Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > DENİZLERİMİZDE YAŞAYAN CANLILAR, BALIK AVI VE AV TEKNİKLERİ > Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış Denizlerimizi binlerce tür canlıyla paylaşıyoruz. Balıklar, kabuklular, bitkiler, yosunlar, yumuşakçalar…İşte onlardan bazıları bu başlık altında bekliyor sizi!

Cevapla
 
Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-07-2010, 22:47 PM   #1
Administrator
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: İZMİR
Yaş: 45
Mesajlar: 416
Konular: 36
Teşekkürleri: 19
79 Mesajı, 115 Teşekkür Aldı
Standart Kolyoz Balığı ve Av Teknikleri


www.baliksevdam.com - Kolyoz Balığı ve Av Teknikleri

KOLYOZ

Perciformes Scombridae

Scomber coliasScombridae familyasından olan kolyoz, gövde yapısı ve davranışları itibarıyla aynı familyadan olan uskumruya çok benzer ve güçlükle ayırt edilir.
Kolyozun bilimsel adı Scomber colias’tır. Ege, Marmara ve Karadeniz’in boğaz methaline kadar olan bölgede sürüler halinde yaşadığı gibi okyanusların +10 dereceden aşağı olmayan sahillerinde ve diğer ılıman denizlerde yaşamını sürdürür.

Kolyoz, uskumruya nazaran daha tombulca ve füze şeklinde bir gövde yapısına sahiptir. Ortalama boyu 20-25 cm. olup yedi-sekiz adedi 1 kilo gelir. 40 cm. boyunda ve 200 gr. ağırlığında olanlarına “eşek kolyozu” denir. Azami boyu 50 cm. ‘e ulaşır. Kolyozun sırtında yeşil ve mavi renkte, yol yol menevişli ve birbirine paralel hareler dikey olarak yanal çizgisine doğru iner. Uskumrunun sırtındaki hareler daha belirgindir. Kolyozun yanları beyaz ve yer yer sarımsı pırıltılar ve beneklerle kaplıdır. Karnı ise beyazdır. Yüzgeçleri muntazam olarak gelişmiştir. İlk ışını kısa olan birinci sırt yüzgeci uskumrununkine kıyasla daha dik bir üçgen şeklindedir. İkinci sırt yüzgeci ve anüs yüzgeçleriyle kuyruk yüzgeci arasında beşer adet pinnül (yalancı yüzgeç) vardır. Karın yüzgecinin ucu uskumruya kıyasla daha sivridir. Yanal çizgisi biraz daha belirgin, pulları ufak olup gövdesine iyi intibak etmemiştir. Uskumrunun hava kesesi olmamasına karşın kolyozun hava kesesi vardır. Gözleri ve ağzı daha büyük, kafası ve çeneleri uzuncadır. Çenelerinde batıcı olmayan kadife dişler mevcuttur. Burun delikleri gözlerinin önündedir.

Çok çevik bir balık olan kolyoz yedi-sekiz yıl yaşar. Suda seri hareketlerle yüzer, seyrini gövde ve kuyruk hareketleriyle sağlar. Cinsel olgunluğa ikinci yaşını doldururken erişir. Dişileri 350.000-400.000 yumurta döker. Döllenme deniz ortasında olur. Yavrular yumurtadan dört-beş gün içinde çıkarlar. Üreme mevsimi ilkbaharda olup sonbaharda yavrular büyür ve “kolaridya” diye adlandırılırlar. Kolyoz balığının başlıca besinini hamsi, aterina, çamuka ve kıraça gibi küçük balıklar oluşturur. Ayrıca diğer balık yavruları ve planktonlarla beslenirler.

Kolyoz Marmara’nın balığı sayılabilir. Sürülerin çok az bir bölümü yaz aylarında Karadeniz’in boğaz methaline kadar çıkar, ekim ve kasım aylarında yine Marmara’ya dönerler. Bundan dolayı da geçici balıklardan sayılabilirler.

Uskumruya kıyasla kolyozun eti pek lezzetli sayılmamakla beraber tavası, pilakisi ve buğulaması yapılır.

Kolyoz Ege’de, Çanakkale Boğazı, Saroz ve Marmara’nın sahil bölgelerinde, Adalar ve Marmara Adası civarında gırgır ağları, ığrıp ve voli ağlarıyla avlanılır. Yine aynı mahallerde çapari ile de avı yapılır.

Kolyoz Çaparisi ve Avı

Kolyoz uskumruya nazaran daha iri ve hareketli bir balıktır. Büyük sürüler halinde gezen kolyozlar akışları sırasında yenilenirken suda aşağıya yukarıya, sağa sola doğru gayet seri hareket ederler. Bazen sürü halinde yükselir, bazen de daha derin sulara doğru inerler. Yemlerini buldukları derinlikte bir süre kaldıktan sonra yine akışlarına devam ederler. Av sırasında dikkat edilmesi gereken husus sürünün yerinin, yani kaç kulaçta olduğunun tespit edilmesi ve devamlı olarak bu derinlikte aranmasıdır. Örneğin sürü 11 kulaçtaysa denize salınmış olan 11 kulaç misinanın fazlası mantara sarılır ve takım devamlı bu kulaçta kullanılır. Veya misinanın 11 kulaç sonrasına kırmızı ibrişimle küçük bir işaret konur.

İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e çıkışı sırasında kolyozlar zaman zaman kıyı yollu çıkış da yaptıkları için kıyıdan da çapariye yakalanabilirler. Ancak sandaldan, kürek üstünde veya akıntılı sularda motor çalıştırmak suretiyle çapariyle yapılan av daha bereketli olur. Çapariyle kolyoz avı uskumru veya istavrit avından farklıdır. Denize koy verdikten sonra çapari kol hareketiyle aşağı indirilip yukarı kaldırılır ve kulaç kulaç sürü aranır. Kolyozlar çapariye yapıştığı anda takımda birden bir boşluk meydana gelir. Balıklar yakalandıkları anda yukarıya doğru yüzmeye başladıklarından iskandili havalandırırlar ve bu boşluğu meydana getirirler. Bu durumda sallamaya devam etmeyip çapariyi yavaş yavaş yukarı çekmek gerekir. Bu arada diğer balıklar da yetişip boş kösteklere dolmaya başlarlar.

Uskumru veya istavrit avında ise çapari kısmen dolduğunda birkaç kez daha sallamaya devam edilir ve diğer kösteklerin de dolması beklenir.

Kolyoz avında çapari iyi kullanılmazsa denizden “üzüm salkımı” gibi çıkar. Balıklar üzerinden temizlendikten sonra da köstekler ve beden karmakarışık olduğu için çapari bir daha kullanılmayacak hale gelir.

Kolyoz uskumruya oranla daha sert ve hareketli bir balık olduğu için kullanılan çaparinin bedeninin ve kösteklerin 0.35- 0.40, parlak misinadan hazırlanması icap eder. Bedene yirmi beş-otuz adet köstek takılır. 1-3 numara iğnelere beyaz veya kırçıllı hindi kanadı ve kuyruk tüyü kırmızı ibrişimle bağlanır. Köstek uzunlukları 18 cm.’dir. Çaparinin mantara sarılan olta bölümü 100-150 metrelik 0.50’lik misinadır. Bu tür çaparilerde gerek olta gerekse beden ve kösteklerde sert ve parlak misina kullanmak gerekir. Takımda 2 cm. ‘ lik fırdöndü ve suların akıntı kuvvetine göre iskandil kullanılır.

Kolyoz sürüleri genellikle 9-16 kulaçlık sularda dolaştıklarından, çapariyi kulaç sayarak bu derinliklerde sallamakta fayda vardır.

Kolyoz genellikle güneş doğarken ve batarken av vermesine rağmen batı rüzgârı estiği ve güneşin sulara dikey geldiği saatlerde de çok kuvvetli av verebilir. Yaz başında Marmara’dan Karadeniz’e çıkışı sırasında günün her saatinde çapariye gelebilir.
Balığın akışı sırasında kulacı tespit edilirse, akıntılı sularda balıkla birlikte motorla akış yaparak bereketli av elde edilir.
Arif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-03-2011, 02:37 AM   #2
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: Mar 2011
Yaş: 25
Mesajlar: 16
Konular: 4
Teşekkürleri: 0
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı
Standart

AKDENIZDE UKRAYNADA MERCAN TUTUYORDUK SABAH GUNESI ILE CAPARI ILE ATIYORDUK 20 20 CEKIYORDUK KOLYOZLARI 15 DK VURUP GIDIYOR BU BALIK
tamer61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-03-2011, 03:07 AM   #3
Kıdemli Üye
 
duzensiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 1.065
Konular: 64
Teşekkürleri: 0
9 Mesajı, 12 Teşekkür Aldı
Standart

has marmara kolyozu

__________________
Hüseyin SUSULU · 1984 · İSTANBUL
Facebook: fb.me/huseyin.susulu
BLOG: lifeforfishing.weebly.com

Açtığım konular ve raporlarım...

Denizin üstünde ala bulut, yüzünde gümüş gemi, içinde sarı balık, dibinde mavi yosun... Kıyıda bir çıplak adam, durmuş düşünür...


duzensiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-01-2013, 07:32 AM   #4
Kıdemli Üye
 
ozgurarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2013
Bulunduğu yer: İstanbul (Avrupa) ve Silivri
Yaş: 40
Mesajlar: 1.031
Konular: 24
Teşekkürleri: 35
92 Mesajı, 221 Teşekkür Aldı
Standart kolyoz...

geçen yaz - 2012 , silivri maviyelken
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg 20120814_220345.jpg (52,8 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
__________________
Özgür ARSLAN / İstanbul / 1974 / 0 Rh+

ozgurarslan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-01-2013, 07:41 AM   #5
Kıdemli Üye
 
ozgurarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2013
Bulunduğu yer: İstanbul (Avrupa) ve Silivri
Yaş: 40
Mesajlar: 1.031
Konular: 24
Teşekkürleri: 35
92 Mesajı, 221 Teşekkür Aldı
Standart bu daha iyi bir fotoğraf...

bir önceki fotoğraf koyu olmuş.
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg 20120520_135357.jpg (45,7 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
__________________
Özgür ARSLAN / İstanbul / 1974 / 0 Rh+

ozgurarslan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
KARAGÖZ Balığı, SARGOZ Balığı ve Av Teknikleri evren tamer Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri 43 23-07-2014 12:53 PM
Turna Balığı Av Teknikleri Ersin Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır 25 26-03-2014 12:29 PM
Orfoz Balığı ve Av Teknikleri Arif Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış 0 09-07-2010 00:58 AM
Morina Balığı ve Av Teknikleri Arif Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış 0 09-07-2010 00:48 AM
Sudak Balığı Av Teknikleri Ersin Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır 0 29-05-2010 11:33 AM


Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:30 PM.


Balık Balık Avı Organizasyonlar Olta Misina lüfer Makina Levrek Sazan Turna Kamış Tekne Çapari Balık Avı Videoları Fotoğraflı Balık Avı Hikayeleri
Powered by vBulletin® Version 3.7.1 .
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
By Hamdi Tekbıyık
Reklam Malzemeleri