Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

3.20 botuma uygun motor tavsiyeniz nedir ?

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında coelecanth tarafından paylaşıldı.

1. coelecanth

coelecanth Yeni Üye

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba

Ben yenifoçada ailemle gezintiye çıkmak amacıyla 3.2 alüminyum taban bir bot satın aldım ancak 3 kişilik ailemi gezdirebilecek, tek kişi taşıyabileceğim bir bot motoru sizce marka ve beygir gücü ne olmalıdır ? :confused:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

3 kişi için en az 9.9 bir motor yada tercihen 15 hp almalısınız.15 hp motoru tek kişi taşıma zordur.9.9 u taşıyabilirsin.

4. coelecanth

coelecanth Yeni Üye

Surfishing kardeş öncelikle cevap verdiğin için teşekkürler.. Uzunca süren araştırmalarım sonucu, denizin eziyete dönüşmemesi ve 15 hp için vergi ödememek için parsun 8 hp kısa şaft 2 zamanlı motorumu aldım..

Hiç kullanmamış, hiç deneyimi olmayan biri olarak artık sizin tavsiylerinize ihtiyacım var..

5. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Hayırlı olsun.Keyifli günlerde kullanın.:)

8 hp motor 3 kişi taşıyan bir botu plain yapmaz ama sakin havada heryere götürür..9.8 2 zamanlı tohatsu kullandım ve 3 kişi ile deniz eziyete dönüyordu, dalgalı havada açılmamayı kıyı kıyı dolaşmayı tercih ediyorduk.Sonra 9.9 2 zamanlı bir Mercury aldım.Nispeten daha iyiydi ama yine yetmedi.Sonra 15 hp bir mercury aldım.Kesinlikle 3.80 bot ve 3 kişi için harikaydı.
    Sırtı yaparken 2 zamanlı motorun sesi beni çok rahatsız ediyordu.4 zamanlı motorlar geçerken ki sessizlik hep aklımın bir köşesindeydi.3-5 gün önce bot ve motoru satmaya karar verdim.ilk gelen kişiye botu ve motoru sattım.
    Şimdi Fiber taban yamaha bot ve 15 hp 4 zamanlı yamaha alacağım.
    Hatta aldım gibi .:) Nakliye için araç sorununu halledersem gidip getireceğim.:)
    Ve tüm bunlar 1 yıl gibi kısa bir zaman diliminde oldu.Bu işe ilk başladığımda bir arkadaşım şöyle demişti."Erdal 1 yıla kalmaz bu sana yetmeyecek" haklı çıktı.:)

6. Ediz Dülger

Ediz Dülger Aktif Üye

Bence o bota 8 hp çok küçük kalır,3 kişi zor yürür.15 Hp motoru vergiden dolayı almadım demişsiniz fakat artık vergi motor gücüne göre değil tekne boyuna göre veriliyor.

Bot veya tekneniz 5 metreden küçükse isterseniz 200 hp takın vergi yok.İmkanınız varsa motoru geri verin,15 hp 2 zamanlı alın derim.Eğer sırtı çekmek gibi bir düşünceniz yoksa 4 zamanlı motora gerek yok,sadece gezinti amaçlı ise 2 zamanlı bir motor işinizi görecektir.9.9 ile 15 hp arasında ağırlık olarak da pek fark olmaz.Unutmayın ki denizde güçlü motor her zaman avantajdır.Aniden havanın patlaması gibi bir durumda güçlü motor size hem güven verir hem de karaya dönüş çabuk ve sıkıntısız olur..

7. janavar

janavar Üye

BİLGİLERİNİZ İÇİN SAOLUN ARADA BENDE BİLGİLENDİM AMA İSTANBUL DA NEGİBİ BİR BOT KOMBİNASYONU UYGUN OLUR ACABA?

8. Ediz Dülger

Ediz Dülger Aktif Üye

Botu ne amaçlı kullanacağınızı yazarsanız daha uygun cevaplar ve yorumlar gelecektir.Çok genel bir soru olmuş bence..

9. kubicey

kubicey Yeni Üye

selam arkadaslar 3.20 lik bota 5hp honda 4 zamanli motor yeterlimi.2 kisi binecegiz.9.9 luk 4 zamanli motorla 2 zamanli 9.9 luk yakit farki nedir?tesekkurler

10. oguzsen

oguzsen Aktif Üye

Bot tabanı ney ve nerede kullancaksınız.
    4 zamanlı parsun 9.8 öneririm hem hafif hemde 9.9 lukla aynı performansı sağlıyo 2 zamanlı motarlara hiç bulaşmayın derim(evinrude 2007 e-tec modelleri hariç) çok benzin yakar ve çevre kirliliğine neden olur 2 zamanlılarda yağ benzinle karıştığı için egzozdan benzinle beraber yağda çıkıyo buda çevre kirliliğine yol açıyo