Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2 zamanlı motorlarda arıza tespiti (alıntıdır)

Konu, 'Tekne ve Motor Bakımı' kısmında Ayhan Özer tarafından paylaşıldı.

 1. Ayhan Özer

  Ayhan Özer Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  15 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  2
  2 zamanli motorlarda ariza tesbiti (alintidir..)

  2 ZAMANLI MOTORLARDA ARIZA TESBİTİ.
  O kadar zaman tüm zıpkıncı siteleriinde çok önemli ekipmanımız motorlar hakkında hiç bir yazı yazılmadı halbuki motorlar denizde hayati öenem arz etmekteler burada sizlere 2 zamanlı motorrların arızaları hakkında bir yazı paylaşmak istiyorum umarım işinize yarar .

  ARIZA BULMA VE ONARIMI

  Deniz motorlarında meydana gelen arızları bulabilmek için öncelikle sistemlerin nasıl çalıştığım bilmek gerekir. Genellikle arızaları aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz:
  1) Yakıt sistemi arızaları,
  2) Yağlama sistemi arızaları,
  3) Soğutma sistemi arızaları,
  4) Ateşleme arızaları,
  5) Elektrik arızaları,
  6) Mekanik arızalar.

  1) Yakıt sistemi arızaları

  Yakıt sistemi iki ve dört zamanlı motorlarda aşağıdaki parçalardan oluşur: yakıt tankı, filtreler, yakıt hortumları ve bağlantıları, yakıt pompaları, karbüratörler ve enjektörler.

  Yakıt tankları

  Genel olarak portatif ve sabit olmak üzere iki çeşittir. Plastik paslanamz çelik veya CTP'den imal edilir. Sabir tanklarda havalandırma çıkışının deniz yüzeyinden en az 30 — 40 cm yukarda olması gerekmektedir. Motor çalışırken portatif tankların üzerindeki havalandırma kapağımn gevşetilmesi gerekmektedir. Tekne uzun süre kullamlamyacaksa yakıt tankı boşaltılmalı ve tankın içine bir miktar yağ konmalıdır. Eğer yakıtı boşaltma imkanımız yoksa, mevcut yakıtın içine 2+4 fuel conditioner (yakıtın bozulmasını önleyici) katkı katılmalıdır. Yakıt tanklan teknenin içine sağlam bir şekilde sabitlenmeli ve depo dolumları tankın içine su girmesini engelleyecek kalitede olmalıdır.

  Yakıt filtreleri

  Yakıt filtreleri, yakıt borularının üzerinde, motor girişlerinde bulunur ve yakıtın içindeki su ve diğer istenmeyen maddeleri süzer. Her elli saatte bir değiştirilmeleri gerekmektedir. Filtreyi değiştirirken üzerinde bulunan sızdırmazlık contalarına bir mikter yağ sürülmeli ve o şekilde sıkılmalıdır. Değşimi yaptıktan sonra, el pompasıyla sisteme basınç vererek yakıt sızıntısı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  Yakıt hortumları

  Özellikle benzinli motorlarda kullanılan yakıt hortumları güneşe ve tuzlu suya dayanıklı olmalıdır. 90 hp'den büyük motorlarda yakıt borusunun iç çapı 3/8" den küçük olmamalıdır. Kullanım süresi boyunca yakıt hortumları kontrol edilmeli, herhangi bir yerde kırılma ve çatlak oluştuysa hortum yenilenmelidir.
  Yakıt pompaları

  Yakıt tankı teknede her zaman için motordan daha aşağı seviyededir. Yalcıtın motora gidebilmesi için, sisteme elektrikle çalışan veya el ile sıkılıp bırakılarak çalışan bir pompa ilave edilir. İlk çalıştırmada yakıt pompası ile yakıt motorun üstündeki pompaya gönderilir. Motor üzerinde bulunan yakıt pompası motor çalıştıkça depodan benzini kendisi emer ve karbüratörlere gönderir. Deniz motorlarında, marşa basıldığında veya çalıştırma ipi çekildiğinde üzerindeki benzin otomatiği karterde oluşan vakum ve basıncı kullanarak üzerindeki diyaframı harekete geçirir ve yakıt depo yönünden emilip karbüratör yönüne itilir. Dört zamanlı motorlarda yakıt pompası hareketi eksantrik milinden alır.

  Yakıt pompalarında en çok görülen arıza, ana diyaframın zamana ve yakıt cinsine bağlı olarak eskimesi ve yırtılmasıdır. Pompayı yerinden söktüğümüzde vakum ucunda yakıt görürsek diyafram arızalıdır. Böyle bir pompa görevini yapamayacağı için motordan verim almak mümkün değilidir.

  Bazı motorlarda ise elektrikli yakıt pompası bulunmaktadır. Pompa çalımazsa yakıt deposundan motora yakıt gelmez ve motor çalışmaz. Bu tip pompaların çalışıp çalışmadığım sesini dinleyerek ısınma= kontrol ederek anlarız. Bir voltmetre yardımıyla ana girişine akım gelip gelmediğini ölçebiliriz. Akım geldiği halde pompa çalışmıyorsa pompanın değiştirilmesi gerekir. Seyir halindeyken yakıt pompanız arıza yaparsa, yakıt hortumları üzerinde bulunan manuel pompayı devamlı sıkıp bırakarak motorunuzu çalıştırıp geri dönebilirsiniz.

  Karbüratör

  Depodan gelen yakıtın motor içinde yanabilmesi için hava ile belirli oranlarda karışması gerekir. Motor devri arttıkça yakıt miktarının da artması gerekir. Bütün bu olayı karbüratör ve enjektörler Sağlar.

  Karbüratörlerin başlıca parçaları yakıt haznesi, ana gövde, hava girişi, benzin şamandrası ve memesi, gaz kelebeği, jikle kelebeği ve yakıt memeleridir. Yakıt pompasından karbüratöre gönderilen yakıt, şamandra memesinden geçerek yakıt haznesini doldurur. Bu haznede bulunan yüzücü maddeden imal edilmiş şamandra yükselerek üzerindeki kol vasıtasıyla benzin girişini kapatır ve yakıtın haznede herzaman aynı seviyede kalmasını sağlar. Yakıt azaldıkça şamandra aşağıya iner, yakıtın yolunu açar ve hazne tekrar dolar.

  Motorun çalışması sırasında pistonlar üst ölü noktaya doğru giderken karterde oluşan vakum karbüratör hava girişinden havayı içine çeker. Bu esnada vakum oluşması nedeniyle karbüratördeki kılcal rölanti kanalında az miktarda yakıt havayla karışarak motor içine girer ve yanma gerçekleşir. Motorun devri arttıkça vakum daha kuvvetli olacağından ana meme devreye girer ve daha fazla yakıt havayla karışarak motor içine girer. Motorun rölanti çalışmasının düzgün olması için hava kelebeğinin tam olarak kapalı olması ve yeterli miktarda yakıtın motora girmesi gerekmektedir.

  Başlıca karbüratör arızaları

  Karbüratörler genellikle alümünyum alaşımdan imal edilir. Deniz suyuyla fazla temas etmemesi gerekir. Denize düşürülmüş olan bir motorun karbüratörü mutlaka temizlenmeli ve motor bir-iki saat sürekli çalıştırılmalı.
  Ara sızdırmazlık contaları eskidiğinde değiştirilmeli ki karbüratörde yakıt kaçağı olmasın.

  Yağ karışımlı yakıt kullanan motorlarda, motoru stop etmeden önce yakıt hortumunu motordan ayırarak karbüratör içindeki yakıt bitene kadar motoru rölantide çalıştırmak gerekir. Bunun nedeni de motorumuz çalışmadan bir – iki hafta bekleyecekse karbüratör içindeki yakıt uçacaktır, yağ ise tabana çökecektir. Bu olay birkaç kez tekrarlanırsa yağ tabakası jelleşerek ana benzin giriş memesini tıkayacaktır.

  Çok silindirli motorlarda tüm karbüratörlerin çok sağlıklı bir şekilde çalışması zorunludur. Özellikle iki zamanlı motorlarda karbüratörlerden gelen yakıt+hava+yağ karışımı önce krank milini, yatakları, biyel kolunu ve piston iç cidarlarını hem yağlar hem soğutur. Karbüratörlerden bir tanesinin çalışmaması demek, o karbüratörden beslenen piston ve biyel kolunun hasar görmesine neden olur. Motor içinde yağlanmama ve soğumamadan dolayı meydana gelen hasarın onarımı oldukça pahalıdır.

  Karbüratörlerimizin sağlıklı olup olmadığım kontrol etmek zorundayız. Bunu yapabilmek için önce motorumuzu çalıştırıp ısıtalım, daha sonra çıkabileceği en yüksek hızı gaz vererk kontrol edelim. Motor her zaman çıktığı maksimim devre (bu 5000 – 6000 devir arasıdır) çıkamıyorsa veya hızı herzaman gördüğümüz hıza ulaşamıyorsa kesinlikle motoru zorlamayın. Motorun tam devre çıkmamasının nedeni karbüratör arızası olabileceği gibi ateşleme arızası da olabilir. Öncelikle motorunuzu durdurun, motor kapağını açın bujileri tek tek elleyerek sıcaklıklarını kontrol edin. Herhangi bir buji diğerlerinden soğukla bunu yenisiyle değiştirin ve tekrar deneyin. Motor tam devre çıkmıyorsa motor tekrar stop edip elinizdeki sağlam olduğunu bildiğiniz bir bujiyi bobinden gelen buji kablosu üzerine takıp gövdesini motor gövdesine değdirerek marşa basın yaya ipi çekin. Buji elektrotları arasında kıvılcım yoksa arızamız ateşleme arızasıdır. Tüm silindirlerdeki ateşleme sistemini tek tek kontrol edin. Bu kontrolü yaparken etrafınızda yakıt buharımn veya yakıtın kendisinin bulunmaması gerekmektedir. Aksi takdirde yangın çıkabilir. Ateşlemeden emin olduktan sonra motorunuzu rölantinin biraz üzerinde çalıştırın. Karbüratörün önündeki ses önleyici hava fıltresini yerinden sökün. Motor çalışırken her karbüratörün hava girişini tek tek el ile kapatarak motor devrinin düşüp düşmeidğini bir karbüratör boğazından benzin gelip gelmediğini gözleyin. Hangi karbüratörde motor devri düşmüyorsa veya yakıt gelmiyorsa o karbüratör görev yapmıyordur. O karbüratörü söküp temizleyin.

  İkinci yöntem olarak, motoru çalıştırın. Yüksek gazda el lambası yardımıyla karbüratör boğazlarından içeri bakın buradan yakıtın gittiğini gözle kontrol edin. Ana memesinden yakıt gelmeyen karbüratör tıkalıdır. Karbüratörü söküp temizliği yapın.

  2) Yağlama sistemi arızaları

  Dört zamanlı motorlarda motor yağı karter içindedir. 10 – 20 saatlik rodaj içinde sürtünen yataklardan kopan parçacıklar yağa karışır. Yağ yenilenmezse parçacıklar zımpara görevi yaparak yatakların daha fazla aşınmasına neden olur. Motorun ömrünü uzatmak için sezonda bir kez motor yağının, elli saatte bir de yağ filtresinin değişmesi gerekmektedir.
  İki zamanlı motorlarda, motor yağı yakıt sistemine iki türlü girer:
  (1) Direkt olarak yakıt tankına ve 1/50 oramnda kullanıcı tarafından katılır
  (2) Motor üzerinde veya teknede bulunan özel yağ tankına konulur. Bu tankta bulunan yağ elektrikli pompa veya motordaki yağ pompası vasıtasıyla karbüratör içindeki benzine veya yağ enjektörlerine gönderilir.
  Yağsız yakıtla çalıştırılan iki zamanlı motorun ömrü on dakikadır. On dakikadan sonra pistonlar, segmanlar, gömlekler ve yataklar bozulur. Bu hasarlann meydana gelmemesi için motorumuzda üretici firmanın önerdiği yağı doğru oranda yakıtla kanştırmalı, yağ tankını her zaman dolu tutmalı ve 50 litre benzin harcadığımızda yağ tankında bir litrelik bir eksilme olup olmadığım kontrol etmeliyiz.

  Normalde deniz motorları yağsız kalmaya karşı koruma sistemleriyle donatılmıştır. Yağ seviyesinin tankta azalması veya sisteme hiç yağ gelmemesi ışıklı ve sesli ikaz yoluyla kullanıcıya bildirilir. Gelişmiş olan motorlarda motor devri otomatik olarak düşerek motorun hasar görmesi engellenir. İkazımız yağ seviyesiyle ilgiliyse yağı tamamlamak gerekir. 'Yağ gelmiyor' ikazı varsa, benzine elliye bir oranında yağ katın ve bu şekilde seyre devam edin. Yağ tankına hiç bir şekilde su girmemelidir. Batan teknelerde yağ tankının ve yağ hortumları= tamamen boşaltılması, temizlenip yeni yağ ile doldurulması gerekmektedir.


  3) Soğutma sistemleri arızaları

  Motor çalışınca ısmacaktır. Sıcaklığın fabrika değerleri üzerine çıkmaması için soğutma sistemi kullanılmaktadır. Deniz motorları öncelikle denizsuyuyla soğutulur. Denizsuyu tekne gövdesine açılan bir delikten veya motorun kuyruğundaki girişlerden su pompası vasıtasıyla emilir ve motorun silindirlerinin etrafına gönderilir. Motor sıcaklığı 80 - 90°C'lere geldiğinde, silindir kapaklarının üzerindeki termostatlar açılır ve soğutma suyu silindir kapaklarını soğutarak egzoz kanalından denize geri döner.

  Tekneden söktüğünüz dıştan takma motorun egzoz kanallarında her zaman denizsuyu bulunacağından motoru başaşağı taşımamak gerekir. Pervanenin seviyesi motorun blok kısmının üzerine sıkarsa su egzoz kanalından yanına haznesine ve krank üzerine gidebilir ve burada oluşan korozyon motorun kilitlenmesine, rulmanların bozulmasına neden olur.

  İki zamanlı motorlarda denizsuyu impeller vasıtasıyla emilir. İmpeller hareketini drive şaftan alır. Yeterli vakumu ve basıncı sağlayabilmek için yuva içine merkezden kaçık şekilde yerleştirilmiştir. Genellikle kauçuktan imal edilir. Uzun süre kullanılmayan motorlarda kauçuk kanatlarda kalıcı deformasyon oluşur. Bu da pompanın verimini düşürür. Yılda en az bir kez devri daim lastiği sökülmeli, kanatların deformasyonu, çatlak olup olmadığı ve göbeğinin sağlamlığı kontrol edilmelidir. Hasarlı impeller daha önce termostattan sözedilmişti. Termostatlar motor sıcaklığına bağlı olarak genleşip, uzayıp kısalarak soğutma suyu debisini ayarlayan vanalardır. Motor uzun süre çalışmadan duracağı zaman sistemdeki su buharlaşır, kanalları ve termostat yuvasını tuz kaplar. Bu tuzlan korozyona neden olduğu gibi termostatın hareketini engeller. Dolayısıyla soğutma sistemi sağlıklı çalışmaz ve motorda hasar meydana gelir. Motorunuzu işi bittikten sonra, kulaklık veya adaptör kullanarak tatlı su ile yıkayınız. Termostatlarınızı yılda bir sefer, söküp 100°C sıcaklığındaki suya atınız. Hareket ediop etmediğini gözle kontrol ediniz. Çalışmayan termostatı değiştiriniz.

  4) Ateşleme sistemi arızaları
  Dört zamanlı motorlarda ateşleme için gerekli elektrik şarj dinamosoundan sağlanır. Burada üretilen elektrik kontatk açılıp marşa basıldığında yüksek voltaj bobinine gider, distribütör döndükçe bobinden çıkan 20000 — 40000 Voltluk akım dağıtım makarası vasıtasıyla ateşleme sırasına göre bujilere gider.

  İki zamanlı motorlarda marşlı ve manuel tipte ateşlemek için gerekli olan elektrik volantın iç veya dış kısmına belli düzende dizilmiş olan mıknatısların aynı yerde sabit veya hareketli olan bobinlerin yakınından geçmesi suretiyle elde edilen elektriği motorun elektronik beynine oradan da yüksek voltaj bobinlerine ateşleme sırasına göre dağılarak gitmesiyle oluşur.

  İki zamanlı motorların ateşleme sisteminde şarj bobini (charge coil), seçici bobin (sensor coil), beyin (power pack), yüksek voltaj bobini (ignition coil), buji ( spark plug) bulunur. Motorda ateşleme olup olmadığını basitçe anlamak için buji kablosunun birini bujiden sökün, ucuna bir buji takın, bujinin gövdesini motora değdirin, marşa basın. Tırnaklar arasında kıvılcım olup olmadığını kontrol edin. Ateşleme yoksa emniyet anahtarının yerine takılı olup olmadığını kontrol edin. Yine Ateşleme yoksa öncelikle stop düğmesinin ucunun birini çıkartın. Ateşlemeyi tekrar kontrol edin. Ateşleme yoksa arıza diğer parçalarda oluşabilir. Sistemi oluşturan parçaları tek tek ohmmetre ve voltmetre yardımıyla kontrol edin.

  5) Elektrik sistemi arızaları

  Deniz motorlarının çalışabilmesi için (dizeller hariç) devamlı elektrik üretmesi gerekmektedir. Ateşleme sisteminin dışında iki zamanlı motorlar ve dizel motorlar aküyü sadece marşa hareket vermek için kullanır. Dört zamanlı motorlarda akü boş olduğu zaman motor çalışmaz. İki zamanlı motorlarda akü boş olsa bile kontakt açık durumda iken volanın üzerine bir ip sararak (saat yönünde) ve bu ipi çekerek motoru çalıştırmak mümkündür.
  Marşa bastığımızda motorda hiç hareket yokse veya çok ağır dönüyorsa aküyü, elektrik kablolarını, kutup başlarını ve sigortaları kontrol etmek gerekir. Kirli kutup başları, oksitli kablolar yeterli iletkenliğe sahip olmadığı için gerekli voltaj marş motoruna gitmez ve akümüz yeterince şarj olmaz. Bu nedenle kutup başlarını sıcak su ile temizlemeli, oksitlenmeyi önlemek için vazelin benzeri yağ ile yağlamalıdır. Oksitli kablolar ise değiştirilmelidir.
  Marş motorları yılda bir kez açılıp kömürleri ve burçları kontrol edilmeli ve yağlanmalıdır.

  Remote kontrollü motorlarda vites kolu boş pozisyonda değilse marş basmaz.

  Deniz motorlarmda şarj sistemi arızaları sıkça görülür. Motordaki şarj dinamosu 12 V veya 24 V alternatif akım üretir. Bu akım, elektrik sistemindeki köprü diyotlar (rektifier) vasıtasıyla doğru akıma çevrilir ve akünün doldurulmasında kullanılır. Rektifierin bozulması akünün boşalmasına neden olur. Bir motorun şarj sisteminin çalışıp çalışmadığını gösterge panelindeki voltmetreden görebiliriz. Panelde voltmetre yok ise, bir voltmetrenin siyah ucunu akünün eksi kutbuna, kırmızı ucunu artı kutbuna bağlayın. Mevcut voltajı görün. Bu voltaj 12 V olabilir. Marşa basın ve motoru çalıştırın. Motor çalışırken voltajın ilk ölçümdeki 12 V'dan yüksek olması gerekir. Voltaj değişmiyorsa şarj sistemi arızalıdır.

  Denizde mahsur kalmak istemiyorsanız akünüzün su seviyelerini elektrolit sıvısının yoğunluğunu bomemetre ile kontrol ettirin.

  6) Mekanik arızalar

  Blok arızaları

  Bloğun içinde krank mili, biyel kolları, pistonlar, segmanlar, rulmanlar, ana ve kol yatakları vardır.

  Motorun hararet görmesi, yağsız kalması, yetersiz veya kötü yakıtla çalışması, içine su alması bloğun hasar görmesine neden olur. Arıza iki türlü kendini belli eder: performans düşüldüğü ve gürültülü çalışma.

  Motorun içini ve gürültüsünü daha iyi duyabilmek için uzun bir tornavidanın sivri kısmını krankın üst, orta ve alt yataklarına ve piston tarafına doğru değişik silindirlere sırayla değdirin ve sap kısmını kulağınıza dayayarak sesi dinleyin. Herhangi bir silindirden veya değişik yataklardan gelen ses miktarı fazla ise motor içinde hasar olduğu anlayabilirsiniz.
  Bir kompresyon ölçme cihazıyla buji yuvalarından silindir içindeki basıncı ölçebilirsiniz. Hasarlı piston ve segmanın bulunduğu silindirde basınç diğer silindirlerden az olacaktır. Böyle bir motorun onarımını yaptırmadan kullanmayınız.

  Orta kısım arızaları

  Motor bloğunu taşıyan orta kısımdır. Suyla devamlı temas halindedir. Motoru korozyona karşı koruyan tutyaların çalışmaması veya tam olarak bitmesi halinde bu kısımda erimeler meydana gelir. Soğutma suyu kanalları bu kısımdan geçtiği için, su bulduğu ilk delikten görevini yapmadan denize dönecektir. Bu da motorun hararet görmesine ve hasarlanmasına neden olacaktır.

  Orta kısmı korumak için motoru 15 günde bir tatlı suyla çalıştırmalı, tutyaların gövde ile bağlantılı olup olmadığım voltmetre vasıtasıyla ölçmeli, tutyaları gövdeye bağlayan civataları yılda bir kez söküp temizlemeli ve eskiyenleri de değiştirmelidir.

  Şanzıman arızaları

  Motoru krank milinden hareket drive şaft vasıtasıyla şanzımana iletilir. Çoğunlukla şanzımanlarda üstte pinyon dişlisi, önde ileri vites, arkada geri vites dişlisi olmak üzere devamlı dönen üç adet dişli, kavrama ve rulmanlar ve pervane mili bulunmaktadır. Bu parçaların devamlı yağ içinde çalışması gerekir. Yağın denize sızmaması ve deniz suyunun şanzıman içine girmemesi için yağ keçeleri kullanılır. Pervanenin veya şanzımanın bir yere çarpması sonucu pervane milinde balans meydana gelebilir. Bu balans keçeleri bozar ve şanzımanın içine denizsuyunun girmesine neden olur.

  Aynı şekilde pervaneye dolaşan misinalar keçeye sürtünerek yanmasına neden olur. Bir çarpma durumundan sonra pervane milindeki eğilme kontrol edilmeli, şanzıman yağı değiştirilmelidir. Şanzımandan çıkan yağ şeffalığını kaybettiyse, boza kıvamına geldiyse keçelerde içeriye su giriyor demektir. Keçelerin muhakkak değiştirilmesi gerekir.


  Şanzıman yağını değiştirmek için motoru dik konuma getirin. Alt ve üst tapaları (Bu iki tapa birbirine tıpatıp aynı olup düz tornavida ile sökülebilecek tiptedir) sökün. Yağ iyice boşaldıktan sonra pompa vasıtasıyla veya tüp ile yeni yağı alt delikten şanzıman içine sıkın. Yağ üst delikten taşmaya başlayınca önce üst tapayı takın sonra pompa veya tüpü alt delikten çekip alt tapayı yerine takın ve güzelce sıkın.

  Şanzıman içindeki dişlilerin ve kavramamn hasar görmemesi için vitese geçirirken motorun rölantisinin 600 — 700 devirlere düşmesini bekleyin. Hiçbir zaman geri vitesten ileri vitese direkt olarak geçmeyin.

  Pervane biryere çarpar veya ona ip dolanırsa göbeğindeki kauçuk sıyrılacaktır. Motoru gaz verdiğiniz halde tekne sürat yapmayacaktır. Hasan pervaneyi söküp göz ile kontrol ederek görebilirsiniz.

  Tüm deniz motorlarının uzun yıllar hizmet verebilmesi için yılda bir kez iyi bir bakımdan geçmesi gerekmektedir. Motorun çalışması sonucu piston ve segmanlarda oluşan kurum 50 saatte bir engine tuner benzeri ilaçlarla temizlenmeli, kışlık koruma bakımı sırasında karbüratördeki benzin biterken hava girişinden storage fogging oil türü iç koruma, korozyon önleyici yağlar içine sıkılmalıdır. Motor soğuduktan sonra bujiler sökülüp piston üstlerine ve silindirlere aynı yağdan sıkıp bujileri yerine takmak gereklidir. Şanzımanın yılda en az bir kez impellerini kontrol etmek ve drive şaft krank bağlantısını yağlamak için motordan sökülmesi gerekmektedir.

  KAYNAK: D.E.Ü. Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Amatör Denizci ve Yat Kaptanı Yetiştirme Kursu Ders Notları.
   
  Black Sea ve Hamdi bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. yktug

  yktug Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2010
  Mesajlar:
  172
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  İstanbul-Saros
  Teşekkürler sevgili kardeşim
  Tüm yazılarına,
  Saygıyla....
   
 4. ozgurledci

  ozgurledci Yeni Üye

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  26 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  öncelikle herkeze selam isatek 450 ege fiber teknem var ve geçen yamaha 15 hp 2 zamanlı motor aldım yanlız motor boşta gaz yiyor ama ile takınca sanki 15 hp değilde 5 hp gibi usta çağırdık bujileri değiştirdi sıkıntının egzoz tıkalı olabileceğini söyledi birde motorun sökülmesi lazım rakamlar gözümü korkuttu bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum
   
 5. Yakamoz

  Yakamoz Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2010
  Mesajlar:
  529
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  İstanbul
  Ayni sorunu yasadik sanirim. Cok ugrastik cok para harcadik bosta canavar gibi calisan motor yuke gelince gaz verince tam gazi yiyecek gibi oluyor yemiyordu. Karburator dediler yurt disindan getirttik bir turlu olmadi.
  Dayanamadik motoru hurdaya verdik sifir aldik. Muhtemelen segman degisimi yada benzeri bir motor arizasiydi. Motor acilmadan bilinemeyecek bir durum. Iyi bir motor ustaniz yoksa hic ugrasmayin derim. Ugrasacaksaniz da kis mevsimini bekleyin. Simdi bu ustalarin isi bol ilgilenmezler. Kisin is bitince ilgilenirler;)

  Bir diger oneri de kirsal kesimde mobilet tamir ustalari vardir. Onlar marin motor tamircilerine gore cok daha uyguna motor yaparlar. Bir keresinde karburator temizligi yaptirmistim. Marin motorcunun 100 TL ye yaptigi isi 5 tl ye yapmisti:) Ama asilonemlisi daha da iyi yapmisti :D
   
 6. uykucukirmizi

  uykucukirmizi Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2014
  Mesajlar:
  154
  Beğeniler:
  60
  Şehir:
  Ayvalık/BALIKESİR
  ya bende 2 zamanlı bi jhonson aldım ama bakalım umarım sorun çıkmaz :(
   
 7. Black Sea

  Black Sea Yeni Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  16 Eylül 2015
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Teşekkürler çok güzel bir açıklama