Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

15 Mayıs 2012 Melek (Deve, Ay) balığı avı

Berkay reis

Kıdemli Üye
Adı
berkay şahin
Mustafa kardeş sen abartmadığın sürece bu limitçileri kafana takma.Dikkat edersen kıdemli üyelere limitten bahseden yok.Zaten limitle uğraşanlarda balığa çıktığı 10.dakikada limiti doldurup geri dönenler herhalde.Ayrıca sırtı tekniğinde biraz hızlı isen balık geri bıraksanda ölür.Sen başarılı avlarına devam et katliam yapma,limitçilere bakma

Berkay reis

Kıdemli Üye
Adı
berkay şahin
SANA LİMİT AŞIMI İKAZI YAPAN MODERÖTÖRÜMÜZ,KIDEMLİ ÜYE BALIK OLTASINI 3 MAYISTA TUTTUĞU 30 LÜFERDEN SONRA TEBRİK ETMİŞTİR.O YÜZDEN KAFAYA TAKMA LAF OLSUN DİYE LAF ATANA DA BAKMA

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
SANA LİMİT AŞIMI İKAZI YAPAN MODERÖTÖRÜMÜZ,KIDEMLİ ÜYE BALIK OLTASINI 3 MAYISTA TUTTUĞU 30 LÜFERDEN SONRA TEBRİK ETMİŞTİR.O YÜZDEN KAFAYA TAKMA LAF OLSUN DİYE LAF ATANA DA BAKMA
Öncelikle forumlarda büyük harflerle yazmanın saygısızlık olduğunu belirtmek isterim.

30 tane lüfer bu avdaki en büyük balığın kilosuna da erişmez. Lüferde sınırlama adetle değil kiloyladır. Eminim ki bunu siz de çok iyi biliyorsunuz.

"Sen limitlere dikkat etme ama katliam da yapma" ne demektir pek anlayamadım açıkcası.

Limitler hepimizi bağlar. Sirküler bizi bağlayan bir tür kanundur. Kanundur ama kanunu denetleyen mercii olmayınca sizin gibilere gün doğuyor. Kanunlara boşver diyebilen birileri oluyor.

Ben amatörlerin balığı bitirebileceğine inanmıyorum ama bu durumu değiştirmiyor yine de. Aksi geçerli olana kadar halen yürürlükte olan sirkülere bağlıyız.

Olur da bir görevli kontrol ederse eğer sirkülere uygunsuz yapılan av avcının ceza almasını sağlayabilir. Tabii ki herşeyde olduğu gibi bu konuda da yakalanma algısı sıfıra yakın olduğu için durum değişmiyor.

sedatt

Aktif Üye
Adı
SEDAT AYDIN
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
harika balıklar tebrikler bize de nasip olur inşallah:)

lorel

Aktif Üye
Adı
ilyas söylemez
Tebrikler Mustafa çok güzel balıklar,sizin avlarınızı takip ediyor ve meranızın hiç bozulmamasını diliyorum.Her zaman rastgelsin.

kefalci

Aktif Üye
Adı
Muvaffak İşmen
Bir kaç laf edeyim dayanamadım , bu tür amatör balık avı ortamlarında , dikkat ederseniz en başlara sirküler -tebliğ vs yazılıdır.. bunun bir amacı vardır..bu tür ortamlarda birşeylere uymak zorunludur.. eger kıyıdan köşeden limiti aşmak , bu seferlik olsun , vs gibi bidaa olmaz vs ile her insan boş ver derse, o zaman forum amacının dışına çıkar,

1- raporun sahibi arkadaşıma şunu söyliyeyim yukarıda bahsettiğin isimlerle ugraşan forum veya kişiler var hemde kavga gürültü.. ama araştırıp bakman lazım burada yok ise o ayrı konu , Taş balıkları balıkçı aglarının ulaşamadıgı yerlerdeki balıklardır bunları profesyoneller ve yalancı amatörler paragat ile avlar..

ayrıca bunlara ulaşmanın en kolay yoluda amatörler için JİG denen yöntemdir.. maddiyata baglı zamana baglı kısaca imkanları üst düzeyde olmasına baglı bir avcılıktır.. yüksek meblaglarda yüksek teknoloji ile donatılmış avcı teknesi ki adına amatör balıkçı denir .. 5-10 kg lık sinaritleri orfozu lahozu şak diye bulur...güçlü tekneler ile daha uzak mesafelere gidilip dev balıklar tutulur.. bu işin amatörlük yanı bana göre tartışılır ..o da ayrı mesele...

2-Burada yapılan bir eleştiri ye hemen de heves kırma olayı olarak bakman son derece yanlııştır , avların hepsini onaylanmıyabilir..gayette normaldir.. önemli olan olayların ders olmasıdır..

3-farklı iki balıgın bizdeki adı iskender balıgı olarak geçer - Alectis lerden biridir..

Fish Identification

4-Sagdaki 3 balık sarı kuyruk bazıları akya der karıştırır. ama değildir
akdenizde benzer 2 tane seriola vardır biri

-seriola carpentiri- diger seriola dummerili , onlar bu türlerden biridir carpentiri akdenizde misafirdir..

Ancak .. bu balıklar da her ne kadar boy vs limiti konmamış olsada bu 3 balık ufak sayılır.. bu boydakileri alıkoymak etik olmaz..

ortalama boy 1 metredİr 1 metreden sonra üremeye başlar - 2 metereye kadar uzar..

Balık türlerini bilerek araştırarak avlanması çok daha iyidir..

buda benim düşüncem.. Tüm üyelerin bu konuyu dikkate almasını rica ederim .

Kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:

kefalci

Aktif Üye
Adı
Muvaffak İşmen
Birde şu,

- Av raporu yayınlamamış , veya az yayınlamış mevzuu var zaman zaman savunma amacı ile yazılan cümleler,,

bunu görünce çok yazık diyorum ,, neyin peşindeyiz ? neyin değiliz??

emrepasa

Aktif Üye
Yine harika,yine çok farklı!Tropik sularda avlanıyor gibisin sanki:)
Selamlar.

Berkay reis

Kıdemli Üye
Adı
berkay şahin
Ağartan bey,konuyu ağartmadan size biraz bilgi vereyim.Sizin kutsal kitap sandığınız ve karadenizli balık patronları tarafından hazırlanan sirküler, amatör balıkçılar için idareten konulmuş kuralların dışında, para babalarının isteği üzerine tüm dünyada 3 mil içerisinde yasak olan trol avcılığını bile 1.5 mile indiren mukaddes bir eserdir.Amatör balıkçıların uygun yöntemlerle tuttuğu balıklar,limitleri aşsada katliam yapılmadığı sürece doğayı etkilemez.Burada önemli olan tutulan balığın doğada en az 1 kez üreme faaliyetine girmesidir.Ayrıca moderatör olarak lüferin limitini kilo ile hesaplamanız,kutsal kitabınızı iyi okumadığınızı belli etmektedir.Sözün kısası, gram hesabı ile uğraşmadan amatörlerin hevesini kırmadan, kıskanmadan, yapıcı yorumlar ile gençlerin alkol sigara vb. kötü alışkanlıklardan kurtulması için balıkçılığın harika bir yol olduğunu anlatmak,limitle uğraşmaktan iyidir.Tekrar tebrikler Mustafa