Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

21.07.2012 Sazan Avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında stamfold06 tarafından paylaşıldı.

1. stamfold06

stamfold06 Üye

Merhaba Balıksevdam üyeleri; yaklaşık bir haftadır balığa gitmemenin hasretiyle her ne kadar nöbetten çıkmış ve oruçlu olsamda balığa gitme kararı aldım.Yanıma da benim gibi iki balık sevdalısı arkadaşta bulunca hiç vakit kaybetmeden gölün yolunu tuttuk.
    Kısa süreli hazırlıktan sonra arkadaşlarla beraber düştük Almus Gölü' nün yollarına.Hava açık, sıcaklık 29-30 derece, hafif rüzgarlı.Yolculuk esnasında havaların bir hafta on gündür sıcak ve güneşli olması sebebiyle balığın derinlere çekilmiş olma ihtimalinin yüksek olduğu konusunda hemfikir olduk ve yönümüzü daha derin koylara çevirdik.
    Temmuz Ağustos aylarında bize güzel balık veren iki küçük koyumuza doğru yöneldim.Tokat-Almus yolunun zirve hattından aşıp gölü görünce başladık arkadaşlarla geçmiş av hikayelerimize.Sohbet muhabbet derken saat 14.20 gibi gölün kenarına gelmiştik ancak iki koyada boydan boya ağ gerildiğini görünce moralimiz bayağı bir bozulmuştu.Aslında balık tutabilceğimiz mekanımız çoktu ama bugün özellikle bu koya olta atmayı istemiştim.Arkadaşlarla kara kara düşünürken ben çoktan inada binmiş ikinci turu atıyordum.:) Birimiz arabadan malzemeleri indirirken ben ve diğer arkadaşım gökhan yemlik balık peşine düşmüştük.Yemlik balıklarımızı da tuttuktan sonra saat 14.50 gibi nasibimizde varsa böyle de tutarız diyerek oltalarımızı suya indirmiştik.
    Ben oltalarımı ikiye bölüp küçük burundan iki oltamı bir koya, iki oltamı da diğer iki koya indirmiştim.Arkadaşlarında oltalarını suya indirmesiyle birlikte gölgede oturup sohbet etmeye başlamışken yaklaşık 10 dakika sonra oltanın teki şiddetle göle doğru yatmaya başladı.Ama öyle böyle bir vuruş değil üçümüz birden öyle bir fırladık ki oturduğumuz yerden masa sandalye sağa sola dağıldı.Kamışın ucu suya değecek kadar eğilmişti.Arkadaşım Gökhan oltayı alıp sarmaya başladığı anda balıkta kendini kayanın altına atmıştı bile.En az 6-7 kg olduğunu tahmin ettiğimiz balığı maalesef karaya alamamıştık.Her ne kadar moralimiz bozulsada ilk vuruş olması, önümüzde bol vaktin olması sebebiyle güzel bir av geçireceğimizi düşünerek sohbetimize devam ettik.
    Bir saat kadar oltalardan ses çıkmayınca biz iyice balığı unutmuş gölü, ormanı ve zıplayan balıkları seyrederek sohbet ediyorduk ki beklenen ses benim oltadan geldi.Zil çalıp kamış yatmaya başlayınca sanki daha önce planlamışız gibi ben oltaya doğru koşarken arkadaşım gökhan' da kepçeye doğru fırladı.Zili çıkarıp attıktan sonra başladık balıkla mücadeleye.Bir yandan balığı yormaya çalışırken diğer taraftan arkadaşlara balıkların yumurtayı döktükten sonra çok hırçınlaştıklarını söylüyordum.Öyle ki balığın vuruşundan asılışına karaya alıncaya kadar balık mükemmel direniyordu.Oysa ki daha dün suyun kenarına kadar gelip hantal bir şekilde dolaşıyorlardı, suya yaklaşınca kaçmaya bile üşeniyorlardı.Balık sezonu açılınca arkadaşlar gıcıklaştı :)
    Tahminin 8-10 dakikalık bir uğraşla balığı yordum ve kepçeyle balığı kenara almaya başardık.Pullu sazanımız 3.600 gr. ve 62 cm. uzunlukta.Balığımızı alıp oltamızı tekrar suya salladıktan kısa bir süre sonra Tabura gitmemiz gerektiği telefonu gelince akşam yaylımını bekleyemeden oltalarımızı toplayıp dönmek zorunda kaldık.Suratlarımız biraz asılsada son dakika tuttuğumuz balık bizi memnun etmişti.Meralarımdan biri olan iki koyun ağzının da ağ ile çevrili olmasına rağmen yine bizi balıksız göndermemesi gayet sevindiriciydi.
    Fotoğraf makinesini unuttuğum için maalesef gölün ve doğanın fotoğraflarını çekemedim.Balığı evde ve yalnız resimledim o yüzden kaliteli olmayabilir affola.İlk fotoğraftaki pet şişe büyük boy.Herkese rasgele...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Glenium34

Glenium34 Aktif Üye

Kutlarım neşeniz ve bereketiniz eksik olmasın.

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

tebrik ederim kaçan göçen hatırası kalsın :D mazisi yakalanandan daha kıymetli oluyor nedense :D yakalanan için taktiri hak ediyorsunuz :D daha iyileri rast gele

5. stamfold06

stamfold06 Üye

Teşekkür ederim çok sağolun.Hepimizin en küçük balığı böyle olsun ;)

6. turna

turna Aktif Üye

Tebrikler, ellerine sağlık, avın bol olsun.

7. oktay16

oktay16 Moderatör

Maşallah Ali, anı'sını unutmayacak bri av yapmışsın. Afiyet olsun.

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Ali,
    Güzel bir sazan yakalamışsın

9. stamfold06

stamfold06 Üye

Teşekkür ederim abilerim.Herkese rastgele...

10. Murat Çoşkun

Murat Çoşkun Aktif Üye

tebrikler ali. çok güzel bir balık almışsınız.
    ali yem olarak ne kullandınız, canlı balıkmı? yoksa ben mi öyle anladım.

11. stamfold06

stamfold06 Üye

Abi burada Ringa diye tabir ettikleri yemlik balık var.Onlardan yakalıyorum, boili iğnesi veya yorgan iğnesi ile tek kancalı kösteği balığın içinden geçirerek kanca ağzında duracak şekilde takıp suya indiriyorum.Sazan,yayın,alabalık,kefal hangisi denk gelirse yakalıyorum.Tek sistemle çeşitli av oluyor.