Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

05.11.2011 lüfer ve şeytan

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında keyfmustafa tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. keyfmustafa

keyfmustafa Aktif Üye

Akya avlamak maksadıyla barikat (paragat) sermek için sabah saat 4 te kalkıp sübyelerimizi (mürekkep balığı) hazır edip harekete geçtik. Barikatı serdikten sonra geri toplama işi için bekeleyeceğimiz 1,5-2 saat boş durmayıp sırtı çektik. 1 lüfer 3 tane de şeytan kayası vurdu. ikisi limit altı değerlendirmesine tabi tutularak yuvalarına geri gönderildi. lüfer 1510 gr şeytan 770gr geldi.
    Sabah saat 6:30 civarı daiwa saltiga laser sardine ile alınmıştır.

Barikat avında akya çıkmadı sanırım bölgeyi terk etmeye başladılar....

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Kasım 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. drasty41

drasty41 Aktif Üye

Mustafa kardeş avın için tebrikler bu arada bayramın mübarek olsun ama benim bildiğim kadarıyla PARAGAT amatör balıkçıya kesinlikle yasak bi araştır istersen saygılarımla iyi bayramlar.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

BArikat, paragat, parekete..
    Adına her ne dersek diyelim amatörü
    m diyenler için uygun olmayan ve ayrıca da amatörlere yasaklanmış av yöntemleridir.
    Zaten diğer yöntemlerle de yeterince balık avlayabiliyorken neden bu yöntemi tercih ediyorsunuz anlamakta güçlük çekiyorum.
    Stokluyormusunuz, mahalleyi mi doyuruyorsunuz, yoksa satıyormusunuz?

5. freefish

freefish Aktif Üye

benim de aklımda olanları agartan abim özetlemiş

6. denızz

denızz Üye

lüfer 1510gr:eek:kofana desene sen ona parakede yokkkk:mad:

7. keyfmustafa

keyfmustafa Aktif Üye

"amatörlere yasaklanmış av yöntemleridir" sarı kartı olan her avcıya profesyonel tekne ile servest bir yöntemdir. amatör av yapıyor olmam sarı kart sahibi olmadığımı göstermez. deniz ticaret odasına kaydınızı yaptırıp ücretini ödediğiniz sürece sizlerde profesyonel avcı belgesine sahip olabilirsiniz. belgeye sahip olmanız da artık profesyonel avcı olduğunuzu, o andan itibaren amatör avlanamayacağınızı göstermez. Bot sahibi olmadan önce tekne kiralayıp dip avına çıkabilmek amacı ile çıkarttırdığım sarı kartım sayesinde kimi zaman profesyonel teknesi olan arkadaşlarıma hem yardım hem de yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak maksadı ile bu tarz avlara çıktığım günler bulunmaktadır.
    Jumbo karidesleri kimler amatör yakalayabiliyor, ya da o çok sevdiğimiz hamsiyi oltayla yakalayabilen var mı? Aklınıza gelebilecek bir çok profesyonel balıkçılıkla yakalanabilen türlerimiz mevcut.
    Önemli olan Allah' ın verdiği nimetin bitmemesi için denize saygı göstermek.

Haftada en az bir gün balık yerim, balık stoklanmaz buzluğa girdiğinde eti yavanlaşır, kuru kalır. Mahalleye dağıtacak kadar balık yakalarsam dağıtırım bu kimseyi ilgilendirmez. Ticari amacım olsa geçen hafta aldığım Ali ile toplamda 1000 TL civarı sahte ve malzemeye para harcamazdım, yani satmıyorum.

Reklam yapmaya çalışanlara , limit altı yakaladığı balığı trofe göstermeye çalışana, hiç av yapmadığı ya da yayınlamadığı halde av raporlarına saçma sapan yorum yapıp ortamı gerenlere, boğazın lüferleri (defne yaprağı,sarıkanat) raporlarına, tuttuğu sinarit palazını 6kg yazana, limit üstü yapılan avlara ve daha niceleri gibi durumlara ses çıkarmayan sizlerin bu tavrını anlamakta güçlük çekiyorum. ben cevabımı verdim Şeref bey, size çıktığım teknenin evraklarının eksiksiz olduğunu, sarı kartımın resmi yayınlayabilirim. Siz de neden yukarıda belirttiğim durumlara ses çıkarmadığınızı söyleyebilir misiniz?
    Bahsettiğim kişileri çoğumuz biliyoruz, bu kişilerle arkadaş mısınız? Tuttuğu balıklardan pay mı alıyorsunuz ya da bu kişilere malzeme mi satıyorsunuz?

Sizlerden (site yöneticilerinden) ricam madem beni leş yiyici gibi göstermek niyeti ile konuya yaklaşıp sitede istenmeyen ilan etmek tarafındasınız o zaman konunun silinmemesi duyarlılığını da yaparsınız.

Geçen haftaki raporlarımızdan birine bu ne rapor mu yazan ukalaya yazdığım cevapta herhangi bir argo kelime bulunmamasına, yaptığının saygısızlık, terbiyesizlik olduğunu söylediğim halde neden bahsi geçen vatandaşın ve benim yorumumu sildiniz.

8. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Tebrikler Mustafa kardeşim sana güzel bir bayram hediyesi olmuş bayramını kutlarım sevgiler hoşçakal.:):):)

9. hunter

hunter Daimi Üye

Merhabalar,

Bende kendi adıma bir kaç yorum yapacağım.

Öncelikle sizi tanımam,dolayısı ile size yazacağım ve anlatmak istediğim cümlelerde size karşı ne gibi kastım olabilir bunu bilmenizi isterim.

Burada kimse kimseye (özellikle yöneticiler)kasti tavır içerisinde olmaz,olamaz,şunu bilmeliyizki yanlışa her zaman yanlış deriz,doğrı birdir,iki tane doğru yoktur.

Arkadaşlarım buradan ize Parekete avının yasak olduğunu ifade etmişler,sizde bu yazılara karşılık sarı kağıdınız olduğunu ifade ediyorsunuz,bazı durumlar yanlışların üzerini örtmeye çalışmakdan başka bir şey değildir. !

Yazınızda küçük balık geldiğinde geri saldığınızı yazmışsınız,buda içinizde amatör ruha,doğaya ve denize saygısı olan birisi olduğunuzu gösterir.

Bir defa bu parekete avının bırakın yak olduğunu amatör ruha sahip olan ve denize saygısı olan kişilerin mutlak olarak bu av şeklinin (etik)olmayacağını bilmesi gerekir.

Bizler burada bulunma ve paylaşım içinde bulunma durumlarımızın ortak payesinin paylaşımcı,duyarlı,doğaya saygılı kişiler topluluğu olduğumuzu unutmamak gerekir,çok organizasyonlarımızda el ilenları,broşürler,pankartlar yaparak çevreye verdiğimiz dikkat çeken bu eylemlerimizle(Tırıvırı-Parekete-Dinamit-Trol vs) gibi şeylerle halkımızı her zaman bilgilendirmeye çalıştık...Sizce bu halkı bilgilendirme el ilanları ile ne çıkarımız olabilir sorarım?

Dolayısı ile yanlışa yanlış demeliyiz,hemde hepimiz.

Bakınız Lüfer balığı limiti konusunda ne mücadelelere kalktık,nerelere mail'ler gönderdik,burada bir kaç kişi kurala uymadığında,pazarlarda bu limit altı satışlar devam ediyor diye biz bu duyarsızlığımızdan vazmı geçelim?bu bananeciliklerden hep birlikde kurtulalım.

Umarım bu amacı asla sizi rencide etmemek olan mesajımdan yanlış bir şeyler çıkarmazsınız.
    Selamlar.

10. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Profesyonel olarak yaptığınız avlarda para kazanmamak marifet değildir. Bu tip izinler bir deniz zenginliği olarak balığın sofralarda yer almasını sağlamak ve ekonomiye kazandırmak için verilir. Siz bu yöntemlerle avlanıyor ve satmıyorsanız yaptığınız işin bir mantığı olmaz.
    Balık sevdası olarak amatör avcılığın keyfiyle ilgilendiğimizden sizin paragat gibi uygulamalarınızla ilgilenmiyoruz. Tek ilgilendiğimiz olta balıkçılığı ile yaptığınız güzel avlar. Bu nedenle lüzümsuz yere bize bu konulardan bahsetmeyip muhabetimize kaldığımız yerden devam etmenizi öneririm. Eski bir profesyonel olarak bizimle paylaşmak istiyeceğiniz pek çok bilgi olacağını tahmin ediyorum. Meseleyi uzatmadan konuyu kilitliyorum. Yeni raporlarda görüşmek üzere...

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.