Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

13.04.2014 cblfishingteam rapala ile yazılı orkinos avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında utkuanıl tarafından paylaşıldı.

1. utkuanıl

utkuanıl Yeni Üye

cumartesi günü yakaladığımız orkinosun heycanı ile uyuduktan sonra pazar gunu guzel bı kahvaltı ıle basladık balıga cıkmak yoktu aklımızda ama hava cok guzeldı yıne dayanamadık ve lımana yol aldık.bu sefer kendı meramızda gezmeye karar verdık.tekneden 2 tane rapalamızı suya ındırdık 1 tanesi xrap blue sardine obur sahte yo-zuri sashımı3D ilk sahteyi 40m ikincisinide 30 metre saldık.heryerde oynak goruyorduk.1 saat gecmeden xrapın oldugu cıkrık cırrrlama sesıyle hızla bosalmaya basladı cok buyuk olmadıgı bellıydı balıgın gelısınden 10-15 dakıka mucadelenin ardından teknemıze aldık..keyifli bir av yine sona ermişti bir kaç fotoğraf paylaştım.Hepimize rastgelsin.

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler
    Güzel bir av olmuş.
    Genelde bunların 30-40 cm boyundakilerini görürdük raporlarda.
    Bunu görünce alıkoyma boy limitinin 40 cm olmasının haklılığını da gördüm.
    Bir defa daha göründü ki küçük balığı salarsan büyük balığı yakalarsın.. :)
    Her zaman rast gelsin.

Dündar bunu beğendi.
  4. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

güzel av olmuş,güzel avlarınızın devamını dilerim

5. Dündar

Dündar Daimi Üye

Şeref ağabeyinde dediği gibi genelde ben de hep küçüklerini gördüm, kendi bölgemizde de zaman zaman uğrayan ve av veren bir balık.
    Ve avı da çok keyifli.
    Bu kadar irisini görmemiştim.
    Tebrik ederim.

6. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Harika bir balık.
    Tebrikler ve devamını dilerim.

7. KarşıyakaBalıkçısı

KarşıyakaBalıkçısı Aktif Üye

Tebrikler guzel av yasamissiniz bisi soracagim abilerim orkinosun kuyruk kismindan neden kesiyorsunuz

8. Sahil33

Sahil33 Aktif Üye

tebrikler .. ama biraz kırmızılı olmuş

9. KalamA

KalamA Daimi Üye

Hamit merhaba :) Orkinos gibi balıkların avlarında balığın kanını akıtmak etin kalitesini belirlemede çok büyük etkendir ;) Balık, kanının yüksek miktarlarda akacağı yerlerden kesilir. Orkinos tuttuktan sonra yapılacak işlemleri özetleyen kısa bir alıntı paylaşıyorum, umuyorum bilgilendirici olur kardeşim

Alıntıdır...

Kanın Akıtılması:

Orkinos et kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden birisi olan kanın, akıtılması gerekmektedir. Orkinos gibi kırmızı etli balıklarda et renginin koyulaşmasını önlemenin çaresi iyi bir kan akıtma işleminin uygulanmasıdır. Kan akıtma işlemi için ucu 3-4 cm, uzunluğunda zıpkın veya ok şeklinde olan, her iki ağzı iyi kesen ve 10-12 cm. sap uzunluğu olan hançerler kullanılmaktadır. Bu hançerler kullanılarak pektoral yüzgeçin 5-6 cm. arkasından karina üzerinden (yan çizgiye dik) balık büyüklüğüne göre 3-5 cm. genişliğinde ve 3-5 cm. derinliğinde bir çentik açılır. Sağ ve sol her iki yana da açılan bu çentiklerden kan çok hızlı şekilde akarak etten uzaklaşır. Çünkü başa bağlı atar ve toplar damarlar buradan geçmektedir(litr). Yine kan akıtmadaki ikinci hareket de operkulum kapağının kaldırılarak son solungaç ile vücut arasındaki kısmın bıçakla kesilmesidir. Birçok atar ve toplar damarın geçtiği son solungaç yayının arkasındaki bağlantı yerlerinin kesilmesi ile de kan akıtma işlemi gerçekleştirilmektedir. Kan akıtma işleminden sonra kanın uzaklaştırılması için soğuk suyla yıkama yapılır.

Baş Ve Kuyruğun Kesilmesi İle Solungaç Ve İç Organların Çıkarılması:

Orkinoslarda baş ve iç organların miktarı toplam balık ağırlığının yaklaşık %25’ini meydana getirmektedir. Et kalitesini korumak için önemli işlemler içerisinde iç organların ve dolayısıyla solungaçların hemen çıkarılması, buna bağlı olarak ta başın kesilmesi gerekmektedir. Başın kesilme yeri göz hizasının 2 cm. kadar yukarısıdır. Yani, kafa üzerindeki et uzantısının azaldığı noktadan baş kesilir. Motorlu testerenin arızalanması gibi nedenlerle baş ve kuyruğun kesilmesi bir süre geciktirilebilir. İç organların ve solungaçların ise çok hızlı çıkarılması gerekmektedir. Çünkü özellikle iç organların çıkarılmasındaki gecikme mikrobik ve enzimatik bozuşmanın başlamasına sebep olmaktadır. Bazen başın kesilmediği durumlarda operkulum kapağının altından girilerek solungaçlar ve iç organlar kesilip çıkarılır. Bu esnada anüs etrafının kesilerek barsağın son kısmına düğüm atılmalıdır. Baş ve iç organların uzaklaştırılmasından sonra balık bir kez daha soğuk su ile yıkanır.

Ersin1903 bunu beğendi.
  10. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Ben bu konuya yazmistim yazim yok ??????

Yine yazayim MAŞALLAH

11. Sahil33

Sahil33 Aktif Üye

çalmışlar mı :?yekta ağabey