Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > TATLI SULARDA YAŞAYAN CANLILAR, BALIK AVI VE AVLANMA TEKNİKLERİ > Tatlı Su Balık Avcılığında Kullanılan Yemler
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Tatlı Su Balık Avcılığında Kullanılan Yemler Tatlı Su Balık Avcılığında Kullanılan Yemleri Bu Başıl Altında Paylaşabiliriz.

Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06-12-2010, 01:38 AM   #1
Aktif Üye

freefish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 16
Teşekkürleri: 1
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı
Exclamation SAZAN AVLICILIĞINDA YEMLEME NASIL YAPILIR

ARKADAŞALAR SAZAN AVINDA YEMLEME METODLARINIZI BEKLİYORUM
freefish isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-12-2010, 22:30 PM   #2
Kıdemli Üye

BAYBORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 17
Teşekkürleri: 0
4 Mesajı, 4 Teşekkür Aldı

Pek çok şekilde yapılabilir.
Sazan koku duyusu çok gelişmiş bir balıktır.Omnivor olmasına rağmen predatör türler kadar kokuya duyarlıdır.En verimli yemleme koku da veren şeylerle olur.Burda bir şey daha söylemek mümkün en iyi yemleme sürekli ve periyodik olandır.Avlak yakınsa iki gün aralıklarla 5-6 kez yemleme oraya oltayla oturduğunda muazzam sonuçlar verir.En basit yemleme palet alabalık yemi ile yapılır bu yem hem koku hem yağ içerdiği için iyi bir davetçidir.Ama kolay olan yemlemelerde var,kuskus serpmek,makarna serpmek,haşlanmış buğday serpmek( ki bu buğday az şekerli suda biraz bekletilirse çok verimlidir.Ben sazana gittiğim zamanlarda bunlarla yemleme yapar bir de büyük soğan torbalarına ince ince doğranmış epeyce yeşil nane doldurur içine bir kaç taş atar ağzını kapattığım torbayı uzun bir iple bağlar yemleme yaptığım yerin tam ortasına atardım.Av bitince çeker toplarsın.Bu durumda her 1-2 saatte bir yemlemeyi devam ettirmek gerekir.Avlandığın sürece nane suda durmalı.TAHMİN BİLE EDEMEYECEĞİN KADAR ETKİLİDİR.Ama ben sazan için uzmanlık iddia edemem daha fazla bilgi verecek arkadaşlarım çıkacaktır.Sevgiyle.

BEN BALIĞIN ZEKİ,ÇEVİK VE (KIRMIZI) BENEKLİ OLANINI SEVERİM.

"HARABATTAN BİZİ TAM HARAP GETİRDİLER
TEPEDEN TIRNAĞA SALT ŞARAP GETİRDİLER.
BU ŞARABA BİR DE MEZE GEREKTİ ELBET;
GÖNÜLLERİ YAKTILAR,KEBAP GETİRDİLER...
(Ömer HAYYAM)

BAYBORA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-12-2010, 22:48 PM   #3
Aktif Üye

Rıza Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 19
Standart SAZAN YEMLEME SORULMUŞ

palet hazır yem alıyorum onu un şekline gelene kadar eziyorum sonra 1 yumurta ve unla hamur yapıyorum bu hamuru öbür ezilen yemle karıştırıp sert bi kıvamda yuğuruyorum bu yemi oltaya tamamı kapanacak şekilde armut şekli vererek takıyorum şişe ile satılan esanslar var birazcıkta ondan(yemi bu esansa batırma şeklinde) ve atıyoruz o bölgede sazan varsa mutlaka gelecektir...Ama önce normal yemleme yaparsak daha çok verim alırız.İDDİA ETMİYORUM ben sadece kendi uyguladığım yöntemi yazdım inşallah faydam olur balık tutar arkadaşlar faydalı olmak istedim bol şans

Rıza Kaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-12-2010, 03:36 AM   #4
Aktif Üye

teşekkürler soğan torbaları iyi bir yöntem olduğunu düşünüyorum güzel not aldım.
Alt 07-12-2010, 03:40 AM   #5
Aktif Üye

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için
Alt 16-05-2011, 15:29 PM   #6
Yeni Üye

davulunsesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 0
0 Mesajı, 0 Teşekkür Aldı

bi tüyo da ben vereyim..
gececiysen öğleden sonra yemlemeye başlamalısın çünkü sabaha karşı vurmaya başlar genelde sazan... peki yemleme nasıl yapılmalı ?
ben kendi yöntemimi söyleyim : et tavuğu yemleri var mutlaka rastlamışsındır yağlı bol kokulu bir yemdir... bir çorap içine ya da bir kese içine doldurup ip bağlayıp av yapacağım yerin ortasına atıyorum ben de ve çok da etkili oluyor... deneyimlerini bizimle paylaşırsan seviniriz..
hadi rasgele
davulunsesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16-05-2011, 22:54 PM   #7
Üyelik İptal

2 Mesajı, 2 Teşekkür Aldı

Bende yukarıda anlatılanlara katılıyorum. Küspeli oltanın yasaklanmasından sonra oltalarıma yemleme kabı takarak hazırlamaya başladım. ama bu sene kaybolan yem torbalarından aldım bolca. oltanın kenarına iliştirip içine yem dolduruyorsunuz, suya girince saniyeler içinde eriyor. yemler açığa çıkarak yemleme sağlanmış oluyor. Bu yaz deneyeceğim nasipse. Sazan balığı yemleme yapılan yere bir kez geldiyse, mutlaka tekrar oradan geçecektir. bu nedenle yemleme oldukça önemlidir.
İsrail sazanı avlama niyetindeyseniz de hayvan yemi satanlarda bulunan kuzu yeminden (pelet biçiminde oluyor) alıp, avlandığınız bölgeye bolca serperseniz verim alırsınız.
konevii isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-06-2011, 11:38 AM   #8
Yeni Üye

Konular: 0
0 Mesajı, 0 Teşekkür Aldı

bence sazan balıgı havyarını bıraktıktan sonra palet yemi atacagınız bölgeye serptirin daha sonra oltanın kançasına sarı boncuk takın bakın nasıl balık takılıyor göreceksiniz saygılarımla.. müjdat
mujdat_78 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-06-2011, 23:05 PM   #9
Aktif Üye

Konular: 23
3 Mesajı, 4 Teşekkür Aldı

rıza abi bu palet alıyorum diyorsun ya bunu biraz acarmısın abi tam anlayamadım
ismail18 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-06-2011, 23:54 PM   #10
Aktif Üye

Alıntı:
ismail18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
rıza abi bu palet alıyorum diyorsun ya bunu biraz acarmısın abi tam anlayamadım
Sanırsam balıkçılarda bulunan ve ayrıyetden yemcilerde kilo ile satılan palet yem
siz söylerseniz size verirler.
Aşağıda kısaca anlatılıyor bazı yerler bizim işimize yaramaz ama olmasında fayda gördüm.
(Alıntı)(imeyecem.com)
Pelet Yem Nedir? Toz yeme göre avantajları nedir?

Pelet yem, ince olarak hazırlanmış yemin, buhar yardımı ile preslerde belirli çaplarda şekillendirilmesidir.

• Homojen bir ürün elde edildiği için hayvaların rasyondan tamamen faydalanması sağlanır.

• Nişastanın daha iyi yararlanabilir duruma getirilmiş olmasıyla metabolik enerji yükselmiş olur.

• Buhar verilmesi ve preste yapılan işlemde yemin sıcaklığı 60-80 dereceye çıktığından yemin hazmolabilirliği artmaktadır. Bu da yemden yararlanma oranını artırıcı bir unsurdur.

• Yemin içinde bulunan çok uçucu olan vitaminler ve pahalı girdiler peletlenerek kaybolmaları önlenmektedir.
• Yemlerde tozuma azalır
p
• Uygulamadaki sıcaklık denedi ile mikrobik öğelerin büyük bölümü yok edilerek hijyen sağlanmaktadır.

• Yemdeki, güneş ışınlarına ve hava oksijenine karşı duyarlı olan vitaminler, amino asitler vb. Peletteki sıkılık ve yüzeyinin küçülmesi nedeniyle bozulmaya karşı çok daha geniş ölçüde korunmuş olur.

• Yemin hacmi küçüldüğünden dolayı daha az yer kaplar, aynı yerde daha çok yem depolanabilir.

• Daha uzun süre stoklanabilir.

Bu mesajı beğenenler:
katipoglu (10-09-2014)

Bookmarks

Seçenekler
Stil