5 metre altı tekne alacakların dikkat etmesi gereken noktalar

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında okara tarafından paylaşıldı.

1. BORABAY

BORABAY Yeni Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    bluestar yanlış biliyorsunuz..4.99 a kadar olanlar vergilendirilmiyor.

2. Seyir

Seyir Yeni Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    arkadaşlar konuya en son mesaj bir sene önce atılmış,affınıza sığınarak burayı ziyaret eden arkadaşların yanlış anlamamaları için bir derleme yapıcam,

öncelikle teknelerde vergilendirme boy ölçekli oldu, yani 4.99 cm'ye kadar vergi alınmıyor,daha sonra ki boylar için 5-8.99 gibi vergi alınıyor.

4.99 a kadar olan tekneler ise liman başkanlıklarından bağlama ruhsatnamesi çıkarta bilirler, tabi faturaları mevcut ise.

yine kendimizin yaptığı teknelerde yapımda kullanılan malzemeler ve marin sınıfı malzemelerimizin faturaları var ise teknemizi liman başkanlıklarından verilen bir form ile kayıt altına alabiliyoruz.
    amatör yapım adı altındaki bu uygulamada teknenin ruhsatı kimin üzerine çıkarıldı ise tescil tarihinden itibaren 5yıl süre ile el değişimi yapamıyoruz.

3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Şu bağlama kütüğü adı altında alınan paranın eski mtv yi arattığını duymuştum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Ağustos 2011
  4. Seyir

Seyir Yeni Üye

denizcilik müsteşarlığının internet sitesinden alıntı,keşke sizin dediğiniz gibi olsa da bir metre daha uzun vergisiz tekne sahibi olsak :(

(burdaki rakamlar hersene değiştiği için fiyat tarifesini dikkate almayınız.)

Tablo III. Harç Tarifesi
    Gemi, Deniz ve İç Su Aracı Boyu
    Harç Tutarı (TL)
    5 metreden 9 metreye kadar olanlardan
    200
    9 metreden 12 metreye kadar olanlardan
    400
    12 metreden 20 metreye kadar olanlardan
    800
    20 metreden 30 metreye kadar olanlardan
    1.600
    30 metreden büyük olanlardan
    3.200

2.2. Harç Uygulaması İle İlgili Diğer Hükümler

i. Aracın boyunun tespitinde bir metreden küçük değerler dikkate alınmaz. Münhasıran deniz taşımacılığı ve balıkçılık faaliyetinde kullanılan gemi, deniz ve iç su araçları için alınacak ruhsatname ve yapılacak vize işlemleri Harçlar Kanununa bağlı (8) sayılı tarifeye eklenen "XIII- Bağlama kütüğü ruhsatnamelerinden ve bunların vizelerinden alınacak harçlar" başlıklı bölümdeki harçlardan müstesnadır.

5. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

teşekkürler daha da açıklayıcı bir konu oldu sayenizde konuya bir sene önce de mesaj atılmış olsa artık daha güncel bir bilgi olmuş oldu emeğinize sağlık

6. Seyir

Seyir Yeni Üye

saolun, keşke herkes en azından kapısına çekebileceği bir tekne sahibi olsada amatör denizcilik ve denizciliğimiz gelişe bilse.
    bilgilendirme amacımız bu yolda gitmek isteyen arkadaşlarımıza yardımcı olabilmek.
    deniz aşığı denizcilerin dediği gibi ''deniz üstünde olsun da varsın bir tahta parçası olsun''

7. mydj

mydj Yeni Üye

ben simdi bir tekne almayı dusunuyorum. kamarali bişey alırsam ortalama uzunlugundan emin değilim deniz ehliyeti almam gerekicekmi? bu konuyu arastırdım internette fakat pek bişey bulamadım. bikac gun icinde tekne almayı dusunuyorum. alıcagım tekne icin ztn siteden yardım istiyicem. fakat tek sorunum ehliyet almam gereklimi? gerekli olmayanlar kac metre altında oluyor? bnm icin bu onemli. bilgileriniz varsa yardımcı olun lutfen. saygılar

8. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

5 mt den sonra 10 bg den sonra 4 kişiden fazla yolcu kapasiteli olunca ehliyet gerekir diye biliyorum ama gerekli tebliği okumanızı tavsiye ederim değişmiş veya yanlış hatırlıyor olabilirim

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Boyun önemi yok.
    9.9 hp den büyük motorlu tekneler için ADB gereklidir.
    ADB almak zor birşey değil

10. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

Tekneniz 5 mt nin altında ise vergisi yok 1 hafta önce çıkarttım
    bağlı olduğunuz liman başkanlığına başvurun 1 gün içerisinde çıkartılabilir.
    istenen evraklar
    1 Denizcilik Müsteşarlığı on line işlemler bölümünden isim başvurusu
    2 sahiplik belgesi(liman başkanlığından alınıyor muhtar ve 2 şahitin şmzası yeterli)
    3 Dilekçe (liman başkanlığından alınıyor)
    4 Teknenin ölçümü
    5 Teknenin 3 resimi (sağ,sol,ve arkadan)

11. Sponsorlu Bağlantılar

Sayfayı Paylaş