Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2016 Turna Tecrubelerim...

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında _-AreS-_ tarafından paylaşıldı.

1. _-AreS-_

_-AreS-_ Üye

Merhaba arkadaşlar;
    Her yıl 1 nisanda açılan sezonu genelde 15 nisanda açan biri olarak ve özellikle bu yıl Turna avında çeşitli teknikler sahteler deneyen bi spinci olarak bu yıl ki edendiğim tecrubelerden bahsetmek istiyorum. Turna avına giden arkadaşların illaki bilgileri var ama yeni başlayan dostlar için önemli olarak gördüğüm bilgileri aktarmak istedim...

Havanın durumu, suyun rengi, sahtenin biçimi ve aksiyonu, derinliğe göre sahte seçimlerimi aktarmak isterim...

Havanın durumu olarak öncelikle barometrelerden bahsetmek istiyorum. Düşük ve yüksek hava basınçlarının balık üzerinde önemli etkilerinin olduğunu çeşitli kaynaklardan okumuştum ne kadar doğru olduğunu araştırmak için ava gittiğim günlerde takip etmeye başladım. Benim sonuçlarıma göre normal olan 1012 hava basıncından 2-3 birim üstü olan 1015 dahil ve üzeri basınçlarda kesinlikle balığın kimyası değişiyor ve daha hareketli oluyor..
    Kapalı ama rüzgarsız havalarda en iyi avlarımı yaptım ve kesinlikle dikkat edilmesi gereken bi durumda ava gidilecek olan gece dolunay ve dolunaya yakın ay olmaması gerekiyor... Olursa balık alamazsınız diyemem ama balık gece yemlendiğinden sahtenize çok isteksiz saldıracak yada ilgilenmeyecektir...

Berrak ve bulanık sularda yaptığım avlarda açık renk (sarı-beyaz) sahteleri kullandım. Verilen aksiyon ile berrak sularda Turnanın 10 mt den suda dalga yaratarak sahteye saldırdığına şahit oldum

Kullandığım sahteler ise çantamın bir köşesinde çinekop sezonunu bekleyen ince yapılı deniz sahteleri... Yalnız dikkatimi çeken bi konu oldu oda su üstüne yakın yüzen sahtelere aksiyon vermek için kamışın ucunu vurdurduğumda ani hareketiyle kuyruk sallayan sahtelerin çalışmadığı... Kamış hareketiyle odun gibi düz hareket edip kendini sağa sola atan sahteler mükemmel şekilde çalıştılar. Yine dikkatimi çeken başka bir konuda aksiyon verirken sahteyi 1 saniye kadar beklettiğimde balığın derinlerde yada saz dibinden çıkıp duran sahteye dalmasıydı. Peş Peşe kamış hareketiyle çekilen sahteye max. 55-60 cmlik balık saldırırken yavaş ve beklemeli çekilen sahtede 85cm e kadar balıklar aldığım oldu. Bunuda kendimce küçük balıkların daha seri hareket edebiliyor olduklarına yordum...

Sahteler ise;
    direk marka model vermek ne kadar doğrudur bilmiyorum ama kendi kullandığım ve çantamda olmazsa balığa gitmem dediğim 5 sahteyi önermek istiyorum.
    - Kendo seabass 21 gr (limon) ''2.5 mt ve üzeri derinliklerde)
    - crafty 145f (limon ve gök kuşağı)
    - Savagear cannibal 10 cm sarı silikon
    - Klasik gümüş rengi 21 gr kaşık

hatrı sayılır büyüklük ve adetlerde turna alan sahtelerim bunlar... Sadece kıyıdan ve duran kayıktan at-çek yöntemiyle avlanıyorum... Bilgi paylaşıldıkça değerlidir... Herkese Rast Gele...

---> Yakala-Bırak <---
    ---> Küçük balık yoksa büyük balıkta yok <---

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. _Rastgele_

_Rastgele_ Daimi Üye

Paylaşım için teşekkürler , ayrıca yakala bırak yaptığınız ve bu av zevkini gelecek nesillere taşıma düşünceniz'den dolayı ayrıca tebrik ederim.

Denizlerimiz de malesef balık çeşitleri azalıyor ve her geçen sene balık popilasyonu daha geriye gidiyor .Bu balık kıtlığı avcıları daha farklı balık türkerini avlamaya mecbur kılıyor , iskorpit'i tırakonya'yı bile arar hale gelmişiz malesef .Denizlerimizin bu durumu tatlı su avcılığına bir merak ve kapı açıyor .Göllerin kırılgan yapısı yoğun avlanmayı sadece ve sadece yakala bırak ile taşıya bilir , tam tersi durumu düşünmek pek te zor değil .

Turna balığı avlanması çok keyifli ve eğlenceli bir balık .Devasal boyutlara ulaşa bilmeleri , hızları , agresiflikleri , renkleri vs.. Gibi özellikleri bu balığa ayrı bir değer katıyor .Şahsi tecrübelirim ince silim rapala , slikon , kaşık ( karpuz desenli , limon , beyaz ) renkte daha çok verim aldığımı söyleye bilirim.Son zamanlar da keşfettiğim bir rapala avcılığı ile beni bayağı bir şaşırttı .

M.Taha D., delikurt1907 ve _-AreS-_ bunu beğendi.
  4. delikurt1907

delikurt1907 Aktif Üye

çocukluğumda dedemin yardımları ile bir kere turna yakalamak kısmet olmuştu..yem olarak turna ile aynı ortamda bulunan kızılkanat balığı kullanmıştık.. çok zevkli bir avdı..umarım bir daha turna yakalamak kısmet olur...