Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

4.100 GR. MİNEKOP ve EKÜRİLERİ

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında oktay16 tarafından paylaşıldı.

1. oktay16

oktay16 Moderatör

Merhaba arkadaşlar.

Uzun zamandır rapor yazamıyordum, Gerek işlerin yoğunluğu, gerekse ara sıra kaçamak yaptığım avlardaki ekipman eksikliğinden (fotoğraflanamayan av hikayeleri) yaptığım avları paylaşamamıştım. Geçtiğimiz yılın son ayı hatrı sayılır, bir o kadarda enteresan, av yapmak kısmet oldu ve bu avı sizinle paylaşmak istedim.

Her zamanki av partnerim, yakın dostum, arkadaşım, Farukla beraber yaptık bu avı, çok kısmetlidir kendisi, :) Teknemiz haftalar öncesinden hazırlamıştık, yedek makinalar, yedek takımlar, kamışlar, sular, gofretler, çikolatalar, :) Bütün ihtiyacımız olabilecek malzemeler teknemizde mevcut. Artık levreklerin meramıza gelmesini bekliyoruz. Mera ile hemen hemen hergün irtibat halindeyiz, orda olan arkadaşlarımızdan gelecek küçük bir haber bizi sabaha kadar asker etmeye yetecekti.:)

Bir sabah erken kalkıp uzun olta ile lüfer avına çıktığımda orda olan arkadaşlardan bizim canavarların gece av verdiğini öğrendim. Sabah Saat 10.30 Bu zamana kadarda birkaç lüferi kandırmayı başarmış benzinimde azaldığı için artık dönüş yoluna geçme zamanı gelmişti.

Avı sonlandırıp limana yanaştım. Henüz malzelerimi bile toplamadan Faruk’u aradım. Gün bugün, akşama hazırlan dedim, zaten haber bekleyen arkadaşım tamam dedi ve akşam saat 5 gibi suda olacak şekilde sözleştik. Tabi ki bizim hazırlanmamız biraz zaman aldı, teke topla, canlı balık tut, (kaya balığı (kavit), veya gelincik levreğin hayır diyemeyeceği yemler arasında) derken biz saat 20.00 gibi meraya ulaştık.

Bu arada unutmadan takımla ilgili kısa bir bilgi, kullandığımız misineler 0.35 NİPPON İğneler Mustad 530 1-2 numara kısa pala.

Takımları çıkarttık, teke ile güzelce yemledik, kamışların ucuna ışıldak taktık ve bismillah diyip denizin derin sularına gönderdik. Teke ile avlanacak isem, ben genelde teke’yi kuyruk kısmındaki etinin ortasından değil de, dış kabuğunun yanından etine temas ettirmeden takarım bu sayede daha uzun süre canlı kalma şansı olur. Gece uzun, bekliycez diye kendi aramızda konuşurken ilk balık benim oltamda, müthiş kafa darbeleri ile geliyor ama levrek olmadığı besbelli, gelen iyi bir lüferdi. Teke ile :) lüfer. Anlaşılan aşağıda fazla yemlik balık yok, bu gece güzel olucak diye kendi aramızda konuşuyoruz. Bu arada daha önce hiç böyle bir şey başıma gelmediği gibi, lüferin bu takımı nasıl kesmediği de kafamı kurcalıyordu. Oysa iğneyi sonuna kadar yutmuştu, birazda şansım vardı sanırım bu gece, Ardından Faruk’ ta aynı şekilde birkaç lüfer aldı, fakat arada kestirdiklerimiz can sıkıyordu, levrek beklerken lüferler basmıştı merayı. Sabah zaten lüfer tuttuk arkadaş levrek lazım bize diye espiri yapıyoruz aramızda. Hemen bir küçük takım değişikliği yapmaya karar verdik ve ana bedeni 0,35 ASSO olan takımın saçaklarını ince tel ile yine aynı Mustad 530 kısa pala iğneleri bağlayarak değiştirdim. Şimdi ister lüfer gelsin, ister levrek diyerek gülmeye ve beklemeye devam ettik.

Saatler ilerliyor biz tektük lüfer tutmaya devam ediyorduk, (Teke ile :)) Beklediğimiz Levrek henüz iştirak etmemişti. Derken güzel kafa darbeleri ile bir tane karagöz hemen arkasından 1.600 gr civarında o beklediğimiz levrek misafirimiz oldu. Artık keyfimiz iyiden iyiye yerine geldi ve başlıyoruz derken. Gözümün önünde duran kamış nasıl oldu, anlamadan tekneden denize bir ok gibi fırladı, saniyelik dikkatsizliğimle kamış suya uçmuştu resmen, 3-5 sn içinde su üstüne çıkmasıyla yarı belime kadar uzandığım tekneden kamışı yakalamam bir oldu ve Faruk’a uzattım ve işte resital başladı. Yaklaşık 15 dk bir mücadele sonucu yakaladığımız 4.100 gr. bir minekop. Bizim için senenin, beklide son trofesi denebilecek bir balık. Böyle bir zevk böyle bir duyguyu yaşamak umarım hepimize kısmet olur, İlk başta yanımızdaki birkaç tekneden tebrikleri kabul edip sonra birbirimizi tebrik ettik. Çok keyiflenmiş, çok mutlu olmuştuk. İlerleyen saatlerde bu kadar yeter deyip avımızı sonlandırdık ve limana döndük.

Bu arada bu işe yeni başlayan arkadaşlara şunu söylemeden geçmek istemiyorum. Ben küçüklüğümden beri balık aşığı bir adamdım 20 senenin özlemi birikimi mevcut, yalnız bu siteden, Balıksevdam ailesinden, öğrendiğim tüyo ve bilgiler bana çok şey katmış ve bir o kadar da öğretici olmuştur, geri, kalan sadece pratik yapmak, Burada paylaşımlarını esirgemeyen sizlere canı gönülden teşekkür ederim. Saygılarımla…

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Temmuz 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Oktay...
    Çok güzel bir av olmuş.
    O minekopu siz yakalamamışsınız ki o intihar etmiş.. :D
    BAlık beni alın, sıkıldım ben bu hayattan deyip kamışınızı size uzatmış.. :D
    Şaka bir yana her zaman rastgelsin

4. poyraz

poyraz Aktif Üye

abi tebrikler maşallah,güzel bir trofe diğerlerinide yabana atmamak lazım herdaim rastgelsin.

5. mahmutignak

mahmutignak Aktif Üye

Arkadaşınızla harika bir av gerçekleştirmişiniz.Tüm ekibin ellerine sağlık.Afiyet olsun

6. Murat Çoşkun

Murat Çoşkun Aktif Üye

tebrikler oktay,
    bu rapor iyi geldi dün geceden sonra,
    mudanyada sabahladık ama gelincikten başka
    oltalarımıza ziyaretçi gelmedi.

7. dronur1980

dronur1980 Üye

Süper av olmuş..
    Hocam bu arada bilgileri cımbızla çektim..
    Paylaşımınız çok değerli..
    Saygılar..

8. lorel

lorel Aktif Üye

Tebrikler Oktay,
    Raporunuz da balıklarınızda çok güzel.Her zaman rastgelsin.

9. drasty41

drasty41 Aktif Üye

İtina ile hazırlanmış raporunuz, ve avınız için, sizin nezdinizde, tüm ekibi kutlarım devamlarını dilerim.

10. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Tebrikler kardeşim
    Çok güzel bir av olmuş.Elinize sağlık.

11. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler Oktay, afiyet olsun. Umarım daha irileri nasip olur:D