Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

25-26 Aralık Levrek Avım

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Cevat ERGİN tarafından paylaşıldı.

1. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Yine her hafta olduğu gibi hava durumlarını iyice analiz edip düştük yollara..Hedef balık zamanından dolayı levrek.
    Hiç aksatmadan ayda 4-5 kez Çanakkale yolları macerası tüm hızıyla devam ediyor, lakin ekip olarak bu sefere kadar doğru dürüst bir levrek avı yapamamıştık, kah 2-3 balık; kah boş dönüşler; her zamanki gibi minimum 10 km’lik trekking ve çok tehlikeli iniş çıkışlar ile adrenalin dolu dakikalar..
    Bölgedeki can dostlarım ile yapılan analizler, günlük bilgiler ve istihbaratlar sonucu hafta başı 2 gün hava 5-6 poyraz verince, pazar akşamı 22 sularında hazırlıklarımızı tamamlayarak yola çıktık..Bir hafta evvel zaiyatımız fazla olmuştu, yırtılan delinen boy çizmelerimizi elden geçirmiş; çizmelerimizi deldirip yırttığımız, domuz inlerinden geçmeden, daha yüksekten aşağıya inebilmek için yanımıza 100 mt’de ip almıştık..çünkü evvelki hafta poyrazın aniden lodosa dönmesi ile geldiğimiz yol suyla dolmuş bize geçit vermemiş, adeta dağcılık yaptırmıştı..
    Sohbet, plan proje derken avlağımıza vardık, bölgedeki can dostum bize kulübesini hazırlamış, sobayı yakmış ve çayı demlemişti. Buz gibi bir hava, çok sert esen poyraz az da olsa gözümü korkutmuştu.. Dışarıda bırakın olta sallamayı, durulacak bir hava bile yoktu. Sabah 06 ya kadar sohbet ile zaman geçirip, 06.10 da suya girerek rastgele dedik..
    10 mt arayla avcı timi gibi dizilip burunları yoklarken, 6.20 de ilk balığı gagası kesik 17 lik A-7 ile ben yapıştırdım..bu 1200 gr’lık levrek, karanlıkta ve soğukta bize doping etkisi yapmıştı..Kar maskeleri ve eldivenler bile kifayet etmiyor, deli esen poyraz kesici bir etki yapıyordu ki ekip sırasıyla hep aynı model kiloluklardan almayı başardı.. saat 9’a kadar çalıştık, lakin başka balık çıkmadı.
    Mola sonrası öğlen uzun soluklu burun yürüyüşleri akşam suyuna kadar devam etti..Öğlen vakti hiç iş yapmaz diye tabir edilen, lakin 2-3 yıl evvel çok çalışan bir kandırıcıma tahminen 2.5 kg kadar bir balık taktırdım..Azgın gelen dalgalar çekildikten sonra kayaların üzerine kadar getirdiğim balık, avaz avaz yardım istediğim ekip arkadaşımın yetişememesinden dolayı, oynaya zıplaya iğneden kurtulup, köpüklerin arasına karıştı gitti..Hatta ben extradan bir tur daha yaptım fakat balık alamadık..
    Akşam suyu, bir ilklerle dolu bu av maceramda bana çok keyif verdi, ilk gün, geçen hafta kötü bir yerden geçerken spin kamışım ucundan 10 cm kırıldığı için, 5 yıl aradan sonra ilk kez teleskopik spin kamış kullandım..ilk defa, aynı kandırıcı ile 5 atışta 5 balık yapıştırıp ancak üçünü çıkarabildim. Çok mutluydum ekip arkadaşlarımda hepsi balık aldı, adeta kısa süren bir curnataydı..Son atışta daha evvel de bana balık aldıran sürpriz kandırıcım takıldı..onu feda edemezdim..50-60 mt ipi keserek kayalara bağlayıp sakladım..sabah inşallah dalgalar çıkartır diye dua da ettim..:) Sabah kalktığımda dualarımın kabul olduğunu gördüm..kandırıcım bana geri gelmişti..
    Gece benim için uykusuz geçti. Kayıp verilen değerli kandırıcıların yerine akşam yedeklerine gaga operasyonu yapıldı.. Sabah suyunda bu sefer hiç balık alamadık, hava öğlene doğru yine kaldı..çok çalıştık, olmadık yerlere gittik, lakin sonuç yoktu kimsede..tüm gün süren yorucu atışlar akşam suyunda yine birer balık verdi bize. Ekip olarak 2 günde toplam 18 balık almayı başardık.Balıklar genelde 1 ile 1.400 gr arasındaydı..2 tane iri sayılacak olanlar 1.800 ve 2.100 gr geldi..
    Bu arada sevgili Burak Karadeniz abimin denememiz için bize verdiği kendi imalatı özel kandırıcılar ile ben alamamış olsam bile, bu tip kandırıcıları çalıştırmakta bizden daha usta oldukları için bölgedeki dostum 2 balık aldı. Burak abime buradan teşekkür etmek istedim..
    Dönüş yolunda sevgili Tahir abiyi Saroz’daki evinden alarak kendisiyle birlikte keyifli sohbetler eşliğinde İstanbul’a döndük..

2011 Yılı levrek maceralarımızı böylece kapatmış oldum.

Nasıl geçti derseniz, geçen bayram ve sonrasındaki haftalarda her seferinde balık almayı başardım..2011 benim için iyi başladı ve bitti..aslında bu anları hep fotoğraflarla taçlandırmak istiyorum ancak, yakın dostlarımızın bildiği üzere çok uzun yürüyüşler atlamalar, zıplamalr yapıp, boyumuza kadar sulara giriyoruz, kaç kere telefonum bile denize karıştı.. ve bu zorlu meralarda saatler geçtikçe sırtımızdaki ağırlıklar 100er gr artarak ağırlaşıyor adeta :eek: Makinamı yanımda taşıyamadığımdan, fotoğraflama hep en son ana veya sadece bizlerin görebildiği hatıralarımıza kaydediliyor..1.Güne ait balıklarımızı ancak bu kadar fotoğraflayabildim..diğerleri ekibimizin telefonlarında..sonradan bir ara düzenleyeceğim..

Yeni yılda tüm oltacı dostlarıma başarılar dilerim..

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. İrfan

İrfan Moderatör

Tebrikler Cevat abi.
    macera dolu bir av olmuş.sonuca bakılırsa değmiş.maşallah.:)

4. Tolga

Tolga Aktif Üye

Hay maaşallah Cevat Abi. Son gün son rapor. Siz orda üşümüzsünüz ama ben burda bunları görünce bayaa bir ısındım :D

Tebrik ederim.

5. sadi

sadi Aktif Üye

Tüm ekibi can-ı gönülden tebrik ederim :)
    Ne güzel avlar ve ne güzel paşalar kısmet olmuş..!
    Herdaim olması dileklerimle.

6. Burak Karadeniz

Burak Karadeniz Aktif Üye

Cevatcım üç günlük av macaranızı telefonla günü gününe takip edip senden bilgi almama rağmen,yaşadıklarınızı bir kez daha senin güzel anlatımınla duymak inanki çok keyifli geldi.Senin uzun zamandır yılmadan ısrarla bu tip avları kovaladığını yakinen bildiğim için bu takipçiliğinin ve azimli davranışının mükafatını almana çok sevindim.Hayallerinde yatan trofe avların altına imzanı atman dileklerimle nice uzun senelere.Sevgilerimle.

7. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Teşekkür ederim sevgili İrfan, bizim her avımız ayrı macera :) , olsun keyif alıyoruz.Sana da bol balıklı avlar dilerim, selamlar, sevgiler.

8. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Sevgili Tolga , evet özellikle pazartesi günü dondurucu bir soğuk vardı, gerçi hav tam levrek havasıydı, balığı da bulduk,değer , çok selamlar.

9. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Sevgili Sadi, çok teşekkürler..sana da en iyileri denk gelsin..rastgelsin..:)

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Güzel av olmuş, ekibi tebrik ederim :)

11. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Sevgili Burak abim, güzel sözlerin için çok teşekkür ederim..siz değerli büyüklerimden böylesi sözler duymak ayrı bir onurdur, manevi desteğiniz her daim beni teşvik etmektedir. Dilerim 2012 de keyifli bir organizasyonla oltalarımızı suya bırakır güzel avlara birlikte de imza atarız..

Selamlar, Saygılar..Nice mutlu yıllar dilerim..