Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > BALIK AVINDA KULLANILAN TEKNE VE BOT ÇEŞİTLERİ > Tekne ve Deniz Motorları
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Tekne ve Deniz Motorları Akülü, benzinli yada dizel deniz motorları... Deniz ve göllerde teknelerimiz için motor seçimi, marin motorların kullanımları, motorlar ile tecrübelerimiz, yeni nesil motor teknolojileri, Kısaca bizi sevdamıza götüren en önemli unsurlardan biri olan deniz motorları hakkında her şey burada...

Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-07-2011, 14:21 PM   #11
Kıdemli Üye

hızır şeref gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 83
Teşekkürleri: 338
123 Mesajı, 168 Teşekkür Aldı

Alıntı:
agartan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu tarz küçük tekneler genelde balıkçı barınaklarında bulunduruluyor.
Orası da bedava değildir ama marinalar kadar da pahalı olmaz. Asıl sorun şu ki küçük ve kolay taşınabilir motorlar kolayca çalınabiliyor.
Kendinize en yakın böyle bir barınak bulup oradakilerle konuşarak işinizi halledebilirsiniz.
Her ihtimalde teknenin kaydını yaptırmanız ve bulundurulması gereken malzemeleri de temin etmeniz gerekmektedir.
9,9 motor ve 6 metreye kadar olan teknelerin vergisi yok. motoru 15 hp yaparsanız minimal bir miktar ödersiniz
şeref abi bi yanlışınız var 5 mtre den sonra vergilendirme başlıyor 5-7 mtre 200 tl idi geçen sezon 4,98 e kadar vergiden muaf mtor olarak ta 9,9 limit 10 bg de ise adb ister ama ne olursa olsun liman kayıtı ister hatırladğımı kadrı ile
Ara beni deredeyim bulamazsan zuga da

hızır şeref gültekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-07-2011, 14:31 PM   #12
Kıdemli Üye

Surffishing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 19
Teşekkürleri: 0
5 Mesajı, 5 Teşekkür Aldı

Alıntı:
hızır şeref gültekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
abi konuya merakımdan soruyorum benim teknem yalova da idi şimdi bunu rize ye alsam ben remörk ile gezer istediğim yerden suya salamaz mıyım illa bir limana tabii olmam mı gerekir ?
Bir limana kaydın varsa istediğin yerden suya indirirsin..
Tabi aracındaki çeki demiri ruhsata işli olmalı.Yoksa denize indirirken değil,giderken yersin cezayı..

"TIK"la balığı büyüt.Greenpeace

Nolongerregestireted 2..

Surffishing isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-07-2011, 14:32 PM   #13
Yeni Üye

Konular: 4
0 Mesajı, 0 Teşekkür Aldı

İnternette barınaklar ile ilgili araştırma yaparken şöyle bir yoruma rastladım;

''''işin gerçeği eğer kayığınızın liman kaydı var ise, limana bölgesi içerisindeki tüm barınaklara kayığınızı bağlarsınız, işin geçeği türkiyedeki tüm limanlar için geçerlidir, bazı şeyleride açıklığa kavuşturalım, türkiye karasularındaki liman ve barınakların%80 civarı halen şantiye statüsünde görünüyor,iş böyle oluncada orada bulunan balıkcı ve kayık sahipleri kendilerince kurallar koyup uyguluyorlar, limanlar bitirilipde yerel yönetimlere teslim edilse bu tür sorunlar yaşanmıyacaktır.aslında bu şekilde davranışların 2 nedeni var. 1. si liman içerisinde hırsızlık olayları çok fazla oluyor, yabancı kayık geldiğinde oradaki kayıklardan bir şeyler muhakkak gideraslında yabancı cesaret edipde o işi yapmaz, o limanı hırsızı faturanın yabancıya kesileceğini bilir işi götürür, birde liman içindeki balıkcı ve kayık sahipleriyle limana gelenler gerekli dostluğu kurmuyorlar yani oturup bir çayını içmek bir yemeğini yemek gibi yakınlaşmalar olmuyor bu da oplumsuz etkiliyor, şunu unutmamak lazımki kayık sahibiysen vede denizde bir arızan olduğunda yardıma gelecek olan oradaki arkadaşlardır, diyeceksiniz sahil güvenlik var doğru geliyor ve sadece sizi alıyor kayığınızı orada bırakıyor, malesefki türkiyede bu böyle, belgesellerde seyrediyoruz adamlar okyanus ortasından çekip getiriyorlar, ne diyelim devlet gelip bizi alıyor ya onada şükür !!. 2. mesele ise daha karmaşık, sizlarde bilirsinizki amatör balıkcılık yapan arkadaşların yakaladıkları balıkları satarak kazanç elde elde etmek istemeleri, ufak balıkcı camiasında hoş karşılanmıyor''''

mars35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-07-2011, 14:44 PM   #14
Kıdemli Üye

Alıntı:
mars35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İnternette barınaklar ile ilgili araştırma yaparken şöyle bir yoruma rastladım;

''''işin gerçeği eğer kayığınızın liman kaydı var ise, limana bölgesi içerisindeki tüm barınaklara kayığınızı bağlarsınız, işin geçeği türkiyedeki tüm limanlar için geçerlidir, bazı şeyleride açıklığa kavuşturalım, türkiye karasularındaki liman ve barınakların%80 civarı halen şantiye statüsünde görünüyor,iş böyle oluncada orada bulunan balıkcı ve kayık sahipleri kendilerince kurallar koyup uyguluyorlar, limanlar bitirilipde yerel yönetimlere teslim edilse bu tür sorunlar yaşanmıyacaktır.aslında bu şekilde davranışların 2 nedeni var. 1. si liman içerisinde hırsızlık olayları çok fazla oluyor, yabancı kayık geldiğinde oradaki kayıklardan bir şeyler muhakkak gideraslında yabancı cesaret edipde o işi yapmaz, o limanı hırsızı faturanın yabancıya kesileceğini bilir işi götürür, birde liman içindeki balıkcı ve kayık sahipleriyle limana gelenler gerekli dostluğu kurmuyorlar yani oturup bir çayını içmek bir yemeğini yemek gibi yakınlaşmalar olmuyor bu da oplumsuz etkiliyor, şunu unutmamak lazımki kayık sahibiysen vede denizde bir arızan olduğunda yardıma gelecek olan oradaki arkadaşlardır, diyeceksiniz sahil güvenlik var doğru geliyor ve sadece sizi alıyor kayığınızı orada bırakıyor, malesefki türkiyede bu böyle, belgesellerde seyrediyoruz adamlar okyanus ortasından çekip getiriyorlar, ne diyelim devlet gelip bizi alıyor ya onada şükür !!. 2. mesele ise daha karmaşık, sizlarde bilirsinizki amatör balıkcılık yapan arkadaşların yakaladıkları balıkları satarak kazanç elde elde etmek istemeleri, ufak balıkcı camiasında hoş karşılanmıyor''''
Bu yazıyı yazan kişi kendi düşüncelerini yazmış ve katıldığım yerleri olduğu gibi katılmadığım yerleride var.
Marina ve barınakların işleyişi biraz farklıdır.Barınaklarda farklı uygulamalar yapmaktadırlar.Hırsızlık olayları genel bir sorun.Tek çözüm faturasız malzeme alınmaması.Tabi Faturalı bile olsa buradada pekçok üçkağıt dönebiliyor.
Amatörün balık satması zaten yasak.Benim bildiğim birkaç yerde ticariler hemen şikayet ediyor.
Hırsızlığa karşı çözüm olarak kilittir,zincirdir,başsız vidadır kar etmez.Kesin sonuç için radikal önlemler almak gerekir.Bazı uygulamalar 3 gün sonra bile motorun yerini size bildirebilecek yetenekte.

Nolongerregestireted 2..

Alt 09-07-2011, 14:50 PM   #15
Yeni Üye

Peki en kötüsünü düşünerek hareket edelim,motoru söküp götürüyoruz her seferinde diyelim ( bu arada bu mümkün mü değil mi bilmiyorum ) geride sadece tekne kalıyor,bunun için alınabilecek önlemler nelerdir.

Biliyorum benim alacagım kayık ve motor toplam 4-5 bin TL civarında belki çok büyük bir para olarak gibi görünmeyebilir ama yinede kaybetmemek için neler yapılabilir konusu başka arkadaşlarada yardımcı olabilir diğe düşünüyorum.

Alt 09-07-2011, 15:00 PM   #16
Moderatör

agartan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 56
Teşekkürleri: 140
1.274 Mesajı, 2.094 Teşekkür Aldı

Alıntı:
hızır şeref gültekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
şeref abi bi yanlışınız var 5 mtre den sonra vergilendirme başlıyor 5-7 mtre 200 tl idi geçen sezon 4,98 e kadar vergiden muaf mtor olarak ta 9,9 limit 10 bg de ise adb ister ama ne olursa olsun liman kayıtı ister hatırladğımı kadrı ile
5,99 metreye kadar 5 m olarak değerlendirildiğini hatırlıyorum

Şeref
İstanbul
0 RH+
1965

Stop Wishing, Go Fishing

agartan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-07-2011, 15:08 PM   #17
Kıdemli Üye

Alıntı:
Peki en kötüsünü düşünerek hareket edelim,motoru söküp götürüyoruz her seferinde diyelim ( bu arada bu mümkün mü değil mi bilmiyorum ) geride sadece tekne kalıyor,bunun için alınabilecek önlemler nelerdir.

Biliyorum benim alacagım kayık ve motor toplam 4-5 bin TL civarında belki çok büyük bir para olarak gibi görünmeyebilir ama yinede kaybetmemek için neler yapılabilir konusu başka arkadaşlarada yardımcı olabilir diğe düşünüyorum.
Can bey tekne çalınması motor çalınmasına göre çok çok nadir yaşanılan bir olaydır..Genellikle çalınacak motorun bağlı olduğu tekne ipi kesilerek ,tekne motorunu rahat sökülecek bir alana gelmesi sağlanır(akıntıyla yada çekilerek) .Sonra motor alınıp,tekne salıverilir.Hırsızlar için hedef kolay paraya çevrilecek motordur .Belki tekne daha pahalı olabilir ama 15 motoru 1 tekneyi saklayacağınız yerde saklayabilir,1 tekneyi taşıyacağınız araçla 30 motor taşıyabilirsiniz.Hırsızlar mağdurun zararını değil,kendi karını düşünür.
Tabi %100 çözümü olan bir konu değildir.Milyonlarca dolar harcanarak güvenliği sağlanan araçlar bile saniyeler içinde çalınabilmekte.Eğer hırsız yetenekli ve kafası basan biri değil,dededen kalma yöntemle hırsızlık yapıyorsa alınabilecek önlemler biraz para harcanarak alınabilir.

Nolongerregestireted 2..

Alt 09-07-2011, 15:12 PM   #18
Yeni Üye

Teşekkür ederim cevaplar için Erdal Bey,gayet açıklayıcı ve benim açımdan ögretici oldu

Alt 09-07-2011, 15:40 PM   #19
Kıdemli Üye

Alıntı:
Teşekkür ederim cevaplar için Erdal Bey,gayet açıklayıcı ve benim açımdan ögretici oldu
Rica ederim Can bey,faydalı olabildiyse forum amacına ulaşmış demektir.

Nolongerregestireted 2..

Alt 24-11-2011, 21:49 PM   #20
Yeni Üye

Konular: 1
Standart baglama yeri ve ücreti

Alıntı:
Teşekkür ederim cevabınız için,İzmir'de Narlıdere'de sanırım balıkçı barınagı olması lazımdı,orayla konuşmakta bir fayda var.Balıkçı barınagını çok tercih etmeme sebebim dediğiniz gibi çalınma olaylarını benimde duymuş olmam

İzmir'de olupta bana yer önerebilecek olan biri varsa çok müteşekkir olurum.
ben urla-iskelede oturuyorum. Bizde tekne alma aşamasındayız malesef barınaklarda yer yok ancak tekneyi barınaktan alırsanız o barınaga baglayabiliyorsunuz.

ıskatari35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil