KÖSTEK BAĞLAMA YÖNTEMLERİ

Konu, 'Misina Düğümler, Düğüm Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında C.POLAT tarafından paylaşıldı.

1. C.POLAT

C.POLAT Aktif Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Sevgili Arkadaşlar, Uç misina düğümü ve Sürgülü düğüm videolarını izleyen bazı dostların bizden köstek bağlama yöntemlerinide anlatan bir video istemişlerdi,o zaman verdiğimiz sözü ancak şimdi yerine getirebildim.

Elimden geldiğince,dilim döndüğü kadar ben iki tane birbirinden farklı yöntemden bahsettim ;

İlk yöntem pratik ve kolay bir yöntemdir, bu yöntemdeki kasagözü düğümünden sonra atılan hırsız kolun uzunluğunu 30-35 cm tutup dört sarımlı düğümü öyle atın diğer kollar için atılacak düğüm mesafelerinide 20-25 cm tutun.

İkinci yöntem benim devamlı kullandığım yöntemdir,oldukça güvenilir bir köstek bağlama yöntemidir.Burada kol boylarını 12-15 cm yapıyorum,fırdöndüyle ilk iğne arasını 25-30 cm olacak şekilde kösteğe kasagözü düğümü atıyorum,son iğneyle iskandil arasındaki mesafeyide hemen hemen bu kadar yapıyorum.

Tabi bu mesafeleri ve uzunlukları her arkadaşımız kendi bölgesindeki avlanma yöntemine ve hedef ava göre uzatıp kısaltmalıdır.

Köstek ve kol misinalrınızı %100 FC.misinalardan tercih ediniz,ince takımın en avcı takım olduğunu unutmayınız bizim köstek ve kollarda kullandığımız misina kalınlıkları aynıdır .Ben en büyük Çupramı 0,18mm kalınlığındaki misinayla almıştım.

Bu videolar,Amatör balıkçılığa yeni gönül vermiş arkadaşlara faydalı olması için hazırlanmıştır,bu işe bizden daha vakıf abi ve kardeşlerimizin izniyle,oltanızın ucundaki coşku hiç eksik olmasın ,rastgele :)

KÖSTEK BAĞLAMA YÖNTEMİ -1

http://www.izlesene.com/video/nasil-yapilir-kostek-baglama-yontemi/2305243

KÖSTEK BAĞLAMA YÖNTEMİ -2

http://www.izlesene.com/video/nasil-yapilir-kostek-baglama-yontemi-2/2305291

mmuratsuna bunu beğendi.
  2. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar
    Teşekkürler Cem

3. sinarit_baba

sinarit_baba Aktif Üye

Cem Bey guzel bir paylasım. Ancak kõstek ile kol ve kol ile beden arasında misina çapının farklı olması iyi olur. Ôrnegin kõstek 0.18 ise 0.22 kol 0.25 beden gibi.

2. bağlama yönteminde (yabancılar "water knot" diyor) kösteğin kurşuna doğru bakması kösteğin çekeri açısından çok önemli, yani çok daha sağlam, eğer sizin gösterdiğiniz biçimde olursa ki kösteğin koldan ayrı durması için güzel olur, misinanın çekerini düşürür. eğer bir ya da iki köstekli takım oluşturulacaksa kurşuna doğru (kola bitişik), çok köstekli yapılacak ise sizin gösterdiğiniz gibi yapmak iyi olur diye düşünüyorum.

Normal de kösteklerin düğüm noktası misinanın çekerini düşürür, ancak bu bağlama yönteminde ("water knot")eğer kurşuna doğru bağlarsanız misinanın çekeri hakkını verir. Rastgele.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Haziran 2010
  4. enis59

enis59 Daimi Üye

paylaşım için teşekkürler

5. C.POLAT

C.POLAT Aktif Üye

Ben teşekkür ederim:)

6. C.POLAT

C.POLAT Aktif Üye

Sevgili Murat katkından dolayı teşekkür ederim :)

7. C.POLAT

C.POLAT Aktif Üye

Ben teşekkür ederim Enis :)

8. özcan bolat

özcan bolat Aktif Üye

çok mükemmel bir paylaşım her zaman güncel kalsın lütfen. bir çalışma daha öğrendim hele köstegi bedene bağlama şeklinizle hep olan sıkıntıdır kösteğin bedene dolaşması sıkıntısı da ortadan kalkmış oldu :) birde makasınız çok işlevli onuda ayrıca begendim :)teşekkürler

9. İrfan

İrfan Moderatör Yönetici

Cem bey teşekkürler, çok faydalı ve güzel bir çalışma olmuş.

10. selcukkales

selcukkales Üye

Kesinlikle teşekkürler Cem Bey.

Bu siteden öğrendiğim 3-5 önemli konunun başında geliyor anlattılarınız. 5 yıldır bildiğim tek çeşit yöntem ile hazırlıyordum çaparilerimi, dip takımlarımı..

Elinize sağlık.

11. Sponsorlu Bağlantılar

Sayfayı Paylaş