Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > OLTA ve MALZEMELERİ > Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış Hangi balığa nasıl bir takım ve Takımı nasıl hazırlamalı ? İğne boyu, köstek uzunluğu ne kadar olmalı ? fırdöndüler nereye, nasıl eklenmeli ? Klasik beden köstek dip oltası... Uzun oltalar.. Mantarlı takımlar.. Kıyı ve tekne takımları... Hepsi için buradan buyurun ...

Cevapla
 
Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-04-2011, 13:06 PM   #1
Aktif Üye
 
Burak Karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Yaş: 61
Mesajlar: 531
Konular: 20
Teşekkürleri: 63
16 Mesajı, 44 Teşekkür Aldı
Standart Bırakma Olta Takımları

Bırakma Olta Takımları

www.baliksevdam.com - Bırakma Olta Takımları
Bırakma olta takımları, daha çok sinarit, orfoz, lahoz, akya, trança, levrek gibi kafalı olarak tabir ettiğimiz büyük balıkları yakalamak için düzenlenen ve bu balıkların avlarında da başarıyla kullanılan düzeneklerdir. Bırakma olta takımları avcıya her mevsimde, gece ve gündüz ayrımı yapmaksızın 24 saat boyunca av yapma imkanı verir. Bırakma takımlarının yemi 8 - 10 cm büyüklüğünde mutlak surette canlı balık olmalıdır. Bu takımları, düzeneklerinde bazı değişiklikler yaparak tekne ile derin sularda kullanabildiğimiz gibi karadan da çok sığ sularda kullanma imkanımız vardır. Ayrıca bu olta düzeneklerini yemleyerek, balık vereceğine inandığımız meralara indirdikten sonra başka balık avları ile de meşgul olabilme imkanının elde edilmesi, avcıya zaman bakımından da büyük bir avantaj sağlar. Yemlenerek meraya bırakılmış takımı gündüz 3 - 4 saatte bir, gece bırakılan takımı ise sabah gün ışırken kontrol etmek, yakalanan balıktan olmamak ve bozulan veya ölen yemleri yenilemek açısından faydalı olur.

Bu olta takımları ile zaman zaman çok iri balıklarda yakalamak mümkün olduğu için takımı oluştururken bu ihtimalide düşünerek kullanılacak malzemeleri sağlam, temiz ve yıpranmamış olanlardan seçmekte yarar vardır.


Bırakma Olta Takımının Oluşturulmasında Kullanılan Av Malzemeleri


Şamandıra : Genellikle 1 - 1.5 metre derinlikte kullanılan sığ su bırakma olta takımlarının şamandıraları; balık avlarında kullandığımız yumurta veya tenis topu büyüklüğündeki av şamandıralarından oluşturulur. Yakalanan balık irice olsa bile 1 kg civarındaki ayaktaşını ancak birkaç metre sürükleyip yorulacağı için küçük ebatlı şamandıra kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ayrıca küçük şamandıranın görünürlüğü daha az olduğu için bırakma olta takımı yabancı kişilerin dikkatini çekmez ve takımın kurcalanmasının da bu surette önüne geçilmiş olur. Rüzgar, dalga, akıntı veya yakalanan irice bir balığın takımı bir miktar sürüklemesi sonucunda şamandıra su içinde kalarak görünürlüğünü yitirebilir. Tedbir olarak esas şamandıraya 1 kulaç uzunluğundaki misina yardımı ile aynı büyüklükte ikinci bir işaret şamandırasının bağlanması yeterli olur. Esas şamandıra söz konusu etkenlerden dolayı görünürlüğünü yitirse bile ikinci şamandıranın su üstünde görünür olması nedeniyle takımın yerinin tespitinde bir zorluk çekilmez.
Derin su bırakma olta takımlarının şamandıraları ise; açık denizde görünür olmalarının sağlanması ve yakalanan büyük balıklara direnç göstererek balığı yorması bakımından daha büyük olarak seçilirler. Kapakları silikon ile yapıştırılarak su almaz hale getirilen 3 - 5 litre kapasiteli plastik bidon ve sağlam su şişeleri ile bu ebatlardaki orijinal şamandıralar bu iş için uygundur. Görünürlüklerinin sağlanması bakımından renksiz ve şeffaf olan bidon ve su şişelerinin boyanarak ya da içlerinin kırpıntı haline getirilmiş kırmızı kağıt parçaları ile doldurularak kullanılmaları yeterli olur.

Ayaktaşı : Ayaktaşı deniz dibi ortamının doğallığı ile uyumlu şekil ve renkte olan, ortasında ip ve misina geçirilebilecek büyüklükte bir deliği bulunan, yada sonradan matkapla açılmış bir bağlama deliği olan 1 - 1.5 kg ağırlığındaki taşlardan seçilir.

Ana beden : Şamandıra ile ayaktaşı arasında kullanılan ana bedenin; yakalanması hedeflenen balığın büyüklüğüne, takımın bırakılacağı meranın derinliğine ve takımın zorlanmadan yukarı alınmasına uygun düşecek kalınlıklarda misina veya naylon olta iplerinden oluşturulmasında fayda vardır.

İskandil : Kıstırma amaçlı olarak kullanılacak olan ağırlıklar ortası delikli oval yaka kurşunları ile normal kurşun iskandillerden seçilirler. Ağırlıkları kullanılan yer ve kullanım amaçlarına göre 100 – 200 gr arasında değişebilir. Takımda kullanılan bu ağırlıklar deniz tabanında bedenin düzgün durarak dibe yatmasını ve canlı yem balığının da ana bedene kadar ulaşıp oraya dolanmamasını sağlarlar.

Fırdöndü : Bırakma olta takımlarında kullanılacak fırdöndüler beden ve ana beden de kullanılan misina ve naylon olta iplerini rahatça çalıştıracak, takımın gam yapmasına ve dolanmasına sebebiyet vermeyecek büyüklükte ve sağlamlıkta paslanmaz metallerden yapılmış olmalıdırlar. Büyüklük ve tipleri avlanılan meraya, kullanılan takımın ve yakalanması hedeflenen balığın büyüklüğüne göre tespit edilmeli ve takım ona göre düzenlenmelidir.

Plastik Boncuk : Derin su bırakma olta takımında kullanılan 1 – 1.5 cm çapındaki ortası delikli plastik boncuk canlı yemin bulunduğu beden misinasının, ana beden misinasına dolanmaması ile yem balığının belli bir seviyede ve daha rahat hareket etmesine olanak sağlar. Ayrıca iri bir balık yakalandığında da iki fırdöndü arasında tampon vazifesi görerek balığın yakalandığı bedenin üzerinde oluşan direncin, ana bedeni daha fazla etkilememesine yarar.

Beden : Ucuna iğne bağlayacağımız ve canlı yemimizi takacağımız beden misinalarını, bırakma olta takımını sereceğimiz meradan çıkacağını bildiğimiz ya da tahmin ettiğimiz balığın büyüklüğü ile orantılı olarak seçmekte yarar vardır. Beden misinalarını 0.40 – 0.80 mm arasında açık yeşil, sarı ve şeffaf beyaz renkli, yanık olmayan ve çekeri yüksek misinalardan seçmemiz yeterli olur.

Olta İğnesi : Bırakma olta takımlarında kullanılacak iğnelerin kısa saplı, geniş dirsekli, sağlam yapılı ve takıldığında da canlı yemi zedeleyip çabucak öldürmeyecek kalınlıkta olması şarttır. Bırakmaların kullanılacağı meralardan çıkan ya da çıkmasını tahmin ettiğimiz balıkların büyüklüklerine göre 2/0 numaradan başlamak üzere daha büyük numaralara doğru iğnelerin kullanılması esastır. İğne seçiminde en önemli husus takımda kullanılan iğnenin sağlam, açılmaz ve kırılmaz nitelikte olması ile canlı yem balığının kolayca taşıyabileceği ağırlıkta olmasıdır. Bu özellikleri taşıyan 2/0 ile 8/0 numaralar arasındaki iğneler bırakma takımlarında rahatlıkla kullanılabilirler.

Bırakma Takımlarının Yemleri : Bırakma olta takımlarının başlıca yemleri canlı olmak kaydıyla 8 – 10 cm boylarında iskorpit, gelincik, ilerya, ispari, kayabalığı, istavrit, sarpa, küpez, izmarit, kalamar ve sübye gibi balıklardır. Söz konusu bu yemlerin hepsini bırakma takımlarında yem olarak kullanabiliriz. Ancak esas olan tutmayı hedeflediğimiz balığın bulunduğu meradaki severek yediği balığı bilip, kullanmak ve iğneye takılmış olan yem balığının uzun süre canlı kalmasını sağlamaktır. Bu suretle bırakma olta takımları ile yapılan avın verimini bir kat daha arttırmak mümkün olur.

Derin Su Bırakma Olta Takımının Hazırlanması ve Kullanılması


Takımın indirileceği meranın derinliği ve tutulması hedeflenen balığın büyüklüğü göz önüne alınarak, şamandıraya o uzunlukta ana beden için 0.80 – 1.20 mm arası misina yada 2.0 – 2.5 mm arasında örme naylon ip sarılır. Ana bedenin boşta kalan ucundan önce 2 – 3 cm boyunda bir fırdöndü halkasından geçirilir, daha sonra bu fırdöndünün boşta kalan diğer halkasına 1.5 kulaç uzunluğunda şeffaf beyaz, açık sarı veya açık yeşil 0.50 – 0.80 mm arasında bedenlik bir misina bağlanır. Beden misinasının boşta kalan ucuna da yine tutulması hedeflenen balığın büyüklüğü ile orantılı olarak 3/0 – 5/0 numaralar arasında kısa saplı, geniş dirsekli, çelik bir iğne bağlanır. Ana bedenin fırdöndü geçirdikten sonra boşta kalan ucundan bu seferde çapı 1 cm olan bir boncuk geçirilir ve boncuğun deliğinden çıkan ana bedenin ucunada yine 2 – 3 cm boyunda ikinci bir fırdöndü bağlanarak sabitlenir. Bu fırdöndünün boşta kalan halkasına tekrar iki kulaç uzunluğunda ana bedeninin devamı olarak 0.80 – 1.20 mm arasında bir misina bağlanır. Bu misinanın boşta kalan ucunada 1 kg ağırlığında bir ayak taşı bağlanarak takım tamamlanır.

Takımında kullandığımız canlı yemin deniz dibinde bulunan taş, kaya veya deniz çayırlarının arasına girerek, bunlar olmasa bile ayaktaşının sağına soluna saklanarak görüntü vermemesini önlemek için; ana beden misinasının bağlı olduğu ayak taşı ile ilk fırdöndü arasının 2 kulaç, canlı yemin takılı olduğu beden misinasının ise 1.5 kulaç uzunluğunda yapılmasında fayda vardır. Bu surette canlı yem mecburen dipten yarım kulaç kadar yukarıda gezinir ve avlanması hedeflenen balıklar için daha dikkat çekici bir görüntü verir.

Tekne ile takımın bırakılacağı meraya gelindiğinde, öncelikle ayaktaşı yavaş ve kontrollü bir şekilde denize bırakılmaya başlanır. Bu esnada canlı yemi takacağımız iğnenin bağlı bulunduğu 1.5 kulaçlık beden teknede tutulur. Ayak taşı dibe oturduktan sonra, teknede tuttuğumuz 1.5 kulaçlık bedenin ucundaki iğneye canlı yem alt ve üst çenelerinden veya burun deliklerinden geçirilmek suretiyle ya da kafasının hemen arkasındaki sırt bölgesinin başladığı yerdeki etli kısma fazla derine girmeden iğnenin ucu bir taraftan sokulup diğer yan taraftan çıkarmak suretiyle canlı yem fazla hırpalanmadan takılır ve suya bırakılır. Canlı yemin takıldığı 1.5 kulaçlık bedenin sonuna bağlı olan fırdöndünün boşta kalan halkasının içinden ana beden misinası geçtiği için, canlı yemin dibe doğru yüzmesiyle birlikte beden deniz tabanına doğru inerek, fırdöndü plastik boncuğun üstüne oturur. Bu surette canlı yem dipten yarım kulaç daha yukarıda gezinmeye başlar. Takımın dibe indirilmesinden sonra ana beden misinasına 1 – 1.5 kulaç kadar kalama verilir ve ana beden şamandıraya dalga ve rüzgarın etkisiyle açılmayacak şekilde bağlanarak sabitlenir. Meraya bırakılan takım 3 – 4 saatte bir kontrol edilir. Yem balığı ölmüş veya canlılığını yitirmiş ise değiştirilir. Takımda yakalanmış balık olduğu anlaşılırsa, takım sakin bir şekilde yavaş yavaş toplanarak yukarıya çekilir. Yakalanan balık verdiği mücadele neticesinde genellikle yorgun düştüğü için çok direnç göstermez, yine de balığı bir kepçe ya da kakıç vasıtası ile tekneye almakta yarar vardır.


Derin Su Bırakma Olta Takımının Şeması


Derin Su Bırakma Olta Takımının Deniz İçindeki Görüntüsü
Sığ Su Bırakma Olta Takımının Hazırlanması ve Kullanılması


Bu takımın hazırlanmasında ve kullanılmasında Rahmetli Ali Pasiner Üstadın verdiği bilgilerden yararlanılmıştır. Bu vesile ile kendisini bir kez daha rahmet, saygı ve şükranla anıyorum.

Sığ su için hazırlanan bırakma takımları istisnalar dışında çoğunlukla levrek balığı avında kullanılır ve verimli olur. Bu takımlarla genellikle derinliği 1 – 1.5 metreyi geçmeyen sığ sularda ve zemini kumluk olan sahillerde avlanıldığı için büyük şamandıra kullanmaya gerek yoktur. Takımı oluştururken öncelikle yumurta veya tenis topu büyüklüğünde normal bir av şamandırası seçilir. Bu şamandıraya 1 – 1.5 metre uzunluğunda 0.70 – 0.80 mm kalınlığında şeffaf beyaz, açık yeşil veya sarı renkli misina şamandıra bedeni olarak bağlanır. Şamandıra bedeninin boşta kalan diğer ucuda 1 kg ağırlığındaki ayak taşına bağlanarak sabitlenir. Bilahare ayaktaşına 3 kulaç uzunluğunda ve 0.40 – 0.50 mm kalınlığında yine şeffaf beyaz, açık yeşil veya sarı renkli beden misinası bağlanır. Bu misinanın boşta kalan diğer ucuna 2 - 3 cm büyüklüğünde bir fırdöndü takılır. Bu fırdöndünün diğer ucuna 35 – 30 cm uzunluğunda daha kalınca bir misina bağlanır ve bu misinaya 100 – 150 gr ağırlığında bir iskandil deliğinden geçirilerek takılır. Bu misinanın boşta kalan diğer ucuna yine 2 – 3 cm büyüklüğünde ikinci bir fırdöndü bağlanır. Bu fırdöndünün boşta kalan diğer ucunada 0.40 – 0.50 mm kalınlığında aynı renklerde ve 2 kulaç uzunluğunda beden misinası bağlanarak ilave edilir. Bedenin sonuna da kısa saplı, geniş dirsekli, ince yapılı ve takıldığında canlı yemi zedelemeyecek ve canlı yemin taşıyabileceği büyüklükte 2/0 – 5/0 numaralar arasında çelik bir iğne bağlanarak takım tamamlanır.

Takımda küçük ebatlı şamandıra kullanılmasında; yakalanan balık irice olsa bile 1 kg civarındaki ayaktaşını ancak birkaç metre sürükleyip yorulacağı için sakınca yoktur. Şamandıranın çevresel etkenler nedeniyle görünürlüğünü kaybetme ihtimaline tedbir olarak, şamandıra bahsinde de konu edildiği gibi takıma bir adet daha işaret şamandırası ilave edebiliriz. Ayrıca kıyıya çok yakın yerlere bıraktığımız takımdaki küçük şamandıranın görünürlüğü daha az olduğu için bırakma takımı yabancı kişilerin dikkatini çekmez ve olta düzeneğinin kurcalanarak bozulmasının önüne geçilmiş olur.

Takımda kullanılan canlı yemin ayaktaşının arkasına veya yanlarına saklanmaması ve şamandıra ile ayaktaşı arasındaki şamandıra bedenine dolanmaması için, ayaktaşı ile iskandil arasındaki bedenin 3 kulaç, canlı yemin taktığımız iğne ile fırdöndü arasındaki bedenin de 2 kulaç uzunluğunda yapılmasında fayda vardır.

Tekne ile takımın bırakılacağı yere gelindiğinde kayabalığı, ilerya, ispari, gelincik, izmarit, sarpa, küpez gizi canlı yemlerden biri livardan alınarak avcının uygun gördüğü bir şekilde ve genellikle iğneye alt ve üst çenelerinden veya burun deliklerinden geçirilmek suretiyle yada kafasının hemen arkasındaki sırt bölgesinin başladığı yerdeki etli kısma fazla derine girmeden, iğnenin ucu bir taraftan sokulup diğer yan taraftan çıkarmak suretiyle takılır ve yem balığı canlılığı yitirmeden suya bırakılır. Bilahare canlı yemin bağlı olduğu 2 kulaçlık beden yavaşça suya salınır. Aynı şekilde iki fırdöndü arasına yerleştirdiğimiz iskandilde yavaşça dibe indirilir. Daha sonra 3 kulaçlık beden ve ayak taşı yine yavaşça bedenlerin ve iskandilin birbirine karışmasına fırsat vermeden suya bırakılır. Ayaktaşı dibi bulduktan sonra tekneye kürek yardımı ile biraz yol verilerek takımın deniz dibinde düzgün hale gelmesi sağlanır. Bu işlemde yapıldıktan sonra ayaktaşına bağlı olan şamandıra bedeni su yüzeyine dik olabilecek şekilde ayarlanarak ucuna şamandıra bağlanır.

Yakalanan balıktan olmamak için bu takımı da 2 – 3 saatte bir kontrol etmekte yada takımın başından uzun süreler ayrılmamakta fayda vardır. Kontroller sırasında takıma balık yakalandığı görülürse, ayaktaşını sürüklemek için verdiği mücadele sonucunda yorgun düşmüş olan balık yavaş ve sakin bir şekilde kepçe vasıtasıyla tekneye alınır.


Sığ Su Bırakma Olta Takımının Şeması


Sığ Su Bırakma Olta Takımının Deniz İçindeki Görünütüsü
Kara Bağlantılı Sığ Su Bırakma Olta Takımının Hazırlanması ve Kullanılması

Bu tip bırakma olta takımları; genellikle kara kıyı diye tabir ettiğimiz sığ sularda dolaşarak yem arayan levrek balığı gibi etçil balıkların avında kullanılmak üzere düzenlenir. Takımın serileceği mesafe, derinlik ve tutulması hedeflenen balığın büyüklüğü göz önüne alınarak kamış takımının makarasına yeterli uzunlukta 0.35 – 0.40 mm arasında misina sarılır. Bu misinanın boşta kalan ucundan önce 150 – 200 gr ağırlığında daha sonra 100 – 150 gr ağırlığında iki adet iskandil deliklerinden geçirilerek sabitlenmeden misina üstünde ileri geri hareket edebilecek şekilde bırakılır. İskandiller geçirildikten sonra boşta kalan misinanın ucuna 2 – 3 cm büyüklüğünde sağlam yapılı, paslanmaz bir fırdöndü takılır. Bu fırdöndünün boşta kalan diğer halkasına beden misinası olarak 1 kulaç uzunluğunda şeffaf beyaz, açık yeşil veya sarı renkli 0.35 – 0.40 mm kalınlığında bir misina bağlanır. Beden misinasının ucuna da kısa saplı, geniş dirsekli, ince yapılı, canlı yemi fazla zedelemeyecek ve canlı yemin taşıyabileceği büyüklükte 2/0 – 5/0 numaraları arasında çelik bir iğne bağlanarak takım tamamlanır. Bu takım, istenildiği takdirde kamış ve makara yerine kasnak kullanarak ve aynı malzemeler ile bağlantıların yapılması suretiyle kasnaklı el oltası şeklinde de düzenlenebilir.

Bir ucu karada olacak şekilde düzenlenen bu takım ile genellikle derinliği 1 – 1.5 metreyi geçmeyen, zemini yer yer kumluk ve küçük çakıl taşlık olan sahillerde avlanıldığı için takımın suya serilmesi esnasında tekneye ihtiyaç duyulmaz. Öncelikle makinenin misina salma teli açılarak makaradan misina kolayca sağılacak şekle getirilir. Daha sonra levrek balığının sevdiği kayabalığı, ilerya, ispari, gelincik, izmarit, sarpa, küpez gibi canlı yemlerden biri bedenin ucundaki çelik iğneye daha önceye tarif edildiği usulde takılır. Bilahare fazla oyalanmadan canlı yem bir elde, iki adet iskandilde diğer elde sahile dikilen kamış ve makineye dik bir şekilde suyun içinde yürümeye başlanır. En fazla göğüs hizasına kadar olan derinliğe gelindiğinde önce canlı yem suya bırakılır, daha sonra fırdöndüye yakın olan birinci iskandil yavaşça dibe indirilir. Ucunda canlı yem bulunan beden biraz çekilerek toplanır. Bu surette fırdöndü zemine bırakılan iskandile kadar gelir ve daha geriye doğru gitmesini iskandil engellediği için beden kuvvetle çekilmediği takdirde orada kalır. Daha sonra sahile doğru tekrar en az 2 kulaç kadar mesafe yürüdükten sonra eldeki diğer iskandilde dibe bırakılır. Son olarak takımın suda duruşu kontrol edildikten sonra, kamıştan gelen misina serbest bırakılarak sudan çıkılır. Takımın başına gelindiğinde öncelikle makinanın misina salma teli kapatılarak, iskandiller hareket etmeyecek şekilde hafifçe misinanın boşluğu alındıktan sonra, makinanın kalama ayarı levrek balığı canlı yemi ağızlayıp yemi götürmeye başladığında, bir engelle karşılaşmayacağı şekilde ayarlanır. Fırdöndü ile iğnenin bağlandığı bedenin 1 kulaç, denize birbiri peşi sıra bırakılan ana beden misinası üzerindeki gezer haldeki iki iskandilin arasında da en az 2 kulaç mesafe bırakılmış olması sayesinde iğneye takılı vaziyette suda gezinen canlı yemin kamıştan gelen misinaya dolanmaması ve avcı balıklar için güzel ve cezbedici bir görüntü vermesi sağlanmış olur. Takıma levrek balığı geldiğinde çekmek için acele edilmemeli ve levreğin ağızladığı canlı yemi yutması için 5 – 10 metre daha takımdan misina alması beklenmelidir. Balığın yemi yuttuğundan ve iğneye takıldığından emin olduktan sonra makinanın kalaması sıkılarak balık tasmalanmalı, bilahare acele edilmeden zaman zaman balığa istediğinde yol verip, boşladığında da çekmek suretiyle yorulması sağlanmalı ve yakalanan balık kıyıya bu şekilde alınmalıdır.Kara Bağlantılı Sığ Su Bırakma Olta Takımının ŞemasıKara Bağlantılı Sığ Su Bırakma Olta Takımının Deniz İçindeki Görüntüsü


Değerli arkadaşlarım üç tarafı denizle çevrilmiş olan Yurdumuzun başka bölgelerinde daha değişik bırakma takımları ve av teknikleri kullananlar mutlaka vardır. Bu nedenle hiçbir zaman benim kullandığım takımlar doğrudur ve bu takımlardan başka takım ve tekniklerle balık tutulmaz gibi bir iddiam yoktur ve olamazda. Benim paylaşmaya çalıştığım bütün bu bilgiler Saros Körfezi’nde ve yaz aylarını geçirdiğim Kuşadası’nda bırakma takımlar ile balık avlarken edindiğim bilgi ve deneyimler sonucu ortaya çıkan hususların ana hatları ve kendi doğrularımdır. Arkadaşlarımın yazdıklarımı bu anlayış ve hoşgörü ile değerlendirmelerini rica ederim. Amatör balık avına gönül vermiş ve bu uğurda emek ile çaba sarfeden bütün arkadaşlarımın hayallerini süsleyen balıkları yakalamaları dileklerimle, rast gelsin.


Sevgi ve saygılarıma…
__________________
Burak Karadeniz
İstanbul 1953 AB +


Konu Burak Karadeniz tarafından (10-04-2011 Saat 12:02 PM ) değiştirilmiştir..
Burak Karadeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesajı beğenenler:
kenanyesildal (30-06-2014)
Alt 04-04-2011, 13:32 PM   #2
Aktif Üye
 
sokrates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Bulunduğu yer: Kastamonu/Cide
Yaş: 41
Mesajlar: 482
Konular: 24
Teşekkürleri: 6
3 Mesajı, 3 Teşekkür Aldı
Standart

Sevgili Burak abi ve dip bırakması oltacılığıyla ilgili arkadaşlarımıza çok faydası olabilecek değerli bir paylaşım hazırlamışsınız aklınıza ve ellerinize sağlık.
__________________
Murat CAN
11/02/1973
Cide/Kastamonu
A Rh -

LÜTFEN TÜRKÇEMİZİ DOĞRU KULLANALIM KULLANDIRALIM
http://www.baliksevdam.com/forum/for...vuzu-3305.html

sokrates isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-04-2011, 13:40 PM   #3
Moderatör
 
İrfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: Bursa /Mudanya/Osmangazi.
Yaş: 37
Mesajlar: 3.784
Konular: 37
Teşekkürleri: 137
47 Mesajı, 91 Teşekkür Aldı
Standart

Sevgili abicim elerine sağlık en ince detaylarına kadar, işlevleri son derece verimli olan, çok kaliteli ve faydalı takımlar hazırlamışsın..
elerine sağlık...Bilgi paylaştıkça güzeldir.!!
__________________
İrFaN
Bursa/osmangazi
A(rh)+ 1977


Mevzu bahis VATANSA gerisi teferuat.!!!

İrfan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-04-2011, 14:00 PM   #4
Aktif Üye
 
selçuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Yaş: 44
Mesajlar: 272
Konular: 9
Teşekkürleri: 0
3 Mesajı, 4 Teşekkür Aldı
Standart

Değerli ağabeyciğim;çok güzel ve faydalı bir konu hazırlamışsın emeğine sağlık.
__________________
SELÇUK DİNÇ BANDIRMA-İSTANBUL
A RH +


www.dincterlik.com
www.dincterlik.net

selçuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-04-2011, 14:37 PM   #5
Administrator
 
Hamdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: İstanbul Pendik / Kadıköy
Yaş: 40
Mesajlar: 13.540
Konular: 268
Teşekkürleri: 1.715
694 Mesajı, 1.289 Teşekkür Aldı
Standart

Çok değerli bilgiler Burak abi, eline sağlık.
__________________
Hamdi Tekbıyık
08/08/1974 Facebook
Balık Avı Videolarım
Facebook Balık Sevdam
İstanbul
0 RH(-)Baliksevdam.com


Hamdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-04-2011, 14:44 PM   #6
Moderatör
 
Focaiano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Bulunduğu yer: İstanbul, ŞİŞLİ
Yaş: 29
Mesajlar: 4.915
Konular: 74
Teşekkürleri: 67
190 Mesajı, 272 Teşekkür Aldı
Standart

Ellerine sağlık Burak abi çok değerli güzel bilgiler
__________________
Selahattin
31.01.1985
0rh+
İstanbul & Bursa

Açmış olduğum konularım

''Avlayacaksan en zayıf geyiği avla, çünkü sağlam olanlar yeni neslin devamını sağlayacaktır.''

Bir Kızılderili Atasözü


Focaiano isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-04-2011, 15:14 PM   #7
Moderatör
 
agartan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: İstanbul
Yaş: 48
Mesajlar: 14.617
Konular: 56
Teşekkürleri: 141
1.286 Mesajı, 2.107 Teşekkür Aldı
Standart

Eline sağlık Burak Abi
Çok güzel bir çalışma olmuş
__________________Şeref
İstanbul
0 RH+
1965


Stop Wishing, Go Fishingagartan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-04-2011, 16:33 PM   #8
Kıdemli Üye
 
müthişaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: İstanbul
Yaş: 39
Mesajlar: 2.055
Konular: 59
Teşekkürleri: 19
49 Mesajı, 65 Teşekkür Aldı
Standart

Bırakma usulü oltacılıkta kaynak kabul edilecek çok güzel bir yazı.
Burak Abi,birkaç sorum olacak.
1-Derin su bırakmasında FC misina kullanmanın takımın avcılığına olumlu bir etkisi olur mu?
2-Ayaktaşı'nın beton,taş ya da kurşun olması önemli mi?
__________________
Emre ,1975
İstanbul

müthişaman isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-04-2011, 17:26 PM   #9
Aktif Üye
 
O-M-M-G - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2011
Bulunduğu yer: İZMİR
Yaş: 42
Mesajlar: 252
Konular: 5
Teşekkürleri: 0
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı
Standart

Çok detaylı ve faydalı bir paylaşım olmuş,ellerinize sağlık.Eminimki birçok kişinin işine yarayacaktır...
O-M-M-G isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-04-2011, 20:34 PM   #10
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: Sep 2010
Bulunduğu yer: İstanbul
Yaş: 42
Mesajlar: 24
Konular: 1
Teşekkürleri: 0
0 Mesajı, 0 Teşekkür Aldı
Standart

Elinize sağlık çok faydalı ve güzel bir çalışma olmuş.
__________________
Bora/İstanbul/1972/0rh+

Bora 38 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Lüfer Avı İçin Kıyı Takımları duzensiz Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış 32 24-09-2013 00:21 AM
Tatlı Su Olta Takımları Ersin Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır 9 20-06-2013 15:09 PM
Sigarayı bırakma fırsatı. Devlet, sigara bırakma ilaçlarını ücretsiz veriyor. TEKNOTURK Sağlık 4 27-03-2011 01:12 AM
Yeni takımları denedim:) ahmet10 Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri 27 30-07-2010 15:12 PM


Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:02 AM.


Balık Balık Avı Organizasyonlar Olta Misina lüfer Makina Levrek Sazan Turna Kamış Tekne Çapari Balık Avı Videoları Fotoğraflı Balık Avı Hikayeleri
Powered by vBulletin® Version 3.7.1 .
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
By Hamdi Tekbıyık
Reklam Malzemeleri