Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

11 KASIM 2014 KIRLANGIÇ AVI

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ToprağınSesi tarafından paylaşıldı.

1. ToprağınSesi

ToprağınSesi Aktif Üye

İşlerden ve yoğunluktan dolayı epeydir balığa gidemiyordum. En son evvelki hafta Avrupa yakasının aşağı kısmından çapariyle 23 tane çinekop- sarıkanat almıştık. Fakat malesef rapor haline getiremedik.

Tabii balığa gidemediğinde uyurken, dalma öncesi, boş kahve saatleri vs.vs hep balık tutarken meraları hayâl ederken geçiyor:) 10 kasım gecesi karar verdim dedim yarın mutlaka en azından bir yoklama olacak, denize içtima verilecek balık tutulamasa da. Ve ertesi gün saat 14 civarı meraya vardık. Merada hedef (dişli- lüfer) balığın olmadığının da bilinciyle takımları kurduk. Arkadaşım Mustafa ise hiç kıyı balıkçılığı yapmamış. Ona kamış tutma atma dersleri derken saat oldu 15 civârı. Bizden başka birkaç kişi var ama balıklar denizde yüzüyor:) henüz tutan yok. Kendi yaptığım çelik telli lüfer takımını hem de 1 numara koca iğneli olanını yemledim. Bana balıkçılığı öğreten ustamın bir lafı vardır; " hiç balık tutamasan da hedefini büyük tutacaksın! en büyük balık gelecekmiş gibi hazırlanacaksın" Yem için aldığım zarganalar da biraz yumuşakça idi ona rağmen zar zor salladık. Aradan 10- 15 dakika geçti ki; o da ne kamış yerinden fırladı az uzskta idim hemen koşup tasmayı attım fakat malesef uçtu! yemi almış mıdır bir bakayım derken o koca özel arkası çentikli 1 numara en sağlam iğne sizlere ömür!
    içimden bu lüfer işi değil dedim iğneyi değiştirip tekrar salladım. Yarım saat sonra yine bir kafa attı kamış bu kez yanındaydım. Sağlam bir yokladım havaya dığru kamışı ilk tepki ; tüh bir yere takılmış kahretsin. Ama burada takılacak yer yok ki! o zaman balık bu! Başladım çekmeye kalama ayarı vardı fakat hiç kalama almadı. Makine gıcırdıyor kamış zorlanıyor tıpkı bir heves çektiğim " trofe çuvallara" benziyor bu ne ise. Hani az da şâirlik var ya hani hayâl kurma yetisi çok olur hemen " koca bir kılıç balığını kuyruğundan baş aşağı tutmuş" ya da 10 kiloluk bir başka bişey vs. canlandı gözümde. Heyecan üst düzeyde Arkadaşım Mustafa az ilerde doğayla hasnihâl ediyor derken kıyıya yakın suda kırmızı bir silüet belirdi! vayy dedim
    kırlangıç bu... kocaman hem de benim ölçülere göre de trofe! :)) ve ilk sesleniş:
    " yahu Mustafa insan biraz yardım eder"
    kamışta koca bir balık karşımda bana arada bir ironiyle " usta koca denizi kuruttun" Mustafa;)

işin şakası bir yana tuttuğum ilk kırlangıç bu. Ve balık sallanırken kamışın ucunda açtı kanatlarını o solungaçlarındaki rengarenk gökkuşağı muhteşem... millet doluştu yanımıza resimler vs derken hemen aklıma geldi. ve çok okumanın kârı bu olsa; bunlar hep çift dolaşırmış! dur hemen bir daha sallıyayım. Aynen de öyle ettim. Mustafa ben bir wc ye gideyim dedi daha girmeden küttt!!!
    Tamam anlaşıldı ki bu çuval değil! fakat hedef balık dişli - lüfer ya balina tutsan akıl orda. Yine hayli zorlama çekiyorum ve sanıyorum ki kalkan bu sefer. Yemi yutuo yapışıyor dibe! makinede ip sarılı takım çelik hiç korkym yok. Abandım bir daha ve az sonra kıyıya yanaştı. Az önceki balığın seyircileri duruyor. Ve onlara ister istemez balıkçı havası atıyor insan:) diyorum ; bu kalkana benziyor gelişiyle ya da kırlangıç olabilir yine
    deminkinin eşi. Eğer dişli ise duble kofanadır bu. Yok kırlangıçmış yine...

Aman Allah ne kadar uzatmışım böyle :) resim eklemeyi bilmiyorum ıphone kullanıyorum bir deneme yapacağım beceremedi isem lütfen bir el atıverin.

takımlar :

makine: daiwa windcast x5000
    kamış : daiwa tournament 4.25 h
    0.16 8 örgü kırmızı renk ip
    çelik telden imâlat 1 numara 2 iğneli hırsızlı lüfer takım
    yem : zargana
    mera : marmara avrupa yakası

ImageUploadedByTapatalk1415862364.602528.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1415862394.650670.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1415862423.579098.jpg ImageUploadedByTapatalk1415862444.273679.jpg ImageUploadedByTapatalk1415862458.912181.jpg ImageUploadedByTapatalk1415862470.797154.jpg ImageUploadedByTapatalk1415862483.691698.jpg

Tüm dostlara daha iyileri nasip olur inşallah. Bu arada çorbasını yaptım. Ve tepside sebzeli yemeğini. Hayatımda böyle lezzetli çorba içmedim hiç.

hürmetle

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Hamdi, OnuR67 ve budun bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. muhsin5791

muhsin5791 Aktif Üye

çok güzel balıklar tebrik ederim.

4. ToprağınSesi

ToprağınSesi Aktif Üye

teşekkürler daha iyisi size olsun inşş

5. alisami

alisami Aktif Üye

Nede güzel olur çorbası :)
    Rahmetli babam acayip güzel yapardı.
    Size de afiyet olsun...

6. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Afiyet olsun abi eline sağlık

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler, kısmetinize güzel bir çift Kırlangıç gelmiş :)

8. ToprağınSesi

ToprağınSesi Aktif Üye

offf hem de ne çorbası oldu ne çorba
    hâlâ tadı damağımda. bu arada rahmetli büyüğümüzün de mekân-ı cennet olur inşallah

9. ToprağınSesi

ToprağınSesi Aktif Üye

eyvallah kardeşim çok sağolasın. daha irilerine inşş

10. ToprağınSesi

ToprağınSesi Aktif Üye

çok teşekkürler sevgili Hamdi yakında uğrayacağım yanına inş

11. Musti.barut

Musti.barut Daimi Üye

Tebrikler çok güzel balıklar uzun zaman oldu kırlangıç tutmayalı