Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

330 Fiber Tekneye >>> 3.3 Mercury Motor Uygun mu?

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında katipoglu tarafından paylaşıldı.

1. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Merhabalar 2 arkadaş İzmir yakınlarında her avdan sonra karada muhfaza edeceğimiz;
    330 Fiber Tekne almayı düşünüyoruz. Satış sitesinde uygun denilebilecek bir fiyata bulduk.
    Çevremizdeki bir abimizde 3.3 Mercury Motor var. 1 yıldır çalıştırmadığı için yağlama falan gerekebilir.

Sizce bu motor bu tekneyi minimal tarzda bir avcılık için yeterli seviyede götürür mü?
    Örneğin genellikle belli koylarda ve köfrezlerde avlanacağız, ayrıca Levreğe sırtı çekmek için yeterli sürat istiyoruz. Çok yüksek sürat gibi bir kaygımız yok ancak havanın bozduğunu hissedince toparlanıp kıyıya varış süremiz çok mu uzun olur. Böyle havalarda 500 mt den fazla açılmadan avlanacağımız yakın avlak mevcut. Teknede genellikle 2 kişi av yapacağız, yani ortalama yük 220 kg'yu pek geçmez.

Teknenin fotoğrafı...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

En az 5 beygir alın derim.

4. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

Üstat cevap vermiş ne desek boş dinleyin derim.

5. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Bot olsa bir derecede skandalda yürümez

6. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Motorun sahibi 2.60 botta kullandığını ve tam gaza hiç çıkamadığını söylemişti. Zaten 3-4 kez suya inmiş ve tatlı suyla yıkanıp kaldırılmış.
    Ben 330 fiberde tam gazda 4 mil hıza ulaşamaz mıyım? Açıkçası kıyı bölgelerden fazla uzaklaşmadan denizi öğreneceğiz.
    Elbette ileride bu motor da bize yetmeyecek ve belki 7-8 beygir bir motor bakacağız.
    Peki ben bu motoru almak istersem ortalama piyasa fiyatı ne kadardır? Hiçbir kaynakta sıfırının fiyatına rastlamadım.

7. ino

ino Aktif Üye

bende 3,2mt bot 5bg yamaha almıştım çeşmede yazlığı olan bir arkadaşla. tek kişi boşken gerçekten son gaz fazla geliyo ama iki kişi ekipmanları tentesi buzluğu çapası ipi derken özellikle rüzgarlı havalarda pişman etti bizi. işini görmez demiyorum ama hem fiber tekne hemde düşük beygirle benimkinin iki katı pişmanlık yaşayabilirsin.
    madem ikinci el alıcaksın motoru arada çok fark yok 5ten bile yüksek almanı tavsiye ederim. almadan bi ustasına baktırıp bakımlarınıda yaparsan o bozan havada kıyıya dönme süren çabuk ve konforlu geçer. 500 mt açılsak yeter diyip küçücük botla ıldırı körfezinin dışına çıktığımız çok oldu. keşke biraz daha sıkışıp 9.9 alsaydık diye çok yandık dönüşlerde, dönüşleri anlatmiim hevesiniz kaçmasın.

8. Alper Saraçoğlu

Alper Saraçoğlu Aktif Üye

Teknede tek başınıza avlanacağınızı var sayarsak bile bence de o motor fiber tekneye çok yetersiz kalacaktır. 3,50 fiber teknemde 9.9 yamaha motor kullanıyordum. Tekne ağırken 3-4 kişi bindiğimizde o motorda bile güç kaybını anlayabiliyordum. Havanın bozduğunu zaman hem tecrübesizliğiniz hemde motorun yetersizliği bence büyük risk olur. Şahsi görüşüm 9.9 motordan aşağı motor almam. Sizde 9.9 bir motor alırsanız hem güven hisseder hemde yarın öbür gün size kesinlikle yetersiz gelecek o tekne boyutunu değiştirmeye kalkarsanız 4,25 - 4,50 gibi yeterli gelecek bir motora sahip olursunuz.

9. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Gelen verilere göre 3.3 beygir motordan vazgeçtim gibi...
    Aliağa ve çevre avlaklarda kullanacağımız ve tecrübesiz olduğumuz için muhtemelen ilk yıllarda pek mecara aramayız.
    Hiçbir şekilde başkasının can güvenliği sorumluluğunu alamayacağımdan ötürü
    Teknede %90 zamanda 2 kişi avlanacağız. Belki yılda 1 kez çok çok düzgün havada misafir kabul ederim.
    Her gün / her hafta suda olmayacağız, 3-4-5 hafta periyodlarımız olacak. Tekneyle işimiz bittiğinde karaya çekip motoru sökeceğiz.
    Çok çok profesyonel oltalarımız ve ileri tekniklerimiz yok. Genellikle ilk etapta diğer balıkçıları takip ederek avlak seçip,
    Karagöz, Mercan, Çupra hedefli avlarımızın yanında belli miktarda Levreğe sırtı çekeriz.
    Açıkçası amaç ve hedef küçük olduğundan büyük kapasite ve maliyet yatırmak istemiyoruz.
    İkinci el olarak 5-6 Beygir motor bizi idare edecek gibi görünüyor.
    Bulabileceğimiz popüler siteler/forumlar/firmalar var mıdır?

10. Alper Saraçoğlu

Alper Saraçoğlu Aktif Üye

11. Lodosum

Lodosum Aktif Üye

sezonda fiyatlar uçuk olur. kasımı beklemekte fayda var.