Tekneden kullanım için 1.20 lik kamış tavsiyesi

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında okahraman tarafından paylaşıldı.

1. okahraman

okahraman Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Merhabalar,

Tekneden yapacağım mercan, karagöz gibi balıkların avında kullanacağım 1.20'lik bir kamış almayı düşünmekteyim. Sizlerin kullandığı ve tavsiye edebileceği marka/model var mıdır?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

2. umooth

umooth Aktif Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    1.20 yerine 1.65 yada 1.80 öneriririm. 1.20 bende almıştım epey kullanışsız oluyor.

3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bence de tekne için 1.20 lik kamış çok küçük. Zamanında 3-4 tane 1.50 lik aldım, kullanışsız olduğundan bir kenarda hepsi duruyor.

Benim için en favori olan boy 2.10 luktur. Ama 1.80den aşağıya düşme derim.

4. okahraman

okahraman Üye

Çok küçük olmasının ne gibi yan etkileri bulunmakta. Ben dip balığı avlarında kullanacağım için sadece dibe bırakma ve toplama gibi işlemlerde yardımcı olacağını düşünmüştüm ve tentesi bulunan teknelerde hareket kabiliyetimi kısıtlamaması adına 1.20 seçiminde bulunmuştum.

1.20/1.50 gibi kamışlarda yaşadığınız problemlerden ve memnun kalmama sebeplerinizden bahsederseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Okan, sonuçta hep aynı şekilde düşünüp küçük kamış alıyoruz. Ama kullandıktan sonra bazı dezavantajlar çıkıyor.

En önemli konu hazırlayacağın takımın bedenden uzun olursa, balığı yakaladığında tekneye alman zorlaşıyor.

İkinci bir konu ise, eğer biraz akıntı var ise misinanı tekneden uzak tutamıyorsun.

Eğer ağır kurşunla avlanıyorsan, sararken makinanın gücüyle orantılı saramıyorsun.

Dahada çoğaltılabilir. Ama tabiki bunlar benim tecrübelerim. Sadece fikir vermek istedim.

6. okahraman

okahraman Üye

Bedenin uzun olmasında balığın tekneye alınması konusu benim de aklımı kurcalıyor du doğrusu. Bu durumda 1.65 ve üstü kamışlara baksam daha iyi olacak galiba.

Yardımlarınız için teşekkürler.

7. echoes

echoes Aktif Üye

Ben genelde teknede el oltası kullanırım.Kamışı sadece çapari yaparken kullanırdım ama geçen hafta heveslenip Alba star parçalı 1.60'lik bir kamış aldım.Çokda memnun kaldım.Bana göre 1.80 üzerindeki kamışlar teknede balığı veya oltayı içeriye alırken zorluk yaratıyor.Tavsiyem 1.60 veya 1.80 boyundaki bir kamış yeterli olur.

8. inculy

inculy Aktif Üye

bende 1.2 silverstar diye kamış var 2 parça atarı yüksek yanlış olmasın 100-150 gr kamış yanımda değil 15 tl ye almıştım. tekneden yemli avlarda 100-150 gr hissiyatsız olur diye düşünebilirsin, fakat hassasiyeti mükemmel. kamış u şeklini alabiliyor yani jig bile yapabilirsin. sırtıdada gayet kullanışlı. bulabilirsen bi bak derim. Geçen yıl aralık ayında ayvalıktan almıştım.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Ekim 2011
  9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben tekne avlarında spin kamışlarımı ve ip misina kullanıyorum.
    15-60 atarlı kamışla 150 gr kurşunu dibe indirip çok güzel mercanları yukarı çıkardım, oltamla tartarak tekneye aldım.
    Bence 1,20 kamış çok çok kısa. Hele ki akıntıya ters olarak oltanı salarsan Hamdi'nin de dediği gibi çok kullanışsız. Misina teknenin altına giriyor ve balığı yukarı kaldırıncaya kadar ne yakaladığınızı göremiyorsunuz ki bana göre balığın parlamasını görerek kalp çarpıntısının artması bu işin en güzel yanı. :)

10. Oral Atak

Oral Atak Üye

2706 110 BOAT BUSTER

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ekim 2011
  11. Sponsorlu Bağlantılar

Sayfayı Paylaş