt çenesi ve sürü halinde dolaşması" ıskarmoz "olgusuna daha yakın duruyor onu belirttim,,ayrıca bir araştırmayı aktardım..
balık sitelerin amaçı da bu değilmi,,paylaşmak ,paylaşmak
benim yazımda eleştiri yok..ne yazıkki ben bu balığa kim ne derse desin diyemiyorum...
ayrıca yazdığım yazı hiç bir şekilde Hayrinin yazısına müdahale falan değildir..
ayrı bir konu adı altında açsam yine aynı konuşmalar olmayacakmı?

Fotoğraftaki yazıyı dikkatli okuyun. Ne diyor? "Bazı paylaşım sitelerinde , ilgi çekme amaçlı , yanlış bilgiler veriliyor" diyor. Bu fotoğraf buraya olmamış.

Gelelim balık türleri ile ilgili tezlere. Büyükler veya üstadlar otorite değildir. Canlıların türlerini belirlemek bilimsel bir iştir. Referans olarak verilen araştırma bir kişinin kişisel görüş ve tecrübeleridir.Türkiye'de tutulmuş balığın yanına Afrika'da tutulmuş balığın resmini koyup tez yazmak olmaz. Bu konularda bilgisi, ihtisası olan arkadaşlar varsa yazsın, bizi de aydınlatsın. Siz daha önce benim bir yazıma yazdınız, onu alıp hemen kendi yazımı düzeltip sizin isminizi de belirttim. Bilmiyorsak amatör balıkçı olarak bizim yapabileceğimiz şey bilimsel ve uluslararası otoritelerin (birleşmiş milletler tarım ve gıda örgütü gibi) katalog ve dökümanlarından faydalanmaktır. Daha öncede belirttiğim gibi meselenin temeli balıklara verilen yerel isimlerin farklı oluşu veya balık isimlerinin yabancı karşılıklarını kullanma eğilimimizdir.

Yaptığımız iş balık avlayıp paylaşmak olduğundan bir av güncesine satırlarca eleştiri, döküman, fotoğraf koyup güncenin boğulmasını sevmiyorum. Sırf bu yüzden pekçok balıkçı paylaşımdan kaçıyor. Forumun tadı kaçıyor.

"Ayrı bir konu altında açsam aynı konuşmalar olmayacakmı?" demişsiniz. Ben açtım, olmadı. Çünki ben FAO'yu , FISBASE'i referans gösterdim. Kimseyi eleştirmedim. Yıllardır süregelen anlamsız balık ismi tartışmalarını bitirip esas keyfimiz olan balık avına ve sohbetine odaklandım.

Bizim buraların usta balıkçıları iri fangrilere TONGABAŞ diyorlar. Şimdi bunlardan biri özenip, üye olup, hepimizin dudaklarını uçuklatacak fotoğrafları koysa, ne olur merak ediyorum. Fangriyi tanımlamak mesele, tongabaşı anlatmak mesele, adam zaten bilgisayarı zor kulanıyor, daha ilk raporunda madara eder göndeririz. Ne limitlere uymadığı için ahlakı kalır, ne ismini bilmediği için cahilliği. Bu yazdıklarımı tamamen canlandırma ve empatiden ibaret. "Siz hep böyle yapıyorsunuz" demiyorum ama son yorumunuzla isteyerek veya istemeyerek benzerini yapmış oldunuz. Zaten sıkıntı son zamanlarda bu tavrın forumumuz üyeleri arasında yaygınlaşması ve havanın değişmesi. Sonuçları güncelere yapılan yorum ve takip sayılarından açıkça görünüyor.

Herkese nacizane tavsiyem denizin ve forumun tadını çıkarmalarıdır. Biraz daha böyle devam ederse hiçbirimiz için tatlı birşey kalmayacak.

Hayri Bey'den bu günceyi gereksiz yazılara boğduğum için özür diliyorum. Güzel avınız için tebrik eder rastgelmesini dilerim.

AKIN KAPTAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2012, 23:25 PM   #18
Kıdemli Üye

löngöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 57
Teşekkürleri: 0
9 Mesajı, 9 Teşekkür Aldı

Hayri yi daha fazla üzmemek için hiç yanıt yazmayacağım...
1956

her balığa enaz bir kere üreme şansı tanıyalım.

löngöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2012, 23:43 PM   #19
Aktif Üye

onder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 17
Teşekkürleri: 15
42 Mesajı, 53 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Hayri Karaca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

(
Bu fotoğrafa bittim doğrusu. Güzel barbekü afiyet olsun.

Onlar, kendi küçük dünyalarında mutluydular. Ta ki insan ırkı ortaya çıkıp avlanmayı öğreninceye kadar...

onder isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2012, 23:46 PM   #20
Aktif Üye

ozan1977 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 23
Teşekkürleri: 4
17 Mesajı, 30 Teşekkür Aldı

tebrikler hayri abi.çok güzel balıklar almışsınız.daha güzel avlarınızın olması dileğiyle..saygılar..rastgele..
ozan1977 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
av, baraküda, başladı, ufak, vermeye

Seçenekler
Stil