Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2.El tekne alım satımı

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında dreamalpin tarafından paylaşıldı.

1. dreamalpin

dreamalpin Yeni Üye

Merhaba üstadlar 4 20 fiber sandal almayı düşünüyorum teknenin faturaları CE belgeleri var sorum şu sadece faturalarla bana satış verebilirmi yoksa ilk sahibinin üstüne ruhsat çıkartıp öylemi alım satım yapıcaz 2.sorum alım satım noterlerden kalkmış nerde yaptıra biliriz

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Merhaba,

En son bildiğim alacağınız teknenin önceden adına çıkarılmış Özel Tekne Belgesi olması gerekiyor. Bu belge ile Liman Başkalnlığı'nda üzerinize satışı yapabiliyorsunuz. Adınıza çıkarılacak belgede teknenize yeni isim verebiliyorsunuz veya önceki ismini kullanabiliyorsunuz.

Eğer, tekneyi mağazadan sıfır alıyorsanız o zaman kendiniz Liman Başkanlığı'na giderek Özel Tekne Belgesi'ni adınıza çıkarabiliyorsunuz.

Bir de bu linke bir göz atın; Bağlama Kütüğü Ruhsatı

En doğru cevabı Liman Başkanlığı'ndan öğrenebilirsiniz. Bir de bu işleri "senin adına biz hallederiz" diyenlere paranızı kaptırmayın. Kendiniz çok rahatlıkla ve kısa sürede yaptırabilirsiniz.

Her zaman rast gelsin...

4. dreamalpin

dreamalpin Yeni Üye

Tekne 2. El bağlama kütüğü felan yok fakat motorun ve teknenin faturaları ve ce belgeleri mevcut fatutura üzerinden alım satım yapabilirmiyiz bide tekne romörkle taşınıyor adamın işi bitince romörke yükleyip evinin önüne götürüyor biz bu tekneyi alırsak marinaya bağlamayı düşünüyoruz yardımcı olursanız sevinirim

5. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Bu konuda ben nasıl yardımcı olabilirim bilmiyorum. Bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi en son bildiğimi yazdım. En sağlıklı bilgiyi bulunduğunuz yerdeki Liman Başkanlığı'ndan öğrenebilirsiniz. Bu linkteki Untitled Document listeden size en uygun olan başkanlıkla görüşebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca alacağınız teknenin sahibi liman kaydını yaptırmadan nasıl denizde dolaşabilmiş anlamak mümkün değil. Zira Sahil Güvenlik'e evraksız olarak yakalandığınızda tekneyi bağlayıp sahibine de ceza kesiyorlar. Anlaşılan bu kişi hiç yakalanmamış.

Teknenizi istediğiniz marinaya bağlayabilirsiniz ama bağlamak için yer olup olmadığını ve aidatların ne kadar olduğunu öğrenmelisiniz.

6. flap

flap Aktif Üye

Size tek tavsiyem baglama kutugu ruhsatnamesini cikartsin liman baskanligindan sizde satisini ustunuze alin diger hic bir yol izlemeyin zira basiniz cok agirir cok ugrasirsiniz.

7. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

iyi akşamlar kardeşim,

alıcağınız tekne ve motorun faturaları ve CE belgesi vars o şahış ilk önce bulunduğu liman başkanlığında kendi adına kayıt yaptıracak ve bağlama kütüğünü çıkaracak daha onra bazı liman başkanlıkları kolaylık yapıyor o anda çıkarırken o şahsa sizde orda oluyorsunuz hemen sizin üzerinize devredilip yenisi o anda çıkarılıyor bunun başka yolu yok sakın ben size noterden satış yapıyım siz çıkarırsınız gibi laflara kanmayın faturadaki şahıs bu işi yapıcak öncelikli hayırlısı olsun, sahil güvenlik çok sıkı bilginiz olsun

8. dreamalpin

dreamalpin Yeni Üye

Teşekkürler