Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

28 Ekim 2012 Kaya (züber-şeytan) avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında keyfmustafa tarafından paylaşıldı.

1. keyfmustafa

keyfmustafa Aktif Üye

28 Ekim sabah saat 4 sularında Ali ile beraber başladığımız sırtı denemesi için botu suya aldıktan sonra en verimli merada yaptığımız geçişlerde vuruş alamamıştık. Hemen yakınlarda başka bir mera daha var orayı deneyelim diye karar verdikten sonra hemen rotamızı o yöne çevirdik. Mekan kaya balığının sevdiği bir bölge olduğundan derin dalarlı bir kaç sahte ile denemeye karar verdik. Ali de Rapala Deep Magnum FS bende Rapala X-Rap beyaz başladık. Daha makina telini yeni kapatan Ali aldım diyince hemen motoru boşa aldım, Ali kopardı diyince "florokarbon kullanma demedim mi ben sana diye söylerken bir yandan da sardığım makinada birden bir ağırlık ve cırlama sesi "ben de aldım dedim" ama örgü misinayı da koparması çok uzun sürmeyen balık ile ilk turda ağzında sahteyle kaçan "ki buna hep çok üzülmüşümdür umarım kurtulmanın yolunu bulurlar" balık sayımız iki olarak kayda geçmişti. Hemen ardından Ali İma Komomo ile bense Daiwa SP Minnow ile deneme yapmaya başlamıştık. Ali sahteye misina verirken daha balık oltaya binmiş Ali' nin sahteyi dibe indirmişti. Telin kapanmasıyla zımbalanan balık can havliyle zemindeki kayalık yapıdan yararlanıp kayalara tutunmuştu. Misina sürtmesi ihtimaline karşılık kayanın üstüne geri dönüş yapıp elle çıkarmanın daha kolay olacağını düşünerek "Ali zorlama ben hallederim demiştim". Neticede düşündüğüm olmuş misinaya pay verince kurtulduğunu sanan balık yer değiştirme eğilimi yapar ve o esnada hızlıca çekince kepçelenen av olur. Sahtenin halinin resmini çekmediğimiz kötü olmuş diyorum konuyu yazarken, iğneleri çok zayıf olan İma Komomo neye uğradığını şaşırmıştı adeta.
    Fazla vaktimiz yok gün iyice ağardı hemen sahte değiştiren Ali bu kez başka renk kodlu Komomo ile devam ediyor bende hala SP Minnow, Ali yine aldım diyor ve yine kuvvetli bir cırlama ve fırsat vermeden koparan ve kayda giren üçüncü balığımızı da kaçırmış oluyoruz. Ali sahtesini SP Minnow la değiştirmek zorunda kalınca bende X-Rap ile değiştiriyorum ve Ali bir kez daha aldım diyor ama bu sefer koparamıyor. Resimdeki ufaklığı almayı başarıyor. Ben sahtemi tekrar SP Minnow ile değiştiriyorum ve suda sürü şeklinde iki tane SP Minnow ile sırtıya devam ederken bu kez güzel bir vuruş ile benim makina bende varım diyor. Kalama ayarını neredeyse sıfıra getirdiğim makina pek de zorlanmadan balığı sudan alıyorum. Ali tekrar vuruş alıyor yine cırlama sesi harika ama malesef yine balık galip çıkıyor ve sahte ile kaçan dördüncü balığımızı kayda geçiriyoruz. Sonrasında çok iri olmadığını tahmin ettiğim bir vuruşta ben alıyorum bir kaç metre sardığı balık sahteden kurtulmayı başarıyor. Dönüş yoluna koyulduğumuzda geçiş esnasında kullanmak üzere sahtemi değiştirirken motorun dümen kolunu (yeke) yi bırakınca bot yavaşça dönünce az önümüzde önce martı sandığım Ali' nin balık o demesiyle adrenalin yaptığım yavruyla karşı karşıya kalışımız ve kepçelememizle zahmetsiz avımızı da gerçekleştirip avı noktalıyoruz. Bu mevsimde kaya balıkları rivayete göre yedikleri yosun türünden dolayı baygınlık yaşıyor ve su üstü yapıyor ve kısmetli isen sana da denk geliyor. Geçen sene bir tane daha bu şekilde kaya balığı yakalamıştım.

Balıklar soldan sağa 800gr Ali, 1300gr ben, 2250gr Ali, 3700gr ben (tekne kanunudur balık görenindir) Şaka bir yana Ali ile aramızdaki dostluk herşeyden önemli.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Kasım 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bir tebrikler de bu ava Mustafa ve tabii ki Ali.
    Şeytanın yatağını bulmuşsunuz yukarıdaki fotoğraflara göre. :)
    Daha da iyileri rastgelsin

4. öncü

öncü Aktif Üye

Tebrikler çok güzel balıklar herdaim rast gelsin