küspeli olta

Konu, 'Göller, Barajlar, Akarsular ve Diğer Tatlısu Avlakları' kısmında 16 bursa tarafından paylaşıldı.

1. 16 bursa

16 bursa Yeni Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    arkadaşlar küspeli oltanın yasak olduğunu sirkülerde okuyoruz.fakat balık malzemesi satılan yerlerde bunlar hala satılmakta, ve gözle görülür yerde satılıyor,saklıda değil balıkta kullanıldığı zaman yasak ve cezası varda , dükkanlarda niye bunları yasaklamıyorlar, ve ceza kesmiyorlar.bunun nedenini merak ediyorum.bu satılmasa kimsede almaz ve kullanamaz az bir zaman sonra sazan sezonu açılaçak göreçeksiniz küspeli olta yine kullanılaçak. bu konuda yorumlarınızı bekliyorum

Ali Demir /Bursa

2. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Sponsorlu Bağlantılar
    Satışıda yasak, ama malesef denetleme olmayınca alenen satıyorlar.

3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben üzerine iğnesi bağlanmış halde görmedim epeydir.
    Küspeler iğnesiz olarak satılıyordu.
    Bu haliyle yemleme amacıyla kullanılıyor olamazmı?
    Küspenin kendisi mi yasak, küspeli olta mı?

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Küspe yasak değil Şeref abi, İğneli küspe takımları yasak.

5. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Küsbeli olta neden yasak, hep yasak diye okuyoruz ama sebebi nedir sakıncası nedir bu takımın fazla iğnesi olmasımı acaba?

6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Küp şekline küspeye preslenmiş çokça iğne bulunuyor üzerinde. Bu göllere atıldığında sıklıkla dipe takılıp kopmakta.

Öyle olduğu için balıklar o iğnelere yakalanıp su altında çürümelerine neden oluyor. İkinci bir durum daha var, göllerin suları yaz aylarında çekildiği için bu küspeli olatalar karaya çıkıyor. O bölgelere gelen karada yaşayan İnek, kuzu gibi otlanan hayvanlar da küsepe yediği için bu yemleri yiyorlar ve onlarda bu iğneleri yutmuş oluyorlar.

Benim aklımda olan sebepler bunlar, belki başka sebepleride olabilir.

katipoglu bunu beğendi.
  7. konevii

konevii Üyelik İptal

Bir arkadaşım bu konuda bakanlığa yazı yazmıştı. Bakanlıktan gelen cevapta aynen:
    "Küspeli olta, ya da küspenin avlakta bulundurulması ve kullanılması yasaktır." ibaresi vardı. Bu da demek oluyorki küspeyi yemleme için bulundurmak ta yasak.

8. konevii

konevii Üyelik İptal

Efendim şöyle izah edeyim. Daha önce bütün oltalarım küspeli olta idi. Yasaklanınca baya bi araştırdım, inceledim, şu kanaate vardım. Bir kaç bölgede sular çekildikten sonra ortaya çıkan, ve/veya bilinçsiz yada ciddiyetsiz avcıların sağa sola atıp bıraktığı, ya da unuttuğu küspeli oltalar otlanan hayvanları ciddi şekilde yaralamış. ben denedim küspeyi hayvanlar severek yiyor. Ayrıca internette ağzına saplanan küspeli takımla gezen pelikan, kedi, inek, at gibi daha bir çok hayvanın resmi bulunuyor. bu nedenle yasaklanmış olmalı.
    Tabi küspe suda erir gider diyenler olacaktır. Su dışında kıyıda unutulan, atılan takımlar hepimiz çok miktarda bulmuşuzdur.
    Ama, küspenin avlakta bulundurulması da yasakmış bilginiz olsun. zor durumda kalmayalım sonra..

Bereketli, kazasız belasız avlar herkese...
    (NOT: Artık hiç küspeli oltam yok. Hepsini değiştirdim. ya yemleme kutusu, yada kaybolan yem torbası kullanarak yemliyecem oltalarımı.)

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

İşte burada kafa karışıyor.
    Bir bıçakla ekmek te kesebilirsiniz adam da..
    Üzerinde iğne olmayan küspenin ne zararı var acaba?
    İçindeki telden olabilirmi ki?

10. konevii

konevii Üyelik İptal

Abi küspenin içinde kendinden tel yoktur. oltaya takarken aparat kullananlar takıyor. Ama heralde bulunduran kullanır diye düşünülüyor. yoksa, iğnesiz küspe, zararsız, hayvanlar için besleyici.

78 safranbolu bunu beğendi.
  11. Sponsorlu Bağlantılar

Sayfayı Paylaş