Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2023 hedefi 50 milyon balık

Konu, 'Genel Konular' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

 1. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28

  [​IMG]

  2023 hedefi 50 milyon balık

  Cumhuriyetin 100'üncü yılı olan 2023'te 50 milyon alabalık yavrusunun yetiştirilerek orman içi sulara bırakılması hedefleniyor.

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, biyolojik çeşitliliğin en önemli parçası olan hayvan varlığının nesillerinin devamına büyük ehemmiyet verdiklerini belirterek, 2005 yılından bu yana istasyonlarda üretilen 7.4 milyon balığın tabiata salındığını açıkladı.

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de menfi çevresel etkiler ve aşırı avlanma sonucu doğal alabalık popülasyonlarında önemli oranda azalma görüldüğünü ifade eden Bakan Eroğlu, "Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması" projesinin 2005 yılında uygulanmaya başlandığını kaydetti.

  Projeyle, orman içi sulardaki doğal alabalık popülasyonlarının optimum düzeye ulaştırılması, bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu ve gen kaynakların korunmasının sağlandığını ifade eden Eroğlu, programa alınan orman içi dere, göl ve göletlerden alınan anaçlardan üretilen yavru balıkların, anaçların alındıkları kaynağa bırakıldığını belirtti.

  7 ayda 3.2 milyon

  Trabzon ve Mersin illerinde bulunan iki istasyonun; Trabzon, Gümüşhane, Ardahan, Artvin, Tunceli, Giresun, Ordu, Sinop, Bolu, Rize, Sakarya, Mersin ve 24 su kaynağında balıklandırma çalışmalarına devam ettiğini vurgulayan Eroğlu, "Projenin başladığı 2005 yılından bu yana istasyonlarımızda üretilen 7 milyon 405 bin balığı tabiata saldık. 2005 yılında 260 bin ile başlayan tabiata salım miktarımız 2012 yılında 2 milyonu aştı, 2013 yılında da Temmuz sonu itibariyle 3 milyon 172 bin ile en yüksek seviyesine çıktı" dedi.

  Önümüzdeki dönemde Bolu Abant'ta bir alabalık üretme istasyonu kurulmasının planlandığını kaydeden Bakan Veysel Eroğlu, "Alabalık üretimimizin yarıdan fazlasını oluşturan Abant Alası halen Trabzon Maçka-Altındere Üretme İstasyonunda üretilmekte ve uygun ortamlara yerleştirilmektedir. Bolu'da yeni üretme istasyonun kurulması ile Altındere Üretme İstasyonunun yükü önemli ölçüde azalacak ve bölgesel düzeyde birçok derede çalışma imkânı doğacaktır" bilgisini verdi.

  Hedef 50 milyon balık

  Biyolojik çeşitliliği itibariyle Türkiye'nin çok büyük bir zenginliğe sahip olduğunun altını çizen Eroğlu, "Tabii varlıklarımızı koruma ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde bırakma çalışmalarımız artarak devam edecek. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı olan 2023'te 50 milyon alabalık yavrusunun yetiştirilerek orman içi sulara bırakılmasını hedefliyoruz" dedi.
  Dünya
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. fishlover

  fishlover Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  489
  Beğeniler:
  142
  Şehir:
  Kocaeli/Değirmendere
  Cok guzel bir haber
   
 4. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  Tabiki çok güzel düşünülmüş ama küçücük bişey atlanmış o tarihe kadar içinden akan su bulunan orman kalmayacak bunun için biraz ütopik bir proje öncelikle sen ormanına sahip çıkacaksın, her sene orman traşlayıp, orman vasfını yitirmiş arazi yalanlarıyla kendini kandırıp binaları dikmeyeceksin, orman vasfını yitirmişse yine orman vasıflarının oluşmasını sağlaki ben sana vayy be devlet hakkaten bu işe gereği gibi el atmış diyeyim, güya salakçasına bir hatayla üçüncü köprünün birleşeceği yerle traşlanan orman denk getirilememişte daha kuzeyinden orman yine traşlanmış milyonlarca ağaç ziyan edilmiş ekolojik denge hiçe sayılmıştır, bu bence salakça bir hata değil çakalca bir projedir ki bu proje şimdilerde sessiz sedasız orman katliamına dönmüştür yakında o bölgeye dikilen rezidansları görürsek şaşırmayalım onun için bu 50milyon alabalık, falan hikayelerini ben gerçekçi ve samimi bulmuyorum ve kimbilir hangi i..neyi zengin ediyorlar yine diyorum malesef.
   
 5. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  370
  Şehir:
  rize
  nejat abi ağzına sağlık bende diyecektim şimdi ): buraları hes lere veriyorlar alabalık ları hesten mi tutacağız yoksa onlara üretim için alt yapı mı sağlıyorlar yakında heslerin içine de üretim hemde orjinal alabalık üretimhanesi olur kansındayım :( daha denizcilik bakanı olmayan memleket nasıl habitad korur anlamış değilim
   
 6. kIRIK OLTA

  kIRIK OLTA Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Ocak 2013
  Mesajlar:
  195
  Beğeniler:
  36
  Şehir:
  İstanbul
  Karadeniz sahil şeridinde HES yapılmayan bir yer kaldı mı ?
  Diren Rize ! Her sene gittiğimde sinirlerim bozuluyor mahvedelin doğayı gördükçe ! bir tane dere yatağında su yok !
  iyi bişeyler yapılmaya çalışılıyor belki ama doğaya verdiğimiz zarar bunun yanından bile geçmez :(
   
 7. scorpion26

  scorpion26 Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.535
  Beğeniler:
  800
  Şehir:
  İstanbul
  Umarım bu balıkları sadece bırakıp arkalarını dönüp gitmiyorlardır. Önemli olan bu bırakılan balıkların ne kadarının orda beslenip büyüyebildiği. Ayrıca dediğiniz gibi HES lere bıkarıyorlarsa ordaki alabalığı kim ne yapsın. Alabalığın doğal ortamı HES miymiş?