Baraküda ufak ufak av vermeye başladı...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Hayri Karaca tarafından paylaşıldı.

1. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Teşekkür ederim dostlar, sizlere de rasgelsin...

2. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar
    TEbrikler Hayri,
    Güzel ve verimli bir av olmuş.
    MAngal görüntüleri ise iştah açıcı
    Afiyet olsun

3. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Sağolasın Şeref abi sizlere de rasgelsin...

4. Focaiano

Focaiano Moderatör Yönetici

tebrikler gayet bereketli av olmus afiyet olsun

5. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Bülent abi açıklamalar için teşekkür ederim. Amacının bilgi paylaşmak olduğundan bir endişem yok. Bu konu bir çok sitede tartışılıyor ama bir sonuç yok. Ben aslında hep turna derim ama sitede hazırlanan bazı raporlarda baraküda yazıldığını görünce sitenin geleneğini bozmayayım dedim. Biz güney ege de 'Hadi turnaya çıkalım.' diye konuşuruz. Bu tartışma bitmeyecek ama biz buralarda deniz turnası demeye devam edeceğiz. Yorumlar için tekrar teşekkür ederim.. Rasgelsin...

6. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Güzel ıskarmozlar yakalamışsınız, torik de bonusu olmuş. Tebrikler.
    Türler konusundaki bilgilendirme için Bülent abiye de teşekkürler.

7. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör Yönetici

Fotoğraftaki yazıyı dikkatli okuyun. Ne diyor? "Bazı paylaşım sitelerinde , ilgi çekme amaçlı , yanlış bilgiler veriliyor" diyor. Bu fotoğraf buraya olmamış.

Gelelim balık türleri ile ilgili tezlere. Büyükler veya üstadlar otorite değildir. Canlıların türlerini belirlemek bilimsel bir iştir. Referans olarak verilen araştırma bir kişinin kişisel görüş ve tecrübeleridir.Türkiye'de tutulmuş balığın yanına Afrika'da tutulmuş balığın resmini koyup tez yazmak olmaz. Bu konularda bilgisi, ihtisası olan arkadaşlar varsa yazsın, bizi de aydınlatsın. Siz daha önce benim bir yazıma yazdınız, onu alıp hemen kendi yazımı düzeltip sizin isminizi de belirttim. Bilmiyorsak amatör balıkçı olarak bizim yapabileceğimiz şey bilimsel ve uluslararası otoritelerin (birleşmiş milletler tarım ve gıda örgütü gibi) katalog ve dökümanlarından faydalanmaktır. Daha öncede belirttiğim gibi meselenin temeli balıklara verilen yerel isimlerin farklı oluşu veya balık isimlerinin yabancı karşılıklarını kullanma eğilimimizdir.

Yaptığımız iş balık avlayıp paylaşmak olduğundan bir av güncesine satırlarca eleştiri, döküman, fotoğraf koyup güncenin boğulmasını sevmiyorum. Sırf bu yüzden pekçok balıkçı paylaşımdan kaçıyor. Forumun tadı kaçıyor.

"Ayrı bir konu altında açsam aynı konuşmalar olmayacakmı?" demişsiniz. Ben açtım, olmadı. Çünki ben FAO'yu , FISBASE'i referans gösterdim. Kimseyi eleştirmedim. Yıllardır süregelen anlamsız balık ismi tartışmalarını bitirip esas keyfimiz olan balık avına ve sohbetine odaklandım.

Bizim buraların usta balıkçıları iri fangrilere TONGABAŞ diyorlar. Şimdi bunlardan biri özenip, üye olup, hepimizin dudaklarını uçuklatacak fotoğrafları koysa, ne olur merak ediyorum. Fangriyi tanımlamak mesele, tongabaşı anlatmak mesele, adam zaten bilgisayarı zor kulanıyor, daha ilk raporunda madara eder göndeririz. Ne limitlere uymadığı için ahlakı kalır, ne ismini bilmediği için cahilliği. Bu yazdıklarımı tamamen canlandırma ve empatiden ibaret. "Siz hep böyle yapıyorsunuz" demiyorum ama son yorumunuzla isteyerek veya istemeyerek benzerini yapmış oldunuz. Zaten sıkıntı son zamanlarda bu tavrın forumumuz üyeleri arasında yaygınlaşması ve havanın değişmesi. Sonuçları güncelere yapılan yorum ve takip sayılarından açıkça görünüyor.

Herkese nacizane tavsiyem denizin ve forumun tadını çıkarmalarıdır. Biraz daha böyle devam ederse hiçbirimiz için tatlı birşey kalmayacak.

Hayri Bey'den bu günceyi gereksiz yazılara boğduğum için özür diliyorum. Güzel avınız için tebrik eder rastgelmesini dilerim.

8. löngöz

löngöz Daimi Üye

Hayri yi daha fazla üzmemek için hiç yanıt yazmayacağım...

9. onder

onder Aktif Üye

Bu fotoğrafa bittim doğrusu. Güzel barbekü afiyet olsun.

10. ozan1977

ozan1977 Aktif Üye

tebrikler hayri abi.çok güzel balıklar almışsınız.daha güzel avlarınızın olması dileğiyle..saygılar..rastgele..

11. Sponsorlu Bağlantılar

Sayfayı Paylaş