Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

20.01.2013 fethiye raporu

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında bacteria tarafından paylaşıldı.

1. bacteria

bacteria Aktif Üye

bir pazar günüm var kendime ait. haftabaşından bu yana niyetim balığa çıkmaktı. hava kapalı ne olacağı belli değil. kararsız kaldım. hava raporuna baktım hava açmayacak ta yağmur da görünmüyordu. saat 10 gibi artık niyeti bozdum 1 ölçek teke, buzluktan da tavuk yem kabımı aldım çıktım denize. 10.30 gibi bildiğim tek avlağa gittim. teke ile tık yoktu ama tavuk ile klasik kırmızı renkli balıkları tuttum 2li 3lü. (kaç kişiye sordumsa farklı isim söylediler. barbun değil biliyorum. birisi kırmızı bu istila etti buraları dedi. birisi bu barbun familyasından değişik bir balık. bu kez bir başkasına sordum. o da patlak göz dedi.) 20 kadar tuttuktan sonra körfezi gezeyim dedim. en az 7-8 yer değiştirmişimdir. ama bir türlü denk gelmedi başka balık. 2 tane mezgitimsi bir balık tuttum. v şeklinde ağzı ve küçük küçük dişleri var. onu da sordum. buranın mezgiti bu dediler lokma dediler. eyvallah dedim :)

hava kararmaya yakın 1 saat kala son bir yere gittim rastgele. yüksek kayaların olduğu bir koy. kıyıya yaklaşık 20 metre mesafe var ancak derinlik ölçer kafayı yedi derinlik göstermiyor. demir atmadan salladım oltayı manuel derinlik ölçmek maksadıyla. olta git git durmuyor. en sonunda durdu ben de çok derin olduğundan çekip çıkma niyetindeydim bölgeden. çekerken bir baktım olta ağır ve gelmiyor. asılma vs yok. ağa takılmışcasına yavaş yavaş geliyor. yaklaşık bir 80-90 metre vardı sanırım derinlik bulunduğum yerde. ucunda teke takılıydı. bir baktım üstte küçük bir mercan altta bu canavar kalamar (ilk tuttuğum kalamar ve ilk büyük balığım balık denirse tabi :) ondan dolayı abarttıyorum ) . ilk büyük balığım olduğundan ne kadar sevindiğimi anlatamam :harika: küçücük tekeyle tuttuğum balığa bak diye düşündüm ilk. ancak sonra düşündüm de, muhtemelen kalamar üstteki mercana atlamıştı. daha önce hiç temasım olmadığından kalamara elimi değemedim, kepçeyle tekneye aldım zor da olsa :)

gaza gelip bir daha attım oltayı. olta daha 30 metre inmedi ki sanki olta durdu inmiyor. sonra sağlam bir asılma. sonra boşalttı oltayı ben de bir daha çektim büyük bir heyecanla. bir daha asıldı. tecrübesizlikten ve heyecandan ben daha güçlü asıldım (ders oldu bir daha kaçırmam inşallah) sonra olta boşa düştü ve iğneye baktım dümdüz olmuş. büyük balık yine kaçtı :) ilk ve son olur inşallah :(

hava kararınca ilk iş bu merada daha uzun süre şansımı denemek, trofeli sonuçlar alma planlarıyla marinanın yolunu tuttum...

rastgelsin

bu arada... en sağdaki sondan 2. ve 3. sarı çizgili balığın adı nedir bilen söyleyecek dostlar varsa sevinirim..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Sevgili hemşehrim az önce eski mesajına cevap yazmıştım. Şimdi bu mesajını farkettim. Balıkları görünce iştahım kabardı. Tebrikler :harika:

4. ulas07

ulas07 Üye

Arkadaşım tebrikler, kısa zamanda iyi iş çıkarmışsın, tavalık çıkmış. Son mera güzelmiş aslında, tam mercan derinliği 80-90 metreler, daha sonra tekrar denemeni tavsiye ederim. Sarı çizgili olan balık barbun familyasından, bizim buralarda paşa pantolon barbun derler. Daha iyileri rastgelsin.

5. bacteria

bacteria Aktif Üye

teşekkürler ;)

teşekkürler.. evet paşa pantolonu diyorlar ona. benim asıl sorduğum onun yanındakilerdi üstadım. kırmızı daireye aldıklarım..

hava yağışlı burada ve 1 hafta daha devam edecekmiş sağnak :( ilk fırsatta daha uzun süreli yoklayacağım orayı inşallah

6. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler, afiyet olsun.

7. Cems

Cems Yeni Üye

Tebrikler, güzel balıklar daha irileri de rast gelir inşallah. Daireye aldığınız balıkların cinsi hanos bende forumlardan öğrendim :)

8. mahmutignak

mahmutignak Aktif Üye

Bereketli avlaraınızın devamını dilerim.Ellerinize sağlık.Afiyet olsun

9. Berkayy

Berkayy Aktif Üye

sol en üstteki kırlangıç değil mi ? :S

10. oktay16

oktay16 Moderatör

Heyecanlı bir o kadarda akılda kalan bir av olmuş, yakaladığınız balıklara gelince görebildiğim kadarı ile sol üstten birinci sıradaki kırlangıç (çok küçük bir boy keşke salsaydınız çok daha büyüme şansı var.) ayrıca aklınızda bulunsun kırlangıç eşi ile beraber gezen bir balık türü, bir tane yakaladığınızda ikincisini yakalama şansınız çok yüksek. yanındaki gördüğüm kadarı ile barbuna benziyor. sağ alttan bir ve ikinci balıklar ise hanos. Kalamara söylenecek laf yok zaten, Afiyet olsun. :)

11. bacteria

bacteria Aktif Üye

teşekkürler dostlar ;)

hanos daha önce tutmuş olduğum yanlarında mavi lekeleri olan bir balık vardı. ona da yazılı hanos deniyormuş.

http://www.baliksevdam.com/forum/hani-baliklari-perciformes-serranidae-ve-av-teknikleri-228.html

diğer açtığım konuda da bu mevzu geçti (ekte. konu hakkında bilgilenmem bugün olduğundan tekrarlamış oldum aynı hatayı :( ) ve öğrenmiş oldum cahilliğime verin. tekrarı olmayacaktır, denize saygım sonsuz