Spinciler Makinada OKUMA MI? SHİMANO MU?

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında goldboy52 tarafından paylaşıldı.

1. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar
    Neyi tartışacağız ki?
    Çok çok bütçem şu kadar. Bu bütçeye en uygun Shimano hangisidir tartışması. :D

Yoksa sarma telinin kilidine takılıp gideriz.

2. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Makineleri sahaya indirip canlı performans-test-karşılaştırma
    yapmadan bu dava bitmez.:)
    Gerçi Avrupa ve Amerika'da bu test ve karşılaştırmaların yapıldığı
    dergi,yayın ve internet siteleri mevcut.
    Ülkemizde de bazı sitelerde bu tip çalışmalar amatörce de olsa yapılıyor.
    Konuya vakıf olmak lazım.:)

3. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Öyle demeyin Şeref Bey.:)
    Sonra adımız çıkacak bütün Shimanocular burada toplanmış diyerekten.:cool:
    Shimanocuların sitesi...:)

4. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ben de güzel güzel tartışacağız diye düşünmüştüm ancak bir kişi de okumayı övmemiş arkadaş :D Bence bu bir tesadüf mü tabi ki hayır... Çevremde okumadan shimanoya geçen çok insan var ama daha shimanodan okumaya geçeni görmedim...

6. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Bütçeye göre makine diyorlar da, şimano'nun da her bütçeye göre makinesi mevcut. Bir arkadaş okuma makine alacaksa eğer salinadan başkasını öneremem ne yazık ki.

7. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Başka bir platformda da shimano daiwa tartışması vardı. İsmi lazım değil bir vatandaş yüzünden artık lanet gelsin dedirtmişti :) Burada da aynı tarz bir tartışma çıkmaz umarım. Sonuçta altı üstü bir olta makinası. Beğendiğinizi, içinize sineni, bütçenize uygun olanı alır kullanırsınız.

8. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Önermeme sebebiniz...??? diye sormazlar mı?

9. sabora

sabora Daimi Üye

Okuma Makine hiç kullanmadım. Ama mağazada elime alıp inceleme fırsatım oldu. Neden bilmiyorum, ben iki makineyi de elime alıp boşta dönüşlerine baktığımda, Shimano'nun daha kusursuz döndüğünü hissediyorum. Bana sürtünme daha düşük gibi geliyor. Bu da çekiş gücünü, yani elinizin kola yaptığı baskının misinaya ulaşmasının en az kayıpla olduğunu gösterir. Siz makineyi elinde boşta çevirerek bu anlaşılmaz diyebilirsiniz. Ama ben bir kalite kontrol olarak bu hissime güveniyorum. Bir arkadaşımdaki Okuma Trioyu istavrit için at-çek de denedim. Ama ben Hyperloop dan bile ondan daha fazla tat alıyorum inanın.

10. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Okuma salina 2 mi ne öyle bir surf kafa makine vardı, arkadaşım almıştı. Bir hafta boğazda kullandı makinenin her yerinden ses gelmeye başladı. O da elinden çıkardı.
    Okuma trio bir çok sefer elime alıp inceledim, kolunu çevirme orasını burasını kurcalama fırsatı buldum. Bir kere makinenin kolunu çevirmeye başlarken normalden daha fazla güç uygulamanız gerekiyor. Devirli olsun derken fazla devirli olmuş. Kafası fena yalpa yapıyor örgü kullanılmaz. Sahibi olan bir çok insan örgü misinalar ile yaşadığı sorunlardan müzdarip.
    Ortaköy de bir abimizin vardı okuma'nın grili siyahlı bir makinasını kullanıyordu boğazda. İlk başta her şey çok güzelken sezon ortasına doğru misina kılavuzu arıza vermeye başladı. Hangi kalınlıkta ve yumuşaklıkta misina sararsa sarsın, bir süre sonra fena gam yapıp kusma yapmaya başladı. Kendisi artık ryobi kullanıyor.
    Shimano'nun almayın diyeceğim makinası yok mu? var tabii. Mesela ultegra xtb 5500, pek boğaza gitmez. Bir dönem şekline şemaline aldanıp herkes aldı 1 hafta sonra dişliler sıyırmaya başladı. Pek boğaz makinesi değil, zaten sazan için üretilmiş. Hafif yemlide iş yapar ama pek zorlamaya gelmez.
    Okuma salina spin makineyi ise arkadaşım kullanıyor. Örgüyü sarımına baktım gayet düzenli sarmış, atımı çekimi güzel. Güzel bir makine.
    Atkı teli sorununu ise şimdiye kadar kullanmış olduğum hiç bir shimano da yaşamadım. Catana, nexave, sahara, biomaster ve ultegra makinelerini kullandım hemen hiç sorunla karşılaşmadım, hemde örgü ile kullanmama rağmen. Benden kaynaklanan hataları saymıyorum tabii ki.

11. Sponsorlu Bağlantılar

Sayfayı Paylaş