Anasayfa Kimler Online Bugünün Mesajları Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam > OLTA ve MALZEMELERİ > Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış Hangi balığa nasıl bir takım ve Takımı nasıl hazırlamalı ? İğne boyu, köstek uzunluğu ne kadar olmalı ? fırdöndüler nereye, nasıl eklenmeli ? Klasik beden köstek dip oltası... Uzun oltalar.. Mantarlı takımlar.. Kıyı ve tekne takımları... Hepsi için buradan buyurun ...

Cevapla
 
Sayfayı Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26-05-2010, 14:18 PM   #1
Aktif Üye
 
Burak Karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Yaş: 61
Mesajlar: 531
Konular: 20
Teşekkürleri: 63
16 Mesajı, 44 Teşekkür Aldı
Standart Uzun Olta İle Lüfer Avı

Uzun Oltayla Lüfer Avı
www.baliksevdam.com - Uzun Olta İle Lüfer Avı
Lüfer balığının en zevkli avı uzun olta ile yapılan şeklidir. Uzun olta ile lüfer tutulduğu gibi, aynı yöntemle iğne ve misinaları biraz daha sağlamlaştırarak akya, sinarit ve levrek gibi balıklarıda tutmak mümkündür.

Olta Takımının Hazırlanması

Mantara 100 metre uzunluğunda 0.50 - 0.60 no misina sarılır. Boş ucuna 2 cm'lik bir fırdöndü takılır fırdöndünün diğer halkasına 1 kulaç uzunluğunda aynı kalınlıkta misina bağlanır. Misinanın diğer ucuna 3 cm'lik bir üçlü fırdöndü bağlanır. Bu fırdöndünün alt halkasına 2 karış uzunluğunda 0.50 no misina ilave edilir ve ucuna iskandil bağlanması için kasa yapılır. Boşta kalan ortadaki gözünede 1 kulaç uzunluğunda 0.50 - 0.60 no misina bağlanır. Bu misinanın diğer ucuna 2 cm'lik bir fırdöndü takılır. Bu fırdöndünün boşta kalan diğer gözünede esas beden kısmını teşkil eden 4-5 kulaç uzunluğunda 0.30 - 0.40 no arasında bedenlik parlak beyaz renkli bir misina bağlanır. Bu misinanın ucunada aşağıda fotograflarda gördüğümüz uzun olta iğne takımlarından biri bağlanarak takım tamamlanır.

Olta Takımının Kullanılması

Bu takımda tercih edilen birinci sıradaki yem;canlı zarganadır.İstavrit, izmarit, kefal gibi yemler daha sonra tercih edilir.

Uzun oltada yem olarak canlı balık kullanıldığı taktirde iğneleri takarken balığın orta kılçığı ile yan taraflarında bulunan ve balıkların denge organı olan yanal çizgilerine iğnenin değmemesine dikkat edilmelidir. Şayet iğnenin ucu bu noktalara değerse yem balığı canlı olarak uzun süre yaşamaz ve çabucak ölür.

Av yerine gelindiğinde ,yem uzun oltanın iğnelerine takılır ve beden yavaş yavaş balıkla birlikte denize bırakılır. Bu sırada teknenin motoru rölantide çalışır vaziyettedir. Yemin düzgün yüzdüğünden emin olduktan sonra bedenin tamamı denize salınır. Daha sonra üçlü fırdöndünün alt gözüne bağlı olan iskandil denize yavaşça bırakılır. İskandilin yavaşça dibi bulması için ana beden kontrollü olarak salınır. İskandil dibi bulduktan sonra yarım kulaç kadar yukarı çekilerek rölantide gezilmeye başlanır. Bu sırada iskandil zaman zaman dibe tık tık diye vurarak dipten ne kadar yükseklikte gezindiğinizi size haber verir. Sizde oltanın durumunu ve teknenin hızını buna göre ayarlarsınız. Makbul olanı yem olan balığın dipten yarım kulaç yukarıdan gelmesidir. Lüfer vurduğu zaman yada oltada bir boşluk olduğunu hissetiğiniz anda ,aniden çalınarak lüferi yakalamak mümkün olur. Hiç boşluk vermeden olta süratle ve aynı tempoda yukarı doğru çekilir. Üçlü fırdöndü ve iskandil ele geldiğinde, çekilmiş olan yerdeki misinaların üstüne gelmeyecek şekilde fırdöndü ve iskandil tekne içinde başka uygun bir yere bırakılır. Sonra beden yine hiç boşluk vermeden çekilerek, balığın sudan çıktığı anda silkelenerek ,iğneyi ağzından atmasına fırsat vermeden, salıncaklanarak tekneden içeri alınması sağlanır.

Yem olarak canlı veya ölü zargana kullanılan, iki sabit bir gezer iğneli uzun olta takımının iğnelerinin bağlanma şekli.
1- İlk şekil : sabit olamayan küçük gezer iğnesi, ince beden üzerinde olan takım.
2- İkinci şekil : sabit olmayan küçük gezer iğnesi, sabit olarak bağlanan büyük iki iğnenin bulunduğu aynı kalın misina üzerinde olan takım.
3- Sabit olan büyük iğneler : tutulan balığın büyüklüğüne göre Mustad 1799 kalite 2/0 3/0 4/0 galvaniz uzun pala iğneler.
4- Gezer küçük iğne : Mustad 1799 kalite 3 veya 4 no galvaniz çapari iğnesi.
5- Sabit büyük iki iğnenin bağlandığı kalın misina : 0.50 veya 0.60 no beyaz parlak misina.
6- Beden olarak kullanılan 4.5 - 5 kulaç ince misina : tutulan balığın büyüklüğüne göre 0.30 - 0.40 no arası beyaz parlak misina.
7- Birinci şekilde bağlanan takım : lüfer balığının çok seyrek ve nazlı olarak oltaya geldiği günlerde kullanılır.Kalın misina ile beden olarak kullanılan ince misinayı birbirne bağlayan düğüm lüferin ürküp huylanmaması için yem olarak kullanılan zargananın başı ile kuyruğu arasında saklı kalır ve görünmemesi amaçlanır.
8- İkinci şekilde bağlanan takım : lüfer balığının çok miktarda ve aç olduğu, yani yem seçmediği günlerde kullanılır ve kalın misina ile beden olarak kullanılan ince misinayı birbirine bağlayan düğümün lüferi ürkütüp huylandırması gibi bir durum ,balık çok aç olduğu için söz konusu değildir. Takımın kolay bağlanması bakımından gezer iğne ve sabit iğnelerin aynı kalın misina üzerinde olması ve düğümün baş tarafta görünür olmasında bir mahsur yoktur

Yem olarak canlı veya ölü istavrit, izmarit, kefal gibi balıkların kullanıldığı bir sabit, bir de gezer iğneli uzun olta takımının iğnelerinin bağlanma şekli.

1- İlk şekil : sabit olmayan küçük gezer iğnesi, ince beden üzerinde olan takım.
2- İkinci şekil : sabit olmayan küçük gezer iğnesi, sabit olarak bağlanan büyük iğnenin bulunduğu aynı kalın misina üzerinde olan takım.
3- Sabit olan büyük iğne : tutulan balığın büyüklüğüne göre Mustad 1799 kalite 2/0 3/0 4/0 galvaniz uzun pala iğneler.
4- Gezer küçük iğne : Mustad 1799 kalite 3 veya 4 no galvaniz çapari iğnesi.
5- Sabit büyük tek iğnenin bağlandığı kalın misina : 0.50 veya 0.60 no beyaz parlak misina.
6- Beden olarak kullanılan 4.5 - 5 kulaç ince misina : tutulan balığın büyüklüğne göre 0.30 - 0.40 no arası beyaz parlak misina.
Not : Bir üstteki fotografın 7 ve 8 inci maddelerinde belirilen hususlar bu şekilde bağlanmış iğne takımı içinde aynen geçerlidir

Kaşıktan kafa yapılarak ve yem olarakta yaprak zargana kullanılan iki sabit iğneli uzun olta takımının iğnelerinin bağlanma şekli.

1- Sabit olan büyük iğneler : tutulan balığın büyüklüğüne göre Mustad 1799 kalite 2/0 3/0 4/0 galvaniz iğne.
2- Sabit olan büyük iğnelerin bağlandığı misina : 0.50 veya 0.60 byeaz parlak misina.
3- Kafa olarak kullanılan kaşık : Fransız tipi 1 numara kaşık, üzerine 3 lü iğneden biri kırılarak elde edilen 2 iğne punta ile sabitlenmiş.
4- Kaşığın bağlandığı ve beden olarak kullanılan ince misina : tutulan balığın büyüklüğüne göre 4.5 - 5 kulaç uzunluğunda beyaz parlak 0.30 - 0.40 no arası misina

Canlı veya ölü zargananın yem olarak uzun olta iğnelerine takılış şekilleri.

Canlı veya ölü istavrit, izmarit, kefal gibi balıkların yem olarak uzun olta iğnelerine takılış şekilleri.
Kafa olarak kaşık kullanılan uzun oltada yaprak zargananın iğnelere takılış şekli.Lüfer avında kullanılar uzun olta düzeneğinin kabaca cizimi.
Elimden geldiğince görüntüleyerek anlatmaya çalıştığım uzun olta takımı inşallah bir gün gelir arkadaşların işine yarar ve bu da beni çok mutlu eder.Zira bizim balık avcılığına başladığımız gençlik yıllarımızda Cahit Acun Kardeşim de çok iyi bilir,İstanbul'da balıkçı esnafına yani oltacılara bu gibi bilgileri öğrenmek için soru sormak ayıp olarak karşılanır ve mutlaka ters cevaplar verilirdi.Bizler senelerce denizde balık tutan ustalarımızı seyrettik,yani işin inceliklerini öğreninceye kadar hep iyi seyirci olduk.Bu günkü bilgi ve deneyimleri edinmemiz çok zamanımızı aldı.Bu sıkıntıları yakinen yaşadığımız ve aynı sıkıntıları arkadaşlarımızın da yaşamasını istemediğim için ben elimden geldiğince kendi çapımda doğru bildiklerimi açık,açık anlatmaya ve paylaşmaya çalışıyorum.

Benim ve diğer tecrübeli arkadaşlarımızın vermeye çalıştığı bu bilgiler,arkadaşlarımızın biraz olsun işine yarıyor ve onlara yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bizlere diye düşünüyorum.

Değerli Arkadaşlar,uzunolta düzeneğini,tutmak istenilen balığın cinsine ve büyüklüğüne göre,kullanılan iğne ve bedenlerde değişiklikler yaparak,lüfer balığından başka levrek,sinarit,akya,orfoz,lahoz gibi etcil balıklara da sırtı çekerken kullanabiliriz.

Yukarıda görüntüleyerek anlatmaya çalıştığım;yem olarak kullanılan canlı veya ölü balığa iğneleri takma şekli,benim genellikle en çok kullandığım ve kolayıma gelen takma şekilleridir.Yem balığının ağzını kapatan gezer iğnenin dışında tek tutucu büyük iğne kullanıldığında,esas balığı yakalayacak olan büyük iğneyi,yem balığının sidikliğinden geçirip çok derine girmeden hemen yandan çıkararak,yada sidikliğin hemen biraz arkasına,kuyruk tarafının alt tarafına doğru,bir yandan geçirip,hemen diyer yandan çıkarmak suretiyle de takabiliriz.Balıklarda bulunan ve derilerinin üzerinde baş taraftan kuyruk tarafına doğru uzanan yanal çizgiler balıkların denge organıdır.İğneyi takarken bu bölgeye batırmamaya ve balığın orta kemiğine deydirmemeye dikkat edersek,yem balığı suyun içinde uzun bir süre canlı ve diri bir şekilde kalır ve tutmak istenilen balığında bu şekilde takılmış bir yeme itibar etmemesi mümkün değildir.Lüfer balığının avında o kadar önemli değil ama,seyrek olarak yakalanan ve canlı yemin suda kalma süresi genellikle uzun süren sinarit,levrek gibi balıkların avında yem olarak kullanılan balığı fazla hırpalamadan,olta düzeneğindeki iğneleri hemen deri altına,balığın etine fazla batırmadan ve dengeli bir şekilde takmakda çok dikkat isteyen ve tutulması amaçlanan balığın avını önemli ölçüde etkiliyen bir husustur.

Uzunolta esasında eski İstanbul'lu olta balıkçıları tarafından bir zamanlar Marmara Denizi'nde çok bol olan sinarit balığının avında kullanılmak üzere geliştirilmiş ve sinarit balığının avında başarıyla kullanılmış,halende yine aynı başarıyla Saroz Körfezi ve Ege Denizi'nde bu balığın avında bizlerin kullandığı bir düzenektir.Zamanla Marmara Denizi'nde bilinen nedenlerden dolayı sinarit balığı kalmayınca ve bu düzenek lüfer balığının avında da başarıyla kullanılmaya başlanılınca,bu olta takımının adı lüfer balığı ile birlikte anılır olmuştur.

Sevgi ve saygılarımla.
__________________
Burak Karadeniz
İstanbul 1953 AB +


Konu Burak Karadeniz tarafından (07-06-2010 Saat 14:34 PM ) değiştirilmiştir..
Burak Karadeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-05-2010, 14:21 PM   #2
Administrator
 
Hamdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: İstanbul Pendik / Kadıköy
Yaş: 40
Mesajlar: 13.575
Konular: 268
Teşekkürleri: 1.735
715 Mesajı, 1.320 Teşekkür Aldı
Standart

Burak abi, her balıkçının arşivinde bulunması gereken güzel bilgiler.

Teşekkür ederim, eline sağlık.
__________________
Hamdi Tekbıyık
08/08/1974 Facebook
Balık Avı Videolarım
Facebook Balık Sevdam
İstanbul
0 RH(-)Baliksevdam.com


Hamdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-05-2010, 14:23 PM   #3
Aktif Üye
 
ahmet10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Yaş: 40
Mesajlar: 252
Konular: 13
Teşekkürleri: 1
9 Mesajı, 11 Teşekkür Aldı
Standart

Ellerinize sağlık. Sanırım bir takım ve kullanışı bundan daha iyi anlatılamazdı...
__________________
Ahmet
1973-Balıkesir

ahmet10 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-05-2010, 14:34 PM   #4
Moderatör
 
agartan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: İstanbul
Yaş: 48
Mesajlar: 14.693
Konular: 57
Teşekkürleri: 143
1.320 Mesajı, 2.155 Teşekkür Aldı
Standart

Tekneden yapılan Lüfer avında en çok kullanılan yöntem olan uzun oltanın, hazırlanması, yem takılması ve kullanımının anlatıldığı bu konu çok faydalı bir çalışma olmuş.
Eline sağlık Burak Abi
Teşekkürler
__________________Şeref
İstanbul
0 RH+
1965


Stop Wishing, Go Fishingagartan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-05-2010, 17:25 PM   #5
Kıdemli Üye
 
BİROL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: İSTANBUL
Yaş: 45
Mesajlar: 4.107
Konular: 31
Teşekkürleri: 0
14 Mesajı, 14 Teşekkür Aldı
Standart

Mükemmel bir çalışma olmuş Burak abi.
Tamda anlattığın gibi olan uzun oltalar ile kah canlı zargana ,kah canlı istavrit ile Sarayburnu akardan tekne ile çokkkk lüfer tuttuk.
Gün oldu yem sıkıntısı çektik başı kaşık olan takıma fleto zargana takım ,sarıkanat çinekop avladık Yeşilköy önlerinde.
Lüferin suüstü yaptığı an verdiği hazzı hiçbir balıkta bulamadım...
__________________
BİROL 1969
İSTANBUL 0RH-

http://i54.tinypic.com/2ppdjsx.gif

BİROL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-05-2010, 17:32 PM   #6
Kıdemli Üye
 
enis59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Yaş: 34
Mesajlar: 1.206
Konular: 4
Teşekkürleri: 0
1 Mesajı, 1 Teşekkür Aldı
Standart

abi ellerine sağlık güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler
__________________
enis
12.02.1980
tekirdağ

enis59 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-05-2010, 18:26 PM   #7
Moderatör
 
İrfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Bulunduğu yer: Bursa /Mudanya/Osmangazi.
Yaş: 37
Mesajlar: 3.784
Konular: 37
Teşekkürleri: 137
47 Mesajı, 91 Teşekkür Aldı
Standart

Çok değerli büyüğüm Burak abicim,
Reşat altın değerinde herkezin arşivinde olması gereken bu mükemel ötesi takım ve düzenekleri bir o kadar açıklıyıcı ve net bir şekilde bizlerle paylaştığınız için size minetarım.saygılarımla selamlar.
__________________
İrFaN
Bursa/osmangazi
A(rh)+ 1977


Mevzu bahis VATANSA gerisi teferuat.!!!

İrfan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-05-2010, 19:36 PM   #8
Aktif Üye
 
tutarfatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Bulunduğu yer: İstanbul
Yaş: 36
Mesajlar: 288
Konular: 7
Teşekkürleri: 0
5 Mesajı, 6 Teşekkür Aldı
Standart

Burak bey,
Ellerinize emeğinize sağlık. Çok faydalı bir paylaşımda bulunmuşsunuz.
Teşekkürler, sevgiler, selamlar...
__________________
Fatih Tutar
1978
İstanbul

tutarfatih isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-05-2010, 09:45 AM   #9
Aktif Üye
 
Burak Karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Yaş: 61
Mesajlar: 531
Konular: 20
Teşekkürleri: 63
16 Mesajı, 44 Teşekkür Aldı
Standart

Alıntı:
Hamdi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Burak abi, her balıkçının arşivinde bulunması gereken güzel bilgiler.

Teşekkür ederim, eline sağlık.

Hamdi'cim arkadaşların faydalanacakları bilgileri paylaşmaya gayret ediyorum.Konuyu sabitlediğin için teşekkür ederim.Sevgilerimle.
__________________
Burak Karadeniz
İstanbul 1953 AB +

Burak Karadeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-05-2010, 09:45 AM   #10
Aktif Üye
 
Burak Karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Yaş: 61
Mesajlar: 531
Konular: 20
Teşekkürleri: 63
16 Mesajı, 44 Teşekkür Aldı
Standart

Alıntı:
ahmet10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerinize sağlık. Sanırım bir takım ve kullanışı bundan daha iyi anlatılamazdı...

Teşekkür ederim.Selam ve sevgiler.
__________________
Burak Karadeniz
İstanbul 1953 AB +

Burak Karadeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Olta Makinesi Bakımı, Olta Makine Parçaları Surffishing Makineler, Olta Makaraları Özellikleri İle açıklamaları 64 17-09-2014 19:22 PM
rapalalı uzun olta lüfer için muratbaran Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış 16 11-10-2012 19:09 PM
Uzun Olta Lüfer Avı GURHANCAY Balık Avı Videoları 29 08-11-2011 01:37 AM
Uzun Kayalar Arasında Saklı Koy Latif Uğurluçimen Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri 25 29-07-2011 09:18 AM
uzun olta ile palamut avı hızır şeref gültekin Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri 3 02-02-2011 03:07 AM


Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:36 AM.


Balık Balık Avı Organizasyonlar Olta Misina lüfer Makina Levrek Sazan Turna Kamış Tekne Çapari Balık Avı Videoları Fotoğraflı Balık Avı Hikayeleri
Powered by vBulletin® Version 3.7.1 .
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
By Hamdi Tekbıyık
Reklam Malzemeleri