Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2 ŞUBAT DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜMÜZÜ KUTLAYALIM

Konu, 'Genel Konular' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

 1. Tarık ERSAL

  Tarık ERSAL Üye

  Yaş:
  56
  Kayıt:
  25 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  57
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  ANKARA
  Su Götürmez Bir Gerçek: Sulak Alanlarımız Tehdit Altında

  2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde Türkiye’nin sulak alanları üzerindeki tehdit ve baskılar, kutlamanın yerini endişenin almasına neden oluyor.


  Sulak Alanların Korunmasına Yönelik Uluslararası Ramsar Sözleşmesi’nin ilk olarak 1971 yılında imzaya açılmasının ardından geçen 40 yıl içinde Türkiye; kurutma, doldurma ve su sistemlerine müdahaleler nedeniyle sulak alanlarının yarısını kaybetmiş durumda. Yaklaşık 20 yıllık bir gecikmeyle 1994 yılında Ramsar Sözleşmesi’ni imzalayan Türkiye, aradan geçen süre içerisinde 13 sulak alanını Ramsar alanı ilan etmiş olsa da, bunları korumaya yönelik uluslararası taahhütlerini yerine getiremedi. Özellikle 2010 yılında ülkenin en doğusundan en batısına kadar hızla yayılan HES furyası ve sulak alanları etkileyecek yasal düzenlemeler, Türkiye’nin geriye kalan sulak alanlarını da tehdit ediyor.

  Enerji ihtiyacının karşılanmasında sürdürülebilir olmayan yolları seçen Türkiye, sulak alanlar başta olmak üzere bütün doğal kaynaklarını çevresel ve sosyal boyutu yeterince dikkate almadan yönetmekte ve geri dönüşü olmayan biçimde tüketmektedir.

  2010 yılının Ağustos ayında Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik, sulak alanların ana arterleri olan akarsuları koruma dışında bırakmakadır. 25 Ekim 2010 tarihinde TBMM gündemine alınan Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı, “Doğal Sit” statüsünü ortadan kaldırarak ülkemizdeki 1261 Doğal Sit Alanı’nda tahribatın önünü açmaktadır. Son olarak 29 Aralık 2010’da Meclis’te kabul edilen Yenilenebilir Enerji Kanunu’nun 5. maddesinde yapılan düzenleme, yenilenebilir enerjiyi teşvik etmek adına milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı ve tabiatı koruma alanları, muhafaza ormanları, yaban hayatı koruma ve geliştirme sahaları, özel çevre koruma bölgeleri, doğal sit alanları gibi özel hukuksal düzenlemeler ve uluslararası sözleşmelerle korunması taahhüt edilmiş alanlarda da yenilenebilir enerji yatırımlarına izin vermektedir.

  WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, “Sürdürülebilir kalkınma bugünün gereksinimlerinin geleceğin gereksinimlerini tehlikeye atmamak anlamına gelir. Tüm dünyada Ramsar Sözleşmesi’nin 40. yılının kutlandığı ‘2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde, HES yatırımlarının çığ gibi büyüdüğünü ve yeni yasal düzenlemelerin sulak alanlarımızı savunmasız bıraktığını görüyor, ülkemizin izlediği kalkınma yolunun sürdürülebilir olmaktan uzak olduğuna tanık oluyoruz,” dedi.

  Tolga Baştak ayrıca, “Sulak alanların korunması ve etkin su yönetimine yönelik dünyaca kabul edilmiş, pek çok gelişmiş ülkede uygulanan çözümlerin Türkiye’de de devreye sokulması, gelecek nesillerden öte, bugün, yaşamın devamı için aciliyet kazanmış durumdadır” dedi.

  Kaynak: http://www.wwf.org.tr/page.php?ID=405&mID=386


  Olsun.
  Biz yine de kutlarız.

  Haydi hep beraber kutlayalım.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Volkan

  Volkan Daimi Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.565
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara, Bandırma
  Birisine zoraki hediye almayı gerektirmeyen her günü kutlarım :p

  Şaka bir yana çok önemli bir konu gerçekten. Böyle günler biraz da olsa bu konulara olan hassasiyeti arttıracaktır.
   
 4. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Malesef yanlış uygulamalar yüzünden iyice azalan sulak alanlarımıza belki bir günlüğüne de olsa dikkati çekmeyi başarır bu gün.. Suyun hayatın kaynağı olduğunu umarım kaybettikten sonra anlamayız, bir an önce tedbir alınması gereken çok acil bir konu aslında..
   
 5. YaşaR

  YaşaR Moderatör Yönetici

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.039
  Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İstanbul
  Tarık abi merhaba,

  Bilgilendirme için teşekkür ederim.

  Deveye sormuşlar boynun neden eğri...

  Kendine iyi bak abi. Rastgelsin.
   
 6. Tarık ERSAL

  Tarık ERSAL Üye

  Yaş:
  56
  Kayıt:
  25 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  57
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  ANKARA
  Deveye sorulan soruya devenin vereceği tek cevap bu ve garibim o cevabı vermiş. :)

  Peki, bize sorsalar SULAK ALAN NEDİR diye ne olduğunu biliyormuyuz sizce?

  Neyin kutlandığını bilelim. :)

  Sulak alan nedir?

  2 Şubat 1971 yılında İran’ın Ramsar kentinde imzaya açılan Ramsar Sözleşmesi’ne yani Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme ye göre; tabiî veya sunî, devamlı veya geçici, suları durgun veya akıntılı, tatlı, acı veya tuzlu, denizlerin gel – git hareketlerinin çekilme derecesinde 6 metreyi geçmeyen derinlikleri kapsayan bütün sular, bataklık, sazlıklar ve turbiyeler sulak alandır.

  Neden 2 Şubat?

  Bu öneme sahip alanların hassasiyeti, korunması ve geliştirilmesinde kamuoyu bilincinin oluşturulması ve geliştirilmesi amacıyla Ramsar Sözleşmesi'nin imzaya açıldığı 2 Şubat “Dünya Sulak Alanlar Günü” olarak kutlanmaktadır.