Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2012 Shimano Exsence CI4+ 4000 XGS

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Elixer tarafından paylaşıldı.

1. Elixer

Elixer Aktif Üye Gold Üye

Değerli arkadaşlarım ve üstadlar,
    2012 Shimano Exsence CI4+ 4000 XGS takibimde olan ve almayı düşündüğüm bir makina. Makinenin özellikleri aşağıdaki gibidir:

Dişli Oranı : 6.2
    Ağırlık 250 gr
    CM/handle: 99 cm
    Rulman 9+1

Makinayı Karadeniz ve Saroz'da spin avlarında kullanmak için alıyorum. Özelliklerden göründüğü gibi makine çok yüksek devirli ve 1 turda sardığı misina 99 cm. Spinde tanıştığım bir arkadaşımın XGS modelini almanı tavsiye etmesine istinaden bu makineye yöneldim (Kendisi ve arkadaşları da XGS kullanıyordu).

Makinenin yurt dışı satış fiyatı 700 TL civarında. Size sormak istediğim, bu fiyat aralığında önereceğiniz başka bir makine var mı? Makine sarım hızının bu kadar hızlı olması bana ne kazandırı ne kaybettirir?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

XGS iyidir çok hız az güç... lodoslu havalarda misinayı toplamınız kolaylaşır aksiyonlu çalışırken can katar yaptığınız işe amaaa... gece yavaş sarımla levrek arıyorsanız o zaman durum değişir bu tip hızlı makineler yerine iri balıklarla karşılaşma durumunu göz önüne alarak düşük devirli bir makine seçmek yerinde olur. Ben düşük devirli kullandım bir zararını görmedim şimdiye kadar. Bide dişliler daha iri olduğu için ömrüde uzun olur düşük devirli makinelerin. Tabii göreceli olarak.

yigitkaya bunu beğendi.
  4. Elixer

Uluç Abi detaylı ve güzel anlatımın için teşekkürler. Makine devrinin yüksek olmasını istemem dediğin gibi takımı hızlı bir şekilde toplamak. Hedef balığın da dişli ve denk gelirse levrek.

Yüksek devirli istememin bir diğer sebebi ise, çevremden öğrendiğim kadarıyla dişli türü için (farklı görüşler de olsa) hızlı sahtenin daha avcı olduğu şeklinde. Tabiki bu avlanılan mera, zaman ve türe göre değişir ama benim avlanacağım yerde tecrübeli arkadaşlardan edindiğim bilgi bu şekilde.

Güç benim için şu anda ikinci planda. Olur da bir trofe gelirse ben üstüne atlar çıkartırım onu :)

Değerli yorumların için tekrar teşekkür ederim.

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Biomaster sw 5000 hg lerede bak...

6. Elixer

Araştırdım ama biomaster 5000 HG yok. 5000 XG var. Belki ben bulamadım.

Biomaster CI4+ değil bundan dolayı ağırlığı 315 Gr. Fiyat olarak aralarında pek fark yok. Biomaster'ı Exsence'e tercih etmenizin özel bir sebebi var mı?

7. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Dişlileri twinpower dişlileri ile aynı alaşımdan yapılıyor daha sağlamlar...