Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

0 dan 100 e LRF

Konu, 'LRF (Light Rock Fishing) Yöntemi İle Balık Avı Teknikleri' kısmında burakgulas tarafından paylaşıldı.

1. burakgulas

burakgulas Aktif Üye

Ege' de, Karadeniz' de kullanma niyetindeyim. 0 dan başlayacağım yavaş yavaş 100e doğru, henüz hiç bilgim yok açıkçası.
    • Kamplarda vs. sırt çantamın kenarında taşımayı düşündüğümden kamışı teleskopik düşünüyorum.
    • Aynı zamanda spinle uğraşıyorum 2 adet spin kamışım var ancak tek makinem var bu yüzden hem LRF de hemde spinde kullanabileceğim ipe uygun, drag yüksek bir makine tercihimdir. Spin makinem Ceymar Cy 40 oldukça memnunum.
    • Misina tahminimce çok ince ve dayanıklı olmalı ki atışlar, erim mesafesini arttırmak rahat olsun.
    İlk etapta bu 3 donanımı toparlayıp sonrasında en derin konu olan yem ve jighead seçimlerine arayışlarına vs başlamayı düşünüyorum.
    1. Şu ana kadar bakınmalarım sonucunda Daiwa Crossfire Mini 2016 210cm Olta Kamışı | LRF Kamışları | Mutlu Balıkçılık |Olta Malzemeleri , Spin Olta Malzemeleri , Lrf Olta Malzemeleri , Sazan Olta Malzemeleri bana uygun gibi ama kullanacağım yemler belki 1 gr'a kadar düşecek, avlanmaya uygun olacak olan boy 210 gibi geliyor bana o boy kamışın da min atarı 3 gr çok fark eder mi 3 gr atarlı kamışla 1,5 2 gr kullansak? LRF ye uygun kamış boyu nedir? Atar değeri olarak yazan değerlere çok itibar etmeli mi çünkü 1 gr yani varlığını hissetmek bile güç?
    2. Alternatif kamış catana tele var SHIMANO Catana Cx Tele Spin Serisi Olta Kamışı | avfoni.com ama onunda 1-11 atar 165 cm, 165 de çok kısa kalır değilmi?
    3. Makine olarak şuan kullandığım makine 6 kg draglı ki çok yüksek değil ama alacağım ortak makinenin drag da 6 ya yakın olmalıki gönül rahatlığıyla spinde kullanabileyim diye düşünüyorum. Ceymar 25 in 3 kg, dead ringer var 6 kg yazıyorlar drag a ama yedek kafa vs varmı, ipe uygunmu acaba? Hem spinde hem lrfde kullanmak için 2 ayrı misina sarılı kafa kullanmak lazım buna uygun makine tavsiyeniz varmı?
    4. Misina ip mi seçmeli yoksa mono mu? 2 av türünüde tek kafada birleştirebileceğim bir beden var mı ? Aklıma gelen en ince 0.15 diyelim, 0.15 LRF ye uygunmu?
    LRF heyecanına başlamama yardımcı olmak isterseniz yorumlarınızı esirgemeyin. Teşekkür ederim şimdiden.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. karga

karga Aktif Üye

Bence Lrf kamisi en az 180 olmalıdır ama en ideali 210 bana gore ben parçalı kamis tavsiye ederim atar değerleri önemlidir 1gr la hatta 0,5gr dan başlayan kamislar daha uygun birde Lrf kamislarinda uç farkları var solid uç ve tabular uç aralarındaki fark ise kabaca anlatmak gerekirse solid uçlar cok hassas oluyor daha cok cok hafif Jighead lerle silikon kombinasyonlarında aksiyon vermek icin idealler tabular uçlar ise daha sert uçlu kalmışlardır bunlarla ise daha cok sert sahteleri mini jigleri kullanmak icin idealler ama bu kadar ayrıntıya ne gerek var dersen başlangıç icin 1-10 gr atarli bir kamis edinebilirsin ben Daiwa crosscast 1-10 kullanıyorum gayette memnunum
    Makina ya gelecek olursak Lrf icin uygun makinalar da drag gücü dediğin gibi 6 kg lara ulaşmaz zaten gerekte yok bana gore spin icin kullandığın makinayı Lrf de kullanırsın belki ama bana gore ağır gelir kamisin dengesini bozar okuma seviyorsan dead ringer 10 al kullanan arkadasım var ve memnun fiyatıda uygun yada Shimano exage 1000 lik cok kullanılan bir makina yedek kafasida var
    Misinayla gelince ip kullanmak atış mesafeni arttırır gerçekten ben gündüz avlarında mono gece avlarında ise ip kullanıyorum bunun nedenine bana gore ip misina gündüz cok görünür oluyor monoda 0,14 ip te ise yanlış hatırlamıyorsam 0,8 di
    Aklıma gelenler başlangıçta bu kadar umarım yardımcı olur

4. burakgulas

burakgulas Aktif Üye

Kamiş uc olayini hic bilmiyordum. Dedigim gibi tasima sıkıntısı olur parcali alirsam. Teleskopiklerin ucu nasil acaba onu arastirmak lazim ozaman. Makineyide ayni zamanda spinde kullanacagimdan 10luk cok ufak kalir. En uygun 25ligi bulmam gerekli. Tesekkur ederim bilgilendirme icin

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. adnan

adnan Aktif Üye

savagear tele finezze 2/12 gram atarlı teleskopik lrf kamışı cengiz balıkçılık üsküdarda var kapalı boyu 64 cm

6. burakgulas

burakgulas Aktif Üye

Abartili pahali degilmi? Daiwa nasil linkini verdigim is gormez mi?

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. karga

karga Aktif Üye

Daiwanin atarı biraz fazla sanki hafif jigheadlerle zorlanabilirsin kapalı boyu falan gerçekten idealmiş ama fiyatıda iyi
    Birde sitede stokta yok görünüyor

8. burakgulas

burakgulas Aktif Üye

Stoklar problem değil elbet girer beklenir. Beni en çok düşündüren ben kaç gr lık silikon jighead kullanıcam. 210 bana çok ideal taşıması da çok ideal özellikle çanta kenarında vs en ufak mepps 3 vveya 3.5 gram zaten alabalıkta sıkıntı yok, egede kurtcuk taksam yarım gram olsa jig headlerin istediğim boyuyla takımı tamamlayabilirim değilmi? Bu çok popüler boru kurdu taklitleri vs direk kancaya taksan çok hafif ben ona 2.5gr lık jighead takıp çalıştırabilirmiyim?

9. karga

karga Aktif Üye

Bence problem olmaz yada söyle bir yöntemde var ince silikonlar icin 6-8 no gibi iğnelerin 10 cm kadar yada mesafeyi değiştirebilirsin tabii kistirma kursun takip kullanabilirsin

10. burakgulas

burakgulas Aktif Üye

Bahadır abi biraz araştırdım uç aksiyonu hızlı imiş, içi boş karbon malzeme sanırım solid uçlu. SIC halkalara sahip falan da diyor. Bence de iyi gibi. Yalnız ben bu uç meselesini hiç anlamadım :) Solid mi iyi tüp mü? Ayrıca bu solid mi tüpmü ???
    CROSSFIRE MINI - Daiwa France

11. karga

karga Aktif Üye

Sanıyorum yi tüp yanı tabular uç aksiyonu hızlı ise sert olur benim bildiğim atarı 0 gr 0,5 0,8 gr ile başlayanlar solid uç oluyor solid daha iyi diğeri daha kotu diye bisi degil bu daha cok aksiyonla ilgili solid uçlarla hafif silikonlara aksiyon vermek daha rahat tüp lerde yanı tabular da ise daha ağır 5-8-10 gr lik metal mini jigler mini rapalalara aksiyon vermek daha kolay gibi ama dediğim gibi başlangıçta sen takma kafana ucu bence eğer Lrf olayını seversen daha ayrıntıya girersin

burakgulas bunu beğendi.