Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > BALIK AVINDA KULLANILAN TEKNE VE BOT ÇEŞİTLERİ > Botlar ve Bot Motorları
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Botlar ve Bot Motorları Denizde, gölde profesyonel bir botla avlanmayı tercih ediyorsanız bu botlar için özel tasarlanmış akülü yada benzinli motorlara ihtiyacınız olacak! Hangi motoru almalıyım diye düşünmeyin, tıklayın!

Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-04-2011, 00:26 AM   #1
Aktif Üye

spinnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 15
Teşekkürleri: 0
0 Mesajı, 0 Teşekkür Aldı
Standart Bot liman kaydı?

botlar liman kaydı gerektiriyormu? veya hangi ebatlarda botlar liman kaydı gerektirmiyor? ben bu konuda bir bilgiye rastlayamadım..lütfen yardım..

spinnci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-04-2011, 00:45 AM   #2
Kıdemli Üye

Surffishing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 19
4 Mesajı, 4 Teşekkür Aldı

Alıntı:
spinnci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
botlar liman kaydı gerektiriyormu? veya hangi ebatlarda botlar liman kaydı gerektirmiyor? ben bu konuda bir bilgiye rastlayamadım..lütfen yardım..
Selamlar Murat bey,

Aslında bu konu gerek uygulama gerekse kontrollerde bölgeye göre farklılık arz ediyor.Özellikle İnsan kaçakçılığının yoğun olduğu bölgelerde Liman kaydı aranılan bir belgedir.

Bu konuda mevzuat şöyle demekte..

Alıntı:
Ulaştırma Bakanlığı (Denizcilik Müsteşarlığı)’ndan:

BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 14/9/2009 tarihli ve 27349 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri ile ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) 18 Gros tonilatodan küçük ticari gemileri,

b) Boy ve tonajına bakılmaksızın;

1) Ticari deniz araçlarını,

2) Özel kullanıma mahsus gemi ve deniz araçlarını,”

MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne, boyu 2,5 metre ve yukarı olan;
a) 18 Gros tonilatonun altında olup da Milli Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemiler,

b) 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun bayrak çekme hükümlerine bağlı olmaksızın;

1) Ticari amaçla işletilmekte olup, gemi sicillerine kaydedilmemiş deniz araçları,

2) Ticari amaçla işletilen iç su araçları,

3) Özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçları,

zorunlu olarak kaydedilir.
Görüldüğü üzre;Birinci madedeki "Özel kullanıma mahsus gemi ve deniz araçlarını" ibaresiyle biz amatörlerin kulandığı her türlü deniz aracına Liman kaydı istenmekte.Ancak,9.Maddenin 1.bendinde "Bağlama kütüğüne, boyu 2,5 metre ve yukarı olan" ibaresiyle 2.5m ve büyük deniz araçlarına liman kaydı yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

Özetle;Kullandığımız tekne,bot,vs 2,5m'den büyükse liman kaydı yapılmalıdır.Çok emin olmamakla birlikte,liman kaydı olmayan deniz araçlarına 400tl civarında ceza uygulandığını hatırlıyorum.

"TIK"la balığı büyüt.Greenpeace

Nolongerregestireted 2..

Surffishing isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-04-2011, 00:51 AM   #3
Aktif Üye

Alıntı:
Surffishing Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar Murat bey,

Aslında bu konu gerek uygulama gerekse kontrollerde bölgeye göre farklılık arz ediyor.Özellikle İnsan kaçakçılığının yoğun olduğu bölgelerde Liman kaydı aranılan bir belgedir.

Bu konuda mevzuat şöyle demekte..

Görüldüğü üzre;Birinci madedeki "Özel kullanıma mahsus gemi ve deniz araçlarını" ibaresiyle biz amatörlerin kulandığı her türlü deniz aracına Liman kaydı istenmekte.Ancak,9.Maddenin 1.bendinde "Bağlama kütüğüne, boyu 2,5 metre ve yukarı olan" ibaresiyle 2.5m ve büyük deniz araçlarına liman kaydı yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

Özetle;Kullandığımız tekne,bot,vs 2,5m'den büyükse liman kaydı yapılmalıdır.Çok emin olmamakla birlikte,liman kaydı olmayan deniz araçlarına 400tl civarında ceza uygulandığını hatırlıyorum.
Teşekkür ederim erdal,ve yine görüyoruzki dünyanın en zor amatör denizciliği bizde..üzülmemek elde değil..bu kural ve kanunlar ile denizcilik nasıl gelişecek anlamış değilim,250 cm bir tekne veya botu kim kullanmak isterki denizde? çok saçma kurallar..verdiğin bilgiler için teşekkür ederim erdal kardeşim ..

Alt 05-04-2011, 01:04 AM   #4
Kıdemli Üye

Alıntı:
spinnci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Teşekkür ederim erdal,ve yine görüyoruzki dünyanın en zor amatör denizciliği bizde..üzülmemek elde değil..bu kural ve kanunlar ile denizcilik nasıl gelişecek anlamış değilim,250 cm bir tekne veya botu kim kullanmak isterki denizde? çok saçma kurallar..verdiğin bilgiler için teşekkür ederim erdal kardeşim ..
Tekrar merhabalar,

Aslında uygulama bence yerinde.Gün geçmiyor ki bot,motor çalınma vakalarını duymayalım.Bu hızrsızlık adeta sektöre dönüşmüştü.Kaydı olmayan bot ve özellikle motorlar" hırsızlık turnesi" diye anılan ve bazı yörelerde yılda birkaç kez tekrarlanan vurgunlarla çalınıp kolayca satılıyordu.
Bazı yörelerde 1 gecede 15-20 motorun çalındığını defalarca duydum,okudum.Liman kaydı ile bu çalınan motorların kolayca satışıda engellenmiş oldu.Hali hazırda çeşitli isimlerle 2.el malzeme satışı yapılan sitelerde, liman kaydının yapılması için Fatura'nın istenmesi nedeniyle faturasız motorlar satılamamakta.Satılanlar ise çok düşük fiyatlarla ve yakalanıncaya kadar kullanım süresiyle sınırlı olduğunu bilenlerce alınıyor.Motorun çalıntı olması durumunda düşecekleri sıkıntı 5 sıfır motora bedel olduğunu pek az kişi biliyor.Kontrollerin sıklaşması ve yaptırımların uygulanmasıyla önümüzdeki günlerde hem liman kayıtsız tekne,hemde faturasız motor satışı imkansız hale gelecek..
Liman kaydı maliyetli birşey değil..10 litre benzin parası..

Nolongerregestireted 2..

Alt 05-04-2011, 01:22 AM   #5
Aktif Üye

Alıntı:
Tekrar merhabalar,

Aslında uygulama bence yerinde.Gün geçmiyor ki bot,motor çalınma vakalarını duymayalım.Bu hızrsızlık adeta sektöre dönüşmüştü.Kaydı olmayan bot ve özellikle motorlar" hırsızlık turnesi" diye anılan ve bazı yörelerde yılda birkaç kez tekrarlanan vurgunlarla çalınıp kolayca satılıyordu.
Bazı yörelerde 1 gecede 15-20 motorun çalındığını defalarca duydum,okudum.Liman kaydı ile bu çalınan motorların kolayca satışıda engellenmiş oldu.Hali hazırda çeşitli isimlerle 2.el malzeme satışı yapılan sitelerde, liman kaydının yapılması için gerek Fatura'nın istenmesi nedeniyle faturasız motorlar satılamamakta.Satılanlar ise çok düşük fiyatlarla ve yakalanıncaya kadar kullanım süresiyle sınırlı olduğunu bilenlerce alınıyor.Motorun çalıntı olması durumunda düşecekleri sıkıntı 5 sıfır motora bedel olduğunu pek az kişi biliyor.Kontrollerin sıklaşması ve yaptırımların uygulanmasıyla önümüzdeki günlerde hem liman kayıtsız tekne,hemde faturasız motor satışı imkansız hale gelecek..
Liman kaydı maliyetli birşey değil..10 litre benzin parası..
biliyorum erdal,hatta hemen hemen hiç bir maddi masaraf olmadan liman kaydı yaptırabiliyoruz(fatura+ce belgeli olursa) öncede bir teknem vardı sattım,ancak şimdi jigging merakı sardı,o sebebten tekar bir tekne veya bot almak istiyorum,hatta planlarını bulabilirsem tekneyi kendim yapmak istiyorum..bu jigging e merak saldım,ancak tekne kiralamak ile yada birilerinden tekne istemek ie olcak değil bu işler,tekrar denize dönmek için kendi teknem olması şart..
bilgilerin için teşekkür ederim.

Alt 13-04-2011, 12:59 PM   #6
Yeni Üye

Konular: 0

Selam arkadaşlar.Bende de 3.40 bot var. Altı ay önce aldığımda direk gidip liman başkanlığından bilgi aldım.Erdal Bey'in de belirttiği üzere 2.5 metrenin üzerindeki ebatlar için bağlama kütüğü belgesinin şart olduğunu belirttiler.Faturalar ve CE belgeleri ile başvurdum ve hiç bir maliyeti olmadan belgemi aldım. Sonrasında iki kez sahil güvenlik kontrolüne girdim denizde iken. Her ikisinde de sahil güvenlik ekipleri donanımımın tam olmasına şaşırdı Yani bu evrakları yaptırarak hem botunuzu güvenliğe almış oluyorsunuz hem de huzurlu bir şekilde av yapıyorsunuz arkadaşlar.

ozbetil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-04-2011, 17:52 PM   #7
Yeni Üye

ozangur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı

Alıntı:
ozbetil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam arkadaşlar.Bende de 3.40 bot var. Altı ay önce aldığımda direk gidip liman başkanlığından bilgi aldım.Erdal Bey'in de belirttiği üzere 2.5 metrenin üzerindeki ebatlar için bağlama kütüğü belgesinin şart olduğunu belirttiler.Faturalar ve CE belgeleri ile başvurdum ve hiç bir maliyeti olmadan belgemi aldım. Sonrasında iki kez sahil güvenlik kontrolüne girdim denizde iken. Her ikisinde de sahil güvenlik ekipleri donanımımın tam olmasına şaşırdı Yani bu evrakları yaptırarak hem botunuzu güvenliğe almış oluyorsunuz hem de huzurlu bir şekilde av yapıyorsunuz arkadaşlar.
Merhabalar, öncelikle konuyu açanlara teşekkür ederim. Benim de şöyle bir sorum olucaktı. Ben botu alırken aldığım yer limana bağlatırsam her yıl vergi vermem gerektiğini söyledi bu bilgi doğru mudur? Sanıyorum motorlu taşıtlar vergisini kastetti.

Saygılar.

İstanbul
Ereğli/Karamürsel
Kuşadası
Gökçeada

><((((º>><((((º>><((((º>
RASTGELE

ozangur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-04-2011, 19:35 PM   #8
Kıdemli Üye

Alıntı:
ozangur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhabalar, öncelikle konuyu açanlara teşekkür ederim. Benim de şöyle bir sorum olucaktı. Ben botu alırken aldığım yer limana bağlatırsam her yıl vergi vermem gerektiğini söyledi bu bilgi doğru mudur? Sanıyorum motorlu taşıtlar vergisini kastetti.

Saygılar.
Selamlar Ozan.
Şişme botlar motorlu taşıtlar vergisinden muaftır.
Liman kaydı için ise benim bildiğim;MADDE 19 – (2) Vizenin geçerlik süresi bir yıldır. Özel kullanıma tahsisli gemi, deniz ve iç su araçlarının vizeleri beş yıla kadar (5 yıl dâhil) yapılabilir. Yeni vize süresi, bir önceki vize süresinin bittiği tarihi takip eden günden itibaren başlar.

Nolongerregestireted 2..

Alt 21-04-2011, 21:42 PM   #9
Üye

altaycan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 2

Merhaba arkadaşlar..

Ben altı fiber olan 5 mt.lik zodiak konsollü almak için görüşüyorum. fakat bunun faturası falan yok ne yapmalıyım çalıntı falan değil uzun zaman önce kaybedilmiş, kafama çok takıldı, almak istiyorum. yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ederim..

Altay CAN
B rh +
1963 ist.
altaycan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-04-2011, 13:14 PM   #10
Yeni Üye

ozangur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Selamlar Ozan.
Şişme botlar motorlu taşıtlar vergisinden muaftır.
Liman kaydı için ise benim bildiğim;MADDE 19 – (2) Vizenin geçerlik süresi bir yıldır. Özel kullanıma tahsisli gemi, deniz ve iç su araçlarının vizeleri beş yıla kadar (5 yıl dâhil) yapılabilir. Yeni vize süresi, bir önceki vize süresinin bittiği tarihi takip eden günden itibaren başlar.
Erdal abi bilgiler için teşekkür ederim. Yanlış anlamadıysam limana kayıt yaptırırsam 5 yıl geçerli olucak. Gidip yaptırayım içim rahat olsun

İstanbul
Ereğli/Karamürsel
Kuşadası
Gökçeada

><((((º>><((((º>><((((º>
RASTGELE

ozangur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil