Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

12/10/2013 Sarayburnu - Suadiye - Dragos

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında heraktitus tarafından paylaşıldı.

1. heraktitus

heraktitus Üye

Selamlar,

Balıgın yavas yavas baslamasi ile beraber yavas yavas acemiliği atmaya basladik. Sagolsun Ahmet abi nin moral desteği ile iş yapmaya basladik.

Gecen hafta Dragos ta iki tane lufer aldim ama sandalda tek basina bir yandan olta bir yandan yem bir yandan dümen derken 6 saatin nasıl geçtiğini anlamamısım. Etraftaki kayıkları inceleyerek gecen bu zaman diliminde ne yem, nasıl takım, hangi hız gibi kavramları çözmeyi becerdik. Uzun olta onune takılan bir kasik ve arkasinda 10 cm civari zargana fileto tutmak icin yeterli fakat cok fazlada sabır gerektiriyor. Yanımda kasik olmamasi ve fileto yeteneksizliğimden ve bıcagin iyi kesmemesinden tepem atti. İnsanlar her ne kadar taze yem, canlı zargana, zargana onu rapala vs desede, uzun oltaya takılan 2 kere buzluga girip cıkmıs olu harap bir zarganayada balık atlıyor. Herneyse gecen hafta boyleydi durum Dragos açıklarında.

Gelelim bu Cuma gunu (11/10/2013) gunu basarisiz bir denemeden sonra. Cumartesi sabah ucuncu kez buzluktan cıkan zarganalar ile once Sarayburnu'nu bir ogrenelim dedik. Cok akıntı olmasına ve bir iki balıkcının tacizine ragmen uzun olta, 350 gr. kursun ve bir tanesi butun zargana biri yaprak zargana ile kaşiksiz 2 tane aldim. Hele ikincisi yandaki teknedeki usta balikçi abim "Sen burda tutamassin bosuna gelme " cumlesi ile ayni anda gelince iyi kapak oldu. 1,5 saatte 2 tane alınca, yeter diyerek Suadiye'ye geri dondum. Yolda bi yarım kilo kadar istavrit denk geldi. BalıkBulucu da gorunce bir deniyelim dedik şansımıza.

Herneyse, Saat 10 civarı donerken, Suadiye Otelin onunde tekne kalabılıgını gorunce bende hazır yem var keyif var, biraz fileto çalışıyım dedim. Sarayburnunda cok tekne vardi ve balık saginda solunda bir yerde ceken goruyordun ama Suadiye'de belki 30 tekne var ama ceken nerede ise yok. Bende kalabalik tekne grubunu kadikoy istikametinden bostanci ya dogru tam ortadan yararken Sarayburnu na gore kısmen kucuk bir tane daha aldim. İnsanın icine doguyor heralde, birde Sarayburnunda adam gider yapınca azim de biraz torpulendi biraz daha zorladık. Saat 1 gibi uzun takildi zannetim, Zira Sarayburnunda dibe oturtmus ve elimi kesmistim, bu sefer biraz daha temkinli olarak cekmeye basladim. Buyuk bir sey geliyordu ama Lufer gibi degildi, biraz olu gibi geliyordu, tas mi balik mi derken masmavi pelerini ile karsilastik. Teknenin yanında suda beklerken yapılan, misina kalınlıgı, agirlik ve baliktaki asabiyet hesapları ile kepcesiz olarak içeri aldim.

Ahmet abi ile konusuyorduk yermisin yemezmisin diye ama, simdilik buzlukta. Sizce dip balıgı marmara da yesek mi ? Yemesek mi ?

Sevgiler

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Selçuk
    Uzun oltanın da hakkından gelmişsin görünüşe göre..
    Lüfer yem bulamadığı zaman bayat zarganaya da itibar eder ama tazesi her zaman daha başarılı çalışır.
    Yıllar önce Tuzla Liman içinde lüfere dönüyoruz, elimizde de balıkçıdan alınmış, buzluktan çıkmış zargana.. Dön dön balık yok.
    Derken suyun üstünde bir top gördük. Top derken, zargana topu yan.. Gidip aldığımızda ucunda bir de zargana olduğunu görünce dünyalar bizim oldu.
    Hemen fileto yapıp oltaya taktık ve daha 5 dk geçmeden lüfer oltadaydı.
    İsterse tesadüf olsun ama bu bile bizi taze zargananın başarısı konusunda ikna etti..
    7/24 balık yemediğine göre o kırlangıcı yemende de bir sakınca yok bence.
    Güzel de çorbası olur.
    Afiyet olsun

4. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

tebrikler ellerine sağlık :) afiyetler olsun ailece şimdideb bayramınızıda kutlarım,

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler, zorluklara göğüs gerip kısmetinizi almışsınız, millete kulak asmayıp moral bozmadan ava devam edebilmek zor olsa da bazen başarıyı doğru oranda etkiliyor, kalabalık yerlerde malesef gözü karartıp devam etmek gerek, her daim rastgelsin :)

6. renzokuken

renzokuken Aktif Üye

tebrikler güzel av olmuş :)

suadiye bölgesi cidden enteresan, hadi ben çok acemiyim tamam da 5-6 saat dolaşıp hiç balık tutamayan onlarca balıkçı teknesi var, artık inada biniyor bence bir süre sonra onların durumu...

bunun yanında 30-40 teknenin döndüğü alanın hemen önünde kıyıya yakın avlanan 2-3 tane bembeyaz safter tekneler var 4 ve 4.50 civarında, onlar çok sağlam alıyorlar lüferleri... aramızdalar mı bilmiyorum ama hep yaprak zargana kullanıyorlar...

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Selçuk, suçluları enselemişsin :p

8. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Selçuk,

Önce bu kadar koşturmacaya ve mücadeleye kocaman bir tebrik :harika::harika:

Balık yeme girdiğinde hiç farketmiyor, kılçığa hatta boş iğneye bile atlıyor, tecrübe ile sabit ;)

Kırlangıç'ı gönül rahatlığıyla yiyebilirsin, bana bir şey olmadı

Devamı dileklerimle, her zaman rast gelsin...