Rüzgarın balıkla olan ilgisi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında syuki tarafından paylaşıldı.

1. syuki

syuki Yeni Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Arkadaşlar rüzgar ne kadar etkilidir.Mesela eskiler lodos olduğu zaman balığa çıkmazlarmış.Lodosta tutulan balığı da yemezlermiş.Gevşek olurmuş çünkü.Peki,o zaman en güzel balık avcılığı hangi rüzgarda yapar?ben poyraz diye duydum ama net bir bilgim yok.Bu konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim.

2. inculy

inculy Aktif Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Abi öncelikle selamlar. Doğru biliyorsun en güzel av poyrazda yapıyormuş. Kendi tecrübelerim değil ama büyüklerimden balıkçı ağbeylerimden ve okuduklarımdan tecrübe ettim. Mesleği balıkçılık olan bi ağabeyim deniz çok durgun olduğunda iyi av olmaz denizde mutlaka ufak bi kıpırtı olmalı demişti.

3. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

çinekop sarıkanat lüfer kapalı fırtınalı havalarda çok verimlidir.

4. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Konu kitap olacak kadar geniş ve ayrıntılı bir konu. Ancak genel olarak kıyı ve açık deniz balıkçılığı olarak ayırmak lazım.

Kıy balıkçılığında her sahilin her koyun her bölgenin hatta arada 10-15m kadar fark edebilecek kadar yakın mesafelerde bile farklı aynı hava şartlarında farklı balık yapabildiği açıktır. Şimdi istanbulda lodos yada poyraz esiyor diyelim Bir tarafta Üsküdarla karşı tarafında Sarayburnu aynı oranda mı etkilenir yada aynı balığı mı yapar? Elbetteki hayır. Gerçi boğaz balıkçılığını ayrı tutmak lazım çünkü etkileyen çok farklı etkenler var.

Ancak açık deniz balıkçılığında durum farklı. Açıkta rüzgarın nereden estiğinden ziyade kaç milde estiği fırtına yağmur bulutlu açık durumu önemlidir.

Dediğim gibi konu birkaç satırla anlatılamayacak kadar geniş ve ayrıntılı. Yapılması gereken bir avlağa gittiğimizde mevsim hava rüzgar sıcaklık balık miktarı oranlarını hafızamızda tutarak o noktanın başka bir zaman o havada hemen hemen aynı performansı göstereceğini unutmamasıdır. Ancak dediğim gibi unutmamak lazım ki nokta olarak değerlendirmek lazım. 50m ötede aynı havada farklı özellikler gösterir.

Lodosta tutulan balık gevşek ifadesiyse farklı bir anlam. Lodosta deniz köpürür. Rengi değişir. Kabaran bir kedi gibi hırçın bulanık bir hal alır. Dip kabarırı ve derin dip dalgaları oluşur. Dipteki kum pislik yosun çöp kalkar balık bu karışık suyu yutar ve eti bozulur.
    Poyrazdaysa suyun içinden ziyade üstü etkilenir. üstte büyük dalgalar olur ama dip bundan etkilenmez. Levreğin sevdiği havalar çoğunlukla böyledir. Mesele bundan ibaret. Ama bu söylediklerimin hepsi genel geçer kural değil. Noktaya göre çok değişir. Dediğim gibi konu tamamen tecrübeyle alakalı.

5. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Türlere göre rüzgar yönü verimi farklı etkileyebilir.Ancak kıyıdan yapılan avlarda hedef balıklarımız göz önüne tutulduğunda rüzgarın adının değil yönü önem taşır..
    Poyraz kuzeyden esen rüzgardır..Örneklersek K.kuyu tarafında poyrazda kıyılar sakinken,Cunda tarafında kıyılar dalgalı olur..Lodosta ise sarısakli sahilleri dalgalara teslim olmuşken,Cundanın poyraz yakası süt liman olur..
    Avlarımızın pekçoğu esen havalarda verimli olduğundan kıyıların dalgalı taraflarında verim olur.
    İlave bir bilgi daha eklemek isterim..Avcı balıklar yani avını gezerek arayan balıkların çoğu avlanırken güneşi arkasına alır.Böylece su içindeki av balıklar avcıyı ışığın açısından dolayı görmez yada zor görür..Rüzgarın güneşe doğru estiği zamanlar çok verimlidir.Sahte güneşe yakın açıda atılırsa diğer yönlere oranla verim daha yüksek olur..Bunun nedeni önünden kaçan bir balık görüntüsünün yanısıra avcının gölgesinin suya düşmemesidir.
    Avcı balıklar akıntıya karşı yüzerek az mesafede çok oksijen alabilmeyide sağlarlar.Durarak,pusu kurararak avını bekleyen bekleyen balıkların tamamına yakını taşın esen yönünde bekler.
    Önemli bir nokta güneş tarafından gelerek avlanan balığın gölgesini saklamak için avına son yaklaşmada yere iyice yaklaştığıdır.Böylece gölgesinin kendisinden önce görünmesine engel olur.

Serkan beyinde dediği gibi bu konu oldukça detaylı ve yazılması gereken çok yönü olan noktaları barındırır.

6. m1976k

m1976k Aktif Üye

süper bir bilgilendirme olmuş teşekkür ediyorum ........

7. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör Yönetici

Bana göre "kötü hava, iyi balık". Marmaris için şu rüzgarda şu balık iyi oluyor gibi bir tespitim olmadı. Ama kurtlar pıuslu havayı sever misali en iyi avları kötü havalarda yaptığımı söyleyebilirim.

8. kosovalı

kosovalı Yeni Üye

sayın abim öncelikle selamlar.Büyük balıkcı abilerim söyledikleri ve benim balık tutmaya gittiğimde avımın en bereketli geçtiği zamanlar kuzeyli rüzgarlar.poyraz karayel gercekten verimli geciyor.bazen kurduğum cadırın kazıklarını yerden sökme derecesine gelen kuzeyli rüzgarlarda trofe aynalı sazan çektiğim oldu .benim görüşüm bu..saygılar..

9. Sponsorlu Bağlantılar

Sayfayı Paylaş