Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

3.5 mt 5 hp hakkında yardım lütfen

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında KEFALKIRAN tarafından paylaşıldı.

1. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Üye

Arkadaşlar sadece yaz döneminde (Temmuz-Ağustos) 2 ay kullanmak üzere bir fiber tekne alacağım inşallah. Fiyat olarak bana uyan 3.5mt ve 5 hp motora sahip 90 kg. bir sıfır tekne var aklımda. Mercan avında ve sırtı çekmekte kullanacağım. Taşıması, kenara çekmesi de kolay olacak bir tekne diye düşünüyorum.

Avlanacağım yer Balıkesir Altınoluk. Bilenler bilir öyle hırçın değildir. Zaten benim sıkıntılı olabilecek havada illa avlanmak gibi takıntılarım da yoktur. Sizlere sorum şu: 2 veya en fazla 3 kişiyle dediğim bölgede avlanmak için bu ebatta bir fiber tekne uygun değil midir? Bazı arkadaşlar alabora olabileceğimi, bir kez çıkarsam ikinci defa asla çıkmayacağımı, 3.5 metre fiber teknenin çok küçük olduğunu falan söylediler.

Sizler ne dersiniz?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. umooth

umooth Aktif Üye

valla 3.5m 90kg kulağa hiç de güvenli gelmiyor. çok sallanır,alabora tehlikesi var.. bot daha güvenli olur kanımca. ben de yazlık için araştırma yaptım da, bot+motor daha mantıklı.. kışlama derdi yok, indir havasını koy eve.

4. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

3,5 metre sandal ve motor kucuk cok yorar sizi. 4 metre ustu ve 9.9 ve ustu makine bakin. Denizde eziyet cekmeyin, keyif yapin;)

5. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Üye

Yorumlarınız için çok teşekkürler. Bot bana hiç uymaz maalesef. 3.5 mt fiber tekne kullanan arkadaşlar da var mı acaba forumda. Onların yorumlarını da almak isterim mümkünse..

6. Darben

Darben Yeni Üye

Umarım yazmakta geç kalmamışımdır...3.5 metre fiber ve 6 HP Suzuki dört zamanlı motor sahibiyim..3 senedir keyifle kullanıyorum.İkisinide sıfır aldım.. Kısaca artı ve eksilerini yazayım..

Olumlu yönleri -Hafif olduğu için iki kişi ister romörke , ister kızağa rahatça kaldırıp indirebilirsiniz.Tek kişi iseniz çok rahat kumluk yüzeyde kıyıya çekebilirsiniz.(motoru sehpaya aldıktan sonra çok kolay oluyor-zaten üzerinde bırakmazsınız) - Sırtı çekerken bir çok teknenin giremeyeceği sığlıklara girer kısa manevralar yapabilirsiniz...
    Olumsuz yönleri - Tek kişi sağ arkada otururken önü kalkıyor. öne malzemelerinizi yığarak denge sağlayabilirsiniz. Ben bu sorunu motor kol uzatma aparatı alarak çözdüm.Ortaya oturup rahatça kullanabiliyorum.-Çok dalgalı havalarda bende çıkmıyorum denize..-3 kişi sırtı işinide yaptık defalarca ama en iyisi 2 kişi..Üçüncü muhakkak kamış kullanmalı (bu konunun metreyle alakası yok aslında) Yemli oluyor ama.:)
    Dalga işine gelince evet ani patlayan dalgalara yakalandım..eğer dalgaları aşmayı biraz kibarca yaparsanız inanın hiç bir şey olmuyor.(ÖNCE TEDBİR.DALGALI HAVALARDA ASLA AÇIĞA GİTMİYORUM) Bu olay ani rüzgar değişiminde başıma geldi..İnternetten çıkmadan önce windfinder.com sitesinden muhakkak bakıyorum haftalık yada 2-3 günlük raporlara ona göre sırtımı yada yemlimi karar veriyorum. Şimdilik aklıma gelenler bunlar..:)

7. murat48

murat48 Aktif Üye

4 yıldır 3,50 fiber kullanıyorum.
    Çok eski bir 15 hp motor ile başladım bu sevdaya. 3 kişi uça uça gezdik. Motor çok sorunlu olduğundan darben adlı arkadaş gibi 6 hp suzuki motor aldım. Az yaksın çok gezsin diye. Zaten 5-6 hp motorlar aynı güçteler diye biliyorum.
    Eşimle ava gittiğimden yani 2 kişi bize hiç problem olmadı. Bir yıl kadar böyle avlandık. Deniz avı malumunuz bir tutku ve meraktan ibarettir. Zamanla illa yeni mera merakları olacaktır. Yeni mercan avlağımız limana 12 km. mesafede olunca bu yol bu motor ile 1 saat 15 dk kadar zaman alıyordu. Gidiş geliş bu kadar uzun zamanı yolda geçirmek bizi düşünmeye sevketti.
    Eski motorumu takasa verip , 2 zamanlı 15 hp yeni bir motor aldım. Şimdi avlak bana 20 dk. mesafede. Yakıt biraz arttı ama aldığımız keyif paha biçilemez. Deniziniz içinden değilde sanki üzerinden kayarak gitmek çok keyifli.

Tekneye gelince küçük motorumuz varken bizde bir kere dalgaya yakalandık. Hava aniden patladı ve motor da küçük olduğu için limana dönüşümüz sırıl sıklam halde 2 saati buldu. Ne dualar anlatamam. Can korkusu işte. Havanın patlayacağını anlamıştık ama balık sarınca bir tane bir tane daha derken bu tehlikeye kendimiz yol açtık. Yani 20 dk önce dönüşe geçmiş olsa idik problem yaşamayacaktık. Şimdi öyle yapıyoruz.
    2 kişi avlanaksanız ve kötü havalarda illa çıkacam diye tutturmazsanız 3,50 fiber size yetecektir diye düşünüyorum. Benim deneyimlerim bundan ibaret.

8. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Üye

Verdiğiniz bilgiler benim için çok aydınlatıcı oldu. Zaten 3.5 mt de karar kılmıştım ama artık deneyimleriniz sayesinde gönül rahatlığıyla almak kısmet olur inşallah. Dediğim gibi ben yaz aylarında sadece 2 ay kullanacağım ve avlak bana çok uzak değil. En fazla 5-6 km uzaklıktadır. Sırtı içinse dediğiniz gibi zaten sıkıntı yok. Çok teşekkür ederim gerçekten. Sağolun..

9. murat48

murat48 Aktif Üye

Ama alabilirsen motoru biraz büyütmekte fayda var. Benim gibi alıp bir yıl sonra 1.000 tl zararına satmamak için.

10. oguzsen

oguzsen Aktif Üye

3.5 mt 6 hp tekne almak istiyormuşsun bayadır forma giremiyorum bende daha önce kullandım 3.5 mt ama 1 sezon kullandım benden sana tavsiye 4mt aşağısı alma. Eğer zayıf biriysen 2 kişi 3.5mt bir yere kadar idare eder. Eğer değilsen 2 ay sonra o tekneyi satmak istersin ve zararına satarsın. 1 sezon kullanıcaksın diğer sezon büyütmek isticeksin ona göre karar ver derim :)

11. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Üye

Mesajlarınızı yeni gördüm. Her ikinize de teşekkürler. Tekneyi dün fuardan satın aldım. Yukarıda yazdığım sebeplerden 3.5 metrelik 5 hp lik bir tekne aldım. Acemilik dönemini kısmet olursa bununla atlatıp ilerleyen dönemlerde büyütebilirim.

Avlak yeri çok yakın olduğundan, özellikle de sırtı için kullanılacağından ve 2 aylık bir dönemde (temmuz-ağustos) gerekli olduğundan genel kanı 3.5 metrenin bana yeterli olacağıydı. Allah kaza bela vermez inşallah..