Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > BALIK AVINDA KULLANILAN YEMLER > Balık Avında Kullanılan Canlı Yemler
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Balık Avında Kullanılan Canlı Yemler Hangi balığa hangi canlı yem kullanılır? Hangi canlılar canlı yem olarak daha verimlidir? Canlı yem nasıl takılır? İster tatlı suda ister denizde canlı yemler ve performansları hakkında Her şey bu başlıkta.

Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-05-2010, 22:31 PM   #1
Aktif Üye

onder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 17
Teşekkürleri: 8
20 Mesajı, 26 Teşekkür Aldı
Standart Kum veya Kaya kurdu.

Gerçi Berkay değinmiş ama ben biraz daha detaylandırmak istedim kurt konusunu. Çünkü şu zamana kadar kurtla yakalamadığım balık hemen hemen kalmadı. Umarım güzel birşeyler çıkar bu çalışmadan.
www.baliksevdam.com - Kum veya Kaya kurdu.
Bulunduğu yerler

Tuzluluk değişimlerine büyük tolerans gösteren bu tür ekseriya çamurlu kum karakterli yumuşak zeminleri tercih etmekte ve bölge de tuzluluğun muhtelif değişimler gösterdiği, tatlı su akıntılarının denize birleştiği yerlerde ve denizle az çok irtibatı olan su birikintilerinde bulunur.POSİDONİA otluklarından ve korallijen diplerden de rapor edilen nereis diversicolor’un dağılımı oldukça geniştir.Akdeniz, Atlantik,Manş Denizi, Kuzey Denizi ve Batı Batlık Denizin’de dağılış gösterir.

Başta,ventral konumlu ağız üzerinde prostomium denilen ve tentaküller taşıyan bir etli lob vardır Vücutların da 90-120 arası bir segment bulunur.Başları kısa iki anten ve 4 çift tentakül içerir. Parapodları iyi gelişmiştir.Bu parapodlar(kılımsı ayak manasında) seta denilen kitinsi (yara ve böcek kabuğu) kıllarla sertleştirilmiştir ve bunlar sayesinde parapodlar kürek yada manivela tarzında kullanılarak hayvanın hareketini sağlar.Solungaçları bulunmaz.Boşaltım organları nefridiumlardır.Dolaşım sistemi kapalıdır.Sinir sistemi ip merdiveni şeklindedir.Canlı yada ölü deniz hayvanları ile beslenen karnivor formlardır. Genellikle kahverengi-yeşil renkte olup tüm renkler de görülebilirler. Algler,briyozoonlar,kumlar ve taşlar arasında yaşarlar.Kıyısal çamur biyotoplarda bulunan bu tür,balıkçılar tarafından balık yemi olarak kullanılır.

Çıkarılması
Kayalık ve midyelik yerler ile çamurlu deniz tabanı bir spatula veya kürek yardımı ile kaldırılıp kıyıya alınır ya da eleğe konulur. Midyelerin arası elle karıştırılarak veya çamur elenerek ortaya çıkan kurtlar toplanır ve içi su deniz suyu dolu bir kaba konulur üzerleri yosunla kaplanır. Buz dolabında birkaç gün canlı kalırlar.

Yem olarak kullanımı
Taş balıkları başta olmak üzere dip ve orta su balıklarının hemen hepsi ile Zargana avında kullanılabilir. İğneye kurt takma aparatları ile bütün olarak veya parçalar halinde de takılabilir.

NOT: Yazının büyük kısmı ve fotoğraflar http://sci.ege.edu.tr/~sukatar/NEREI...VERSICOLOR.htm sitesinden alıntı olup, bir tez çalışmasıdır. Kişinin iletişim bilgileri yazılmadığı için alıntı kişiye sorulmadan yapılmıştır. Aksi bir durumda konu silinebilir. Saygılarımla.

Onlar, kendi küçük dünyalarında mutluydular. Ta ki insan ırkı ortaya çıkıp avlanmayı öğreninceye kadar...

onder isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-05-2010, 22:42 PM   #2
Aktif Üye

coredon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 25
Teşekkürleri: 0
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı

Önder çalışma için teşekkürler.Ben senden yarın için kartal civarında boru kurdu nerden temin edebilirim onu soracaktım.Baktım bu hafta yağışlı diye kimse organizasyon yapmıyor bende hayatımda ilk defa arkadaşla birlikte daha önce toplandığımız yerde mini bir organizasyon yapmayı planlıyorum.Ama boru kurdu şart ve nerden temin ederim?

VATANIMDA NÜKLEER İSTEMİYORUM.TEMİZ ENERJİ TEMİZ VATAN

coredon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-05-2010, 22:50 PM   #3
Aktif Üye

Tolga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 8
4 Mesajı, 5 Teşekkür Aldı

Ferhat,
Kartal da balık malzemesi satan yerde boru kurdu oluyor ama cumadan yada daha önceden söylemen gerekiyor sanırım. Yarın akşam gideceksen otaraflara belki uğrayabilirim.
Tolga isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-05-2010, 22:53 PM   #4
Aktif Üye

Kartalın içini hiç bilmiyorum şimdi aratıcağım ama bilen birinin tavsiyesi daha iyi olur diye düşündüm.Ya aslında yağmur var ama arkaşa söz verdim ne zamandır gideli gidelim diyordu.Termos çayımızı alıp bir kaç saat takılırız diye düşündüm.Eğer boru kurdu bulursam.

Alt 07-05-2010, 23:09 PM   #5
Aktif Üye

Alıntı:
coredon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Önder çalışma için teşekkürler.Ben senden yarın için kartal civarında boru kurdu nerden temin edebilirim onu soracaktım.Baktım bu hafta yağışlı diye kimse organizasyon yapmıyor bende hayatımda ilk defa arkadaşla birlikte daha önce toplandığımız yerde mini bir organizasyon yapmayı planlıyorum.Ama boru kurdu şart ve nerden temin ederim?
Rica ederim. Kartal'da Güvencem balıkçılık'ta ve Nil balıkta oluyor boru kurdu. Kaya kurdu yerlerini açık açık yazmaya çekiniyorum açıkçası. Eğer vakit ayırırım diyorsan özelden yazayım. Eskiden Caddebostandan da çıkartılırdı tektük ama sağolsun midyeciler talan ettikleri için artık yoktur sanırım.

Onlar, kendi küçük dünyalarında mutluydular. Ta ki insan ırkı ortaya çıkıp avlanmayı öğreninceye kadar...

Alt 07-05-2010, 23:12 PM   #6
Aktif Üye

Alıntı:
coredon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kartalın içini hiç bilmiyorum şimdi aratıcağım ama bilen birinin tavsiyesi daha iyi olur diye düşündüm.Ya aslında yağmur var ama arkaşa söz verdim ne zamandır gideli gidelim diyordu.Termos çayımızı alıp bir kaç saat takılırız diye düşündüm.Eğer boru kurdu bulursam.
Kartal'da Bülent Ecevit kültür merkezini sor. Oranın tarifini aldıktan sonra yaya gidersen Pendiğe giden minibüsleri takip et. Tam önlerinden geçiyor balıkçıların. Arabayla gitmek için yine kültür merkezini sorabilirsin. Eğer Pendik tarafından geliyorsan; Kumcuların oradan yan yola girip o yolu hiç bırakma. Tam önüne çıkaracak seni.

Alt 08-05-2010, 00:11 AM   #7
Aktif Üye

Teşekkürler.Yarın bir bakalım malzemecilere.Belki buluruz.

Alt 08-05-2010, 01:23 AM   #8
Moderatör

Focaiano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 72
Teşekkürleri: 1
15 Mesajı, 19 Teşekkür Aldı

Teşekkürler detaylı güzel bilgiler emeğinize sağlık
İstanbul & Bursa

Açmış olduğum konularım

''Avlayacaksan en zayıf geyiği avla, çünkü sağlam olanlar yeni neslin devamını sağlayacaktır.''

Bir Kızılderili Atasözü

Focaiano isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-05-2010, 14:45 PM   #9
Üye

Konular: 3
0 Mesajı, 0 Teşekkür Aldı

mersin-adana bölgesinde çok kullanılan bir yem türüdür, bizim buralarda sazan,kefal ve levrek avlarında sıkça kullanılır...
alpperr isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-05-2010, 14:55 PM   #10
Moderatör

agartan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 52
Teşekkürleri: 17
279 Mesajı, 406 Teşekkür Aldı

Bu kurtlara hayır diyebilen balık yok.
Bu yemlerin en büyük sorunu hedef balığı gözetmeden ortada ne varsa oltaya gelmesini sağlamasıdır.

Şeref
İstanbul
0 RH+
1965

Foruma fotoğraf yüklemek için "imageshackuploader

Stop Wishing, Go Fishing

agartan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil