Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > TATLI SULARDA YAŞAYAN CANLILAR, BALIK AVI VE AVLANMA TEKNİKLERİ > Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış Pırıl pırıl bir aynalı sazan, kızıl kanat, yayın ya da göllerin kofanası devasa bir turna…İç sularımızda yaşayan türler, tatlı su avcılığı hakkında bilmek istediğiniz her şey burada!

Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26-02-2012, 15:57 PM   #1
Üye

Konular: 8
Teşekkürleri: 0
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı
Standart Şabut Balığı

www.baliksevdam.com - Şabut Balığı

Merhaba arkadaşlar,

Şabut balığı ile ilgili maalesef pek bilgi bulunmamaktadır.Ben de kendi deneyimlerim ve büyüklerimizden duyup öğrendiğim kadarıyla sizlere bu balıkla ilgili bilgi vermek istiyorum.Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar ekleme ve düzeltmelerde bulunurlarsa sevinirim.

Öncelikle bu balığın yaşam alanı ile başlayalım; şabut balığı (şabıt, şavit,şavut gibi yöresel değişiklik gösterir, genel olarak şabut.) geçmişte mezopotamya bölgesi ve israilde görülürken günümüzde sadece mezopotamya bölgesinin belirli yerlerinde görülür.Bu yerler Atatürk Barajı,Keban Barajı,Fırat ve Dicle Nehirleridir.İlk bakışta sazan,ot sazanı,tatlı su kefali gibi benzetmeler yapılsa da öyle değildir. Sazan familyasına bağlı bir balık türüdür fakat sazan değildir. Bu saydığım balıklar ile şabut balığını yan yana koyunca zaten hiç birisinden olmadığı açıkça belli oluyor.

Balığın ismi,cinsi ve yöresinden sonra geçelim bu dev balığın yaşam tarzına.Bakalım bizim bu devasa boyuttaki şahane balığımız yine şahaneliği ile bizleri kendisine hayran bırakan Fırat nehrimizin sularında neler yapıyormuş Genel olarak biraz gizemli olan bu balığın bu yönü de biraz muamma ancak bizim avlanma mevsimlerimiz ve avlanma şekillerimizden Şabut balığının da bir sazan ve kefalden pek bir farkı olmadığını söyleyebirim.

Bir konuya özellikle değinmek istiyorum, Şabut balığı hem etçil hem otçuldur bu benim şahsi düşüncem. Çünkü bu balığın bir metreye kadar olanlarını ben ikiye bölünmüş serçe ve balıkla yakaladım. Arkadaşlarımdan kurbağa ve solucan ile de yakalayanlar olmuş. Büyüklerimizin söylediğine göre ise bu balık genel olarak otçul.

Şimdi gelelim avcılığına ve günümüzdeki durumuna. Fotoğraflarda gördüğünüz büyük boydaki balıkları hevesinizi kaçırmak istemiyorum ama olta ile yakalamak imkansız gibi birşey zaten o boyutta balık kalmadı gibi birşey o konuya az sonra değineceğim. Ama bir metreye kadar hatta biraz daha büyüklerini olta ile yakalamak mümkün ve zevkli. Sürekli tekrar ediyorum affedin dediğim gibi bu balığın her şeyi gizemli o yüzden ben size avcılığında az önce bahsettiğim kendi yöntemlerimi önerebiliyorum. Evet Şabut balığının çok büyüklerini yakalamak çok zor dedik hatta günümüzde ağla bile zor. Fırat havzasına yapılan Keban ve Atatürk Barajı bu balığın popülasyonuna büyük ölçüde darbe vurmuş durumda maalesef.

Şabut balığı sazan, kefal, yayın gibi göl suyuna kolay adapte olamıyor ama bir şekilde uyum sağlayıp üremeye devam ediyor. Biz insanlar için çok faydalı olan bu ve benzeri yapı çalışmalar bir canlı türünün yaşam tarzını kökünden değiştirebiliyor. Bu sebeple yukarı havzalara geçiş yapamayan balıklar güneye ırak topraklarına kaymış durumda. Şu an bu güzelim balıklarımızı amerikan askerleri yakalamakta fotoğraflarda gördüğünüz gibi Hemen karamsarlığa düşmeyelim arkadaşlar halen bu iki güzelim barajımızda ve nehrimizde çok güzel ve büyük Şabut balıkları var. Uyum sağlayabilenler son sürat yaşamaya devam. Arada beldemizin pazarına gelir bu balıklardan 2, 2.5 metre boylarında görünce sevinirim.

Bu balıkların en büyüklerinin şu an Atatürk Barajının derinliklerinde olduğu söyleniyor. Son olarak sizlerle büyüklerimizden duyduklarımı ve bir nebze şahit olduklarımı paylaşmak istiyorum. Eskiler -ki çok eski değil 90 lı yıllar- bu balığı yakalayabilmek için demirciden el büyüklüğünde kancalar hazırlatıp kalın ve sağlam iplere bağlayarak avlarlarmış. 275 kg lık balığı bir mahalle paylaştıklarını halen anlatırlar. Tabi balığı nehrin kenarında parçalara ayırdıktan sonra tartabilmişler. Diğer bir rivayet israilliler ile ilgili. Yahudilere domuz eti haram kılınınca bu balığı tüketmeye başlamışlar ve zamanla kendilerine kutsal saymışlar. Ancak bugün israilde bu balık soyu tükendi o yüzden gözü bizim topraklara diktiler der büyüklerimiz.

Son gelişmeler ise iyi yönde Atatürk Barajına bol miktarda Şabut balığı yavrusu bırakılmış ve daha da güzeli ise bu balığın ülkemizin tüm sularında yaşamaya elverişli olması.

Sürç-i lisan ettiysek affola,

Hoşçakalın...

Konu stamfold06 tarafından (27-02-2012 Saat 22:11 PM ) değiştirilmiştir..
stamfold06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-02-2012, 17:31 PM   #2
Kıdemli Üye

BİROL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 31
9 Mesajı, 9 Teşekkür Aldı

Güzel bir çalışma.Emeğine sağlık.

http://i54.tinypic.com/2ppdjsx.gif

BİROL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-02-2012, 18:04 PM   #3
Aktif Üye

ondersoydinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 11
4 Mesajı, 5 Teşekkür Aldı

Çok güzel bir araştırma yapmışsın sevgili Ali Dönmez. Bilgisi olanlar mutlaka bilmediğimiz bu konu hakkında yorumlarını eksik emeyeceklerdir.

Orfoz, lagos kurtuldu / lüfer için kara göründü / şimdi eyleme katıl / göster gücünü http://bit.ly/HacrwK

ondersoydinc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-02-2012, 22:06 PM   #4
Aktif Üye

Konular: 4
Teşekkürleri: 5
9 Mesajı, 10 Teşekkür Aldı

Paylaşım için teşekkürler.
turna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-02-2012, 22:46 PM   #5
Üye

fisherman_01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 1
0 Mesajı, 0 Teşekkür Aldı

çok güzel bir paylaşım emeğine sağlık...

makina : okuma trio 55 s 6.2:1 : powerline 60 5.2:1

kamış : DAM onliner 2.70/10-30 : cormoran bull figter 2.70

fisherman_01 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-02-2012, 15:47 PM   #6
Moderatör

YaşaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 27
Teşekkürleri: 37
47 Mesajı, 96 Teşekkür Aldı

Çok güzel bir çalışma. Zevkle okudum. Diğer arkadaşlarında rahat okuyabilmesi için paragraflara ayırdım.

Paylaşım için teşekkür ederim.

Rastgelsin.

Forumda mesaj yazma ve Tükçeyi doğru kullanma klavuzu

YaşaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-02-2012, 18:11 PM   #7
Aktif Üye

horasanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 6
Teşekkürleri: 2
6 Mesajı, 6 Teşekkür Aldı

Çok güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

-Mevlana-

Sinan AVCI / Erzurum / 1982 / 0 rh(+)

horasanlı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-02-2012, 18:26 PM   #8
Aktif Üye

ambrosia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 57
Teşekkürleri: 5
15 Mesajı, 34 Teşekkür Aldı

Çok güzel bir paylaşım, bu tür bir balığın bizim sularımızda da olduğunu bilmiyordum. Ellerinize sağlık.
ambrosia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-02-2012, 22:00 PM   #9
Üye

Konular: 8

Alıntı:
BİROL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel bir çalışma.Emeğine sağlık.
Alıntı:
ondersoydinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok güzel bir araştırma yapmışsın sevgili Ali Dönmez. Bilgisi olanlar mutlaka bilmediğimiz bu konu hakkında yorumlarını eksik emeyeceklerdir.
Alıntı:
turna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Paylaşım için teşekkürler.
Alıntı:
fisherman_01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
çok güzel bir paylaşım emeğine sağlık...
Alıntı:
YaşaR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok güzel bir çalışma. Zevkle okudum. Diğer arkadaşlarında rahat okuyabilmesi için paragraflara ayırdım.

Paylaşım için teşekkür ederim.

Rastgelsin.
Alıntı:
horasanlı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.
Alıntı:
ambrosia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok güzel bir paylaşım, bu tür bir balığın bizim sularımızda da olduğunu bilmiyordum. Ellerinize sağlık.
Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar sağolun.Bilgi edindikçe eklemeye çalışacağım.

stamfold06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-02-2012, 22:52 PM   #10
Üye

Konular: 2

Bravo tebrikler... Kalite av olmuş.Trofe avlarınızın devamını dilerim.Bursa'dan kucak dolusu selamlar...
ercan1977 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
balığı, Şabut

Seçenekler
Stil