Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

23 Nisan Saros Avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Aldirmaz tarafından paylaşıldı.

1. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

Her şey yoğun bir iş günüde uzaklarda olma hayali ile başladı 23 Nisanın cumaya denk gelmesi hafta sonuna bir günlük fazladan bir gün tatil imkânı sunuyordu.
    Msn de her zamanki av ortağım Şeref AĞARTAN ile şuraya mı yoksa buraya mı gitsem muhabbeti yaparken Saroz da Sinaritlerin harman olduğunu hatırladım.

Şeref evdeki işlerinden dolayı bana katılamayacaktı ama kalbi benimle olacaktı.
    Hemen MSN den yaşar ile bağlantıya geçip organizasyonu bağladık.

Önce İbrice sonra aynı gün Yayla ertesi gün Gelibolu olarak rotayı kararlaştırdık.

Konaklama çadırda olacaktı, bir gün önceden tüm lojistik hazırlıklar tamamlandı ve yol saati beklenmeye başlandı.
    Av ortağım Yaşar ile Hadımköy gişelerde buluştuk muhabbet dolu bir yolculuk ile gece yarısı ile sabah arası İbriceye ulaştık biraz istiraatten sonra hemen tekneyi indirdik ve oltaları suya koyuverdik.
    Öğlen 13.00 e kadar hiç vuruş olmadı bunun üzerine rotayı yayla ya çevirdik fakat orada da akşama kadar sırtı çekmemize rağmen tek bir ziyaretçimiz bile olmadı.

Kıyıya yanaşarak tekneyi römorka yükledik ve Gelibolu’na doğru yola çıktık ve geceyi geçireceğimiz Saroz’un bakir kıyılarından biri olan yerimize ulaştık çadırları kurup ertesi günün neler getireceğini düşünerek uykuya daldık.
    Sabahın geç saatlerinde kalkıp bir şeyler atıştırdıktan sonra tekneyi denize atıp yeni maceraya dümen kırdık.
    İlk 3 saat boyunca 100 ve 150 gr kurşunlu sırtı takımlarımız ile 10-15 metrelerde dolaştık hiç balık vurmadı ağırlığı artırıp 25-35 metrelerdeki taşlara baktık ama yine sonuç değişmedi.
    Bunun üzerine GPS ve Balık bulucudan faydalanıp uygun bir yer denkleyip çapariye başladık
    Bu arada yol boyunca orkinoslar bizi hiç yalnız bırakmamıştı her yerdeydiler atlayıp zıplıyorlardı martılarda onların peşinde tabi bazıları inanılmaz boylardaydılar bazen teknenin 15-20 metre ilerisinde kıstırdıkları balıklar ile ziyafet çekiyorlardı inanılmaz görüntülerdi.
    Çaparide mavi izmaritler, ispariler,melanurlar,bir tanede istavrit aldık. Daha sonra bu istavriti canlı yem olarak bir süre dolaştırsamda müşterisi çıkmayınca livara geri döndü.

Çapariden sıkılınca sırtıya geri dönmeye, ağırlıkları tamamen çıkartıp sahteleri değiştirmeye ve 5-10 metrelere bakmaya karar verdik.

Ben 14 cm lik yozuri Green Mackerel taktım Yaşar meşhur mavi komomo sunu sulara saldı daha 5 dk olmamıştı ki Yaşarın oltadan ilk cırlama geldi bu bir Melanurdu daha sonra yaşarın oltası hiç boş durmadı desem yeridir zavallı Yaşar melanurlardan başını alıpda bir sigara bile yakamadı :) ortalama 5 dk gibi aralar ile sağanak halinde melanur çekti durdu bundan sonra yaşarın lakabı Melanur Baba. Mavi komomo tam bir menur katili çıktı.

Benim Yozuri green Mackerel suskunluğunu bir sarıkanat ile bozdu bu davetsiz İstanbul kaçkını keyfimi yerine getirmeyi başardı zira Yaşarın melanurlarından bıkkınlık gelmişti:D

Peşinden bende melanur sağanağından nasibimi aldım.
    Artık dönüş yolunu yarılamıştık ki benim olta çırlamaya başladı fakat bu melanur değildi çok daha farklıydı boyun eğmemekte kararlıydı inatla mücadele ediyordu bende istediğini verdim normalinden daha az sıkı bir kalama ayarı ile pes edene kadar oynadım onunla.
    Sonunda kendini göstermeye karar verdiğinde sinarit palazı olduğunu gördük sonra tarttığımda 1 kilonun hemen üzerinde olduğunu gördüm. Sonunda hedef balığımıza ulaşmıştık tekne ile 57 km yol yaparak mutlu sona ulaşmanın verdiği heyecan ile haykırdım işte budur diye sesim kıyıdaki falezlerde yankılandı.

Herkese rastgele

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ne kadar aranızada olmak istediysem de bu mümkün olamadı.
    Ara ara yaptığımız telefon görüşmelerinde tesadüfen denk gelen o cırlamanın sonucunu hararetle beklemiştim ama kaçış haberini almıştım ne yazık ki.
    Her çalan telefonda, her gelen mesajda "işte bu Can'dan" diye koştum telefonuma. Nihayetinde de o beklenen mesajın da geldi.
    Hayal ettiğin kadarını bulamasan da hem güzel bir tecrübe, hem de güzel bir kaçamak oldu.

Bütün bunların üzerine de taa kaç sene önce Gülpınar'dan aldığımız o Yo-Zuri'ye denk gelen Sinarit palazı da ayrı bir ikramiye.

Bundan sonra ya Melanur yakalama, ya da Melanur yakalarsan beni yemeğe çağırma. :D

4. coredon

coredon Aktif Üye

Güzel anılar tebrikler.

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

Beni çağırabilirsin Can melanur yemeye :D
    Kankam Yaşar sayesinde daha siz yola çıkmadan öğrenmiştim bu av serüvenini. En az sizin kadar heyecanlanmıştım.
    İma komomo slim 130'un harkulade güzel bir sahte olduğunu biliyorum, taaa japonyalardan getirtmiştik Yaşar'la birlikte.
    Allahtan artık Türkiye'ye de resmi ithalatı yapılıyor.Hemde bizim getirtme maliyetimizden daha ucuza.
    İkinizide tekrardan tebrik ederim,çok gzel bir av güncesi yaşadınız,yaşattınız..

6. emr200

emr200 Üye

tebrikler ...

7. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Bir daha olsun bir daha giderim. Pişman değilim. :)

Tebrik eden arkadaşlara teşekkür ederim..

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Giderken komomoyu burda bırak.
    Melanur neslinin devamı için bu şart. :)

9. sonder

sonder Üye

Ekibi Tebrik ederim

Son resim her şeyi anlatıyor.

10. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Sevgili Yaşar ve Can,

Harika bir gün geçirmişsiniz.Anlatım o kadar güzelki kendimi Saros'da hissettim.Bizlere yaşattığınız bu güzellikler için ikinizede teşekkürler ediyorum.Avlarınız her zaman bol ve daim olsun.Herşey gönlünüzce olsun.

11. Tolga

Tolga Aktif Üye

Avınızdan dolayı tebrik ederim Can ve Yaşar Abi.
    Msn de Yaşar Abi'nin karşısında neden melanur baba yazdığını şimdi anladım. :)