Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > BALIKÇI ANAYASASI > 3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66 Denizlerde ve iç sularda amatör(sportif) amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen 3/2 numaralı sirküler.

Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24-03-2011, 02:04 AM   #21
Kıdemli Üye

Surffishing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 19
Teşekkürleri: 0
5 Mesajı, 5 Teşekkür Aldı

Sanırım sorunun kaynağını buldum..

Bazı sarı kağıt sahibi kişilere şöyle bir yazı gelmiş..

Alıntı:
1380 sayılı su ürünleri kanunu kapsamında ticari balıkçılık faaliyetinde bulunmak üzere su ürünleri ruhsat teskeresi almak koşuluyla çalışan kişilerinde sosyal güvenlik kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtilmektedir.
sosyal güvenlik kurumunun tarım ve köyişleri bakanlığından almış olduğu verilerin incelenmesi sonucu su ürünleri yönetmeliği gereğince avlanma ruhsatı almak suretiyle ticari balıkçılık sektörünce çalıştığınız için 5510 sayılı kanun kapsamında olmadığınız tespit edilmiştir.sosyal güvenlik kurumunun odamıza göndermiş olduğu yazı ile yaptığımız araştırmada şahsınızın ziraat odasında kaydının olmadığı ortaya çıkmıştır.
bu nedenle 2 gün içinde odamıza gelerek sigortalılık durumunuzla ilgili bilgi vermeniz ve kaydını yaptırmanız gerekmektedir.gelmediğiniz takdirde oda kaydınız re' sen yapılarak sosyal güvenlik kurumuna bildirilecektir
Anlaşılacağı üzre,Ziraat odası sizin adınıza re'sen kayıt yapacağını söylüyor..Yani çalıştığınızı varsayacağını söylüyor..Bunun olabilmesi için verilen belge karşılığında çalışma zorunluluğunun olduğunu yazan bir kanun maddesi bulmak zorundalar.Tabiki böyle bir madde yok.Eğer böyle birşey olsa mühendis odaları,tabip odaları vs. Üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olan herkesi kayıt altına alırdı..

"TIK"la balığı büyüt.Greenpeace

Nolongerregestireted 2..

Surffishing isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-03-2011, 12:04 PM   #22
Aktif Üye

selçuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 9
3 Mesajı, 4 Teşekkür Aldı

Peki elimizde bu belge var,ama biz başka bir iş ile uğraşıyoruz ve bağkurluyuz o zaman nasıl olacak?

www.dincterlik.com
www.dincterlik.net

selçuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-03-2011, 23:38 PM   #23
Aktif Üye

sinarit_baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 8
Teşekkürleri: 3
2 Mesajı, 2 Teşekkür Aldı

Gazetelerden bir haber;

Bağ-Kur`lu Olmanın Yolu Balıkçı Ruhsatı

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı`ndaki Değişikliğin Ardından Tarımla Uğraşmadıkları İçin Bağ-kur`lu Olamayanlar Balıkçı Ruhsatı Alarak Amacına Ulaşıyor.

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı`ndaki değişikliğin ardından tarımla uğraşmadıkları için Bağ-Kur`lu olamayanlar balıkçı ruhsatı alarak amacına ulaşıyor.

Bağ-Kur`lu olmanın yolunu balıkçı ruhsatı alma da arayanlar, Hatay Tarım İl Müdürlüğü`ne akın ediyor. Normal Bağ-Kur`lu olmanın primleri yüksek olduğu için bu yolu tarım Bağ Kur`lu olmada deneyenlerin sayısında Hatay`da patlama yaşandı. Son aylarda yaklaşık 3 bin kişinin Hatay Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürlüğü`nden aldığı balıkçı ruhsatı ile Bağ Kur`un yolunu tuttuğu bildirildi.

Edinilen bilgiye göre Tarım Bağ Kuru yapmak için balıkçı ruhsatı alanlar kendini önce her hangi bir balıkçı kooperatifine üye yapıyor. Ardından balıkçılıkla uğraştığını gösteren kooperatifin verdiği yazı ile Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürlüğüne müracaat ediyor. Ellerindeki evrakları ve belgeleri titiz bir şekilde inceleyen görevliler prosedüre uyanlara, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Gerçek Kişiler İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi`ni veriyor. Türkiye`nin her tarafında geçerliliği olan Balıkçı ruhsatı tezkeresi`ni alanlar ise hemen Bağ Kur`a gidiyor. Bağ Kur ve Tarım İl Müdürlüğü Denetleme Kontrol Şubesi ise çeşitli yolları deneyerek balıkçı ruhsatı almasına fırsat vermezken bu yolla kurumu yanıltmaya çalışan 200 civarındaki müracaatı geri çevirdi.

Yoğun bir ilginin olduğu balıkçı ruhsatı müracaatlarına ise 70 yaşındaki kadınların bile müracaat etmesi dikkat çekiyor. 70 yaşında balıkçı ruhsatı alan kadınların amaçlarının ise balık avlamak olmadığı bildirildi. Amaç balıkçı ruhsatı alarak tarım Bağ Kur`undan yararlanarak sağlık karnesi çıkartmak olduğu öğrenildi.

sinarit_baba isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-01-2012, 23:20 PM   #24
Yeni Üye

Konular: 0
0 Mesajı, 0 Teşekkür Aldı

5-6 m kayığa yeşil ruhsat arıyorum.satanlar 05385705030 nolu telf ararsa sevinirim.
imdatsari53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-03-2013, 01:13 AM   #25
Üye

Konular: 10

Benim 3 metre şişme taban bir botum var. Bu botumun moturuda kendininde kayıtlı olduğu bir bağlama kütüğü ruhsatnamem var. Tekne için istenen tüm belgelerim tamam. Başka ehliyet falanda istenmiyor bu boy bir bot için bildiğim.
Şimdi bu botumla 100 iğneli bir paragat (Parakete) atmayı düşünüyorum.

Bu soruları denizde ava çıktığımda herhangibir denetim olursa diye soruyorum.

1) Şimdi Sarı Kağıt-Gerçek Kişiler için Su Ürünleri Ruhsat Teskeresi almak istesem alabilirmiyim?
2) Ruhsatın botla alakası varmıdır?Bot olduğu için sorun yaratırlar mı?
3) paragat (Parakete) atarken bu belgeyi göstersem sorun olur mu? Yani sadece bu belgeyle paragat atabilirmiyim?
4) Belgeyi almada botla ilgili bir sorun olur mu? Yani bot için belgeyi alamazsın derler mi?
5) Paragat (parakete) yaptığım için bir sorun olur mu yoksa bu belge tek başına işimi görür mü?
6) Sarı Kağıt-Gerçek Kişiler için Su Ürünleri Ruhsat Teskeresi diyelim ki İzmir çeşmeden aldım. Bu belgeyi kullanarak istabulda, izmir foçadada avlanabilirmiyim?
7) Bu belgeyi İzmir Çeşme Alaçatıdan nereden alabilirim?

Sorularım biraz çok ve detaylı oldu ama sorularımı cevaplayan herkeze şimdiden teşekkür ederim.
kaygisiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02-12-2013, 15:47 PM   #26
Aktif Üye

tuncay-ay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 17
Teşekkürleri: 2
15 Mesajı, 15 Teşekkür Aldı

Sarı Kağıt (Su Ürünleri Ruhsat Teskeresi) almak için ;

1 adet vesikalık fotoğraf
1 adet nufus kağıdı fotokopisi
1 adet Dilekçe ( memur tarafından verilmektedir )
50 Tl yatırılıp karşılığında alınan döner sermaye makbuzu ,

ve işlem tamam.. Belge elinizde ..

tuncay-ay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-12-2013, 16:19 PM   #27
Yeni Üye

NASEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 1

arkadaşlar ben bu gün itibari ile önce bağlı olduğum koparatiften oraya kayıtlı olduguma dair dilekcemi aldım 1 adet resim ve kimlik fotokopisi hazırladım sonrada tarım il müdürlüğüne gittim orada 50 tl yatırdım makbuz karşılığı sonra eski belgemi verdim ve 15 dakika sonrada yeni sarı belgemi 2018 e kadar aldım kıyıdan veya tekneden sorun yok. ama normal amatör balıkcı belgesı almak için ise sadece il tarım müdürlüklerinde koridorda masa üstünde iki dilekçe kutusu koymuşlar birisi sarı belge için biriside amatörler için amatör belgesi almak için sadeceo formu doldurup memura vermeniz yeterli oluyor. herkese hayırlı ugurlu olsun diyorum.
0532 315 66 00
Herkese Rastgelsin

NASEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil