Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > BALIK AVINDA KULLANILAN TEKNE VE BOT ÇEŞİTLERİ > Tekne ve Deniz Motorları
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Tekne ve Deniz Motorları Akülü, benzinli yada dizel deniz motorları... Deniz ve göllerde teknelerimiz için motor seçimi, marin motorların kullanımları, motorlar ile tecrübelerimiz, yeni nesil motor teknolojileri, Kısaca bizi sevdamıza götüren en önemli unsurlardan biri olan deniz motorları hakkında her şey burada...

Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18-09-2013, 20:18 PM   #1
Yeni Üye

Konular: 2
Teşekkürleri: 0
5 Mesajı, 7 Teşekkür Aldı
Standart Tekneyi karaya çekmek

Herkese merhaba,
www.baliksevdam.com - Tekneyi karaya çekmek
Tekneyi bugün yeniledik ve Ege Tekne firmasına ait 5,0 metre teknesini aldık. Eski 4,65 m lik tekneye göre daha ağır ve oturaklı bir tekne. ( Üretici 400 kg der )

Sorunum şu: Eski 320 kg luk tekneyi bile römorka almakta zorlanıyordum.Zorlanmaktan kasıt en ufak bir yan rüzgarda tekne hemen kıç atıyor, yeniden düzeltip çekene kadar bizi bayağı uğraştırıyordu. Bu durumun yeni teknede de başıma geleceği aşikar.
Bu hafta sonuna kadar yeni bir römork alacağım. Alırken römorkun üzerine standart dışı ne ekipmanlar yaptırmalıyım ki tekneyi römork e alırken bir nebze rahatlayayım. ( Kimi kullanıcı römorklarında arka kısımda tahta mevcut. Bu hangi ölçülerde ve neye göre yapılır bilmiyorum. )
Bu arada çekme işleminde Lazizaz 1000 kg çekme kapasiteli 12 v elektrikli vinç sistemini kullanacağım.Bu sistemi eski römorkumda da kullanıyorum ve çok memnunum.Farklı tipler içinde öneriye açığım.

Saygılarımla.

Konu onat tarafından (18-09-2013 Saat 20:20 PM ) değiştirilmiştir.. Sebep: imla hataları
onat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-10-2013, 06:05 AM   #2
Üye

heraktitus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 7
3 Mesajı, 3 Teşekkür Aldı

Alıntı:
onat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Herkese merhaba,

Tekneyi bugün yeniledik ve Ege Tekne firmasına ait 5,0 metre teknesini aldık. Eski 4,65 m lik tekneye göre daha ağır ve oturaklı bir tekne. ( Üretici 400 kg der )

Sorunum şu: Eski 320 kg luk tekneyi bile römorka almakta zorlanıyordum.Zorlanmaktan kasıt en ufak bir yan rüzgarda tekne hemen kıç atıyor, yeniden düzeltip çekene kadar bizi bayağı uğraştırıyordu. Bu durumun yeni teknede de başıma geleceği aşikar.
Bu hafta sonuna kadar yeni bir römork alacağım. Alırken römorkun üzerine standart dışı ne ekipmanlar yaptırmalıyım ki tekneyi römork e alırken bir nebze rahatlayayım. ( Kimi kullanıcı römorklarında arka kısımda tahta mevcut. Bu hangi ölçülerde ve neye göre yapılır bilmiyorum. )
Bu arada çekme işleminde Lazizaz 1000 kg çekme kapasiteli 12 v elektrikli vinç sistemini kullanacağım.Bu sistemi eski römorkumda da kullanıyorum ve çok memnunum.Farklı tipler içinde öneriye açığım.

Saygılarımla.
Nasil yapiyorsunuz bilmiyorum ama cok ruzgarli ve dalgali havalarda dediginiz gibi romorka almak dediginiz gibi zordur. Bunun icin zor havalarda iki kisi yapmaniz lazim biri tekneyi tutarken biride bastan vinci takip cekmesi lazim.

Daha kolay olurmu bilemem ama bir iki oneri verebilirim.
1. Romorku mumkun oldugunca suya sokun.
2. Bas tarafi vince sabitledikten sonra kic iskele yada sancak ceki yerinden romorka bir ip baglayabilirsiniz biraz payli olarak ruzgarin geldigi yonden. Bu teknenin kicinin cok donmesini engelleyecektir. Vincin cekecegi kadar pay olmasi gerekmekte yalniz. Yada tekne romorka tam bastiktan sonra arka ipi sokmeniz lazim.
3. Vinc e uzaktan kumanda kullanabilirsiniz tek basiniza yapiyor iseniz.
4. Tekneyi romorkun ustune el ile biraz zorlayarak cekin sonra vinci kullanin. Romorka tekneyi cekerken motorsuz girdiginizi farzedersek biraz hizli sokun. O hiz ile romorka biraz daha fazla oturur kayma yapmaz.

Insallah yardimci olur. Bunlarin hepsini halihazirda yapiyor iseniz ve yinede kayiyor ise butun yaptiklarinizi biraz daha hizli yapmaya calisin.

kolay gelsin
Kadıkoy mustakil 210 M2
1.70
78 Kilo
Kumral
Iphone 5
Peugeot 407 / 5008
Marmara Adası Safter 450 15 Yamaha, Safter 350 98 Model 9,9 Evinrude
Istanbul 465 safter 30 Evinrude
4 Senedir Emekli
-----------------------------------------------
Sadece birbirimize abi, hoca, genç demek için imzanın zorunlu olmasına karşıyım.

heraktitus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-12-2013, 22:36 PM   #3
Yeni Üye

Konular: 2
0 Mesajı, 0 Teşekkür Aldı

1-)Römorku suya daha fazla indirip tekne daha çok römorka çıkarılabilir bu şekilde römorka oturduğunda atmalar azalır
2-)yanlara bahsettiğiniz desteklerden yaptırabilirsiniz.
3-)çok aşırı dalga rüzgar varsa Kıçtan ip bağlanıp rüzgar ve dalganın ters tarafına atılabilir Kara'da arkadaşınız varsa tabii bu dediğim.zaten çok rüzgar ve dalga varsa illa atıcaktır bir kişi varsa yanınızda rüzgar altından yandan destek verecek.balıkçılıkta kullananılan tekneler hafif olduğundan dalgada rüzgarda atması kaçınılmaz.
ARH+

KaptanAytaç isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
çekmek, karaya, tekneyi

Seçenekler
Stil