Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

24-25 Ağustos 2013 - '' Çift Çapa -1 '' Avlağında Sargoz Rasitali...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında sa®gozmehmet tarafından paylaşıldı.

 1. sa®gozmehmet

  sa®gozmehmet Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  6 Haziran 2010
  Mesajlar:
  547
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  İzmir / Menemen
  Amatör balık avcılarına selamlar ;
  En son yaptığım avdan bu güne kadar hesaplarıma göre 87 gün geçmiş.İş yoğunluğu ve ramazan ayının araya girmesiyle uzun bir süre denizden ayrı kaldım. Sert poyrazlar yerini sakin imbat rüzgarlarına bırakınca,özlenen ve beklenen avı yapmak kaçınılmaz olmuştu.Balık avına giden arkadaşlarımdan gelen bilgiler,balıkların artık havyarsız çıkmaya başladığı yönündeydi. Bu durum beni daha da iştahlanır duruma getirmişti. Geçmiş avlarda olduğu gibi,havyar atan balığın yeme karşı iştahlı olacağı aşikardı.

  [​IMG]

  Nereye gideyim,neresi iyi balık yapar diye düşünürken,uzun süre beraber av yapmadığım Adil arkadaşımdan gelen sürpriz av daveti üzerine,tekne avında karar kıldım. 24 Ağustos gecesi saat 23:30 da yemcimiz Kemal abinin yerinde buluşmak üzere sözleştik.Av saatine kadar tüm hazırlıklarımızı,yemlemek için kullanacağımız mazmozu hazır ettik.Mamunlarımızı alıp meraya doğru yola koyulduk.

  [​IMG]

  Yolda gideceğimiz yeri,havanın durumuna göre düşünüyorduk.Yok orası yok burası derken,en son çoktandır gitmediğim bir merada karar kıldım. İki çapa ile tekneyi sabitleyip,mazmoz ile balığı tekne altına toplayıp,tek iğneli takım ile avlanacaktık.Havanın müsaade ettiği zamanlarda bu merada çok iyi balıklar yakalamıştım. Teknemize varmış,tüm eşyalarımızı yüklenip yola çıktık.Yirmi dakika yol gittikten sonra avlağımıza vardık,ama hava beklediğimiz gibi değildi.Rüzgar ve dalga av yapmamıza olanaksız gibiydi.

  [​IMG]

  Her zaman baktığım hava tahmin sitesi yanılmayacak saat 02:30 da hava yatacak diye Adil'i ikna ettim.Zor zar iki çapa ile teknemizi 16 metre derinlikteki taşın üzerine yerleştirdik. Sığ derinlikteki av için,sessiz ve bir o kadarda ışıksız bir ortam olmasını ikimizde bildiğimizden ona göre hareket edecektik. İlk önce gerekli mazmozu yaptık ve beklemeye başladık.Oltalarımız ve yemlerimiz hazır biçimde beklerken eski avlardan bahsetmeye başladık.Yok o kaçtı,yok bu yakalandı derken ayda tam tepede yerini almıştı.Ara ara yemlemeye devam ediyordum.Her ikimizde aşağıda neler olduğunu merakla birbirimize soruyorduk. Beni hiç yanıltmayan hava tahmin sitesi yine sözünde durdu ve hava 03:00 sıraları iyice düştü. Hadi bakalım avımız kanlı olsun diyerek tek iğne,sıkma kurşun takımlarımızı yolladık denize.

  [​IMG]

  Yemlemeyi azar azar yapmaya devam ederken kasnak yürümeye başladı tekne içinde,elime alıp misinayı yokladığımda balığın yemi alıp yuttuğu anlaşıldı ve kısa bir süre sonra tekneye çıkmıştı güzel yaratık... -Adil'im sargozlar aşağıda,yapıştır boş bırakma...Arkasından güzel bir parça Adil'e denk geldi.Anlaşılan sürü aşağıda,yemlemeyi sık ve az şekilde yapmak en güzeli dedim.Bu arada sağlı sollu avlanmak için birer kasnak daha açtık.Biraz zor olur ama sürü aşağıda kaçırmamak lazım.Özlemişim çift çapayı arkadaş.Yemlediğim mamunlu takım tam kulacına gelir gelmez küt üzerinde,anlatması zor aksiyonlar ardı ardına...Bir soldan bir sağdan.Elimdeki oltayı çekerken diğer kasnak yürüyor,üzerine basıyorum ayağımla ,tasmayı böyle atmaya başladım başka çare yok...Adil de iyi avcı işi çabuk söktü,o da bir sağdan bir soldan başladı çalışmaya...Sabah gün aydınlanmaya kadar vaktimiz var,sonrası kimse tutamaz onları aşağıda...İğneleri yutanlar zor anlar yaşatmaya başladı bize.Haliyle hayvan,havyarı atmış yeme deli gibi dalıyor,mide boş ne yapsın...

  [​IMG]

  Bir ara bir sakinlik oldu aşağıda ikimizde beklerken kasnaklarımdan birine öyle bir vuruş geldi ki kasnağı resmen denize giderken havada yakaladım.Tasma atıp,hayvanı yerden kesmeyi istiyorum ama ne mümkün ...! -Adil bu kesin alyanak,taşa sokmamam lazım yoksa gider.Ayağa kalktım dirseğime dayadım misinayı o halde bile hayvan kafa döndürmedi...- Mehmet abi o ne öyle boğa mı ? aşağıdaki. -Adil bu dönmeyecek,dediğim anda hayvan oltadan kurtuldu.Yukarıya iğne,penseyle sıkılmış bir vaziyette geldi.-Adil gitti trofe.-Mehmet abi seni yendiyse usta o boşver üzülme... -Giden denizin olsun,ne yapalım kısmet değilmiş kardeşim...

  [​IMG]

  Böyle bir olayın ardından tekrar yemlemeye yöneldim,sürü uzakta değil biliyorum.Aradan kısa bir süre sonra yine başladık aksiyonlara....Kovamız iyice dolmuş balıklar kendini kovadan dışarı atar olmuştu.-Mehmet abi şafak söküyor...-Son demlerini yaşa kardeşim zaten limit dolmak üzere... Hava iyice ışıyınca aşağıda ki sürü derinlere yöneldi.Gün ışığınla tekneye baktık ki,her yer kan revan.Avımız belli ki kanlı olmuş.Elimizi serin deniz suyuyla yıkadık.Yorgunluk sigaralarımızı yaktık.-Mehmet abi bu meranın adını ne koymuştun sen ? - Buranın adı yoktu kafamda ama koyalım bir isim buraya...- Abi burası o zaman ''Çift Çapa 1'' olsun. -İyi buldun kardeşim,bundan böyle bu meranın adı bu...-Hadi yola koyulalım yorulduk bütün gece... Ardından çapalarımızı toplayıp dönüşe geçtik.Barınakta bir iki foto alalım dedik.İki çocuk teknenin başında belirdi.-Abi bizim kedilere balık var mı ? -Bekleyin kedilere değil size balık var,deyince heyecanlandılar...Kovayı yere boşaltınca çocuklar dilini yutacaktı...-Abi çok şanslımışsınız,denizden dönen başka amcalarda hiç bu kadar balık yok.-Onlar çapa atmasını bilmiyorlar ufaklık.- Amca siz anladığım kadarıyla çapayı iyi atmışsınız.-Bak o çapadan sana bunlar geldi,diyerek torbaya yeteri kadar balığı ellerine tutuşturup ikisini de yolladık.Fotoğrafları çekip,tası tarağı toplayıp yola koyulduk... Uzun bir süre sonra böyle bir av ile dönmek bana çok iyi geldi.Bayramın ikinci günü kaybettiğim annemin acısını biraz unutmuş oldum...Ama hayat herşeyiyle kaldığı yerden devam ediyor-edecek de...Bir daha ki avımızda yine beraber olmak dileğiyle...Hayata hep mutlu ve huzurlu bakın...Rastgele...
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. TekAdam

  TekAdam Moderatör Yönetici

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  26 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  6.228
  Beğeniler:
  2.575
  Şehir:
  İstanbul-Silivri/Selimpaşa
  Sevgili Mehmet,

  Raporunu öyle bir okudum ki, inan kendimi yanınızda hissettim ve çok mutlu oldum. Ancak raporunun son satırına geldiğimde boğazım düğümlendi ve yutkunamadım. Sevgili annene yüce Allah'tan rahmet, sen ve diğer sevenlerine de baş sağlığı dilerim. Mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın...

  Senin de dediğin gibi hayat devam ediyor ve edecek. Muhteşem av günceniz için tebrik, raporun için de teşekkür ederim, emeğinize sağlık. Bu arada kaçan balık her zaman büyük olur, bu kaçınılmaz ama dilerim bir dahaki randevunuzda kazanan sen olursun.

  Her zaman rast gelmesi dileklerimle...
   
 4. KalamA

  KalamA Daimi Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  25 Nisan 2013
  Mesajlar:
  2.614
  Beğeniler:
  2.309
  Şehir:
  KsK 35½
  Rapor, resimler, anlatım, çocukların nasibini alışı, raporun nickname'in hakkını sonuna kadar verişi kısacası herşey kusursuz. Bir de 35 olunca işin içinde gurur duydum abi. Hiç bu kadar sargozu hayatımda birarada görmemiştim ne yalan söyleyeyim.
  Herşeyiyle raporunu tebrik eder avlarınızın en kötüsünü bu şekilde geçirmenizi dilerim Mehmet abi.
  Rahmetli annenizin mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın..........
  Her zaman rastgelsin...
   
 5. Kaan KIVRAK

  Kaan KIVRAK Üye

  Kayıt:
  12 Haziran 2013
  Mesajlar:
  35
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  İstanbul
  anneciğinin kabri nurla dolsun inşallah :( bereketli bir av ve güzel bir rapor olmuş. devamını dilerim. allah sabır versin kardeş.
   
 6. fishlover

  fishlover Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  489
  Beğeniler:
  142
  Şehir:
  Kocaeli/Değirmendere
  Teyzemizin mekanı cennet olsun; Allah rahmet eylesin.
   
 7. Mert Yılmaz

  Mert Yılmaz Daimi Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  21 Mart 2012
  Mesajlar:
  2.065
  Beğeniler:
  459
  Şehir:
  Kocaeli/Gebze Ankara
  Teyzemize Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.Sana da Allah sabır versin.
   
 8. sa®gozmehmet

  sa®gozmehmet Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  6 Haziran 2010
  Mesajlar:
  547
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  İzmir / Menemen
  Başsağlığı ve tebrik mesajları yazan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum...Sağlık ve huzur içerisinde nice avlarda buluşmak dileğiyle...Avlarınızda bol şanslar...Selamlar.
   
 9. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.789
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Mehmet
  Çok keyifli ve güzel bir av olmuş.
  Senin avların zaten hep seçmece, arada sürprizler de çıkıyor ama bu avın sürprizi denizde kalmış.
  Umarım sonrakinde ikna edersin o iğne yamultucuyu..

  Not: Başın sağ olsun, mekanı cennet olsun.
   
 10. sa®gozmehmet

  sa®gozmehmet Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  6 Haziran 2010
  Mesajlar:
  547
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  İzmir / Menemen

  Teşekkürler Şeref abim eksik olma...
  Güzel bir av oldu fakat çok iğne yutturduk sargozlara :( kurtarmak imkansız oluyor o durumda...Hayvan çok aç anlaşılan iğneyi sindirecek nerdeyse...Bir önlem almalı bu konuda diye düşünüyorum...
  Bir sonra ki avda o canafarın icabına bakacağım :D
  Selamlar.
   
 11. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Mehmet im ,öncelikle anneciğin için cenab ı Allah tan rahmet diliyorum.Teyzemin mekan o cennet olsun.

  İçinde bulunduğun durum nedeni ile Uzun süre balığa kaçamayınca, bu av güncesi esnasında yaşamış olduğun güzelliklerin senin için bir nev i meditasyon olduğuna inanıyorum.Devamın gelmesi dileği ile rastgele kardeşim.:)