Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

3.70 fiber tekne yardim

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında errttann tarafından paylaşıldı.

1. errttann

errttann Yeni Üye

arkadaslar oncelikle herkese selamlar araniza yeni katildim. cocuklugimdan beri kiyidan balik avliyorum son zamanlarda tekne ile balik avina merak sardim ve baslama amacli internette buldugum tekne hakkinda deneyimli arkadaslarin fikirlerini rica edecektim. yardimci olursaniz sevinirim. oncelikle sunu soyliyeyim daha once 3 yada 4 defa kiralik yada arkadaslarin tekneleriyle cikmisligim var o kadar. almayi dusundugum tekne 3.70 boy 1.70 en 115 kg hella marine 2014 model gayet bakimli bi tekne. motoru 5hp parsun. iki adet kurek ve mitoru ile birlikte fiyat 4000 tl. romorku yok. oyle cok fazla acilmamak ve bildigim bikac koyda avlanma amacli kullanmayi dusunuyorum. ogretmen oldugum icin genellikle yazlari bikac defa kullanacagim. bu sartlarin hepsini goz onunde bulundurarak tecrubelerinizi tavsiye ve fikirlerinizi paylaşirsaniz sevinirim. şimdiden herkese cok cok tesekkur ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Liman kaydı varsa işimide görür diyorsan al gitsin iyi bi spin takım o para

4. errttann

errttann Yeni Üye

evet liman kaydi var satisini da hemen veririm diyor satici. yalniz sitede dolasirken 3.30 bi tekne alacak olan arkadasa yapilan yorumlar kafama cok takilmisti. deniz patlar donemezssin veya dalga alabora eder diye. acaba model boy ve motor uygunmudur benim icin? o tarz sikintilar yasarmiyim.

5. Ersen

Ersen Aktif Üye

Bence ufak sanki biraz . En az 4.25 olmalı ve arkadada 10 luk bir motor olmalı. Dediginiz tekne gölde, gölette işe yarar ama denizde durum farklı hava ansızın birdenbire değişebiliyor . Sıkıntı yaşatabilir.

6. errttann

errttann Yeni Üye

soyledigniz tekne boyuyle benim alacagim arasinda 40cm var 40 cm okadar fark yaratirmi ki butur teknelerde? bide bu havanin bozylma olayini onceden hava tahminlerini ruzgar kuvvetlerini ogrenerek hareket edemiyomuyuz. yani hava tahminleriyle gercekte olan cok farklilik gosterebiliyor mu?

7. Ersen

Ersen Aktif Üye

sormuşsunuz. bende tecrübelerimi paylaştım. gerisi size kalmış.

8. umooth

umooth Aktif Üye

merhaba,
    3.70M ve 5hp parsun(?) takım işinizi görmez. Benzer bir takım kullandığımdan size önermem. İstanbulda 4.80m + 10hp honda motorlu bir teknem vardı. Kuzenimle birlikte yazlığa da bir takım koyalım çok pahalı olmasın dedik 4m+5hp parsun bir takım kurduk 3500tl'ye maloldu. 1 ay binip aynı sezon sonunda sattık. makine sıfırdı, tekne ikinci eldi. ona rağmen çok sorun yaşadık. parsun kesinlikle önermem.
    3.70m bir kayık 115kg iken 4m bir kayık 220-230kg olabiliyor. haliyle denizde daha stabil oluyor. yani aradaki 40-50cm farkı kiloya vurduğunuzda dengeye önemli etki ediyor.
    benim deniz için nacizane minimum önerim: 4.50tekne+20hp motor olur.

coner, Ogiveogi ve Ersen bunu beğendi.
  9. aybasan

aybasan Üye

Öncelikle yazdıgınızın en önemli kısmı ile başlayalım..Yazları birkaç defa kullanmak için tekne alınmaz..Çünkü deymez..Bunun yerine o birkaç defayı tekne kiralayarak karşılamak her açıdan çok daha ekonomik ve kolay olur..Ünlü bir denizci sözü vardır"BİR TEKNEYİ ALIRKEN BİRDE TEKNEYİ SATARKEN" sevinilirmiş..
    ..Bu kısmı es geçersek..3.70 tekne çok küçük hiç kullanışlı olmaz tamam 1 yada 2 kişi için boyut olarak gayet yeterlidir ama deniz denizde seyir ve av yaparken dalgadaki sallantı vs vs konularında küçük kalır.Fiber için ideali 4.50-4.80 dir..5 metreyide geçmemeli çünkü bu defa işin içine vergi vs girer teferruati artar.Motor olarak elbette ne kadar güçlü motor olursa okadar iyi ama motor 9.9 u geçerse bu defa işin içine amatör denizci belgesi alma zorunluluğu girer birde yakıt tabi ona göre artar.4.50 fiber ve 9.9 motor sizin gibi amatör için gayet yeterlidir hiç fazlasını kasmaya gerek yok..
    ...Fiber alırsanız tekneyi nerede bırakacaksınız denizde bırakacak yer varmı.?..her defasında romorke koyup indir bindirmi yapacaksınız yaz sonunda nasıl muhafaza edeceksiniz bunlarıda düşündünüzmü?

....Bence yapmanız gereken şey fiberden vazgeçip 3.90 zodiac tipi bir bot ve 9.9 motor almak.Bununla 4 kişi rahat av yaparsınız fiberden daha güvenli fiber su alır ters döner batar bot 3 parçası patlasa hava kaçırsa bile kalan tek bölümle su üstünde kalır.Sallanmasıda fibere göre çok çok azdır sola sağa yalpa yapmaz ..Ayrıca indirip katlarsın kaldırırsın bir yere olur biter..Hele hele şişik olarak muhafaza edeceğin yer varsa hiç sorun yok 2-3 kişi ile kaldırır denize indirir çıkarırsın.Bütün denizlerde senindir istediğin yere götürürsün.

...Ben zamanında fiberde ahşapta kullandım.Yaklaşık 1 senedir 3.90 bot ve 9.8 motor kullanıyorum sıfır aldığım kesinlikle çok memnunum arabamın bagajına yüklüyoruz istediğimiz yere gidiyoruz..2 kişi ile bile çok rahat kurup kullanıyoruz toplamda 15 dakikada..9.8 Tohatsu motor ile uçuyor resmen..Ben Marinport 3.90 ve sıfır Tohatsu 9.8 almıştım..Hatta motoru uzun şaft aldım ilerde teknedede kullanırım yada satacak olursam daha kolay satılır diye..Benim son sözüm tekneden vazgeçin bot bakın..

coner ve ino bunu beğendi.
  10. errttann

errttann Yeni Üye

ilginiz icin tesekkur ederim. aslinda dedigniz gibi onceleri bota bakmistim sonra tamda sizin dedigniz sebeplerden (ama tam tersi) sallanma vs yonunden fiberin daha oturakli daha guvenli olacagini dusundugum icin fibere karar vermistim.

11. aybasan

aybasan Üye

Durum tam tersi..Fiber tekne sola sağa çok fazla sallanıyor teknede birkişi ayağa kalkıp bir tarafa yaslansa tekne o tarafa çok fazla yan yatıyor..Botta ise her taraf şişik olduğundan dolayı sola sağa yatma yok botun bir tarafına 3 kişi otursun karşı tarafa 1 kişi yine aynı şekilde dengede duruyor..Ayrıca alaminyum yada ahşap taban oldugu için içinde rahatça ayağa kalkılıp hareket edilebiliyor yani kullanım açısından tekne gibi...Elbette tekneininde bazı avantajları vardır ama korunaklı sabit güvenli bir yer yoksa bağlayacagınız ve bakımlarıyla ilgilenecek vaktiniz yoksa fırtınada sağanak yağmurda gidip bakamayacak önlem alamayacaksanız hiç bulaşmayın...

coner bunu beğendi.