Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

10 Sene Öncesiydi..

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında trkc tarafından paylaşıldı.

1. trkc

trkc Aktif Üye

Küçükken yazları köyde olurduk. Dereler vazgeçilmezimizdi. Koca koca taşları kaldırıp üst üste dizer, arkasına da bulduğumuz branda, bez ne varsa koyar yüzmek için göller yapardık. Bazen günler sürerdi ama boyumuzu aşan derinliklere ulaşırdı. Bilgisayar, telefon mu vardı. Hava bozuk olmadığı istisnasız her gün deredeydik. Güzel yerlere göl yapar, hava bozup dere kabarıp gölü bozana kadar o gölde eğlenirdik. Biz yapardık, sonra bir yağmur bir fırtına bozulur giderdi.

Zamanla tekniğimizi geliştirip bugünkü barajlara benzer mühendislik harikası göller yapmaya başladık.:) Hava bozacağı zaman da göle koşar brandaları kaldırırdık. Zamanla buralarda balık sürüleri dolaşmaya başlardı. Bakar izlerdik. Ya da bi dal kırar bi misina bi kanca ayarlayıp kendi oltamızı yapardık. Bizim köyde stella, exist vardı da biz mi kullanmadık.:D
    Haliyle berkley gulp falan da yoktu. Yemimizi taştan çıkarırdık.:) Akıntılı yerlerdeki taşları kaldırır, altından kaçışan bu böceklerden toplardık.

image.jpeg

Garantili bir şekilde iş yapardı.;) Buna gelmeyen balık olmazdı..

Bundan tam 10 sene öncesiydi..

En yakın arkadaşımla beraber köydeydik. Dere boyu yürürken o zamanlardan konuşuyorduk. O eski dereler, balıklar derken derede akıntıya karşı zıplamaya çalışan balıklar olduğunu fark ettik. Ya dedim bi küçük taş atıp balıkları kaçırmam lazım ya da dereden yem toplayacağız. Balıklar resmen tahrik ediyordu.:) Hemen iki dal bulup oltaları hazırladık. Dereye inip taşların altından böcekleri de toplayıp tekrar yukarı çıktık. Başladık atmaya.

image.jpeg
    image.jpeg

Sadece 1 metrekare alanda bu şekilde yaklaşık yarım saat içinde 14'ü ben 1'i arkadaşım tarafından olmak üzere 15 balık aldık. Bir o kadar da kaçırdık. Hiç hesapta olmayan, tamamen bir anlık içgüdüyle gelişen ve yaklaşık yarım saat süren minik bir av olmuştu ama üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen daha oradan geçerken o günü hatırlarız.:)

image.jpeg

Keşke o zamanlara ait daha fazla fotoğraf olsaydı. Aslında vardı ama o zamanki VGA kameralı telefonun fotoğraf atma gibi bir özelliği olmadığı için fotoğraflar da telefonla birlikte mazi oldu.:)

Son düzenleme: 22 Mart 2016
    pir 71, lufermania, zaad ve 23 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. malidemirkan

malidemirkan Aktif Üye

Keyifle okudum yazınızı. Bazı anlar hiç unutulmuyor. Özellikle eldeki imkanlar kısıtlıyken el emeğiyle yapılan işler. Çok daha fazla doyum alınıyor ve tecrübe sağlıyor bizlere. Teşekkür ederim yazınız için :)

Spinlevrek ve trkc bunu beğendi.
  4. enginson

enginson Daimi Üye

güzel keyifli bir yazı. nerede o eski günler dedim resmen.

trkc ve Spinlevrek bunu beğendi.
  5. yawruaslan

yawruaslan Aktif Üye

bu söylediğiniz böceklerden 2 çeşit var bitanesi bu resimdeki birtaneside tam akıntının bol oldugu taşların dibinde olur buna nazaran biraz daha yumuşaktır ufaktır bu biraz daha kaba gibi ve serttir bizim oralarda çiçili derler

trkc bunu beğendi.
  6. Levreko

Levreko Aktif Üye

Güzel anlatmışsınınız bende çocukluğumu hatırladım vallaha bende ilk balığımı 8 yaşındayken köy bakkalından hazır bir el oltası almıştım tek iğneli şamandıralı kağıt kırmızı renkteki 20 bin liraya almıştım :) sonra solucan buldum çay kenarında hemen solucanı takıp attım şansıma hemen balıklar üşüstü etrafına şamandıra titredikce heyecanlandım sonra şamandıra batınca bi çektim ilk balığımı avlamıştım hayatımdaki ama dünyalar benim olmuştu bağırdım balık tuttum balık diye sevinçten zıplıyor oynuyordum rahmetli babaannem vardı yanımda "Aferin benim güzel oğluma" dedi ama sonra dediki "o balık küçük at onu geri suya büyüsün" dedi ben tabiki atmak istemedim o da bana kızaraktan "at çabuk çok günah" dedi ben üzülerek attım suya geri ama balık suda yan yattı suyun üstünde akıntıda giderken boynum bükük arkasından baka kaldım öyle üzgünce :-( :)

7. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

El emeğinin karşılığı hiçbir şeye değişilmez.. Düzen bozuldukça eskiyi arar olduk..

malidemirkan ve trkc bunu beğendi.
  8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Anılar, anılar, balıklı balıklı güzel anılar. :)
    O zamanın imkanları ve şartlarıyla yapılmış güzel bir av.

trkc bunu beğendi.
  9. eylmz

eylmz Daimi Üye

keşke o günlere geri dönebilsek en çok eğlendıgımız zamnlardı :harika::)

Levreko ve trkc bunu beğendi.
  10. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Bobo olmasin o :D

11. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Cok guzel yazmissin eski anilari bendende bir parca yazmissin emegine saglik.

trkc bunu beğendi.