Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

18 Kg Kuzu Avı Ve Bir Ustalık Resitali

Konu, 'Balık Avı Videoları' kısmında Okyanusca tarafından paylaşıldı.

1. Okyanusca

Okyanusca Aktif Üye

18 Kg Kuzu Ve Bir Ustalik Resitali

Son raporumu okuduysaniz cok sevgili dostum ve Ustadim Turgay'i artik yakindan taniyorsunuzdur.

Sevgili dostum, aramiza yeni katilan arkadasimiz Kerime'yle iki gun once beni aradi. Kerime Turkiye'den buraya dil ogrenmeye gelmis bir bayan kardesimiz, oda oldukca balikciliga ve dogaya merakli.Turgay ,Coremendal denilen , yasadigim sehir Auckland'a 300kmden fazla uzaklikta ki bir yarim adanin, asagi yukari en ucunda bulunan bir liman olan Port Jackson'a yakin bir yerlerde, Kingfish (Kuzu) avciligi icin muhtemelen cok iyi bir avlak buldugunu ve aksama burayi denemek icin yola cakicaklarini soyledi.Elbette ki bu bir davetti ayni zamanda.Benim de onlara katilmami arzu ediyorlardi.Ancak cok ani gelen bu teklife ne yazik ki is yogunlugum yuzunden "evet" demem mumkun degildi.

Dostlarimin yola cikacaklarim aksam Turgay ve benim yakin arkadasim Avni'nin evinde bulustuk. Tabii icim gidiyor.Coremandel iri kuzulariyla meshur bir yerdir ve buraya gidememek o an benim icin olum.Arkadaslarim da benden umutlarini kaybetmemisler, habire israr ediyorlar...Kerime cocuklar gibi mutlu.Gozlerinin ici guluyor.Her ne kadar balikcilik deneyimi cok fazla olmasa da cok merakli. Daha onceki bir kac balikcilik seferimde ona olta kullandirdim, maasallah kismeti de bol. Turgay'sa zaten yillarin amator balikcisi.2m boy, ser verip sir vermeyen bir nemrutlugun ardina gizlenmis , balikla, dostlukla yumulmus kocaman bir kalp."Boyle bir ekiple , boyle bir sefer kacar mi?" demeyin...Yapabilecek hic bir seyim yok.Gitmeme imkan ihtimal kaf daginin ardinda...Ne yapalim.:(

Sevgili Avni , ben ve amator balikci dostlarim, sarkilarla , muhabbetle, cayla , kahveyle ve Google Haritalarinda uzun tartismalarla muhtesem bir aksam gecirdik o gece. Yeni Zelanda'da kiyiya cok dik inen kiyi kusagi yuzunden kiyidan balikcilikta hem uretken, hem de iyi balikcilik yapilabilecek kondisyonlarin oldugu, guvenli bir avlak bulmak cok zordur. Turgay'in daha once bu sahilde hic tecrubesi olmamamis.Yolu bilmiyor.Avlagi balikcilik malzemeleri satan bir dukkanda calisan bir Yeni Zelandali'dan duymus. Ancak burda kimse kimseyle oyle kolay kolay avlagini paylasmaz. Bu satici ona cok kaba bir tarif vermis.Tabii bu tarifle 300km oteye gidip, en yakin koye 1 saat uzaklikta ucsuz bucaksiz kayaliklarin oldugu bir sahil seridinde tek bir kayayi bulabilmek cok zor.Ancak ben Coremandal'da yillardir balikcilik yapiyorum ve o mintikayi iyi bilirim. Turgay'la kafa kafaya verdik. Bu balik malzemesi dukkanindaki saticinin youtube'da bu kayanin uzerinde cekmis oldugu videolar var.Onlari actik, seyrettik.Arabalarinin gectigi guzargah, yolda karsilastiklari engeller ve oylesi verdikleri bilgileri birlestirdik. Kayanin goruntulerinden manzarayi, orayi cevreleyen ve bize yon gosterebilecek nisanlari belirledik. Google Haritasindan santim santim Coremendal kiyi seridini icelemeye aldik. Sonunda assagi yukari , ama asla emin olmadigimiz cok kucuk bir korfeze burun yapmis kayalikta karar kildik.

Son dakkaya kadar icimde avaz avaz bagiran "onlarla git" diyen , artik nasip perisi mi, yoksa isimin gucumun dusmani seytan mi oldugunu kestiremedigim sese kulaklarimi tikadim.Saat gece 1 gibi, dostlarimi , kalbim parcalanarak yola vurdum.

Sabah Turgay aradi gene.Mintikaya vardiklarini , agir yagmur oldugunu, sirilsiklam islandiklarini ancak buna ragmen avlagi bulmayi basardiklarini soyledi.Ona "Emin misim" dedim. Bir kez daha buyuk bir kesinlikle onayladi. Bunun nasil bir mujde oldugunu bilemezsiniz. Artik yepyeni ve muhtesem baliklar cikarabilecegimiz , muhtesem bir avlagimiz var.Boylesi bir noktayi bulmak, piyangodan para cikmasi kadar mutluluk verici...

Telefonu kapattiktan sonra bir sure hayallere daldim.Dev kingfislerin ruyasini gordum.Icim icime sigmiyordu.Sonra gunluk telesin icinde her sey tekrar bildik yeknesakligina dondu.Takii bu son gorusmeden 2-3 saat sonraya kadar...

Daha fazla uzatmiyacagim... Dostumdan aldigim bu son mesajda duyduklarimi size seyrettirecegim.
    Muhtesem bir cekim. Kerim'e kardesim kamerada...Ustadim oltasiyla, makinasiyla el ele vermis hayatinin en buyuk kingfisiyle savasta...Ama ne savas. Ancak yillarin tecrubesini icmis bir oltaci boylesini , boylesi bir baliga karsi verebilir... Cok tehlikeli bir kayaligin ustunde, yanlis bastigi bir adimda yuvarlanip dusebilecegi, Allah muhafaza kendine zarar verebilecegi bir ortamda ve her an bir dalganin kotu supriziyle herseyin farkli ve istenmeyen bir boyuta donusebilecegi bir okyanusun yamacinda... Bastigi yere dikkat etmesi lazim, balik bir saga bir sola jilet gibi kayiyor.Dip her an oltayi patlatabilecek ,misinayi lime lime edebilecek kayalarla dolu...Avda avcida hayatlarinin resitaline kalkmis kiyasiya dans ediyor. Ama bu isin sirri nezaketinde, kontrolunde, kalama ayarinda, sakinliginde...Arkadasim oltasina , etrafina , olasi ridklere o kadar hakim ki... Sanki 18 kiloluk bir kuheylanla guresmiyor, oltasina kaba bir istavrit takmis cekiyor. Lutfen bu ayrintilara ozellikle bakarak seyrediniz. Oyle yabanci videolarda gordugunuz abartili , sert , hava atan , cayir cayir ciyaklayan, iki buklum, sere serpe bir acemiler kiyida goruntusunu bulamiyacaginiza yemin ederim.

2-3 Kiloluk baliklara panik yapip, eli ayagina dolasip olta patlatan bir tecrubeniz mi var?Eger bu videodaki haleti ruhiyeyi kaparsaniz, artik oyle bir derdiniz cok sansiz bir gun denk gelmezse artik olmayacak.Buyuk bir balikla cok buyuk kuvvet, cok kalin misina, karga tulumba asilarak, santim vermeden savasla mi basa cikilacagini saniyorsunuz? Fikirleriniz tamamen degisecek...

Boyle bir balik , boyle bir yerde tek basina, kakicsiz kiyiya alinamaz... Ustadimin o kakici nasil kullandigi epik bir goruntudur...

Pardon ...:rolleyes:Cok ozur dilerim...Kendimi kaybettim...

Daha fazla uzatmiyacagim demistim, degil mi...

Iste burda... Ustad Turgay'in 32 tekmili birden hayatinin en buyuk avlarindan bir tanesiyle amansiz mucadelesi...

Lutfen videonun linkine tiklayiniz , ekransa aciniz...

Ustadimi cani gonulden tebrik ederim...Her balikcinin ayakta alkislayacagi muhtesem bir av...Helal olsun...

Bu goruntuleri yarin tepesinden cekerek, bizlere seyretme olanagi taniyan Kerime kardesime de cok cok tesekkur ederim...

Yep yeni maceralar , essiz avlarda sizlerin yuksek yuregiyle tekrar bulusabilmek umuduyla, Yeni Zelanda'dan hepinize saygi ve sevgilerimizi sunuyoruz.Gonlunuzdeki butun guzelliklere ....Rast gelsin:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

gerçekten tebrikleri fazlasıyla hakediyor,seyrederken kolum yoruldu sanki ben çekiyormuşum gibi,hem makina hem kakıç bu epey zor olmalı,birde kaya tepesinde,gerçekten mükemmel av olmuş

4. caberia

caberia Aktif Üye

tebrikler güzel bir av olmuş zamanında kanlıcadada belki ne sırtıkaralar ne orkinoslar görmüştür o gözler belki tutmuşturda kimbilir :) Turgay abiyi ve sizide tekrar tebrik ederim her daim rastgele sevgiler

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Raporun güzelliği avın büyüklüğüne çok yakışmış. Can-ı gönülden tebrik ederim emeği geçen herkesi. Hakikaten resital gibi bir av balığın yoruluşu ve kıyıya alınışı takdire şayan. Avcının sakinliği ve alçak gönüllülüğü de ayrıca çabası.. Bu rapordan alacağımız çok ders var ellerinize sağlık :) Daha nicelerine rastgelmesini dilerim.

6. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

Ne denir bilmiyorum ki ,tebrikler az kalır, yaradan her oltacıya böyle bir balık nasip etsin inşallah,ellerinize yüreğinize sağlık :)

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Kıyıdan böyle bir balığı avlamanın vermiş olacağı heyecanı düşünmek bile insanı ayrı bir heyecanlandırıyor :)

Çok güzel kaleme almışsın, birde onlarla gidebilsen kimbilir daha ne güzel yazı okuyacaktık :)

Turgay arkadaşını tebrik ederim.

Bu avı bizlerle paylaştığın için teşekkür ederiz.

8. yükseltaktak

yükseltaktak Aktif Üye

Tebrikler... Söyleyecek başka söz bulamadım. Her daim rast gelsin......

9. Oral Atak

Oral Atak Üye

:) Kerime ile Turgay, balığa gitmemişler... :)

:) Ait oldukları yere geri dönmüşler... :)

:) Aşk olsun onlara! :)

Dipnotu: Sağ olasın Sevgili (Hüseyin Alp) içim ısındı...

10. Okyanusca

Okyanusca Aktif Üye

Degerli arkadaslarim, Yeni Zelanda Turkiye arasindaki 11 saatlik zaman farki, hafta sonu ve cuma gunleri gunde 18 saate varabilen is yogunlugum ve ardindan kimi zaman baliga kacisim ve acmis oldugum raporlari cok genis bir kitleyle paylastigim icin gelen mesajlarin coklugu beni cogu zaman mesajlarinizi cevaplayabilmekde oldukca yavas birakmakta...
    Bunun icin ozur diler, durumu anlayisla karsilamanizi rica eder, mumkun olan en kisa zamanda mesajlariniza karsilik verecegime soz veririm.

Su anda mesala baliktayim...