japonyada balikcilik bir baskadir-3!

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında elmexicano tarafından paylaşıldı.

1. elmexicano

elmexicano Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Delice birsey yaptim. Sabah erken saatte baliga olta atabilmek icin aksamdan gittim Kobe`deki avlaga. Araba yok, vasita yok. 4 tren degistirerek yapilan 2.5 saatlik yolculugun ardindan buz gibi havada minik bir cadir ve uyku tulumu ile sabahin ilk isiklarina kadar guzel bir uyku cektim. gece saatlerinde de Japon levregi icin deneyebilirdim, ama amacim kingfish yakalamakti.

Gunes agarmaya yakin, cadir kurdugum yere 500 metre mesafedeki iskeleye yoneldim. Iskele dediysem, oyle dandik birsey sanmayin. 300 metre uzunlugunda, icinde tuvaleti, kafesi, restorani, ilk yardim bolumu ve balikavi malzeme saticisi ile tam bir sportif balikavi kompleksi. Sabah saat 6`da aciliyor. Aksam 9`a kadar acik. 4 saat icin 1200 yen (25 TL) gibi bir ucret isteniyor. Hatta canli karides ve canli istavrit /sardalya bile satiliyor balik avcilari icin. Canli birakmalar yapiyor Japon balikcilar. Basarili da oluyorlar aslinda. Asagidaki linkten bu iskelelerle ilgili bazi verilere ulasabilirsiniz. Web sitesinden akinti, gel-git, 10 sene boyunca ayni tarihte hangi baliklarin yakalandigina kadar detayli bilgiler alinabiliyor (Japonca sadece). Profesyonellik bu iste! Turkiye`de boyle olusumlar cok basarili olabilir aslinda.

�_ŒË�s—§�{–��E•½ˆéŠC‚ÂèŒö‰€

Kompleks saat 6`da acilacak olsa da, insanlar saat 5 gibi siraya girmeye baslamislardi bile. saat 5.10 gibi siraya gectigimde, onumde 15 kadar kisi vardi. bu sayi en uctan iyi bir nokta secmeye yetecekti. gunes dogmaya basladiginda denizdeki hareketliligi gormeye basladim. iskelenin uc kisimlarinda sardalya ya da zargana suruleri kacisiyordu. arada su ustu yapan canavarlar gozukuyordu. Nasil bir sabirsizlik anlatamam.

En uca yakin bir noktaya yerlesip, kamis ve makineyi taktim. ufak bir kontrolden sonra nadide el yapimi sahtelerinden birini taktim oltaya. Etrafta sardalyalar gozukuyordu. Mutlaka gumus rengindeki bu suustu sahtesi is yapacakti. bir kac atistan sonra guzel bir takip aldim sahtenin pesine. sonraki atista aninda yapisti balik. oyle bir kalama aldiki, etraftaki herkes bana bakiyordu. 5-10 dakikalik bir savasin sonunda balik iskeleye yanasmis, cirpiniyordu. yanimdaki Japon amca sagolsun, yardim etti, beraber baligi disari aldik. Tam 62 cm geldi kingfish. etraftakilerin merakli bakislariyla guzel de bir fotograf cekildik. Hatta gunun en iyi avi olarak web sitelerine eklemisler.

http://www.umiduri.com/t0000/su121007.html

Balikla savasirken alttaki igne gerginlige dayanamadi. bukuldu. Cok sukur ortadaki igne koca baligi cikarmayi basardi. Bu sure icerisinde Daiwa saltiga ve diger benzer sahteleri denedim. ancak, hicbiri bu el yapimi olanlari kadar basarili olamiyor :).

Herkese iyi avlar diliyorum.

A.can

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ekim 2012
  2. Theseus

Theseus Aktif Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Tebriklerle başlayalım o zaman :)

Başka diyarların ve kültürlerin avlakları ve alışkanlıkları insanı aslında avdan daha çok heyecanlandırıyor,en azından benim açımdan.

Kullandığınız sahte de ayrı bir başlık konusu olabilir sanırım :)

3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Ahmet
    Günün en iyi alığını yakalamak katettiğin onca yola fazlasıyla değmiş bence.
    Her zaman rastgelsin

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

tebrik ederim arkadaş daha güzelleri ras gelsin :) daha bolca raporlarını bekler insan açıkçası :) ne yalan söyleyeyim :)

5. Focaiano

Focaiano Moderatör Yönetici

Tebrikler daha nicelerine rastgele:)

6. Volkan

Volkan Daimi Üye

Abicim orası nasıl ayrı bir dünya, adamlar balık avı kompleksi yapmış harbiden, onu bırak millet balık tutmak için saati bekliyor, disipline bak.

7. elmexicano

elmexicano Üye

Cok tesekkur ederim. Her sehrin havasi insanin karakterine yansirmis. Japonya`da biraz oyle aslinda. :).

Kullandigim sahteye gelirsek, Adana`da meshur Ali`nin baliklari vardir. Bizzat o baligi kullaniyorum. cok guzel WTD aksiyonu aliyor. martilari bile kandirabiliyorum dogrusu.

8. elmexicano

elmexicano Üye

Daha onceki bir baslikta, uyelerden biri soyle demisti: "Japonya`da balikcilik baskadir yerine Japonya`da vatandalik baskadir demek lazim". sadece balikcilik degil, her alanda isler boyle isliyor. Hata yaptigi icin intihar eden insanlarin kulturudur. :)

9. elmexicano

elmexicano Üye

Cok tesekkurler Seref Bey,

Insallah daha buyuk balik avlari yapacagim. Maalesef vakit olmuyor. vasita da yok. ilkel sartlarda balikcilik yapabiliyorum ancak. Ama cok zevkli oluyor o ayri.

Size de iyi avlar dilerim.

10. elmexicano

elmexicano Üye

Tesekkurler Seref Bey,

Daha buyuk baliklar gelecek insallah.

11. Sponsorlu Bağlantılar

Sayfayı Paylaş