Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

30 Lb drag makina arıyorum. Yardım...

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında nickname tarafından paylaşıldı.

1. nickname

nickname Üye

Merhaba,

Uzun bir süredir el oltası(kasnak) ile sırtı /trollig ssiteminde balık avlıyorum. Yakaladığım balıklar genelde 3-4 kilogram arasındadır. Bedende 100'lük misina ve sonrasında 0,45 misina kullanarak avlanıyorum.

Bazen yakalanan 8-10 kilo civarındaki balıkların mücadelesi sırasında el ile kalamayı tam olarak veremediğimden bazende balığın teknenin bordasına geldikten sonra fişekleyip tekne altına kaçmasından dolayı kekomozların misinayı kesmesiyle(kamış ile balık bordadan belli uzaklıkta tutulabilir ve balığın fişeklemesi esnasında açı nedeni ile kekomozlara ulaşamaz) ve çoğu kez 0,45 lik misinanın parmak boğumlarımı doğramasıyla ( eldiven kullanamıyorum yeterli hassasiyet olmadığından çok hata oluyor) uzun bir süreden beri kamış kullanmayı düşünürken, postayla sürpriz bir yılbaşı hediyesi aldım.:)

Laserfish online store - Vendita online articoli pesca sportiva, pesca in mare, campeggio, nautica. Discount fishing supplies, online store linkinde bulunan bu kamış ile, elimde bulunan Okuma Avenger av55b makinama ip misina geçirip sistemi kurduktan sonra balığa çıktım.

Okuma Avenger AV 55 B Olta Makinesi | Okuma Olta Makineleri linkinde 18l bs drag değeri olmasına rağmen, avım sırasında makinanın kamışa bağlanan ayağının çiddi biçimde sağa sola esnediğini,(bağlantı hatası yoktur) sanki heran kırılacakmış izlenimi yarattığını ve sarım sırasında çok zorlandığını gördüm.

Belimdeki sorun nedeni ile , 南油火雞師兄鐵板中紅魽 vertical jigging amberjack 15kg - YouTube linkinde olduğu gibi kamışı üst noktaya getirip aşağı inerken makinayı toplamayı beceremediğimden, sarımlarım kamışı sabit tutup makinaya yüklenerek olmaktadır. Bundan dolayı makinanın çevirme ve kamış bağlantı koluna aşırı yük binmektedir.

Aslında, aklımı ve kalbimi çelen tek makina Shimano Torsa TS30 Conventional Fishing Reel | eBay linkindeki Torsa 30 ancak hem fiyatı hemde sol el olmaması beni bunu almaktan alıkoyuyor.:(
    Ayrıca çıkrık makina hiç kullanmadım buda şimdilik çıkrıklara karşı mesafeli olmama neden oluyor.

Bu nedenle elimdeki kamısa uygun,ip misina kullanabileceğim, balık sarma ve kamış bağlantı kolları yeterinden daha kuvvetli, 30 lb drag seviyesinde olan, kalaması 10 kiloluk bir balığı durdurabilecek ve çekebilecek, bazen balık tekneye fişekliyor ve misinada boşluk oluyor bu nedenle hızlı sarım kapasitesi olan ve genelde mallarımı hor kullandığımdan, çok nadir bakım yaptığımdan sağlamlığı tartışılmayacak bir makinaya ihtiyacım var. Bu makina için 400 - 500 TL bütçe ayırdım umarım yeterli olur.

Bu öyle bir makina olmalı ki 10 kg ağırlığı sadece kol gücü ile (kamışı yukarı aşağı hareket ettirmeden) zorlanmadan çekebilmeli. Şöyle düşünebiliriz, bir kamış ve makina alın apartmanın çatısından kamışın ucunu aşağı doğru yani tam yere bakacak şekilde sarkıtın ve 5 kiloluk iki su bidonunu sadece kola güvenerek zorlanmadan çekin. İşte aradığım bu :confused:

İnternette olta balıkçılığı hakkında çok miktarda ürün bulunmakta , en saygın markalar bile misina çekerinden, rapala dalışına, makina drag değerinden, kamış atarına kadar tüketiciyi yanıltabilmekte , hatta bazı markalar aynı ürünleri USA ve Avrupa pazarına aynı ambalaj ancak farklı tüketim değerleri ile çıkarmaktadır. Böylece internetteki üretici güveni yok olmaktadır.

Bu neden ile fikir verecek arkadaşlarımdan ricam, eğer tavsiye edecekleri makina var ise , makina hakkındaki TECRÜBELERİNİ özellikle blidirmeleridir ki tercihlerimi gönül rahatlığı ile yapabileyim.

Herkese bol bereketli avlar dilerim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Neden 30 kg.
    Birçok makinada 10-15 kg drag gücü mevcut.
    Mevcut ama kamışla balığa asılıp misina boşluğu yaratmazsanız makine kolu çok kısa sürede elinizde kalır.
    Bu yüzden klasik makinalar hayal kırıklığı yaratabilir sizde.
    En iyisi Çıkrık kullanın

4. muratbozk

muratbozk Aktif Üye

Şeref abi 30 lb demiş arkadaş yani yaklaşık 15 kg.Drag gücüne eş değer bir makine arıyor anladığım,
    Şeref bey'in dediği gibi sizin isteğinizi ancak çıkrıklar karşılar ama bu iş için üretilmiş Jig makineleride var malum onların iyileride fiyatlı maalesef. Ama dediğiniz gibi o büyüklükteki dirençli bir balığı kamış ve kalama yoluyla rahatlıkla avlayabilirsiniz. Eğer direk çeken bir makine varsa bende merak ederim doğrusu:)

5. nickname

nickname Üye

Merhaba,

30 kg değil 30 lb yani yaklaşık 15k g. İşte ben bahsettiğiniz 15 kg drag gücü makinalardan sağlam kollusunu arıyorum. BELKi bir ihtimal forum üyelerinden bazıları tecrübelerinde bana fikir verebilecek olursada tadındından yenmez diyorum.

Eğer klasiklerde bir çözüm bulamazsam bütçeme yönelik çıkrık arayışına girmek zorunda olacağım, şimdilik bekliyorum.

6. agartan

lb kısmına dikkat etmemişim ama tavsiyem tam istenen kiloya uymuş.. :)
    30u görünce otomatik kg yapıp yazmışım cevabı. Ne de olsa ülke ağırlık birimi standartımız kg ya, beyin otomatik refleks olarak öyle algılıyor.
    Asıl neden dikkatsizlik tabi.. :)

O performansta bir makine olacağına ihtimal vermiyorum.
    Diyelim ki var, sizin bütçeye uygun olma ihtimali yok.
    Birçok markada dişliler, rulmanlar son derece dandik.
    Bazı makinalar 15 rulman diye reklam yapıyor ama istavrit avında ya kol kırılıyor, ya dişli sıyırıyor.

7. nickname

nickname Üye

Pekala, dişlileri ve rumanları dandik olmayacak markalardan benim standartlarıma yaklaşabilecek makina önereleriniz hangileri olurdu ?

8. agartan

Ben orta alt seviye ürünleri kullanıyorum.
    Bu nedenle yanlış bir tavsiyede bulunmak istemem.
    Makinalar konusunda çok tecrübeli ve bilgili arkadaşlarımız var.
    Konuyu görenler yorum ve tavsiyelerde bulunacaklardır.

9. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Aydın Bey sanırım sorununuz makina gövde malzemesiyle alakalıdır.

Grafit gövdelerde veya kısmen duraleminyum gövdeli makinalarda bu esneme sorunu yük bindikçe kaçınılmaz esneme oluşturacaktır. Duraleminyum makinalar grafit ve aleminyum karışımından yapılır. Grafite göre kısmen daha sağlamdır ama yinede aleminyum yada metal gövdeler kadar sağlam değildir.

Bu nedenle öncelikle alacağınız makina metal gövdeli olmalıdır.

Çıkrık makinalar sorunun çözümü gibi görünse de ucuz çıkrıklar gam sorunları ve kırılgan yapılarıyla öneremeyeceğim makinalardır. Çıkrık alınıyorsa kesenin ağzı biraz açılmalı diye düşünüyorum.

Önereceğim makina okuma salina 2 16000 makinadır.

Okuma Salina SA 2 16000 makine Balklk malzemeleri - Olta makinalar OKUMA AVmarketi.com

Fiyatı biraz yüksek gelebilir. Ancak artıları özellikleri dikkate alındığında bence parasını fazlasıyla hakeden bir makinadır. Emsallerine göre hafif bir makinadır. Kullanırken alacağınız keyif size iyiki bu makinayı almışım dedirtecek türdendir.

Sonuçta alacağınız makina herhalde metal gövdeli ve devdi tercihen 4.5.1 ve altı olmalıdır. Salina 2 16000 4.8.1 devirlidir ama çift yönlü dişli sistemi gücünü arttırır. Daha uygun fiyatlı makina bakarsanız Ryobinin metal gövdeli makinalarına bakabilirsiniz. Ancak bu makinaların ağırlıkları 750gr ları geçebilir. Buda jigde istenilmeyen kol ağrıları demektir.

Alacağınız makina grafit gövdeli olacaksa şu an yaşadığınız sorunla benzer sorunları yaşayacağınızı düşünüyorum...

10. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

11. roy

roy Aktif Üye

hocam 15kg çok çok ciddi bir dirençtir. yani o dirence uzun süre dayanmak çok yorucudur. piyasadaki makinalar genelde 10-15kg drag kuvvetindedir. makinaya 8kg drag verdin mi balikla ciddi anlamda kavga ediyorsun demektir. madem sirtida iri balikla mücadele etmek istiyorsun, devri 5-6 arasi 15kg dragli bir makina isini görür. bütcene uygun gördügüm makina daiwa opus bull serisi var.

Daiwa Opus Bull 6000H Makine Balklk malzemeleri - Olta makinalar DAIWA AVmarketi.com