Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2.El Tekne Alımı İçin Bilgi Rica Ediyorum.

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında cgdskr tarafından paylaşıldı.

1. cgdskr

cgdskr Yeni Üye

Herkese merhaba, iyi bayramlar.
    Sadece deniz ve balık merakım yüzünden 3,30 metre fiber bir bir tekne alıyorum. Ruhsatı ve liman kayıtı mevcut.
    Üzerinde motoru yok ve ruhsattada motorsuz olduğu belirtilmiş. Ancak teknenin sahibi 2.3 beygirlik Suziki bir motor kullanıyor ve bunuda beraberinde alıyorum.
    Bu tekneyi satın alırken noterden mi alım işlemi yapılması gerekiyor?
    Teknenin ismini değiştirebilirmiyim?
    Ayrıca tekneyi aldıktan sonra yapılması gereken yasal işlemler nedir? Bu konular hakkında her türlü detaylı bilgileri paylaşmanızı rica ediyorum.
    Teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Merhaba,

Almayı planladığın teknenin liman kaydı varsa sorun yok. Teknenin kayıtlı olduğu Liman Başkanlığı'ndan satışı yaparak üzerine alabilirsin. Satış için nüfus cüzdanı fotokopisi, bir adet vesikalık resim ve ikametkah senedi hazırlaman yeterli olacak. Bu işlem için ücret ödenmiyor. Ayrıca, teknene yeni isim talep edebilirsin, yeter ki, istediğin isim önceden alınmamış olsun. Alınmış ise aynı ismin sonuna ek koyarak yine de alabilirsin.

Ancak, ruhsatta belirtilmemiş motor ile kullanırken yakalandığında cezai işlem görmen kaçınılmaz. Alacağın bu motoru ya da başka bir motoru ruhsata işletmek zorundasın. Bunun için de ya bu motoru ya da beğenediğin başka bir motoru ruhsata işletebilmek için motorun faturasını ve CE belgesini beyan etmek zorundasın.

Senin yerinde olsam teknenin sahibinin motoru da ruhsata işletmesini beklerdim ve sonra üzerime alırdım...

flap, value, KalamA ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. cgdskr

cgdskr Yeni Üye

Merhaba.
    Cevabınız için teşekkür ederim. Satıcı arkadaşta motorun fatura ve CE belgesi yok. Bu durumda ne yapmam gerekiyor acaba?

value ve TekAdam bunu beğendi.
  5. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Ozaman 4.5 mt 5 mt arası motoru işlenmiş sorunsuz tekne bakıcan gayet net

TekAdam bunu beğendi.
  6. TekAdam

Rica ederim, bildiğimi paylaştım

Motorun faturası ve CE belgesi yoksa ruhsata işletme şansın da yok demektir. Bu şekilde alırsan ve kullanırsan motor başına mutlaka iş açar. Bir de kayıp ya da çalıntı bildirimi yapılmış ise derdini kimseye anlatamazsın.

Yekta arkadaşımızın da söylediği gibi hesabına uygun herşeyiyle kayıtlı bir tekne almalısın. Ama illa bu tekneyi alacaksan motoru almadan sadece tekneyi alıp daha sonra evrakları tam olan bir motoru alıp ruhsata işletebilirsin. Piyasada 2. el olarak evraklı motor bulabilirsin.

Nacizane tavsiyem, kayıtsız hiçbir deniz aracına bulaşmaman olur. Buna göre gereğini yapacağını düşünüyorum ve şimdiden hayırlı olsun diyorum

value, cgdskr, CRD ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. cgdskr

cgdskr Yeni Üye

Tekrar teşekkür ederim. Tekneyi almaktan vazgeçtim. Şimdi herşeyi kayıtlı belgeli tekne arayışına girdim tekrar.
    Peki uygun fiyatlı sıfır tekne alınması hakkında ne düşünüyorsunuz?

TekAdam bunu beğendi.
  8. TekAdam

Selam :)

Bu kararın akıllıca olmuş, kutlarım ;)

Sıfır tekne alarak K.D.V. + Ö.T.V. ödemek yerine yeni sayılabilecek ikinci el tekne almanı öneririm ama tabiki karar yine senindir

Ne tarz bir tekne aradığını ve bütçeni söyleyebilirsen arada senin için de tekne bakabilirim. Teknem olmasına rağmen hemen hemen hergün "sahibinden.com"a girerim ve bakınırım. Bazen aklına bile gelmiyecek rakamlara tekneler düşüyor ;)

Örnek istersen, bunun gibi mesela: 5.5 metre boyunda su sporları sürat teknesi! - Türkiye'nin ücretsiz ilan sitesi sahibinden.com'da - 166264458

Bu teknedeki motor 130 HP Evinrude E-Tec ve sıfır fiyatı ortalama 11.000 Euro Evinrude Fiyat Listesi

Teknenin sıfır fiyatı ise: MERCAN 18 5.50 40HP / 90HP OUTBOARD - Tekneler - Sandal

Yani bu tekneyi sıfır almayı düşündüğünde yaklaşık 55-60 bin TL arasında bir ödeme çıkıyor. İlandaki tekne neredeyse sıfır sayılır ve yarı parasına alabiliyorsun ;)

value ve KalamA bunu beğendi.