Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1729 yılında yazılan harika bir kısa yazı (türkiye'deki balıkçılık imkanları)

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında biquul tarafından paylaşıldı.

 1. biquul

  biquul Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  17 Aralık 2015
  Mesajlar:
  30
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  İstanbul
  Eskiden, ülkemizde ve özellikle İstanbul'da balığın ne kadar bol olduğunu gösteren kısa bir yazı. Bu yazı 1729 da Londra'da bastırılan "The Antiquities of Constantinople" adlı eserde yer almıştır.
  Yazıyı kaleme alan kişi P. Cyllius adında Fransız bir bilim adamı ve gözlemciymiş. Daha sonra dilimize çevirisi yapılmış. Keyifle okudum ve biraz üzüldüm. Nereden nereye gelmişiz.

  "Marsilya, Venedik ve Taranto şehirleri, balıklarıyla meşhurdur, fakat İstanbul balık bolluğu bakımından bu şehirleri geride bırakır. Liman iki denizden gelen pek çok miktarda balıklarla doludur. Balık sürüleri yalnız Boğaziçinden değil, Kadıköy tarafından da limana doğru akın ederler. Bunlar o kadar çoktur ki yirmi adet balıkçı kayığı tek ağla tutulan balıklara ancak kâfi gelir. Balık denizde o kadar boldur ki, çok defa sahilden elle tutulabilir. Baharda, balık sürüleri Karadenize doğru akın ettikleri zaman onları taşla öldürmek dahî kabil oluyor. Kadınlar pencereden sarkıttıkları sepetlerle balık tutulabiliyorlar. Balıkçılar ise olta ile o kadar çok torik balığı avlıyorlar ki, bunlar bütün Yunanistana ve Asya ve Avrupanın büyük bir kısmına kâfi gelebilir. Balık Pazarına her gün mütenevvî balık yığınlarıyla dolu kayıklardan başka, Rumların kansız balık aradıkları pehriz devresinde, onlara kâfî gelecek miktarda istiridye ve diğer kabuklu hayvanlarla dolu kayıklar da yanaşır. Istanbulda et bolluğu olmasa ve halk balık yemekten hoşlansa ve buranın balıkçıları Venedik ve Marsilyadakiler kadar usta ve mesleklerinde serbest olsalar, onlar hasılatlarının beşte birini vergi olarak padişaha verdikten maada, civar şehirlere bol balık temin edebileceklerdir. „
   
  mrt55, egeden, coner ve 8 kişi daha bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.562
  Beğeniler:
  9.500
  Şehir:
  İstanbul
  Şimdi de mumla aranıyor :)
   
  PİNA ve biquul bunu beğendi.
 4. Levreko

  Levreko Daimi Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  8 Şubat 2015
  Mesajlar:
  1.026
  Beğeniler:
  1.355
  Şehir:
  ANTALYA
  Bu yazıyı tarım ve köyişleri bakanlığına göndermek lazım ki anlasınlar artık ve 4 tane denizi olan ülkemizde ayrıyeten deniz ve su işleri bakanlığı olması lazım çünkü tarım ve köy işleri bakanlığı bu konularda yetersiz kaldığını düşünüyorum türkmenistan da türkmen atlarına verilen önemden dolayı türkmenistan da at bakanlığı var dört tane denize sahip olan ülkemizde de denizlere akarsulara göllerde ve bütün su canlılarına ve habitatına önem verilse ve deniz ve su işleri bakanlığı kurulsa avlar daha çok denetlense gırgırlar troller misina ağlar tamamen ortadan kaybolsa gitse ne güzel olur dimi
   
  Mehmet1984, Stolz, PİNA ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 5. Rapalacı

  Rapalacı Daimi Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.575
  Beğeniler:
  4.005
  Şehir:
  İstanbul / Tekirdağ
  Çok ahh vahh çekeriz, doğa kendini yeniler ama balık nesli aşırı avlanma yüzünden yok olma tehlikesinde.
  Yaşasın yasa dışı avcılık ve para hırsı.
   
  Erol 61, biquul ve Hamdi bunu beğendi.
 6. biquul

  biquul Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  17 Aralık 2015
  Mesajlar:
  30
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  İstanbul
  Olması gereken belli. Deniz ve su işleri bakanlığı şart! Böyle harika bir coğrafyada yaşamanın kıymetini ne yazık ki bilemiyoruz ve haliyle de yok ediyoruz. Gerçi bakanlık kurulsa bile iyi bir işleyişe sahip olması gerekli. Mesela İstanbul'da trafikle ilgili konuların başına trafik mühendisi yerine iklim uzmanı koyuyorlar. Sonunda da hatalı kavşaklar ve yollar yapılıyor. Yani bakanlık kurulması da kesin çözüm olmayabilir. Bizden sonraki nesilleri iyi eğitmeliyiz.
   
  Levreko bunu beğendi.
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.562
  Beğeniler:
  9.500
  Şehir:
  İstanbul
  Medyanın dikkatini çekti sonunda..

   
  biquul ve Ogiveogi bunu beğendi.