Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > BALIK AVINDA KULLANILAN TEKNE VE BOT ÇEŞİTLERİ > Tekne ve Motor Bakımı
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Tekne ve Motor Bakımı Teknelerimizin ve motorlarımızın bakımı, onlarla seyir halinde olmak kadar keyiflidir! Ahşap tekneler, fiber tekneler... Batırıp şişireceğimiz ahşap teknelerin zımparalanması, macunlanması ve özenle boyanması ile ilgili her şey... Fiber teknelerimizin yamanması, polyester kaplamanın sırları, zehirli boyaların kullanımı... Motor ve pervane yağları, kışlık bakım... Hayır, düşündüğünüz kadar zor değil; tıklayın, görün!

Cevapla
 
Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-05-2010, 01:43 AM   #1
Administrator
 
Hamdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: İstanbul Pendik / Kadıköy
Yaş: 40
Mesajlar: 13.540
Konular: 268
Teşekkürleri: 1.715
694 Mesajı, 1.289 Teşekkür Aldı
Standart Teknemizin Boya ve Bakımı Detaylar

Teknemizin Boya ve Bakımı
www.baliksevdam.com - Teknemizin Boya ve Bakımı Detaylar

Gezi veya iş amaçlı teknelerde en önemli unsurlardan biri teknelerin boya vernikleridir.Teknenizi veya ikinci el almayı düşündüğünüz bir tekneyi ya da eski bir sandalı onarmak ve çok büyük olmayan yani 6 ila 10 metreyi geçmeyen tekne veya bir sandalı sezona hazırlıyabilir ve boyasını kendiniz yapabilirsiniz. İşte size seminer niteliğinde pratik ve teorik bilgiler veren bu yazıdan yararlanabilir ve kendi teknenizi kendiniz boyayabilirsiniz.
Gerekli Aletler:

1. Küçük veya orta boy macun küreği
2. Spatula çelik (oto boyacılarının kullandığı gibi takım sapsız)
3. 5-10 cm ağızlı saplı spatula
4. Su kovası
5. Eski boyaları kazımak için raspa
6. El süpürgesi veya fırçası ya da eski elektirik süpürgesi
7. Sünger
8. 1,5 cm ve 2,5 cm kalınlığında maskeleme bandı
9. 1 Adet boya rulosu tk. 2 adet parmak rulo
10. 2,5 fırça 1 adet 1 no 1 adet fırça
11. 4 adet 0,80 zımpara 4 adet 0,50 zımpara kağıdı
12. Varsa zımpara makinesi
13. Varsa Avuç taşlama makinesi ve zımpara kağıtları
Başlangıç için gerekli malzemeler şimdilik bunlar, bu malzemeler genelde birçoğumuzun elinde vardır.
1. İşlem; Eski Boyanın Temizlenmesi
Boyanın sökülmesi
Mevcut boyanın sökülmesi için çeşitli yöntemler mevcuttur.

Mekanik temizleme
En çok tavsiye edilen yöntem boyanın zımpara ile sökülmesidir. Bu yöntemle hem bütün boyanın sökülmesi sağlanır hem de yeni boyanın uygulanması için sağlıklı bir yüzey hazırlanır. Türkiye’de bu işlem için kullanılan klasik titreşimli ve dairesel zımparalar yüzeyde istenmeyen ve düzeltilmesi zor olan çizikler meydana getirmektedir. Örnek resimde gösterildiği gibi,

(Hatalı temizleme yöntemleri)
(Uygun aletler ve yöntemlerle yapılan temizlik)
Günümüzde Zımpara işlemini kolaylaştıran çok çeşitli yeni aletler mevcut olup aşağıdaki gibi bir temizliği bu aletlerle yapmak daha sağlıklı ve mümkün olmaktadır.
Yakma
Hızlı bir işlemdir ancak ahşap yüzeyde oluşan yanık bölgeler yeni boyanın tutunmasını olumsuz yönde etkiler.

Sıcak hava tabancaları
Ahşap yüzeye zarar vermeyecek yöntem ise sıcak hava tabancaları kullanmaktır. Sıcak hava tabancaları kullanıldıktan sonra yeni boyanın sağlıklı bir şekilde ahşaba bağlanmasını sağlamak için yüzeyin zımparalanması önerilir.

Boya sökücüler ;
Yukarıdaki metotların uygulanamadığı yerlerde solvent tipi boya sökücüler kullanılabilir. Kostik ihtiva boya sökücüler daha hızlı çalışır ancak yüzeyde zararlı kalıntılar bırakabilir. Boya sökücü kullanıldıktan sonra yüzey temiz su veya solvent ile temizlenmelidir.

2. İşlem; Temizlik ve Ön Hazırlık
Bu işlemlerin herhangi birini yaptıktan yüzey üzerinde kalan tozların ya da yabancı maddelerin temizlenmesi için tüm yüzeyler tatlı su ile yıkanmaldır. Yabancı maddelerin yok edilmesi için uygulanan bu yöntem sistem başlangıcında uygulanacak astarın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlar. İyi bir yüzey hazırlığı için yüzeydeki Yağ, kir ,toz gibi unsurlardan tamamen arındırılması gerekmektedir.
DİKKAT; Yüzey mutlaka temiz bir bez ve tiner ile silinmelidir.

2. Aşama; Astar ve Macun Uygulama
Gerekli Malzemeler :
1.Poliüretan esaslı tekne astarı
2.Poliüretan esaslı armuz dolgu macunu
3.Poliüretan esaslı tekne macunu
4.Sonkat tekne boyası
5.P.üretan Güverte verniği
6.Zehirli boya astarı
7.Zehirli boya (Antifouling)

3. İşlem; Astar Uygulaması
Çürüme ve böcek tahribatının iyileştirilmesi
Boya söküldükten sonra çürümüş ya da zayıflamış bölümler tamir edilmeli ve yüzeye fırça veya rulo ile Poliüretan esaslı şeffaf emprenye astarı uygulaması yapılmalıdır. Ahşabın gözeneklerine komple nüfuz edebilen bu astar. ahşabı küf ,mantar gibi çeşitli organizmalardan korur, ve üstüne uygulanacak her türlü macun vernik ve boya için güçlü bir tutunma sağlar.
*DİKKAT; Poliüretan astarlar malzemenin durumuna ve ahşabın sertliğine göre; % 20 ila 30 oranında inceltilmelidir. İnceltme sert agaçlarda % 30 – 40 oranında yumuşak ağaçlarda 20-30 civarında olmalıdır.
*DİKKAT; Astar uygulaması yapıldıktan 4 veya 6 saat sonra mutlaka uygulama sistemi devam etmeli olası erteleme durumlarında 8-12 saat’i geçen uygulamalarda mutlaka 140 – 180 arası ince bir zımpara yapılmalıdır.
*DİKKAT; Tüm uygulamalarda direkt güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır. Astar veya macun uygulamalarında güneş ışınları reaksiyonu hızlandırıp, elastıkiyeti düşürmektedir.

4. İşlem; Armuz Yoklaması
Lamine olmayan sarma tahtalı teknelerde eski kalafatlama işlemi yerine yapılan armuz yoklama macunu uygulaması,armuz olmayan ya da lamine ahşap teknelerde yüzeysel macun yoklaması yapılarak bu adım geçilir.
Armuz dolgu macunları Solvent içermeyen, donduktan sonra (prizini aldıktan sonra) hacim kaybı yapmayan,elastik deniz suyuna ve kimyasal maddelere mukavim mekanik direnci yüksek bir macundur.
*DİKKAT; Armuz yoklaması yapıldıktan 4 veya 6 saat sonra armuz aralarında şişen poliüretan dolgu macunu fazlasını dışarıya taşıracaktır. Bu fazlalıklar spatula veya keskin yüzlü bir bıçakla temizlenerek sisteme tekne macunu uygulaması ile devam etmeli olası erteleme durumlarında 8-12 saat’i geçen uygulamalarda mutlaka 80 – 100 arası zımpara yapılmalıdır.
*DİKKAT; Katlar arası uygulamalarda zamanlama ve zımpara uygulama sağlığı açısından çok önemlidir.
*DİKKAT; Tüm uygulamalarda direkt güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır. Astar veya macun uygulamalarında güneş ışınları reaksiyonu hızlandırıp, elastıkiyeti düşürmektedir.

5. İşlem: Tekne Macunu Uygulaması
Ahşap bir yüzeyin pürüzlerini gidermek ve kalın bir tecrit sağlamak amacıyla eskiden fazla değil, otuz kırk sene öncesine kadar, gemilerde boya yapılırken bunların hammaddeleri olan: üstübeç,bezir yağı,litapon,vernik ve tiner piyasadan alınarak boya ve macun gemilerde yapılırdı. Bu zamanda tüm macunlar hazır olarak satılmaktadır. Şimdi hemen hemen tüm gemilerde ve küçük teknelerde hazır yapılmış boyalar ve macun kullanılmaktadır.
Poliüretan Esaslı, Dolgu Macunu
Çift komponentli, poliüretan esaslı, solvent içermeyen, deniz suyuna, kimyasal maddelere ve aşınmaya mukavim prizini alırken hacim kaybı yapmayan macun. İki komponenti birbirine karıştırdıktan sonra viskoz bir yapıya sahiptir.Macun daha ziyade sıyırma tarzında kullanılır. Donduktan sonra sert lastik elastikiyetinde bir malzemedir.
Poliüretan Nedir?
Poliüretan , elastikıyet, yüzey dokusu, sertlik,basınç dayanımı, yoğunluk gibi birbirinden farklı çeşitleri bulunan geniş bir malzeme ailesinin genel tanımıdır.Poliol ve izosiyanat olarak tanımlanan iki bileşeninin birbiri ile reaksiyona girmesi sonucu oluşan poliüretan birçok sektörde kullanılmaktadır.

Çift kompenentli malzeme kutuda homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra, macun küreği üzerine yeterli miktarlarda alınarak sıyırma olarak çekilir.
Vernikli tekne su kesimi poliüretan macun kaplama

Eski tekne Poliüretan macun sıyırma

Sonlanmış macun. Zımpara yapılmış hali

6. İşlem; Bordo Sonkat Boya Uygulaması
Unutulmamalı ki boya ve boyama işçiliği hem çok pahalı bir iştir hem de iyi yapılmadığı takdirde, gerektiği şekilde sürülmediği, boyanın yüzeye yapışması, örtmesi yeterince sağlanamadğı takdirde boya kendisinden beklenen görevi yapamaz.
Fazla boya sürerek altındaki maddeyi daha iyi koruyacağımız düşüncesi yanlıştır. Fazla boya dikey yüzeylerde akarak çirkin bir durum yaratacağı gibi, gereksiz giderlere de neden olur. Fırça üçte birine kadar boyaya hafifçe daldırılıp kutu, teneke, patlak kenarında fazlası içeri akıtıldıktan sonra kalan boya sert bir şekilde yüzeye iyice yedirilerek, birkaç kez de üstünde gidip gelinerek yapılmalıdır. Gerektiği takdirde fırça yalnızca yukardan aşağıya değil, yatay hareketlerle de fırça izinin kalmamasına dikkat edilmelidir.
Sonkat tekne boyası;
Alkid esaslı tek kompenentli parlak , deniz şartlarına fiziksel ve hafif kimyasal tesirlere dayanıklı, seri kuruyan, elastik ve örtücü boya.
Sonkat Poliüretan esaslı tekne boyası; Çift kompenentli , reaksiyon kurumalı, poliüretan reçine esaslı yapışma özelliği yüksek high solid parlak bir sonkat boyadır. Su, deniz suyu asitler, kimyasallar ve aşınmaya maruz yüzeylerde kullanabilirsiniz.Yüksek parlaklığa sahip, güneş ışınlarına yüksek dayanımı olan süper örtücü bir sonkattır.

7. İşlem; Vernikli Teknelerde Yaşam Mahalli Vernik Uygulaması
Vernikler tekneyi ultraviyole ışınlarından koruma, direkt olarak tesir edecek güneş ışınlarının tahtayı aşırı kurutarak çatlatmasına mani olma, ahşabı daha sertçe bir katmanla darbe ve çiziklerden koruma, suyun ve bazı mikroorganizmaların ahşaba işlemesini engelleme ve ahşabın güzelliğini olabildiğince ortaya çıkarma amacıyla kullanılırlar.
Vernikler tamamen şeffaf olabildikleri gibi, ahşaba istenen doğrultuda belli bir renk verebilmek için (örneğin koyu kırmızı maun rengi) boya pigmentleri ile de üretilirler. Vernikler de, aynen boyalarda olduğu gibi, tek komponentli, yağ bazlı; veya çift komponentli ve mesela poliürethan esaslı olabilirler. Poliürethan vernikler güneş ışınlarına dayanıklı ve kimyasal dirençleri yüksek verniklerdir.
Tamamen korumasız bir ağaç verniklenirken İlk önce Poliürethan esaslı şeffaf emprenye astarı uygulaması yapılmalıdır. Ahşabın gözeneklerine komple nüfuz edebilen bu astar uygulanacak her türlü vernik için güçlü bir tutunma sağlar.
Ahşapta yeterli korumayı sağlama ve ahşabın tüm desen ve güzelliği ile ortaya çıkacağı belli bir derinlik hissi uyandıran görüntüye ulaşabilmek için, ara zımparalama şartıyla, beş ila sekiz kat vernik yapılması tavsiye edilir.

8. İşlem; Astar ve Antifouling Uygulaması
Macunu bitmiş ve zımparalanmış yüzeyi temiz ve tinerli bezle tozlardan arındırmalısınız.
Vinil esaslı Zehirli Boya Astarı’nı % 5 oranında epoksi tiner ile incelterek su kesimini astarlayınız ve kurumasını bekleyiniz. Katlar arası bekleme süresi 5 – 6 saattir. Eski ve cinsi belli olmayan zehirli boyalar üzerine mutlaka kullanılması gerekmektedir.


Zehirli boya astar uygulaması.

Eski zehirli boya.

Zehirli boya uygulaması;
Zehirli Boyalar;
Selfpolishing tipi zehirli boyalarda, boyanın etkisi kat başına 3 ay civarındadır. Çekek süreniz 12 ay ise 4 kat zehirli tatbik etmeniz ve aşırı aşınan bölgeleri ek katlar korumanız gerekli olacaktır.
• Su hattı boyu gerçek su hattından tesbit edilmelidir, filatonun üst kenarı yanıltıcı olabilir.
• Koyu renk zehirli boyaların koruma özellikleri, açık renkli boyalardan daha fazladır. Koyu renk zehirli boyalar tercih edilmelidirler.
• Kakamoz da tabir edilen midyeler, salgıladıkları çok etkin tutkal sayesinde teknenizin karinasına yapışırlar. Bu kakamozları koparırken ahşap tekneye zarar vermemeye dikkat edilmelidir.Teknenin karinasına kakamoz yerleşmesi mutlaka önlenmelidir.
• Selfpolishing boyalar, belli bir ortalama hıza göre tasarlanmıştır. Tekne uzun süreler bu hızın çok altında seyrederse (veya limanda yatarsa) teknenin altı kirlenir. Aynı şekilde, tekne çok hızlı seyrederse (veya yanlış zehirli tatbik edilmiş ise) boya gereğinden hızlı erozyona uğrar ve tekneyi erken kızak gerekebilir.
• Motoryatlar için tasarlanan zehirli boyalar, ticari teknelerin aksine karışık bir kullanma rejimine ve özellikle uzun hareketsiz sürelere göre optimize edilir. Ucuza alınan ticari gemi zehirli boyaları gezi teknelerinde aranılan sonucu vermeyebilirler.
Genel Boya Uygulama Yöntemleri:
Boya uygulamalarında kullanılan başlıca yöntemler fırça ve rulo ile yapılan uygulamalar ile püskürtme yöntemidir.
Fırça ile yapılan uygulama geleneksel bir yöntem olup, genelde hemen her boya için geçerlidir. Özellikle sık sık kesme gereken, renk değişen küçük parçalanmış yüzeylerin boyanmasında uygun bir yöntemdir.
Hızlı kuruyan boyaların fırça ile uygulanmalarında da zorluklarla karşılanmaktadır, özellikle büyük satıhların boyanmasında daha büyük sorunlar ile karşılaşılmaktadır.
Rulo ile yapılan uygulamalar büyük ve kesintisiz yüzeylerde, örneğin su kesimi , flato , güverte döşemelerde fırçaya nazaran çok daha hızlıdır. Ancak sık sık boyanın kesilmesi gereken durumlara uygun değildir. Ayrıca rulo ile yapılan uygulamalarda dar açılı bir köşeleri ve tekne elemanlarının birleşme hatlarını boyayabilmek için fırça gerekmektedir.
Boya Malzemelerinin Depolanması:
Boyaların depolanması, boyanın tipine ve depolama şartlarına göre değişir. Tek kompenentli sentetik boyalar, normal atmosfer şartlarında uzun zaman muhafaza edilebildiği halde, Çift kompenentli sonkat poliüretanlar, Çift komp. macunlar, ve vernikler astarlar bir yıl içerisinde bozulabilir. Bazı pigmentli boyalar, sert bir çökeltme yapmaksızın bir sene veya daha fazla bir süre depolanabilirler.
Diğerleri, bilhassa kırmızı sülyen boyalar, karıştırılmadan bırakıldığı taktirde, birkaç ay içinde sert bir şekil alırlar. Genel olarak, tedricen, belirli sebeblerle etkilenen boyalar, sıcaktan, soğuktan olduğundan daha fazla etkilenirler.
Boyalar üstü kapalı ve vantilasyonun kabil olduğu yerde muhafaza edilmelidir. Boyalar genellikle yanabilir olduğu unutulmamalıdır. Çeşitli tip boyaların muhafaza edildiği yerlerde, istenildiğinde aranılan boyayı bulmak için sistemli bir tasnif yapılmalıdır. Kapların üzerindeki etiketler ve yazılar, bilhassa açık havada zamanla silinirler. Böyle bir durum müşahade edildiğinde etiketler yenilenmelidir. Pigmentli boya kapları, her ay veya iki ayda bir sert çökeltme yapmalarını önlemek için alt üst edilmelidir.

SONUÇ:
Kısaca özetlersek Boya ve vernik ürünlerini iki gruba ayırabiliriz. Tek komponentli ürünler ve iki ayrı malzemenin karıştırılmasıyla oluşan çift komponentli adını alan ürün grupları.
Genelde tek komponentli boyalar herkezce uygulanması daha kolay, daha ucuz ve bir parça daha elastiki özelliği olup, teknenin çalışması sırasında oluşan ufak çatlakları vs daha iyi gizleyebilen, ancak daha kısa ömürlü ürünlerdir.
İki komponentli ürünler daima ana malzeme ve sertleştiriciden oluşur. Bu iki komponent verilen ölçülerde karıştırılır ve bu işlemden kısa süre sonra uygulanmalıdır. çift kompenetli boyalar kimyasal reaksiyon neticesi "sertleşirler. Boya mekanik açıdan çok dayanıklıdır ve yıllarca bakım gerektirmez. Su kontrplakları dahil, tüm tekne inşa malzemeleri için tavsiye edir. Çift komponentli boyalar teknelerin gövdelerinin olası çalışmalarına uygun esneklikte olmalarına dikkat edilmelidir.

Mehmet BALOGLU'na teşekkür ederiz..
__________________
Hamdi Tekbıyık
08/08/1974 Facebook
Balık Avı Videolarım
Facebook Balık Sevdam
İstanbul
0 RH(-)Baliksevdam.com


Hamdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-05-2010, 23:55 PM   #2
Aktif Üye
 
Çağatay Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Yaş: 44
Mesajlar: 199
Konular: 24
Teşekkürleri: 0
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı
Standart

Hamdi bey, aktardığınız bu metin, poliüretan sistemi esas alan ahşap tekne bakımı için tüm detayları anlatan gerçekten güzel bir çalışma. Ahşap tekne sahibi olup, bu işlere eli yatkın olmayanlar için bile en azından ustaların eline düşmeden önce neyin ne şekilde ve hangi sırayla yapılacağını tüm detayları ile bilgilendirmesi bakımından önemli. Kişi kendisi yapamıyor olsa bile bu bilgiler sayesinde yapılan işin doğruluğunu denetleme şansına sahip oluyor. Ahşap tekne sahibi biri olarak, en azından kendi adıma teşekkür ederim.
__________________
Çağatay Yılmaz, 1970
İzmir, A RH +

Çağatay Yılmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20-09-2011, 14:09 PM   #3
Aktif Üye
 
fenerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Bulunduğu yer: ist
Yaş: 39
Mesajlar: 199
Konular: 9
Teşekkürleri: 0
4 Mesajı, 4 Teşekkür Aldı
Standart

Ahşap sandal tamirinden anlayan bir arkadaşımız varsa bir iki sorum olacak.
__________________
1974 AR POZİTİF CÜNEYT

fenerli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-09-2011, 12:12 PM   #4
Aktif Üye
 
Üyelik tarihi: Jun 2010
Bulunduğu yer: ank
Mesajlar: 147
Konular: 24
Teşekkürleri: 0
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı
Standart

hamdı abı bırgun olursa ınşallah kullanırız super bılgıler ellerınıze saglık
muratbaran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-09-2011, 15:17 PM   #5
Aktif Üye
 
fenerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Bulunduğu yer: ist
Yaş: 39
Mesajlar: 199
Konular: 9
Teşekkürleri: 0
4 Mesajı, 4 Teşekkür Aldı
Standart

Senelerdir binmeyi ve kullanmayı çok istediğim pirat yelkenlime kavuştum. tekne 5 metre ahşap üstü orjinelinden epoksi kaplamadır.Yaklaşık 10 yıldır ters çevrilmiş vaziyette bir bahçede duruyordu.Sıcağın etkisiyle teknenin salma tarafındaki tathtalar acılma yapmış eskiden biz böyle durumlarda tekneleri batırıp iki üç günsuda şişmesini beklerdik.Bana bu konuda yani teknenin tamiri hakkında bilgi verecek bir arkadaş varmıdır.Ben teknenin bütün tamirat işlerini kendim yapmak istiyorum o yüzden bu bilgiler bana lazım.
__________________
1974 AR POZİTİF CÜNEYT

fenerli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19-06-2013, 12:08 PM   #6
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: Jun 2013
Yaş: 36
Mesajlar: 5
Konular: 1
Teşekkürleri: 0
0 Mesajı, 0 Teşekkür Aldı
Standart

Çok güzel anlatım olmuş teşekkürler ve buarada felton isimli teknenin imalatını ben ve ekip arkadaşlarım yaptı 32 metredir sırf ıreko,birmanya tik ve sapellikullanılmıştır ne tesadüf burada rastlamak negüzeloldu anılarım canlandı..
__________________
ali,İstanbul,1977,a rh+

ali usta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bakım, tamir, tekne, tekne bakımı


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Levrekçiler, Levrek Avının Tiyoları, Levrek Avı Teknikleri ve Detaylar m1976k Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri 77 30-09-2014 21:06 PM
Balık Avlarım da Kullandığım Teknikler ve Detaylar Orhan Küçükbiçmen Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri 10 13-12-2013 20:55 PM
Shimano Ultegra 10000 xsa Makine Bakımı İçin Yağ Ve Gres Yağ Önerisi.. shimano Makineler, Olta Makaraları Özellikleri İle açıklamaları 18 29-02-2012 21:39 PM
Fiber Teknelerin Bakımı Boyanması Hamdi Tekne ve Motor Bakımı 2 28-02-2012 16:28 PM
Olta malzemeleri tamiri ve bakımı için eleman ihtiyacı TEKNOTURK İş Arayanlar veya Eleman Arayan Firmalar 1 26-10-2011 12:51 PM


Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 18:31 PM.


Balık Balık Avı Organizasyonlar Olta Misina lüfer Makina Levrek Sazan Turna Kamış Tekne Çapari Balık Avı Videoları Fotoğraflı Balık Avı Hikayeleri
Powered by vBulletin® Version 3.7.1 .
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
By Hamdi Tekbıyık
Reklam Malzemeleri